ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Rozsvícená noc - Test předsádky na puškohled středního dosahu

Myslivost 9/2015, str. 56  Petr Slaba
Začátkem letošních prázdnin jsem dostal ojedinělou možnost otestovat přímo při lovu jeden z mnoha přístrojů pro noční vidění. Doposud jsem neměl s takovýmito přístroji praktické zkušenosti, proto jsem byl velmi zvědav na praktické využití tohoto přístroje. Předem zdůrazňuji, že se jedná o test, resp. pohled běžného řadového myslivce, k zcela objektivnímu testování by byly třeba profesionální laboratorní podmínky. Začněme ale strohým technickým popisem, tak jak jsem načerpal z podkladů výrobce, resp. dovozce.
 
CO-MR 2+ je nástavec s noktovizí na optické zaměřovače dostupný pro civilní trh. Jedná se o nejpokročilejší noktovizor Clip-On navržený ke střelbě na střední vzdálenosti, kompatibilní s většinou optických zaměřovačů (civilních i vojenských) s optickým zvětšením do 7x umožňujících jejich použití v noci a za špatných světelných podmínek. Mění používaný zaměřovač v noktovizor a umožňuje tak uživateli dokonalou detekci, sledování a zacílení.
Hodí se k amatérskému využití, jako je sport nebo lov a k profesionálnímu využití v armádě, policii a ochranných službách. Konstrukce byla navržena tak, že není nutné snímat zaměřovačnoktovizor se instaluje před objektivem bez použití nářadí, pomocí speciálního adaptéru. Díky takovémuto řešení není nutné měnit paramety systému a uživatel využívá zaměřovač naprosto stejně, jak byl zvyklý - nemění se optické parametry systému.
CO-MR je továrně kalibrován s přesností pod 1 úhlovou minutu, díky čemuž je přesnost míření a střelby dokonalá. Přesná optika s vícevrstvou antireflexní vrstvou zaručuje jasný a nedeformovaný obraz.
Noktovizor využívá zesilovač světla generace 2+ se zvýšeným rozlišením. Je založen na destičce MCP, fotony, které dopadají na její povrch vyvolávají zpětné vybití elektronů, díky tomu lze získat velmi výrazný a jasný obraz - získává se až 50000násobné zesílení světla. Díky tomu je možné sledování ve velmi slabých světelných podmínkách - dokonce i během zamračené noci, kdy není vidět měsíc. 2. generace noktovizorů je obecně využívána jak k profesionálnímu, tak i náročnějšímu amatérskému použití, jako je na příklad myslivost a lov zvěře..
V noktovizoru byla použita moderní řešení, jako je na příklad systém ochrany před příliš silným osvětlením, automatická regulace jasu nebo možnost pohodlného zapínání a vypínání noktovizoru pomocí bezdrátového dálkového ovladače. Kompaktní a odolná konstrukce zaručuje stálost a odolnost vůči poškozením a otřesům, k nimž dochází během střelby.
Voděodolný kryt chrání zařízení před atmosférickými vlivy.
CO-MR se doporučuje všem střelcům, kteří očekávají přesné použití na střední vzdálenosti se zaměřovači se zvětšením 6-7x.
 
Tak to je zhruba výčet technických parametrů zařízení, které jsem měl možnost v červnu a červenci testovat při lovu. Po obdržení přístroje mi chvíli trvalo, než jsem vše instaloval a připravil k montáži na zbraň, myslím, že by byl dobrý, trochu více podrobnější návod. Přístroj byl tedy připraven a tak jsem mohl vyrazit na lov.
Žádný učený z nebe nespadl, a tak mi trvalo asi tři čekané, než jsem se s přístrojem naučil správně zacházet a používat ho tak, jak uvádí výrobce. Po těchto pár prvních dnech rozkoukávání jsem byl mile překvapen s tím, jak přístroj funguje bez použití přísvitu za kdejakého zbytkového světla, obzvláště i při těch nejmenších fázích měsíčního srpku dokázal přístroj plně své schopnosti a doslova dokonale mi otevřel noc. Ovšem tyto schopnosti fungovaly nejlépe při nejmenším zvětšením mého puškohledu 3-9x40E, při větším zvětšení sice bylo nadále možné pozorovat, ale obraz se postupně zhoršoval. Samozřejmě jsem si vědom, že zcela určitě závisí na na kvalitě použitého zaměřovacího dalekohledu, přístroj jsem testoval jen na mém jediném a porovnání s jinými puškohledy jsem neměl.
Při použití nejmenšího zvětšení bylo vidět velice dobře i na velkou dálku. Do sto metrů se dala bez problémů obeznat, pozorovat a hlavně rozpoznat zvěř. Hlavně při nočním lovu divokých prasat, na které by měl být přístroj především určen, je to velká přednost, protože nehrozí, že by lovec střílel na nesprávný kus.
Zkoušel jsem zařízení při lovu v různých lokalitách, na posekané louce, ve vzrostlém obilí, v řepkovém lánu i v lese, vyzkoušel jsem jej i na různých typech mysliveckých zařízeních jako jsou kazatelny, různé sedačky a posedy a též na lovu při šoulání.
Nejlepší je pochopitelně lov z kazatelny s pevnou a kvalitní oporou, zařízení svojí hmotností logicky změní vyvážení zbraně a pro přesnost střelby a zodpovědnou ránu je třeba co nejlepší opory.
Velice se mi líbila jednoduchost montáže na puškohled i za úplné tmy, a i to, že s ním šlo docela dobře udržet zbraň i při lovu z volné ruky, třebaže je poněkud těžší.
Též je příjemné i ovládání předsádky pomocí bezdrátového dálkového ovladače, který můžete mít buď v kapse, nebo přímo připevněný na zbrani.
Jako u všech podobných zařízeních je nevýhodou při delším sledování to, že vás bolí oko, ale při častém používání si na to poměrně dobře zvyknete a doba pozorování se dá postupně navyšovat.
Vzhledem k tomu, že jsem přístroj testoval v červnu a půlce července, neměl jsem kromě jediného případu možnost střelby, většinou mi vycházely jen bachyně s ještě malými selaty, a tak se nedalo lovit, střílel jsem jen jednou na asi 12kilové sele na krmelišti. Bohužel jsem ho minul, neboť jsem neodhadl dobře úhel, z kterého jsem střílel, a tak jsem sele podstřelil. Po ráně se obraz nijak nerozpadl a mohl jsem okamžitě střílet dále.
Za úplné tmy funguje zařízení velice dobře jen za použití přísvitu, který má několik stupňů intenzity. Používal jsem jen zhruba polovičního nastavení přísvitu, což bohatě stačilo, ale všechna zvěř, kterou jsem přes přísvit zkoušel zaměřovat, na něj reagovala. Ne sice doslova útěkem, ale vždy při zaměření hleděla směrem k mému stanovišti, protože třebas málo i tak je na přísvitu patrný červený bod.
Nejsem žádný profesionální testovač podobných zařízení a přístrojů, ale právě proto si myslím, že můj názor laika a řadového myslivce je o to přínosnější, protože jsem se s přístrojem naučil velmi brzy dobře zacházet a využívat adekvátně všechny jeho výhody, které nabízí a umožnuje při lovu a z mého pohledu ho mohu rozhodně doporučit případným zájemcům. Troufám si tvrdit, že po prvotní zkušenosti s instalací na puškohled a prvních několika čekaných zvládne ovládání a používání kterýkoliv myslivec.
Celý název přístroje je Noční vidění Armasight CO-MR 2+ - předsádka na puškohled středního dosahu. Zařízení prodává – firma Spy Shop na www.spyshop24.cz.
Cena verze HD – zvýšené rozlišení, kterou jsem testoval je 74 316 Kč s DPH, což si myslím, že plně odpovídá kvalitám přístroje, ale pro většinu našich myslivců je přístroj bohužel z kategorie těch dražších.
Nicméně mohu-li toto zařízení zhodnotit, stálo by za úvahu zakoupení i pro více lovců najednou, neboť soustava různých vymezovacích kroužků umožňuje použití na různé typy puškohledů, nemusí se nic nastřelovat a může ho tak plnohodnotně používat i více myslivců v jednom spolku na různých zbraních, což by bylo jistě přínosem pro ty spolky, kde řeší časté problémy škod s přemnoženou černou zvěří.
Text a snímky Petr SLABA 
 
Zpracování dat...