ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Září / 2013

Mysliveckou čest vyšíváme do sametu

Myslivost 9/2013, str. 48  red
Než se narodí myslivecký prapor, který by neměl chybět u žádného významného dění, uplyne dlouhá cesta. Jaký je životní cyklus mysliveckých praporů a proč je vůbec důležité mít svůj vlastní symbol, jsme se ptali Tomáše Pokorného, majitele brněnské firmy Alerion, která se zabývá výrobou nejen vyšívaných symbolů.

První otázka je nasnadě. Proč jsou symboly důležité? Co mohou přinést mysliveckému spolku?

Symboly jsou staré jako lidstvo samo. Už pravěcí lidé při svých loveckých výpravách tetovali svá těla symbolickými znaky, které měly zajistit zastrašení protivníka, úspěšný lov, ale také sounáležitost ke kmeni. Symboly dávají konkrétnímu společenství smysl, umí přenést jeho tradice a hodnoty, vyprávějí jeho příběh. Zdůrazňují jedinečné prvky, kterými se společenství odlišuje od ostatních. Toto pojetí se dochovalo dodnes. Na rozdíl od dřívějších dob je však možnost mít svůj vlastní symbol dostupná téměř každému. Nejhodnotnějším symbolem, kterým se může pyšnit myslivecké sdružení, je vyšívaný prapor. Stavohubertské oslavy a poutě, výroční setkání, návštěvy a soutěže, to je jen zlomek příležitostí, kdy může dát sdružení najevo svou identitu a výjimečnost. Mít svůj vlastní symbol je dnes navíc trendem.

 

Jak vznikají myslivecké prapory?

Typický myslivecký prapor vzniká jeden až dva měsíce, v závislosti na bohatosti výšivek, které prapor ponese. Prvotní práce vždy začínají návrhem vizuální podoby praporu, které náš grafik zpracovává na počítači formou grafického návrhu. Nejvýznamnější a nejdůležitější aktivity se pak odehrávají v dílně uměleckých vyšívaček, které dávají předloze praporu hmotný tvar.

 

Vytvořit takovou předlohu asi není jednoduché…

Jasnou představu o tom, jak má myslivecký prapor vypadat, má málokteré sdružení. Přitom je opravdu důležité věnovat této fázi vzniku praporu pozornost. Vždyť krásný vyšívaný symbol vás bude reprezentovat třeba i 200 let, a proto není lhostejné, jaké motivy se na praporu objeví. Oceňujeme, když myslivci aktivně zasahují do podoby svého symbolu. Vy myslivci se můžete stát tvůrci svého praporu a dát mu osobitost, neboť sami nejlépe víte, v čem jste výjimeční, jakou zvěří, trofejemi či činností se může pochlubit konkrétní myslivecký spolek. A tak by byla škoda této možnosti nevyužít. A pokud si přece jen nejste jistí, dokážeme upřesnit vaše představy.

Žádný prapor pro myslivce není stejný a ani být nemůže. Každý spolek má totiž jedinečnou historii, regionální tradice a hodnoty, díky kterým je prapor originální.

 

Co když ale myslivci opravdu jasnou představu nemají? Mohou u vás využít třeba nějakých šablon a vzorů z minula od jiných spolků?

Máme samozřejmě připraveny vlastní autorské motivy, které zájemci mohou využít, ale jsme sami rádi, pokud si myslivci přejí do praporu vetknout svébytné skutečnosti ze svého okolí. Na stranu druhou i zde existují tradice v tom, co by se na mysliveckém praporu mělo objevit. Typické jsou přírodní rostlinné a zvířecí motivy, tedy dubové větvičky, jeleni, srnci, mufloni a další. Ty doplňuje postava sv. Huberta, patrona myslivců, s jeho atributy (jelen se zářícím křížem mezi parožím, lesní roh, šípy, kniha). Své místo mají i tradiční myslivecká hesla, která zdůrazňují duchovní hodnoty myslivosti. Obvyklé je také ladění barevnosti praporu do odstínu zelené, hnědé a žluté. Shrnuto a podtrženo - každý prapor má rub i líc, a tak je zde dost místa pro odkaz budoucím generacím.

 

Jaké materiály a technologie se používají při výrobě?

Protože je slavnostní vyšívaný prapor mimořádnou insignií mysliveckého spolku, sluší se mu věnovat tu nejvyšší péči a hodnotné materiály. Jako základ proto užíváme velmi kvalitní a speciálně tkané satény a samety, které dodají praporům takřka královský lesk. Na výšivky pak naše umělecké vyšívačky spotřebují často až 26 kilometrů jemného hedvábí. Každý prapor je také vybavený speciální výztuhou, díky které si prapor udržuje reprezentativní tvar při vyvěšení.

 

Jak pokračují práce dál, když už je rozhodnuto o finální podobě praporu?

Grafické podklady putují do dílen k našim uměleckým vyšívačkám. Zajímavé je, že se do dnešní doby prakticky nezměnily výrobní postupy, které moderní technika nedokázala nahradit. Dodnes je vše otázkou precizní ruční práce. Vyšívačky se opírají o starobylé techniky vyšívání, které pochází od jeptišek ze středověkých klášterů a které zůstaly dodnes nepřekonány. Kvalitní symbol, který má mít životnost několik generací, není možné ošidit. Existuje několik způsobů, kterými dokážeme vetknout příběh vašeho mysliveckého spolku do látky. Aplikační výšivka spočívá v obšití jednotlivých saténových částí motivu po okraji, a proto je příprava takového typu praporu relativně rychlá. Pokud však vyšívačka využije tzv. malbu jehlou, kdy je motiv vyšitý miliony drobných stehů, pak se doba zhotovení praporu značně prodlouží. Výsledkem je ovšem nádherná plastická výšivka, vystínovaná jako od starých malířských mistrů, a tak stojí za to si počkat. Oba postupy je samozřejmě možné kombinovat.

 

Co se děje s praporem potom?

Pak prapor slavnostně předáváme jeho novým majitelům. Stává se tváří mysliveckého sdružení, jeho ztělesněním, začíná mu aktivní život. Protože se jedná o výsostný symbol, který bude svědkem spolkového života myslivců a jejich dlouholeté práce, který bude reprezentovat svůj spolek při důležitých jednáních a setkáních, přísluší mu ty nejvyšší pocty. Obvykle je takový prapor slavnostně pokřtěn v kostele za účasti významných představitelů spolku i široké veřejnosti a stává se součástí historie své obce i regionu.

 

Kde končí „vysloužilé“ prapory? A jak se o ně má majitel vlastně starat?

Na konci svého životního běhu se k nám prapor opět vrací, tentokrát ke konzervování nebo restaurování. Poté bývá uložený v muzeu, neboť pro jeho uchovávání je třeba zajistit speciální podmínky. A jak se starat o svůj vyšívaný skvost? Jednoduše jej zbytečně nevystavujte poškození a nepřízni počasí. Přece jen se jedná o artefakt, kterému více vyhovují interiérové podmínky. Pokud přece jen dojde ke znečištění, dokážeme prapor odborně vyčistit. Rozhodně jej neperte v pračce nebo nenechávejte čistit v čistírně, poškodili byste jej!

 

Nabízíte příslušenství, které by zamezilo poškození praporu například při transportu?

Samozřejmě, škála příslušenství je bohatá. Když jste mínil přepravu, k ní slouží vaky na prapory a také pláštěnky proti dešti. Prapory jsou často také těžké, a tak vlajkonoši určitě ocení nejen speciální kožený pás, ale i rukavice pro ně určené. Vypadají nejen krásně, ale ulehčí jim péči o prapor. Samostatnou kategorií jsou ušlechtilé žerdě, hlavice a stojany, na kterých je prapor zavěšený. Vyřezáváme je ze světlého i tmavého kvalitního dřeva a doplňujeme je precizním kováním. Příslušenství je pověstnou korunou, která z vašeho symbolu učiní nejkrásnější trofej v okolí.

 

Kde se mohou myslivci setkat s vašimi realizacemi?

Z českých zákazníků bych rád zmínil sdružení Rozhledna, pro které jsme připravovali vyšívaný znak, a zejména slavnostní vyšívaný prapor pro Českomoravskou mysliveckou jednotu. Řadu praporů jsme vytvořili pro zahraničí, především pro Německo, Rakousko, Švýcarsko nebo Lichtenštejnsko, kde je tradice mysliveckých praporů přece jen delší.

 

Myslivcům ovšem dokážete nabídnout nejen vyšívané symboly…

Svatohubertské slavnosti, významné události a výročí sdružení si můžete připomenout také s působivými a precizně raženými mysliveckými odznaky, pamětními plaketami a medailemi. Nášivky s domovenkou hrdě oznámí přináležitost právě k vašemu jedinečnému mysliveckému sdružení. Doporučujeme prohlédnout si naše stránky, škála produktů, které mohou nést váš znak, je opravdu široká.

 

Na závěr mi prosím povězte upřímně, proč by se měli myslivci obracet právě na vás?

Máme téměř patnáctileté zkušenosti v oboru. Od počátků se věnujeme výrobě symbolů podle tradičních postupů, které kombinujeme s nejmodernějšími technologiemi. Navíc jsme čistě česká, respektive moravská firma. Za kvalitu našich produktů ručíme natolik, že dáváme nejdelší garanci na českém trhu, a to 20 let. Nejvíce nás však těší, že můžeme přispět k uchování a předávání duchovních hodnot myslivosti, která je zapsaná jako nehmotné kulturní dědictví České republiky.

 

 

 

 

Zpracování dat...