Časopis Myslivost

KAHLES - novinky z veletrhu IWA

Myslivost 5/2016, str. 40  Petr Mikulášek
Výrobky rakouské firmy KAHLES jsou díky svým optickým parametrům a kvalitě zpracování již více než jedno století považovány za absolutní špičku ve svém oboru. Novináři bývá mnohdy značka označována v oblasti optiky za člena tzv. „Big five“ = „Velké pětky“ Historie firmy je bohatá a v odborných časopisech byla již v minulých letech podrobně popsána. Připomeňme si v krátkosti alespoň vývoj po druhé světové válce, kdy nová generace rodiny zakladatele ve vedení naplnila velmi rychle své ambice. Technologický náskok byl jedním z důvodů proč i dnes je logo firmy spojeno po právu s výstižným dovětkem „The riflescope pioneer“.
V období mezi dvěma světovými válkami firma poprvé představila legendární modelovou řadu HELIA, kterou pojmenovala po řecké bohyni slunce. Ve své době se stal Kahles jedním z největších výrobců optických zaměřovačů na světě. O kvalitě těchto výrobků svědčí skutečnost, že slouží mnoha uživatelům dodnes a firma dostává od lovců plně funkční puškohledy z této doby na vyčištění, seřízení nebo drobné opravy.
Již v roce 1949 byl představen jako první na světě zaměřovací puškohled s proměnným zvětšením („variábl“). S postupným vývojem odvětví jsou již od roku 1960 všechny zaměřovače KAHLES plněné inertním plynem imunním proti vnitřnímu zamlžování.
Od roku 1972 jako jeden z průkopníků začala firma do svých zaměřovačů instalovat čočky s vícenásobnými antireflexními vrstvami, což umožnilo dosažení světelné propustnosti přes 90 %. Protože Friedrich Kahles neměl dědice, který by firmu mohl převzít a řídit, bylo toto rakouské rodinné stříbro prodáno.
Po převzetí firmy skupinou Swarovski na nějakou dobu značka Karl KAHLES i HELIA zmizela z trhu. Po čase nový majitel zjistil, že to byla velká chyba, kterou v roce 1989 rychle napravil a vytvořil KAHLES GmbH., která navazuje na všechny dosavadní úspěchy této značky.
Znovuvytvoření „nové, samostatné“ firmy bylo opět jen administrativním krokem, protože výroba i s původním personálem bez přerušení pracovala a rozvíjela se po celou dobu na stejném místě ve Vídni, i když tato společnost právně neexistovala.
Největší hodnota firmy KAHLES je v profesionalitě zaměstnanců a také důsledné historické specializaci na optické zaměřovače. Kromě vojenské výroby, vynucené oběma světovými válkami, byly vždy lovecké modely tím nejlepším, co se v dané době dalo pro tyto účely pořídit. KAHLES jako průkopník aplikace vícenásobných antireflexních vrstev dosahuje nejlepších optických parametrů ve spektru zelené, šedé, hnědé a dalších barev, které jsou pro lovecké účely naprosto zásadní a dovolují použití za snížené viditelnosti po maximální možnou dobu. Protože zvěř vytahuje nejčastěji právě za těchto světelných podmínek, tak 15 i více minut viditelnosti navíc velmi často rozhoduje o tom, zda je lov úspěšný či nikoliv. Toho všeho si je skupina, jíž je KAHLES součástí, vědoma a firma má proto vlastní vývoj, výrobu a obchodní politiku naprosto nezávislou na mateřské firmě.
Historie se opakuje a taktické puškohledy původně vyvinuté pro civilní trh jsou díky svým výjimečným optickým vlastnostem a mechanické odolnosti v současnosti stále více používány speciálními jednotkami po celém světě, včetně ochranek nejmocnějších politiků této planety. Obdobná technologie a odolnost je aplikována i u loveckých modelů. Možnosti použití u vysoce výkonných ráží, spolehlivost a životnost jsou jedním z důvodů stále se zvyšující poptávky.
 
Zaměřovací dalekohledy
Vlajkovou lodí je nová generace puškohledů HELIA 5 (1-5x24i, 1,6-8x42i a 2,4-12/56i), která se v roce 2014 umístila na 1. místě v prestižní soutěži The shooting industry awards.
Nově je možno točítko výškové korekce nahradit balistickou věžičkou. Tato modelová řada měla původně nahradit puškohledy řady CBX a CSX, které výrobce i pro letošní rok z důvodu neustávajících nových objednávek i nadále ponechal v nabídce.
Mezi taktickými modely od doby svého představení dominuje KAHLES K 624i s průměrem tubusu 34 mm. Pro tuto sezonu je možno jej objednat s novými osnovami, pravo i levotočivým nastavováním včetně kroku 1 cm nebo ¼ MOA na 1 click.
Mezi nejprodávanější modely stále patří i HELIA KXi 3,5-10/50. S průměrem tubusu 25,4 mm, která nabízí stejný optický výkon jako modely s 30mm tubusem. U zákazníků vyhrává především kompaktními rozměry, možností použití na starší montáže s kroužky palcového průměru a velmi příznivým poměrem ceny, výkonu a užitných vlastností.
Pro zákazníky, kteří vyžadují kvalitu KAHLES za příznivější cenu a postačuje jim trojnásobné proměnlivé zvětšení a standardní elektronika k osvícení záměrného bodu, je k dispozici základní řada HELIA 3.
 
Pozorovací dalekohledy
Na veletrhu IWA byl představen nový model KAHLES HELIA BINOCULARS - 8x42, 10x42 s pogumovaným potahem těla v přírodní zemité hnědé barvě a zajímavým příslušenstvím. Široký úhel zorného pole je k dispozici pro oba modely s osmi a desetinásobným zvětšením. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost (750/770 g) jsou hlavní předností, které nové binokuláry nabízejí. To vše při zhruba 90% světelné propustnosti, které umožňují použití i za snížené viditelnosti.
Antireflexní povrchové vrstvy Oilphobic zabraňující zamlžení, robustní a voděodolné tělo plněné inertním plynem a vysoká mechanická odolnost dělají z těchto binokulárů nástroj pro univerzální a každodenní použití.
Za samostatnou zmínku stojí unikátní pouzdro a řemen přístroje, na výrobu kterých jsou použity přírodní a tiché materiály - vlněný loden značky Waldkauz a jemně drhnutá kůže. Vše je zpracováno ručně a podtrhuje klasický alpský design, kterým se KAHLES ve spojení se špičkovou optikou a mechanikou, rozhodně trefil do vkusu mnoha lovců a outdoorových nadšenců.
 
Je jen na rozhodnutí zákazníka, zdali při výběru top puškohledu či binokuláru dá přednost značce, ve které zaplatí desítky procent z kupní ceny za reklamu a marketing, nebo zdali preferuje menšího výrobce, kde dodnes panuje atmosféra rodinného podniku a část nákladů na reklamu investuje raději do nových technologií a inovací.
Ing. Petr MIKULÁŠEK
 
 
Zpracování dat...