Časopis Myslivost

Lov medvěda v Chorvatsku

Myslivost 2/2013, str. 24  Ing. Zdeněk Blacký
Chorvatsko je jistě zapsáno v povědomí spíše jako přímořská rekreační destinace, ale asi právě proto, že všichni turisté směřují na mořské pobřeží, existuje pár desítek kilometrů od moře oblast Gorski Kotar – státní honitba o rozloze asi 50 000 ha, kde jsou velmi dobré přírodní podmínky pro život medvěda hnědého. A nejen pro medvěda, ale i pro jelena evropského, srnce, divoká prasata – vyskytuje se tam také rys ostrovid, divoká kočka i vlk. Kopcovitý terén o nadmořských výškách přes 1000 m je pokrytý především jedlovými a bukovými porosty, ale i smrkem a dalšími dřevinami.

Celá oblast je relativně řídce osídlena a lidé, kteří tam žijí, jsou po staletí zvyklí na výskyt velkých predátorů, vědí, jak se v lese chovat a určitě neprolézají v houbařské sezoně i ty nejhustší mlaziny. Normované stavy medvěda hnědého jsou 400 ks, ale tento počet je určitě překročen. V celém Chorvatsku se ročně uloví asi 100 medvědů hnědých a v honitbě v okolí města Delnice je povolen odstřel 17 kusů. Podle získaných zkušeností se na každém vnadišti objevuje pravidelně minimálně jeden medvěd.

V lovecké oblasti obhospodařované státními lesy se nachází 60 luxusních kazatelen, spíše srubů s plně vybavenou kuchyňkou i palandami na přespání. Po schůdkách pouze vylezete do patra, tam je pozorovací stanoviště obložené kobercem a průzory, které jsou opatřeny dvojitým vakuovaným sklem, lovec sedí na polstrovaném otočném křesle. Čistě teoreticky tady můžete absolvovat lov medvěda v bačkorách, což ovšem v žádném případě nesnižuje hodnotu loveckého zážitku.

V honitbě je v provozu 16 vnadišť na medvědy opatřené automatickým krmným zařízením, které v určených časových intervalech rozmetává kukuřičné zrno, kromě kukuřice se vnadí i ovocem, ale i zbytky z domácích zvířat. Od jara do zimy tak profesionální lovci vědí přesně, na které vnadiště jací medvědi chodí. Nejlepší doba pro lov medvěda jsou jarní měsíce březen až duben a potom říjen až listopad – kdy medvědi ochotně a pravidelně navštěvují vnadiště.

Ale k vlastnímu lovu. Ubytovali jsme se ve stylovém hotelu Lovački v městě Delnice. Odpoledne v domluvenou hodinu pro nás příjeli naši lovečtí průvodci a jeli jsme plni očekávání poprvé do honitby. Jeden z lovců se vydal k pobřeží na objednaný lov kamzíka (viz článek v předchozím čísle časopisu Myslivost) a další lovci rozděleni do dvou skupin se vydali na lov medvěda. Jezdí se tu po udržovaných lesních cestách, které vedou až ke kazatelně. Auto se samozřejmně nechává 200 až 300 metrů před cílem a zbytek se došoupává. Klienti, kteří měli zájem o lov medvěda, byli posazeni na kazatelnu, samozřejmě každý do jiné části honitby.

Lovec Jaroslav se usadil do otočného křesla a všichni jsme napjatě sledovali vnadiště, kdy se objeví medvěd. Pod námi byl poměrně otevřený prostor, a tak jsem příliš nevěřil, že by medvěd přišel ještě za plného denního světla a dal by se jeho příchod zachytit na kameru. Začalo se šeřit - správný čas pro příchod zvěře - a sotva jsem si to uvědomil, ve vzdálenosti asi 200 m od kazatelny v řidším bukovém porostu se objevila tmavá koule – medvěd!

Rozvážně přešel světlinu a zmizel v hustším porostu. Napjatě jsme očekávali, kdy a kde se objeví. Netrvalo to dlouho a vyšel do volného prostoru a namířil si to bez okolků k vnadišti, kde začal brát kukuřičné zrno, ale to už jsme se šeptem dohadovali o síle medvěda. Zdál se trochu silnější, nežli měl představu lovec, a jak tak diskutujeme, náhle se objevil druhý slabší medvěd a také rovnou ke kukuřici. Ale to už měl Jaroslav svoji medvědobijku v ráži 8X57 JS v rameni a sledoval medvěda přes puškohled.

Medvěd se ne a ne vhodně natočit tak, aby se mu dala dát dobrá komorová rána - trvalo to poměrně dlouho a navíc se dal silnější medvěd do pohybu a strhl s sebou druhého, a tak prakticky v poslední vhodný moment, kdy už medvěd zatahoval po cestě zpět do podrostu, Jaroslav odmáčkl.

Medvěd značil dobrý zásah a prakticky zůstal na nástřelu. Radost, poplácávání po ramenech a gratulace – tak to má být. Po příchodu k vytoužené trofeji ještě slavnostní předání úlomku úspěšnému lovci, a protože už byla tma a medvěd se musel nechat do rána na místě, bylo nutné zakrýt částečně medvěda světlým kusem látky. I v Chorvatsku je populace krkavce na vzestupu a bylo by škoda, kdyby trofej byla poškozena.

Máme uloveno hned při první vycházce – dobrý začátek lovu – druhý lovec medvěda viděl také, ale pouze jak medvěd odbíhal, protože byl na vnadišti už při jejich příchodu na kazatelnu za plného denního světla.

Druhý den dopoledne jsme se vypravili na loveckou základnu, kde byla i obůrka s jelení zvěří a tam se za velké účasti místních myslivců a nás lovců z Čech medvěd naaranžoval k fotografování a po pořízení snímků ze všech úhlů. Medvěda Dr. Majnarič – vedoucí myslivosti, stáhnul a změřila se délka a šířka houně – na kvalitu srsti se přidal plný koeficient, protože chorvatští medvědi mají skutečně špičkovou kvalitu tmavé houně s bílým ojíněním na koncích pesíků. Tento medvěd dosáhl na bronzovou medaili.

Chceme ale ulovit ještě jednoho medvěda. Tentýž den navečer jsme se samozřejmě znovu vydali do honitby – na jednu kazatelnu nelovící doprovody a na druhou oba lovci s loveckým doprovodem. A znovu se soumrakem se přikolébal na vnadiště skutečný vládce zdejších lesů, medvěd odhadem o živé hmotnosti 230 – 250 kg. Tak ten už by byl dražší – škoda jen, že se už nedala použít kamera, protože byla již poměrně tma.

Lovcům na druhé kazatelně přišla nevodící stará medvědice, kterou Tomáš bez problémů ulovil, a tak na dvou vycházkách byli uloveni dva medvědi a další medvědy jsme pokaždé ještě viděli. Neuvěřitelné zážitky!

Ještě večer za svitu reflektorů auta jsme medvědici naložili a odvezli. Druhý den ráno jsme absolvovali opět slavnostní fotografování a měření houně – tentokrát byla střelena zlatá medvědice opět s plným koeficientem za kvalitu houně, což už stálo za přípitek něčím ostřejším. Naši chorvatští přátelé navíc rozdělali oheň a v krátké době bylo opečeno i něco na zub. Myslivci – lovci jsou si v Evropě hodně podobní. Dobrou náladu umocňoval i fakt, že se s chorvatskými kolegy se bez větších problémů domluvíte česky.

Chorvatsko je opravdu země mnoha možností lovu. Vždyť třeba hodinu jízdy autem od městečka Delnice a byli bychom v horském masivu Velebit, kde se loví kamzík horský. Lze ale i při vaší rodinné rekreaci v létě u Jaderského moře lovit daňka a na ostrovech u pobřeží i muflona. Když pak vezmete v úvahu, že je tato atraktivní lovecká destinace bez problémů dosažitelná autem z Čech během několika hodin jízdy a navíc Chorvatsko není zatím členem EU, a tak je možné za odstřel medvěda, popřípadě jiné zvěře, čerpat zpětně DPH, což vytváří patrně nejvýhodnější cenové relace odstřelových poplatků v Evropě. Pokud chcete ulovit s téměř stoprocentní jistotou medvěda, popřípadě i jinou trofej, za rozumné peníze, je podle našich zkušeností Chorvatsko ideální volba.

Ing. Zdeněk BLACKÝ

 autor je majitelem lovecké agentury Safarex

 www. lovzvere. cz

Zpracování dat...