ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

GRULLA – klenoty z Eibaru

Myslivost 1/2014, str. 64  Petr Mikulášek
Baskicko – v originále EUSKADI - se svými třemi kraji Araba, Bizkaia a Gipuzkoa se rozkládá na 7234 km čtverečních. Je to nádherná hornatá a stále zelená země, která se nachází na severu pyrenejského poloostrova u hranice s Francií, omývaná vodami Atlantiku podél Biskajského zálivu. Po staletí tady žije hrdý a pracovitý národ Basků, který zde vybudoval prosperující průmysl i infrastrukturu. Z politického pohledu se jedná o baskické autonomní společenství uvnitř většinového španělského národa. V Baskicku již v „době železné“, tedy dávno před naším letopočtem, začalo tavení a obrábění železa, ze stejných důvodů, jako v Německu okolo řeky Ruhr, St. Etiene ve Francii, Liege v Belgii nebo Brescia v Itálii. Tím důvodem byly velké zásoby železné rudy pod zemí. Lesy bohaté na tvrdé dřevo nutné k výrobě dřevěného uhlí pro tavení a řeky potřebné k přepravě výrobního zařízení i produktů.

Oblast kolem města Eibar je již od pradávna centrem výroby zbraní, které se podílely nemalou měrou na koloniálních ambicích španělské koruny. Také výroba střelného prachu se v oblasti rychle rozšířila a začátkem 15. století se vesnice v povodí řeky Deba živily výrobou dělových hlavní i koulí pro potřeby království.

Dělové odlitky dokončované a zkoušené ve starobylém městě Eibar poskytly rovněž výzbroj Viktorii, jediné přeživší z pěti malých lodí, jež odvážně vyrazily z přístavu Sanlúcar v roce 1519 pod velením Portugalce jménem Fernão de Magalhães na misi pro španělského krále Karla V.

Šlo o objev nové cesty k Ostrovům koření v Pacifiku. Tato cesta znamenala první obeplutí zeměkoule Evropany. Děla odlitá v Eibaru posloužila nesčetněkrát během plavby dlouhé 48 tis. mil, než se po třech letech vrátila zpět.

Následující generace Basků pak produkovaly zbraně i jejich součásti nejen pro španělskou vládu. Od 19. století výroba v Eibaru i okolních oblastech značně narůstala. Výrobní potenciál, šikovnost řemeslníků a množství produktů, které opouštěly místní továrny, přinesly baskické oblasti nebývalou prosperitu. Společnosti vyrábějící elektrické motory, kolejová vozidla, železniční zařízení, automobilové součástky, kola a především zbraně nabývaly na síle. Výroba zbraní rostla znatelně rychleji než ostatní průmysl. Při prvním sčítání lidu ve 20. století se jenom v Eibaru přihlásilo 1149 puškařů, 115 rytců. V roce 1900 tak 6000 obyvatel tohoto města vyrobilo 263 988 zbraní všech možných typů.

Ještě v sedmdesátých letech minulého století zde prosperovalo více než padesát menších firem, které se zabývaly výrobou ručních palných zbraní ve větších či menších sériích. Puškařské řemeslo a zkušenosti se zde po staletí předává z generace na generaci.

Nástupem moderních technologií a unifikovaných konstrukčních řešení do sériové výroby loveckých zbraní postupně bohužel mizí nejen toto tradiční řemeslo, ale také firmy zabývající se zakázkovou ruční výrobou. Moderní době a sériové výrobě se nejlépe přizpůsobila zbrojovka BERGARA sídlící v nedalekém stejnojmenném městě, která se v novodobé historii prosadila výrobou precizních hlavní a zbraní vlastní konstrukce, kterými postupně opět dobývá svět.

Místní ocelárny stále produkují vysoce kvalitní oceli, které vedle zbrojní výroby využívá zejména strojírenský i automobilový průmysl. Společně s Katalánskem tvoří na severu základ vyspělé průmyslové produkce současného Španělska. Díky vysoké výkonnosti a konkurenceschopnosti místních výrobců zde nemusí řešit vysokou nezaměstnanost a obecnou frustraci zejména mladé generace, což je dnes velkým problémem ve zbytku Španělska, které je závislé převážně na turistickém ruchu nebo dotovaném zemědělství.

 

Také dnes v městě Eibar, jako na jednom z mála posledních míst v Evropě, stále nalezneme tradiční ruční zakázkovou výrobu zbraní, která úspěšně navazuje, pokračuje a zdokonaluje puškařské řemeslo v pravém slova smyslu.

GRULLA Armas – firma kde počátek výroby je datován do roku 1932, kdy pětice nejlepších místních puškařů své doby založila společnou dílnu, která i dnes, po osmdesáti letech používá původní řemeslné postupy a vyrábí špičkové brokovnice i kulovnice. V dnešní době je tato tradiční dílna stále rodinnou firmou, kterou již po třetí generaci úspěšně rozvíjejí potomci jednoho ze zakladatelů. Výrobky pod značkou Grulla jsou známy nejen ve Španělsku, ale také v zahraničí.

Roční kapacitou okolo 250 zbraní, s průměrnou dodací lhůtou 4 - 6 měsíců, se stala zajímavým dodavatelem náročných zákazníků. Takových, kteří pro lovecké využití chtějí vlastnit a používat originál, ručně vyrobenou zbraň nejvyšší kvality. Firma se zaměřila na vybudování dobré pověsti výrobce brokových i kulových zbraní zejména v duchu anglických loveckých tradic, jež jsou na severu Španělska i celosvětově stále velmi populární. V současné době v dílně pracuje 16 puškařů a firma také spolupracuje s několika externími rytci.

V porovnání s americkými, britskými a italskými zakázkovými top zbraněmi, se ale stále jedná o velmi výhodnou koupi. Prodejní ceny jsou v rozmezí 7 – 20 tis EUR. Výroba probíhá výhradně ručně v nejvyšší kvalitě, s přihlédnutím k přáním jednotlivých zákazníků. Podle tělesných proporcí a požadavků je sestaven kus s jedinečnou rytinou, druhem pažby, velikostí, materiálem hlavně, rybinou, atd. Výběrové dřevo, délka hlavně, chokes, botky jsou jedny z nejběžnějších přání. Výrobky Grulla jsou individuální umělecké kousky.

Převážnou část výroby tvoří brokové dvojky a kulové dvojáky s klasickým systémem zamykání „side lock“. Ceněna je především kvalita a noblesa všech vyrobených zbraní.

Základ tvoří baskule vyrobená z masivního bloku oceli, na bocích jsou spoušťové mechanismy Holland & Holland upevněné na samostatných bočních deskách pomocí 7 čepů. Vše je dokonale ručně slícováno a doladěno do nejmenších detailů.

 

Brokové dvojky se dělí do několika modelových řad podle povrchové úpravy, typu a náročnosti aplikovaných ryteckých prací a v neposlední řadě dle třídy a struktury použitého ořechového dřeva. Všechny modely jsou osazeny v duchu tradic dvěma nezávislými bočními mechanismy H&H, které se ovládají dvouspouští. Tuto klasickou koncepci podtrhuje anglická rovná pažba.

Na přání zákazníka je možno systém zbraně opatřit jednospouští a zapažbit také do modernější pažby s pistolovou rukojetí nebo provedení Prince of Wales. Pro náruživé lovce, kteří při lovu používají další osoby pro nabíjení, firma nabízí možnost vyrobit i druhou popř. třetí identickou zbraň. Všechny modely dvojek jsou k dispozici pro ráže 12, 16, 20, 28 a .410 a tomu je přizpůsobena i velikost baskule. Samozřejmostí je možnost objednat výměnné hlavňové svazky v různých rážích, které jsou individuálně dolícovány.

 

Kromě brokovnic jsou zde zakázkově vyráběny i kulové dvojáky – express rifle řady E-95 v široké nabídce ráží : 7x57, 9,3x74R, 8x57 JRS, 30-06, 270 WinMag, 300 WinMag, 375 HHMag a 416 RIGBY. Na výrobu je použita špičková ocel Böhler Rasant a je možno si zvolit tvar a velikost pažby i předpažbí.

 

Nabídku doplňuje opakovací kulovnice s osvědčeným závěrovým systémem Mauser K-98. Nábojová schránka je dimenzována pro 4 náboje magnum ráží : 7mm Rem, 270 Win Mag, 300 Win Mag, 338 Win Mag, 375 HH Mag a 416 RIGBY

 

Po celá desetiletí mistři puškaři z Eibaru vyrábějí unikátní umělecké kousky. Mezi nádhernými zbraněmi pocházejícími z místních dílen některé výrazně vynikají. Rozdíly poznáme v detailech a Grulla Armas se věnuje i těm nejmenším. Zdejší zbraně nemají jen výjimečnou kvalitu, jsou to zbraně aristokratické, reprezentující čistého ducha tradičního lovu.

I dnešní generace mistrů svého oboru se zavazuje ke kvalitě a službám, které značka vždy nabízela. Chce dát najevo vášeň pro řemeslo, dovednosti a zkušenosti promítnout do každého kusu. Ušlechtilé zbraně jsou vrcholem mistrovství, dobrou investicí a většinou se dědí po generace.

Tyto dokonalé zbraně budou k vidění na příštím veletrhu IWA 2014 v Norimberku.Více informací o těchto zbraních získáte na stránkách výrobce

www.grullaarmas.com nebo dovozce www.brnohunt.eu

© Ing.Petr MIKULÁŠEK

Zpracování dat...