Časopis Myslivost

BERETTA 690 Black Sporting

Myslivost 4/2016, str. 79  Radek Jirkovský
Většina čtenářů tohoto časopisu už pomalu vyhlíží novou loveckou a střeleckou sezónu a jsem moc rád, že je mezi nimi řada těch, kteří k velké spokojenosti používají zbraně vyhlášené značky BERETTA. I oni očekávají, jaké novinky přinese na trh tato značka. V loňském roce jsem se snažil seznámit čtenáře se základní řadou loveckých a sportovních kozlic Beretta 686 Pigeon I. v provedení délek hlavní 71 cm či 76 cm. Nabídli jsme také pažby standardní, ale i sportovní se stavitelnými lícnicemi. Tyto zbraně jsou stále nejprodávanější vzhledem ke své přijatelné ceně, výbavě s pěti výměnnými choky, ale hlavně vzhledem k nabízené kvalitě. Jsou již mezi námi i majitelé kozlic řady 692 či sportovní střelci, kteří si pořídili zbraně řady DT11.
 
 
Novinkou pro letošek je broková kozlice 690 Black Sporting.
Jedním z prvků inovace je konstrukce zcela nových vývrtů Steelium. Nové hlavně mají počítačem navržené tvarování vývrtu, který lépe transformuje shluk broků během výstřelu. Kromě zlepšené balistiky střelec vnímá nižší zpětný ráz navzdory skutečnosti, že nová 690 je dokonce ještě lehčí než předchozí modely, kromě jiného i díky použití odlehčeného předpažbí. Právě konstrukci předpažbí i nové hlavňové svazky výrobce převzal z modelu SV10.
Tato skutečnost je patrna při pohledu na zbraň z boku, kde oblé vybrání svazku hlavní zapadající do baskule není jenom snahou o změnu designu, ale velkou měrou zvětšuje dosedací plochu při uzavření nízké baskule, která je jedním z typických prvků zbraní této značky. Systém je natolik osvědčený a dává zbraním z italské Gardone legendární životnost, která je porovnatelná pouze mezi nejlepšími produkty světových producentů.
Další již dnes samozřejmostí je možnost deaktivace vyhazovačů vystřelených nábojnic. Střelec má možnost jednoduchým způsobem přepnout na pouze vytahovací režim.
Kozlice je dodávána v tradičním plastovém kufru s výbavou pěti choků, umožňující měnit zahrdlení podle účelu konkrétní střelecké situace. Beretta 690 je vyráběna se třemi délkami hlavní 66-71-76 cm. Nábojové komory jsou na 76mm náboje magnum.
Kvalitní ořechové pažby mají nový typ botky Microcore. Nová technologie přináší lepší vnímání zpětného rázu a střelba je díky tomu lépe zvládnutelná i při použití nejsilnějších laborací brokových nábojů.
Beretta věnuje tradičně velkou pozornost designu a kvalitě použitých materiálů, a proto jsou kozlice vybaveny pažbami té nejvyšší kvality a baskule ozdobeny velmi vkusně provedenými rytinami. Pro zákazníky nepreferující klasický lovecký vzhled a kteří pořizují svoji zbraň pro sportovní účely, je právě model 690 Sporting BLACK ten pravý.
Černá varianta modelu 690 je velmi elegantní. Celkový vzhled umocňuje sjednocený matný povrch baskule i hlavňového svazku. Dokonalý dojem je podtržen oranžovými detaily - popisy baskule a tenká linka mezi botkou a pažbou. Díky perfektně zvládnuté technologii výroby bez vůlí celek působí kompaktním dojmem.
Novinka v porovnání s modelem 690 Field disponuje perforovanou spojovací lištou, která lépe odvádí teplo při intenzivní střelbě. Vnější výměnné zahrdlení EOCHP Beretta vyvinula pro střelbu ocelovými broky, které mají vyšší tlaky než klasické náboje s olověnou náplní.
Mezi méně nápadné odlišnosti obou modelů jsou typické prvky sportovních kozlic, široká záměrná lišta 10X8 mm se světlovodnou muškou, robustnější typy pažeb, které jsou navíc přizpůsobeny jednotlivým sportovním variantám.
Trapová zbraň logicky potřebuje jinak lomenou pažbu než skeetová a samozřejmě je v nabídce i tzv. B-Fastová pažba, což je pažba se stavitelnou lícnicí. I předpažbí se vyrábí ve více variantách.
Model 690 Black můžeme objednat ve verzi Sporting s délkami hlavní 71-76-81cm. Čistě trapová s délkami 76 a 81cm. Stejně jako lovecká verze je 690 Black dodávána v plastovém transportním kufříku s výbavou danou podle specifikace kozlice.
S tímto modelem jsem měl možnost se osobně seznámit na střelnici v Sudickém dvoře, kde jsem z ní vystřelil pár desítek nábojů, jak na parkurových stanovištích, tak na klasickém trapu. Kdo mě trochu zná, tak ví, že jsem převážně střelec kulových disciplín a ne brokař, ale musím konstatovat, že střelba se sportingem mě velmi bavila a samotného mile překvapila v počtu zasažených terčů.
Něco málo na závěr, rád vás s touto kozlicí osobně více seznámím a předvedu na blížící se květnové výstavě Natura Viva v Lysé nad Labem čí pražské prodejně mysliveckých potřeb Renesance ve Vršovicích.
Samozřejmě že nejen s touto zbraní, ale s celou řadou modelů od základní a nejlevnější 686 Pigeon I. až po vlajkové lodě DT11 či ručně ryté zlatem vykládané luxusní individuální modely, které doufám budeme mít na veletrhu k dispozici.
Bc. Radek JIRKOVSKÝ
Zpracování dat...