Časopis Myslivost

Hurá! Jedeme … do Namibie na II. mistrovství světa v lovecké kulové střelbě

Myslivost 6/2016, str. 55  Antonín Čech
Minulý článek o přípravě na šampionát v lovecké kulové střelbě v Namibii jsem končil tím, že s ohledem na to, že se doposud nepodařilo získat finanční krytí této akce, bude konečné rozhodnutí na jednotlivých členech družstva, zda svoje nemalé finanční prostředky budou ochotni opět poskytnout z vlastní kapsy, aby mohli reprezentovat ČMMJ a naše partnery na této vrcholné světové akci. Poslední nadějí byla žádost o finanční příspěvek zaslaná Střelecké komisi a Myslivecké radě ČMMJ. Bohužel díky krácení původního návrhu rozpočtu, nám nemohl být žádný příspěvek poskytnout, a tak zapůjčení puškohledů získaných v rámci smlouvy o spolupráci od Meopty Přerov, jsou jedinou možnou podporou členům ČMMJ, kteří tvoří toto kulové družstvo.
Naštěstí se však díky usilovnému jednání především ing. Martina Šlechty se zástupci ČZUB podařilo získat přímou podporu od partnera v Namibii, který přislíbil nést velkou část nákladů přímo v dějišti šampionátu. Finanční příspěvek od ČZUB a S&B vložený do střelecké nadace pokryje letenky a přepravu zbraní, a tak se opět výše podílu na jednotlivé střelce snížila.
Definitivním podnětem pro rozhodnutí střelců však byl počin firmy Lovecký svět, která také přislíbila finanční pomoc, a tak by se každý z nás musel stydět, kdyby teď „vystoupil z takto rozjetého vlaku“ a nevložil i svoje finance na pokrytí celé akce. Přidali se i další sponzoři. Velké díky všem!
A tak jedeme jako kulové družstvo pod hlavičkou České střelecké nadace při ČZUB. Přesněji řečeno jsme tedy oficiálním družstvem České zbrojovky Uherský Brod a Sellier & Bellot Vlašim.
Pak vše začalo brát rychlý spád. V pátek 29.4.2016 si  členové družstva včetně náhradníka převzali od zástupců ČZUB nové upravené kulovnice CZ 557 Varmint, které jim byly na jeden rok zapůjčeny. Současně jsem každému z nich předal prvních 50 kusů speciálního náboje FOX 308 W od Sellier & Bellot, které dá tato naše skvělá munička družstvu v rámci její podpory jak na trénink, tak na vlastní závod.
Ve středu 4.5.2016 jsem vyzvedl v Meoptě Přerov šest nových puškohledů ZD 6-24x56 RD s novou osnovou MT 308, která je upravená na balistiku nového náboje. Tyto optiky byly hned v pátek 6.5.2016 předány členům družstva při tréninku na CP v L4K a Kombinaci v „Mekce“ kulového střílení u nás, a to ve Světnově u Žďáru nad Sázavou.
Samozřejmě, že všichni členové družstva ihned zbraně zkompletovali a se svými novými „mazlíčky“ si zastříleli. Hned po nastřelení se potvrdilo, že balistika osnovy sedí s balistikou střely nejen na papíře, ale i v reálu. Všichni byli nadšení.
Protože bylo ideální počasí s teplotou okolo 20 stupňů a naprosté bezvětří, zkusil jsem rozptyl na 100 metrů. Dal jsem si opravdu záležet a výsledek byl úžasný. Posuďte na připojeném snímku sami. Rozptyl tří zásahů s opsanou kružnicí o průměru 11 mm hovoří sám za sebe. Prostě náboj Fox 308W ze S&B, optika ZD 6-24x56 RD s osnovou MT 308 z Meopty a vyladěná kulovnice CZ 557 Varmint z CZUB tvoří dokonalý komplet. Škoda jen, že se nepodařilo vše dát dohromady dříve. Vždyť již 7. června nás čeká závod družstev na MS.
Všichni členové družstva se jednomyslně shodli na tom, že tento kulový výběr povede na šampionátu naše kulová jednička Ing. Martin Šlechta, bez jehož aktivit a jednání na všech úrovních, by se asi nikam nejelo.
Na šampionátu nás budou doprovázet i dva zástupci ČZUB, a to konstruktér, který nám bude zbraně servisovat, a manager, který se bude starat o všechny organizační záležitosti. Prostě je to tak, jak to u továrního týmu má vypadat.
Držte nám tedy palce! Budeme bojovat jak za členy ČMMJ, tak všechny myslivce a příznivce lovecké kulové střelby.
Ing. Antonín ČECH
Zpracování dat...