Časopis Myslivost

Fotopasti – novinky na českém trhu

Myslivost 11/2013, str. 84  Tomáš Kuba
Téměř bez výjimky dnes všechny fotopasti používají neviditelné osvětlení, což si vyžádalo buď přepracování osvětlovacích jednotek, a nebo rovnou vývoj nového produktu.

Překvapivě jedním z mála výrobců, který zaspal a původní modely pouze osadil místo červeným osvětlením LED diodami v neviditelném pásmu, je Ltl. Acorn.

Díky tomu, že světlo v neviditelném spektru je výrazně méně účinné než ve viditelném pásmu IR, tak tyto, jinak vynikající fotopasti s dosvitem 6 - 8 metrů, mají značný handicap. Je to o to překvapivější, že několik napodobitelů fotopastí Acorn má tento problém již delší dobu vyřešen přepracováním osvětlovací jednotky. Podle posledních informací má již výrobce fotopastí Ltl. Acorn připraven do výroby nový model, který problém řeší.

Cestou kompromisu se vydala firma BMC vyrábějící fotopasti ScoutGuard a BolyGuard a některé starší modely osadila diodami emitujícími světlo na frekvenci, která je lidskému oku neviditelná. Tak se osazení LED s neviditelným osvětlením dočkala i nesmrtelná SG550V – patrně nejdéle vyráběná fotopast vůbec.

Nové modely BMC jsou však již bez výjimky koncipovány rovnou s neviditelným světlem s dostatečným výkonem. A nejen to – BMC přišla s novou koncepcí fotopasti, která je současně i plnohodnotným zabezpečovacím zařízením. V bezpečnostním režimu (který je ale náročný na spotřebu, a tak se doporučuje použití externího zdroje) je možno fotopast nejen ovládat dálkově pomocí aplikace pro chytré telefony, ale také lze k fotopasti připojit až sedm bezdrátových čidel, takže ji lze využít jako centrálu pro zabezpečení domů, chat a provozů. Ke snadnějšímu ovládání bez mobilu pak lze fotopast ovládat dálkovými ovladači, které jsou součástí dodávky.

Čistě interiérová verze tohoto řešení nese označení BG600 a outdorová verze, kterou lze používat i jako plnohodnotnou fotopast, má pak dosti nezapamatovatelné označení MG982K. V obou případech se jedná o novinky, které se teprve pro náš trh připravují.

Ovládání chytrým mobilem nabízejí již nyní také fotopasti UOVision UM565 Panda a UM565. Prostřednictvím aplikace Trail Cam Control lze fotopasti dálkově nastavovat, prořizovat expozice, zjišťovat jejich polohu a provádět další úkony. V aplikaci je možné mít současně uloženo více fotopastí a ovládání je velice intuitivní.

Další novinkou, která firma UOVision připravuje je možnost přenosu snímků v rychlé síti 3G, která má ale pokrytí spíše ve městech než v přírodě. Tam, kde není signál této sítě dostupný, se přenos automaticky provede pomalejší, ale lépe dostupnou sítí GPRS.

Od stejného výrobce pak mám informaci, že pracuje na verzi fotopasti se širokoúhlým objektivem se záběrem 120 – 180°. V porovnání s dosavadním standardem kolem 50° je to značný rozdíl.

Ne všechny fotopasti jsou však vybaveny přenosem záběrů, proto snímky ukládají pouze klasicky na SD kartu. Jsou výrazně levnější při pořízení a negenerují (kromě občasné výměny baterií) žádné další provozní náklady. Ačkoli, zejména s ohledem na stále častější využívání fotopastí k zabezpečení majetku, podíl prodeje fotopastí s možností přenosu snímků sítí GSM stále roste, je stále počet prodaných fotopastí bez přenosu významný. Zejména v myslivosti se bez okamžitého přenosu snímků většina uživatelů obejde. Proto má každá GSM fotopast i levnější obdobu bez GSM modulu.

Některé levnější fotopasti se vyrábějí jen ve verzi bez GSM. Příkladem může být novinka fotopast SG007. Při jejím vývoji byl kladen důraz na co největší jednoduchost obsluhy a robustnost konstrukce. Jednoduché válcové tělo má na horní straně krytku bateriového boxu pro čtyři monočlánky velikosti D, které mají výrazně větší kapacitu, než běžně používané tužkové baterie. Po sejmutí spodního krytu získáme přístup k nastavovacím prvkům, displeji, konektorům a slotu pro SD kartu. Ty, kteří si neradi lámou hlavu s nastavováním různých funkcí potěší, že fotopast přichází již z továrny nastavena na optimální provoz, takže ji stačí jen zapnou a používat. Samozřejmě je ale zachována i možnost vlastního nastavení. Mezi továrním a vlastním nastavení lze snadno volit přepínačem.

Ačkoliv je obsluha i vzhled fotopasti SG007 velmi triviální – funkce, které novinka nabízí, by jí mohla závidět i leckterá dražší fotopast: HD video s kvalitním záznamem zvuku, rozlišení 8MP, laserový zaměřovač a další funkce nejsou u fotopastí stále ještě běžné. Tato jednoduchá fotopast aspiruje na to, že se stane nástupcem nesmrtelného, ale přeci jen již stárnoucího modelu SG550V.

Poněkud vzácnější a specifickou značkou na našem trhu je Cuddeback. Tato značka z USA byla průkopníkem fotopastí a dnes představuje svým modelem Attack naprostou špičku. Vyrábí se jak ve verzi s bílým, nebo IR bleskem. Své použití ale nachází zejména u profesionálů, a to je přece jen omezený trh. Cuddeback proto přichází i poloprofesionální verzí Ambush, který je zjednodušenou a zmenšenou verzí Attacku a nejnověji s modelem Seen, který má být přímou konkurencí fotopastem z Asie. Nakolik se to podaří, je otázkou. Každopádně značka Cuddeback má, zejména v USA, silný zvuk, zejména kvůli bezkonkurenčně nejrychlejší odezvě, kterou dnešní fotopasti mohou nabídnout.

Současný trend naznačuje, že výrobci fotopastí budou v budoucnu mnohem více zohledňovat stále častější použití fotopastí pro ostrahu majetku. Z toho důvodu také dále poroste procento výrobků vybavených okamžitým přenosem záběrů a obousměrnou komunikací.

Výrobci by také měli vyřešit účinnější osvit v neviditelném pásmu nad 940 nm tak, aby odpovídal rostoucí citlivosti pohybových čidel.

Určitě se také objeví více modelů s širokoúhlým objektivem, nebo panoramatickým snímáním. Naopak nelze očekávat výrazné zmenšení fotopastí, alespoň v případě kdy budou napájeny ze standardních baterií.

Tomáš KUBA

www.fotopast.cz

 

 

Zpracování dat...