Časopis Myslivost

KULOVNICE RÖSSLER TITAN

Myslivost 2/2013, str. 18  Dr. Ing. jiří Hanák
Po téměř dvou letech jsme opět navštívili výrobce kvalitních rakouských kulovnic Titan, rodinnou firmu Rössler v tyrolském městečku Kufstein položeného v kouzelném alpském údolí nedaleko střediska zimních sportů Kitzbül, kde se zbraně Rössler vyrábí, abychom zjistili případné změny ve výrobě a nabízené novinky v provedení zbraní.

Kufstein má ve výrobě zbraní známou tradici především zásluhou firmy Voere, která vyrábí nejen loveckou kulovnici klasické konstrukce, ale také speciální zbraně pro armádu a u odborníků je známá svým vývojem a zavedením beznábojnicového střeliva nebo kulovnicí s elektrickým odpalováním.

U firmy Voere pracoval zakladatel firmy Rössler pan Erich Rössler starší, kdy předtím pracoval také u německé firmy Mauser. Se svým synem Waltherem založil rodinný podnik, kam si přinesl cenné know how z původního působení. Bohužel zakladatel firmy nedávno zemřel, veškeré vedení firmy tak přešlo na pana Rösslera mladšího, kterému se podařilo další rozšíření výroby a získání nových trhů.

Od uvedení zcela nové značky a konstrukce rakouské kulovnice Rössler Titan v roce 2002 se stala tato lovecká kulovnice velmi populární a oblíbená a můžeme se s ní setkat nejen ve všech státech Evropy, ale prakticky ve všech koutech světa např. v pláních Sibiře, v USA či dokonce na exotickém Islandu nebo v Austrálii.

Celkově již bylo vyexpedováno více než 25 000 kulovnic Rössler Titan vyrobených od začátku produkce. O úspěšnosti lovecké kulovnice Titan svědčí skutečnost, že i když se produkce neustále zvyšuje, výroba stále nestačí poptávce.

Výroba zbraní Rössler probíhá v relativně velmi malé dílně, kde je kombinovaná výroba na velmi přesných a výkonných CNC strojích s ruční výrobou malých komponent a montáží. Od naší poslední návštěvy před dvěma lety se výrobní prostory rozrostly a rozšířily do prvního patra, kde probíhá montáž zbraní, zatímco v přízemí přibyl další plně automatizovaný CNC stroj, na kterém při naší návštěvě právě probíhala výroba součástky do spoušťového systému.

Pro poznání všech vlastností zbraně je vždy velmi užitečné poznat výrobu a její způsob, zejména přesnost a systém kontroly kvality, pečlivost montáže, stupně kooperace a další aspekty výroby, jak jsme to měli možnost poznat tzv. na vlastní oči a získat informace, které nelze vyčíst z žádného prospektu a nakonec i zjistit objektivní fakta k informaci našich případných zájemců o zbraň. Odborný pohled na výrobu a montáž je pak neocenitelným poznatkem a zkušeností, které jinak získat nelze.

Majitel firmy má svoji obchodní kancelář přímo u dílny, kde je prakticky v neustálém kontaktu s výrobou, nad kterou má průběžný přehled. Každá součást projde několikanásobnou kontrolou a při ručním řemeslném sestavování zbraně je prakticky vyloučeno, že by se použil vadný kus, když už přesná automatizovaná výroba takový předem prakticky vylučuje. Výsledkem výroby a dílčí montáže jsou velmi kvalitní montážní uzly a mechanismy sloužící k sestavení celé zbraně.

Nízké výrobní náklady jsou docíleny jednak vysokou automatizací strojního obrábění součástí na vícenástrojových CNC systémech, a jednak racionální kombinací vlastní výroby s dodávkami komponent, například hlavní a pažeb od velkých výrobců, kdy se nemusí firma Rössler vybavovat drahou výrobní technologií k výrobě těchto částí.

 

Připomeňme si základní typy kulovnic z výroby firmy Rössler vyráběných pod názvem Titan.

Několik technických informací:

 

Kulovnice Titan jsou vyráběny ve dvou modifikacích. Titan 3, se třemi uzamykacími ozuby na závěru v rážích .222 Rem., .223 Rem., 5,6 x 50 Mag., .22 - 250 Rem. a Titan 6 se šesti uzamykacími ozuby na závěru po třech ve dvou řadách je nabízen od začátku výroby v rážích: .243 Win., 25 - 06, 6 x 62 Fréres, 6,5 – 284 Norma, 6,5 x 55 Se, 6,5 x 57, 6,5 x 65, 6,5 x 68, .270 Win., 7 mm-08 Rem., 7 x 64, .308 Win., 30-06 Sprg., 7,62 x 39, .358 Win., 8 x 57JS, 8 x 68 S, 9,3 x 62, .270 WSM, .300 WSM, 7 mm Rem. Mag., .300 Win. Mag. a .338 Win. Mag.. K těmto rážím nově přibyla také nabídka 6 mm Norma Br, 6 mm XC, 6,5 x 47 Lapua a velmi výkonný 375 Ruger.

Z výčtu je zřejmý ohromný výběr nabízených ráží, kde si může vybrat i velmi náročný zájemce „tu svoji“ ráž bez nutnosti činit jakékoliv kompromisy nebo zvolit tu správnou kombinaci dvou nebo více ráží formou výměnných hlavní, která je u kulovnic Rössler nejen možná, ale také zcela jednoduchá a rychlá.

 

Konstrukční prvky kulovnice:

 

Závěr je klasický odsuvný otočný typu Mauser buď se třemi ozuby v jedné řadě, nebo se šesti ozuby ve dvou řadách po třech za sebou. Šestinásobný závěr je výjimečně pevný, který spolehlivě přenese síly i při výstřelu nejsilnějších ráží. Klika závěru má velmi malý úhel otáčení – pouze 60°, což usnadňuje přebíjení při použití puškohledu.

Zásadním prvkem závěrového systému je uzamykání závěru do hlavně. Primární výhodou uzamykání závěru do hlavně je dosažení naprosto přesné závěrové vůle a eliminace jejího pozdějšího vzniku. To je velmi významný prvek, který má pozitivní vliv na přesnost střelby. Další výhodou je vysoká pevnost uzamčení, kdy je síla výstřelu přenášena přímo z hlavně na závěr bez zprostředkovatele, tedy pouzdra závěru. Tím, že pouzdro závěru nepřenáší žádné síly, je možná jeho výroba z lehkých slitin, a tím je následně snížena hmotnost zbraně. V neposlední řadě vzniká technická konstrukce umožňující snadnou a rychlou výměnu hlavní.

Čelo závěru je osazeno krátkým vytahovačem nábojnic a plunžrovým vyhazovačem. Celé řešení je maximálně funkčně spolehlivé. Závěr je kompaktní a s trojnásobným, respektive se šestinásobným uzamčením výjimečně odolný, pevný a bezpečný. Uvnitř závěru je uložen krátký plovoucí úderník, na který bije svorník s bicí pružinou. Konstrukce závěru je nápaditá nejen pro řešení krátkého samostatného plovoucího úderníku, který je možno v případě potřeby snadno vyměnit, ale také proto, že závěr lze jednoduše rozebrat bez použití jakéhokoliv nářadí pouhým otočením hlavy závěru a uvolněním z bajonetového uzamčení.

O pevnosti a spolehlivosti závěru a uzamčení do hlavně svědčí nově nabízené komorování na náboj 375 Ruger, který je pro zajímavost výkonnější než pro africké lovy oblíbený 375 Holland a Holland, používaný k lovu nejtěžší a nebezpečné zvěře včetně tlustokožců. Kulovnice Titan tak obsazuje i tzv. africký sektor.

Závěr se vyrábí s klikou na pravé straně a také na straně levé pro levorukou konstrukci zbraně. Závěr má velmi hladký a tichý chod.

Při použití stále stejného závěru, lze vyměňovat hlavně následujících ráží: .243 Win., 25 - 06, 6 x 62 Fréres, 6,5 – 284 Norma, 6,5 x 55 Se, 6,5 x 57, 6,5 x 65, .270 Win., 7 mm-08 Rem., 7 x 64, .308 Win., 30-06 Sprg., 7,62 x 39, .358 Win., 8 x 57JS, 9,3 x 62.

Samozřejmě lze použít i hlaveň s jinou ráží, ale potom je nutné, vzhledem k průměru dna nábojnice vyměnit i hlavu závěru a případně zásobník.

 

Pouzdro závěru je vyrobeno ze slitiny lehkých kovů, která se standardně používá v leteckém průmyslu. Odlehčenou konstrukci a lehké kovy na pouzdro závěru lze použít, vzhledem k uzamykání závěru do hlavně, kdy pouzdro nepřenáší žádné síly vznikající při výstřelu. Pouzdro závěru z lehkých slitin je o asi 300 g lehčí než stejné pouzdro z oceli a hmotnost celé zbraně je tak příjemných 2,9 kg. Pouzdro závěru je z vnější strany kulaté a je osazeno čtyřmi otvory pro upevnění montáže, nejlépe lišty Weaver.

 

Hlavně jsou nakupovány pouze od renomovaných výrobců, v současnosti nejčastěji od německé firmy Heym, která vyrábí hlavně nejvyšší kvality. Jsou na přání dodávány také v nerezovém provedení.

Pro uzamčení závěru do hlavně je před nábojovou komorou část s drážkami, do kterých zapadají uzamykací ozuby závěru.

Délka hlavně je u ráží Standard 56 cm, u provedení Goiser 51 cm, u ráží Magnum 61 cm. Především délky 51 a 56 cm byly zvoleny pro snadnou ovladatelnost v menším uzavřeném prostoru, například na kazatelně a samozřejmě také s ohledem na optimalizaci balistických vlastností.

Hlaveň je snadno a rychle vyměnitelná uvolněním dvou imbusových šroubů. Hlaveň je dodávána ve variantě s mířidly, ale případně i bez mířidel, kde rozhoduje volba zákazníka.

Mechanická mířidla tvoří sestava hledí a výškově stavitelné mušky se světlovodnými vlákny, hledí má jak široký výřez podobný tropickému, resp. naháňkovému hledí pro rychlou stranovou orientaci, tak hluboký zářez pro přesné zamíření. Novinkou jsou světlovou vlákna použitá jak na mušce v barvě červené, tak na hledí v barvě zelené. Vlákna osvětlená denní světlem viditelně září proti střelci a velmi snadno a rychle se tak usazuje muška do hledí. Přičteme-li k tomu snadnou přilícitelnost zbraně, je tak umožněno velmi pohotové, rychlé a přesné zamíření zejména při střelbě na zvěř v pohybu.

Nakupované hlavně od renomovaného výrobce Heym zaručují jejich nejvyšší kvalitu. Základní surovinou pro jejich výrobu je špičková elektroocel bez nečistot a příměsí, což je prvotní předpoklad excelentních technických parametrů hlavně a pozdější přesnosti střelby.

Na vysvětlenou je třeba dodat, že někteří výrobci zbraní nakupují hlavňovinu na běžném trhu a ta je vyrobena kontilitím. Její nižší cena má výraznou doprovodnou negaci ve vyšším obsahu nežádoucích příměsí. Hlaveň vyrobená z této oceli má horší technické parametry a samozřejmě ve finále daleko menší přesnost střelby než hlavně vyrobené z kvalitní čisté elektrooceli.

Nově, alternativně jako doplněk hlavně, je nabízena úsťová brzda, která u silných ráží snižuje zpětný ráz až o 50 %. Úsťová brzda je vlastní konstrukce, dvoukomorová, která nezvyšuje subjektivní třesk výstřelu ani neotáčí spaliny zpět proti střelci jako jiná provedení.

Vzhledem k tomu, že kulovnice Titan prokázaly vysokou přesnost, je nově nabízena i sportovní hlaveň pro terčovou střelbu.

 

Spoušťový a pojistný mechanismus je dodáván ve dvojím provedení. První je s francouzským napínáčkem, pojistka u tohoto typu spouště je dvoupolohová – zajištěno a odjištěno. Zajištěna je spoušť a klika závěru proti otevření. Druhým typem spouště je stále populárnější tzv. „Pirschabzug“ – šoulačková spoušť. Jedná se o momentovou spoušť bez napínáčku s bleskovou reakcí, se suchým přesným chodem bez jakýchkoliv vůlí. Tento typ spouště umožňuje velmi přesnou a pohotovou střelbu bez nebezpečí způsobení nechtěného výstřelu při napnutém citlivém napínáčku. Toto provedení spouště považuji u kulovnice Rössler konstrukčně a z hlediska ovládání za skvělé.

Pojistka u tohoto typu spouště má tři polohy. Zajištěno včetně kliky závěru, zajištěno, ale klika závěru je uvolněna a odjištěno. Odpory spouště jsou následující – provedení bez napínáčku je přednastaveno na 990 g, francouzský napínáček při aktivaci 250 g, resp. deaktivován 1900 g. Odpor spouště je samozřejmě seřiditelný, stejně jako u napínáčku. Standardem u kulovnic Titan je zlacená spoušť.

Zásobovací ústrojí je vyřešeno jednořadým, kovovým, vyjímatelným zásobníkem na 3 až 5 nábojů podle velikosti ráže s podavačem z plastu ABS.

 

Pažba. Základním typem pažby je pažba německá s rukojetí a s lícnicí. Vyrábí se ve třech variantách kvality dřeva - Standard, Luxus a Exclusive, v provedení polopažba, resp. celopažba. Pažby v jednotlivých variantách se liší tvarem lícnice a kvalitou použitého dřeva. Všechny typy pažeb vznikly v italském designerském ateliéru a mají velmi elegantní tvar. Pažby jsou vyráběny v Itálii, materiálem je velmi kvalitní evropský, turecký nebo španělský ořech.

Předpažbí pažby má jednu zvláštnost. Pod hlavní je podlouhlé vybrání, které svým způsobem pažbu odlehčuje, ale pro těžší ráže umožňuje vložení dodatečného závaží ke zmírnění zpětného rázu. Jednoduché a nápadité. Pažba je ukončena silikonovou botkou.

Celopažbené provedení má nápadité řešení, kdy se předpažbí skládá ze dvou dílů. Tím je naprosto eliminováno nebezpečí dotyku dřeva předpažbí a hlavně a tím způsobení nepřesnosti střelby. Toto by mohlo být zapříčiněno změnou tvaru dřeva, které pracuje například vlivem zvýšené vnější vlhkosti nebo zatečením oleje při jeho nadměrném použití k čištění a konzervaci zbraně.

Novinkou je nabídka speciální pažby pro sportovní střelbu, která má základní rozměrové proporce nastavitelné podle potřeb střelce.

 

Povrchová úprava kovových částí je standardně provedena hlubokým černěním. Jako novinku firma uvedla nitridové černění satén mat. Výsledkem je kovově černě šedý povrch bez lesku, příjemně matný. Tento povrch má zvýšenou odolnost proti otěru a korozi.

 

Vyměnitelnost hlavně. Vzhledem k tomu, že u nás zatím nejsou zbraně s uzamykáním závěru do hlavně, a tím možností výměny hlavně, zcela zažité, rád bych uvedl několik osobních názorů. V čem bych viděl pozitiva možnosti výměny hlavně? Například v ekonomice, kdy je výhodné mít prakticky dvě a více kulovnic v jedné a v praktičnosti, kdy používám stále jednu pažbu, na kterou jsem zvyklý, tedy s možností přesnější střelby než při používání dvou různých zbraní. Také si mohu pohodlně volit ráže podle sezóny a druhu lovené zvěře.

Například moje osobní volba by padla na .243 Win. nebo ještě lépe 6,5 x 65 RWS a k tomu druhou hlaveň 8 x 57 JS. Jednu z prvně jmenovaných ráží, kterou bych nazval jako „letní“, bych používal především k lovu selat a srnčí zvěře, při využití skvělé balistiky k střelbě na dlouhé vzdálenosti, druhou 8 x 57 JS „zimní“ k lovu vyspělejší zvěře černé a zvěře vysoké. Třetí hlaveň případně pro lov těžké zvěře např. v Africe o ráži 338 Win Mag nebo 8 x 68 S. Při kombinaci s montáží Weaver a dvou puškohledů, například pro léto stačí univerzální 2 - 9 x 42 a pro zimu 3 - 12 s objektivem 50 nebo lépe 56 mm, nevzniká ani nutnost nastřelování po výměně hlavní. Když ke každé hlavni použiji samostatný puškohled na montáži Weaver, mám nastřeleno vždy pro každou hlaveň a není nutno plýtvat náboji a časem na přestřelování při výměně hlavně. Výhodou je, že investici při pořízení další hlavně nebo hlavní je možné rozložit a dokoupit později.

Zbraň je dobře vyvážená a velmi příjemně padne do ruky. Vzhledem k nižší hmotnosti se také pohodlně nosí.

 

Střelba

 

Pro informaci uveďme naši zkušenost se střelbou z kulovnice Titan 6. Na vyzkoušení praktické střelby jsme měli kulovnice Rössler Titan 6 v rážích .308 Win. a 8 x 57 JS v provedení Standard polopažba a Luxus celopažba z běžné sériové výroby s momentovou spouští bez napínáčku. Abychom pro hodnocení přesnosti zbraně maximálně eliminovali chybu střeliva, používali jsme výhradně lovecké náboje RWS, které mají přesnost střelby téměř na úrovni střeliva sportovního. Toto bez vyjímky platí také u dvoujaderných střel typu ID, které jsme při našem testu používali.

Střelbu jsme prováděli s puškohledem Zeiss 3 – 12 x 56 a systémem bench rest na vzdálenosti 50, 75 a 100 m v kryté a posléze na otevřené střelnici. Série ran 3 a 5 a 10. Hodnocení rozptylu metodou 2R100. Vyhodnocování přesnosti jsme provedli pro vzdálenost 100 m.

Výsledkem testovací střelby byl největší rozptyl (.308 Win. /8 x 57 JS) u série 3 ran pouze 19/22 mm! U pěti ran 20/25 mm a u deseti ran 25/30 mm, kde se již projevila nervozita a únava střelce. V továrních podmínkách byla dokonce běžně docilovaná přesnost 3 rány / 100 m 0,1 MOA, což znamená prakticky tři soustřely.

Přesnost zbraně musíme hodnotit, na základě docílených výsledků, jako vynikající.

Komfort nošení, ovládání a používání zbraně jsme testovali také v běžných loveckých podmínkách.

 

Celkový závěr

 

Kulovnici Rössler Titan hodnotím po konstrukční stránce jako excelentní, kde je vidět dlouholetá zkušenost jejího tvůrce v konstrukci zbraní. Mechanismy jsou jednoduché, účelně funkční a plně spolehlivé. Velkou výhodu spatřuji v uzamykání závěru do hlavně, kde je docilováno nejpřesnější vymezení závěrové vůle s možností výměny hlavně za jinou ráž. Dílenské zpracování a provedení je bezvadné, dokonalé a pečlivé.

Hlaveň pocházející od renomovaného výrobce Heym je špičkových technických parametrů a kvality, která tím výrazně zvyšuje uživatelskou hodnotu zbraně. Při praktickém používání jsem oceňoval především chod spouště, který je, v jakémkoliv režimu, zcela precizní a zdůrazňuje pocit jistoty a důvěry ve zbraň a především zajišťuje překvapivě přesnou střelbu. Díky kvalitní hlavni, uzamykání závěru do hlavně a chodu spoušťového ústrojí lze střílet s kulovnicí Titan výjimečně přesně.

Vzhledem k vysoké automatizaci výroby a promyšlené kooperaci je výroba zajišťována relativně malým počtem zaměstnanců s výsledkem bezkonkurenčně nízké ceny finální kulovnice.

Pokud bych posoudil cenu versus užitná hodnota, potom ve prospěch užitné hodnoty hovoří vysoce kvalitní hlavně Heym, které jsou totožné s osazovanými do mnohem dražších kulovnic, uzamykání závěru do hlavně s možností její snadné výměny, dále propracovaný a spolehlivý závěrový systém a především vynikající přesný spoušťový systém, celkově dávající kvalitativně nadprůměrnou zbraň, přitom cena kulovnice zůstává na silně průměrné úrovni a konkuruje tak všem výrobcům i v nižších cenových kategoriích.

K tomu je třeba přičíst atraktivní elegantní design a celkově velmi příjemné ovládání zbraně, které uchvátí při prvním uchopení zbraně.

Další novinkou, o které pojednám v příštím článku je kulovnice Titan 16 s přímotažným závěrem.

© Dr.Ing.Jiří HANÁK

 

Zpracování dat...