Časopis Myslivost

EOS - evoluce pokračuje

Myslivost 6/2016, str. 38  Petr Mikulášek
Realitou posledních dekád je výrazný pokles stavů drobné zvěře ve většině evropských zemí. Jedním z důvodů je intenzivní zemědělská produkce, která na základě zdeformovaného systému dotací z dílny EU motivuje farmáře k rozsáhlému pěstování plodin, které primárně nejsou určeny pro obživu lidské populace. Ať už se jedná o řepku používanou jako surovina pro výrobu přísad do pohonných hmot, prokazatelně poškozující moderní spalovací motory nebo rychle rostoucí rostliny či dřeviny pro nasycení rozporuplných biospaloven či jiných „eko“ technologií.
Pro maximalizaci výnosů je nutno takto oseté plochy několikrát ročně intenzivně chemicky ošetřovat zdraví škodlivými látkami. Pro postřiky i následnou sklizeň jsou používány stroje, které se často po polích pohybují více nežli třicetikilometrovou rychlostí. Vše výše uvedené výrazně snižuje šanci mláďat i dospělých kusů na přežití. Lze považovat za zázrak a neuvěřitelnou vitalitu přírody, že vůbec drobnou zvěř v Evropě ještě máme!
Co nezničí člověk svoji bezohlednou činností, to padne za oběť škodné, popř. černé zvěři, jejíž stavy se nedaří dostatečně tlumit.
 
Z těchto důvodů také dlouhodobě výrazně poklesl zájem o brokové zbraně, neboť v podstatě není co lovit. Broková střelba se tak stále častěji provozuje na střelnicích a odměnou bývá koncem roku sváteční lov na drobnou se skromným výřadem.
Moderní brokovnice se díky systému výměnného zahrdlení stala univerzálně použitelnou pro všechny druhy lovu i sportovní střelby. V konstrukci vícehlavňových zbraní byly učiněny změny, které jsou důsledkem zpřísněné legislativy a možnosti užití střeliva laborovaného v magnum rážích. Použitím moderních CNC strojů při výrobě a dosažením přesných tolerancí odpadá nutnost časově náročného puškařského dolícování. Tento způsob výrobu zlevnil a kvalitní zbraně se staly cenově dostupnější.
Za brokovnicovou velmoc lze považovat Itálii. Výrobky místních zbrojovek jsou ve světě stále oblíbeny a označení MADE IN ITALY je u brokovnic zárukou solidního provedení.
Není to ale jen tradice, kvalita a elegantní design, které dělají tyto zbraně stále velmi žádanými. Vedle nadnárodního koncernu BERETTA GROUP patří mezi další příklady konkurenceschopnosti tamních výrobců mnoho menších rodinných firem, které se úspěšně rozvíjí a výrobě pod vlastní značkou se věnují dodnes. V rámci specializace se několik z nich zaměřilo na výrobu jednotlivých dílů, např. hlavňových svazků, pažeb, mířidel, choke nebo spoušťových mechanismů, které následně dodávají konečným výrobcům pro finální zpracování a kompletaci. Tyto ověřené komponenty používá mnoho místních značek, takže většina produkce pocházející ze severu Itálie je po stránce vysoké kvality porovnatelná.
Na rozdíl od velkých výrobců, jsou menší firmy pružnější, rychleji reagují na změny v poptávce a jsou schopny přizpůsobit se požadavkům stále náročnějších zákazníků. Značka, rodinná tradice a dobré jméno budované po několik generací jsou hlavním bohatstvím a nelze s nimi proto experimentovat.
Aby se menší firmy v dnešní tvrdé konkurenci udržely, prosadily a dále se rozvíjely, musejí nabízet vždy něco navíc. Vedle vysoké kvality, přesnosti a dlouhé životnosti se každá značka snaží být něčím odlišná. S omezenými náklady na marketing svých výrobků musí zákazníky o svých přednostech přesvědčit a nabídnout za obdobnou cenu vyšší přidanou hodnotu. Je pouze na rozhodnutí zákazníka, zdali dá přednost značce, kde v prodejní ceně zaplatí nemalé náklady na reklamu nebo si za své peníze pořídí výrobek, který mu místo toho nabídne lepší poměr ceny a užitné hodnoty.
 
 
Rodinným podnikem, který se i v dnešní době úspěšně rozvíjí a jeho výrobky se prosadily na mnoha náročných trzích, je společnost REDOLFI ARMI, sídlící ve městě Manerbio. Firmu založil pan Redolfi Arturo (nar. v roce 1922) a v současnosti ji provozuje již třetí generace jeho potomků.
V novodobé historii firmy došlo k největšímu rozvoji po roce 2010, kdy proběhla celková inovace modelové řady brokovnic nazvané EOS. Nové výrobní vybavení umožnilo souběžnou výrobu odlišných modelů z oceli i lehkých slitin. Brokovnice EOS byly nedávno označeny odbornými médii za novinku s nejlepším poměrem ceny
a kvality. Za tímto oceněním v dnešní silně konkurenční době stojí vysoce nadstandardní zpracování těchto brokovnic, které jsou zákazníkům nabízeny za velmi příznivé ceny.
 
Základní charakteristika EOS
 
EOS je ucelená řada sportovních a loveckých kozlic s jemnou spouští a tormentací pro použití střeliva laborovaného ocelovými broky. Hlavní části se vyrábí tradičním způsobem obrábění z jednoho masivního kusu. Nepoužívají se žádné odlitky a postupy, které by výrobu zlevnily, ale na úkor životnosti a spolehlivosti.
Baskule má v horní části ladnou 3D křivku, typickou pro všechny modely EOS. Pod touto křivkou je bohaté zdobení jemnou a vkusnou strojovou rytinou s loveckým nebo sportovním motivem. Povrchová úprava baskulí je černěná, stříbrná nebo elegantně mramorovaná a celkový design je umocněn zlacenými doplňky.
EOS STEEL je vyroben z masivního výkovku speciální chrommolybdenové oceli (4NiCrMo4). EOS LIGHT se obrábí z bloku speciální lehké slitiny ERGAL 55.
Otočný čep baskule a uzamykací rovina v oblasti úderníků jsou osazeny ocelovým pouzdrem, zajišťujícím stejnou životnost a odolnost jako u baskule vyrobené z oceli. Provedení LIGHT je asi o 0,45 kg lehčí, což zvyšuje obratnost při střelbě. Hlavňové svazky v délkách 70 a 76 cm jsou opatřeny na ústí závitem a dodávány s kompletní sadou pěti výměnných chokes.
Univerzální sportovní modely pro TRAP i SKEET, mají choke, které vystupují z hlavně, lovecké provedení má choke zapuštěné. Hlavně jsou opatřeny mechanickými mířidly se světlovodným vláknem. Všechny kozlice EOS mají bezchybně fungující spoušť, vytahovač, vyhazovač a pojistku s možností předvolby výstřelu jednotlivých hlavní.
Pro zvýraznění kresby a struktury ořechového dřeva je použita unikátní technologie Laser Tech Oil Finishing. Po konečné ruční úpravě pažby jemným brusným papírem je následně celý povrch vystaven „ožehnutí“ laserovým paprskem přiměřené intenzity. Tato technologie zvýrazní a vytáhne vnitřní strukturu dřeva podstatně účinněji nežli chemický proces za užití mořidla. Povrch pažby je následně napuštěn několika vrstvami speciálního oleje. Výsledkem je dokonalý povrch se zvýrazněnou kresbou dřeva, který se dá v případě poškození jednoduše opravit i ošetřit.
 
Dlouho očekávanou novinkou je skvěle vypadající kulová kozlice nazvaná EOS EXPRESS. Dostupná v rážích 30-06 Spr., 8x57 JRS a 9,3x74R. Narůstající zájem o tento typ kulovnic v Evropě způsobují zejména vysoké stavy černé zvěře a obliba či nutnost naháňkového způsobu lovu pro účinnou redukci škod, jež jsou stále větším problémem.
Elegantní povrchová úprava je provedena tzv. mramorováním, které vzniká kombinací chemické reakce a tepelného působení na zakalenou chrommolybdenovou zbrojařskou ocel. Výsledkem je nepravidelně žíhaný povrch, který zajistí individuální vzhled každého kusu.
Na bocích i spodní části jsou umístěny zlatě provedené gravírované zvířecí motivy.
Na horní straně baskule je pod kličkou umístěn kombinovaný ovladač pojistky.
Citlivé ovládání je řešeno jednospouští s jemným a hladkým chodem.
Horní hlaveň je opatřena lištou s jemným rýhováním, na kterou je možno upevnit ocelovou montáž libovolného optického zaměřovače. Systém zbraně je uložen do pažby s bavorskou lícnicí z ořechového dřeva vyšší třídy zakončeného kvalitní měkkou pryžovou botkou, která zajistí účinný útlum zpětného rázu u použitých výkonných ráží.
 
Všechny modely REDOLFI EOS jsou při expedici baleny do přepravního kufru z odolného ABS polymeru, obsahují kompletní sady chokes, podložky pro nastavení optimální délky pažby a veškeré potřebné nářadí. Všechny modely EOS jsou Elegantní, Odolné, Spolehlivé a kromě nádherného estetického provedení nabízí svým majitelů záruku toho, že jim budou dlouho a spolehlivě sloužit.
 
Více informací o EOS získáte na stánkách výrobce www.ra-sport.it nebo u dovozce na www.brnohunt.eu
© Ing.Petr MIKULÁŠEK
 
 
Zpracování dat...