Časopis Myslivost

Jan Brtník popáté mistrem, Evropy ve vábení jelenů!

Myslivost 7/2016, str. 44  Jiří Kasina
Český tým obsadil první místo Česká republika je společně s Německem, Slovenskem a Polskem zakládající zemí Mistrovství Evropy ve vábení jelenů, od prvopočátků před devatenácti lety u stolku na výstavě v Dortmundu, kdy se utvářely první propozice, se soutěž rozrostla jak z hlediska počtu účastníků, tak počtu zemí, do až nečekané podoby. Však také jistě Alexander Krah, nedávno zesnulý původce a iniciátor myšlenky takového mistrovství, musí z nebeských výšin se zalíbením hledět na úroveň a význam mistrovství. Na jihu Balatonu, v lázeňském a historickém městě Keszthely, se konalo v sobotu 28.5. již 18. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Na pozvání maďarských hostitelů se sjelo 12 třičlenných družstev, resp. 36 jelenářů z Polska, Slovenska, Německa, Rakouska, Slovinska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Francie, Běloruska, Maďarska a Česka, aby změřili své síly v umění napodobit hlasy říjících jelenů.
Českou reprezentaci tvořili Jan Brtník, Luboš Doležal a Marek Peiker – nejlepší tři z našeho loňského národního mistrovství, do rozhodcovského boxu zasedl Jan Kupka, jediný z porotců, který soudcuje od prvopočátku soutěže, vedoucí výpravy byla jednatelka ČMMJ Martina Novotná.
Do Keszthely jsme se s mistrovstvím podívali již podruhé. Všechny delegace se setkaly v pátek v hotelu přímo na břehu rozlehlého Balatonu, společenský večer se protáhl až do skorých ranních hodin, někteří ze účastníků přicházeli k odjezdu turistického vláčku v sobotu ráno takřka přímo z večírku. No, hlasy jelenářů je třeba přece posílit a vybrousit a maďarská pálenka se k tomu velmi hodila!
Vláček nás dovezl před nově zrekonstruovanou budovu mysliveckého muzea nedaleko historického zámku. Expozicemi nás provázel donátor muzea a lovec v podstatě všech vystavených trofejí, „superlovec“ Béla Hidvégy. Expozice úctyhodná a obrovská, plná preparátů lovné zvěře z celého světa. Pan Hidvég emigroval z Maďarska v roce 1956 do Anglie, odkud se vrátil až v roce 1990 a před několika lety na vlastní náklady zrekonstruoval bývalou vojenskou budovu do podoby ojedinělého muzea. Jak nám sám řekl, nastřílel více než půl milionu kulových ran, je majitelem několika tisícovek trofejí včetně několika trofejových rekordů. V muzeu si pak můžete ve velkoprostorových expozicích prohlédnout kompletní sbírku preparátů dutorohé zvěře, antilop, šelem, ohromí preparáty irbisů, ovcí argali, kozorožců i šelem. Kdo má rád preparáty a chce se zoologicky vzdělat, nechť muzeum navštíví, loveckou vášeň či spíše posedlost elegantního pána jsme raději nehodnotili, přijeli jsme jako myslivci, ne lovci.
Samotné mistrovství probíhalo na prostranství před muzeem, kde byla také asi dvacítka stánků a vystaveny zajímavé jelení trofeje. Však je také Maďarsko oblíbenou loveckou destinací. Jak zaznělo v oficiálních projevech, ročně se v Maďarsku uloví kolem 12 000 trofejových jelenů, z toho je 30 % medailových! Lovecké pobyty probíhají většinou v honitbách 22 organizací maďarských státních lesů řízených přímo ministerstvem zemědělství, nejen na jeleny přijíždí každoročně na 25 000 zahraničních lovců a celkový roční příjem je prý okolo 65 milionů forintů! Maďaři s hrdostí a asi oprávněně tvrdí, že se 55 000 maďarských myslivců stará o nejkvalitnější populaci jelení zvěře v Evropě. Když ne dříve, tak nejpozději v roce 2021 budeme moci trofejové úspěchy posoudit, neboť se připravuje na jmenovaný rok prý největší světová výstava trofejí v historii.
V odpolední soutěži ve velkoprostorovém stanu před loveckým muzeem a před jen asi dvěma stovkami diváků nejprve předvedli všichni soutěžící hlas jelena stojícího u laní, následně hlas starého hledajícího jelena. Dvacítka nejlepších v součtu bodů prvních dvou disciplín postoupila do druhého kola, kde předvedli hlas dvou jelenů na říjišti.
Už od první disciplíny se zařadil na první místo matador a dosud čtyřnásobný mistr Evropy Honza Brtník, velmi milé bylo druhé místo Luboše Doležala a doslova pozitivním šokem pak bylo čtvrté místo Marka Peikera při postupu do druhého kola. A on ve třetí disciplíně nejen vyrovnal náskok na polského vábiče, ale v následném rozstřelu o třetí místo vítězným rykem hodnoceným lépe o neskutečných šest bodů zkompletoval medailové pozice pro českou výpravu! Poprvé v historii jsme opanovali stupně vítězů!
Jan Brtník byl tedy dekorován už popáté jako Mistr Evropy ve vábení jelenů (celkem 99 bodů), druhý Luboš Doležal získal 93 bodů a Marek Peiker 90 bodů.
Pro informaci další v pořadí: 4. místo – Tomasz Malinski (PL) – 90 bodů, 5.-6. místo Daniel Demeter (SK) a Miroslav Polišek (SK) – oba shodně 89 bodů, 7.-8. místo Tautvydas Pankevicius (LIT) a Attila Czakó (H) – oba shodně 88 bodů, 9.-10. místo Jan Skrzetuski (PL) a Urban Kosir (SLO) – oba shodně 87 bodů.
Jak je vidět, čelo bylo doslova našlapané a rozdíly byly jen bodové, o to víc svědčí o mistrovství v hlase Honzy Brtníka odskok několika bodů.
Česká výprava pak získala v hodnocení národů jednoznačně první místo (celkem 282 bodů), před druhými Slováky (261 bodů) a třetími Maďary (255 bodů).
Jezdím-li a poslouchám-li každoročně mistrovské soutěže, umím snad už i mnohé odpozorovat a posoudit. Těší mne proto vítězství našich jelenářů o to víc, že neumím stále pochopit třeba to, že soutěžící jedné země dostávají od svého rozhodčího vždy a jen nejvyšší šestky, byť jejich výkon na šestku zdaleka není. Letos jsem třeba pozoroval scénu, kdy sice rozhodčí odevzdávají před zasednutím do budky mobily, ale ještě chvíli předtím si jeden přebíral z ručky do ručky a strkal do kapsy kalhot „cosi“. Jako jeden ze zakladatelů soutěže je mi trochu smutno, pokud by se praktiky „Ivánku kamaráde“ měly objevit při jelenářské soutěži.
Stejně tak není asi vhodné, aby někteří přijeli ve sportovních (dokonce barevných!) tričkách s nápisem na zádech, bez klobouků, v maskáčích. Zatím jsou to ojedinělé excesy, kterým musíme bránit od začátku, aby nám nezaplevelovaly krásnou akci a dnes už i dlouholetou tradici. Soutěž jelenářů není byznys, zakládali jsme ji proto, abychom ukázali divákům umění našich myslivců, aby se setkali kamarádi, vyměnily se zkušenosti napříč hranicemi, oslavila se myslivost a myslivecká sounáležitost, tradice a historie.
Važme si proto našich jelenářů a naší soutěže, která by mohla být vzorem ostatním, asi ne nadarmo nás požádali jak estonští, tak litevští myslivci o pomoc při proškolení a výuce nových vábičů jelenářů.
Příští rok se stěhuje mistrovství poprvé do Francie, zájem o vstup mají Belgičané, snad se podaří zapojit i Bulhary či Rumuny. Přejme si tedy, aby mistrovství Evropy ve vábení jelenů jak organizačně, tak úrovní dále rostlo, aby se tradiční(!) umění jeleního vábení stalo jedním z pojítek mezi evropskými myslivci. Nejen pro mne to bude zadostiučinění, ale ještě víc mě hřeje pocit, že dokážeme naplňovat sen našeho přítele a zakladatele Alexe Kraha. Jistě se na nás shora s potěšením kouká!
Text a snímky Jiří KASINA
řidič a fotograf výpravy
Zpracování dat...