Časopis Myslivost

HILLMAN - příjemná, funkční a reprezentativní volba

Myslivost 1/2016, str. 58  Hynek Chalupa
Současná nabídka mysliveckého oblečení obsahuje téměř nepřebernou škálu a zákazník si může volit podle svých představ, vkusu i finančních možností. Jednou z nepřehlédnutelných značek, která se na našem trhu začala v poslední době prosazovat, je značka HILLMAN. Jejím exkluzívním distributorem je opavská firma PeBOIS. Díky předchozím kontaktům mi byla na moji výslovnou žádost k vyzkoušení poskytnuta produktová řada určená primárně pro podzimní a jarní měsíce. Myslivecké oblečení si dovoluji z praktického pohledu rozdělit do tří skupin. První z nich tvoří oděvy společenské, jakými jsou například uniformy. Na opačném pólu stojí oděvy ryze pracovní používané během nejhrubších úkonů v honitbě - výstavbě mysliveckých zařízení, oprav, rozvozu krmiva apod. Zde býváme při volbě svršků, které musí snést opravdu drsné zacházení, benevolentní.
Mezi oběma uvedenými skupinami, které myslivec využívá ve skutečnosti pouze občas, se nachází oděvy každodenního nošení. Doprovází jej po většinu času a musí splňovat řadu univerzálních požadavků. Na jedné straně od nich očekává pohodlnost, uživatelský komfort a funkčnost. Ve smyslu tradic mysliveckého odívání si od nich zároveň slibuje určitou estetickou hodnotu. Vzhledem k charakteru úkonů v honitbě, mezi nimiž se objeví například drobná údržba zařízení, příprava dřeva k víkendovému pobytu na chatě, založení krmiva, ošetření ulovené zvěře aj., je zřejmé, že jeho oblečení musí dokázat snést i nějaký ten šrám.  
Právě mezi prakticky použitelné oděvy, za které se ovšem nemusíme v žádném případě stydět ani na reprezentativní lovecké akci, při lovu v roli hosta nebo průvodce, patří bezesporu i pro nás aktuální produkty HILLMAN. K vyzkoušení mi byla zapůjčena sada sestávající z košile, nezateplených kalhot, mikiny, sezónní bundy a z pláštěnky.
Na úvod nezaškodí několik obecných poznámek týkajících se uvedených oděvů. Všechny jsou vyrobeny na základě nejnovějších poznatků, z revolučních materiálů a v souladu s moderními technologickými postupy. Mezi ty společné patří například Silvergear® vrstva nanočástic stříbra, která odstraňuje tělesný pach a ničí bakterie i viry. Díky ní je myslivec nejen hůře navětřitelný ze strany zvěře, ale eliminace pachů umožňuje z praktického pohledu nosit dané oděvy delší dobu.
Povrch látek je ošetřen vrstvou repelentu DWR®. Jeho principem je molekulární ochrana, která zabraňuje pronikání vody, ale také nečistot a barvy z ulovené zvěře.
Zajímavé jsou i inovativní prvky střihů, například ShoulderSnug® - bezešvá ramena zaručující pohodlné nošení zbraně či ergonomický střih Emotec®, jehož cílem je volnější pohyb v ramennou  během střelby.
První praktickou poznámku si na základě vlastní zkušenosti dovolím učinit především vzhledem k velikosti oděvů a jejich objednávání. Při volbě správné hodnoty se můžeme opřít o propracovanou tabulku tělesných rozměrů uvedenou na stránkách dovozce. V tomto směru bych rád na zákazníky apeloval, aby odpovídající pozornost věnovali opravdu všem uvedeným hodnotám. Zejména ti, kteří váhají mezi dvěma sousedními velikostmi, ev. mají rádi volnější oděvy, by se neměli bát sáhnout po větším čísle. Většina oděvů má totiž vypasované partie břicha a pasu, je tedy ušita spíše pro štíhlejší postavy (posuzováno z pohledu průměrného plnoštíhlého českého myslivce). Problém naproti tomu nebývá v ramenou, v délce rukávů apod., kde vzhledem k obvyklým velikostem nejsou až tak dramatické rozdíly.
Z hlediska barvy bude pro naše myslivce určitě nejpřístupnější varianta s obchodním označením „dub“, kterou lze nejlépe charakterizovat jako příjemnou verzi tmavě zelené s hnědým nádechem.
 
Košile s magnetickým zapínáním
Prvním z vyzkoušených oděvů je myslivecká košile s označením XPR Shirt Magnetic. Již prvotní dojem nabízí pocit kvalitního produktu, který lze použít jak pro toulky honitbou, tak i do neformální společnosti.
Košile je vyrobena z látky nesoucí obchodní označení CottonSuede®. Jedná se o tichou, prodyšnou a podle údajů výrobce odolnou tkaninu zajišťující bezproblémový odvod potu. Materiál je pocitově hladký, až semišový. Na tuto skutečnost reagují lidé dvojím způsobem. U někoho vyvolává dojem přílišné měkkosti a až rozporuplné přilnavosti, pro jiné je dotyk vysloveně příjemný. Osobně se v košili cítím velmi dobře jak z hlediska materiálu, tak i střihu, který zajistí pocit volnosti, neomezuje nijak v pohybu, a to ani v extrémech, při zvedání rukou, míření zbraní apod.
Co mne ovšem na košili zaujalo nejvíce, je způsob pohodlného zapínání, který je realizován pomocí klasických stiskacích knoflíčků (druků, patentek). V okrajových partiích rukávů a krku jsou patentky doplněny drobnými magnetickými knoflíčky. Právě toto řešení mne fascinovalo na první pohled. Umožňuje totiž jednoduché, rychlé a přitom překvapivě spolehlivé sepnutí odpovídajících dílů.
Při delším používání zaujme i bohatá výbava kapsami. Košile disponuje dvojicí náprsních kapes uzavíratelných zipy a další dvojicí vtipně řešených kapes břišních, které jsou přístupné zboku. Umožňují tedy nejen uložení drobností, ale také například pohodlné zasunutí rukou. 
Košile má klasické dlouhé rukávy, které lze v teplejším počasí vyhrnout a zajistit pomocí dvojice pásků a druků. V zádové partii je všitý síťovaný segment, který poskytuje ventilaci a snižuje propocení. Osobně se v teplém počasí potím, podle subjektivního dojmu určitě víc než průměrně. Velmi mne proto zajímala avizovaná prodyšnost materiálu a zmíněné odvětrání. Košili jsem si oblékl na střelnici, kde jsem v ní strávil 4 horké letní hodiny. Ani po uvedené době jsem nepozoroval žádné výrazné známky po propocení, což platilo pro záda i podpaží. Stejnou košili jsem následně nosil ve venkovním prostředí asi 10 hodin při teplotě kolem 20 stupňů a dalších 5 hodin v uzavřeném dusném prostředí restaurace. Následoval další den pobytu střídavě venku a ve voze po dobu asi 6 hodin. V košili je přijatelné teplo, nicméně k pocení nedochází a pachy jsou skutečně eliminované. Abych zjistil mez této vlastnosti, nosil jsem košili i nadále a subjektivně vyhodnocoval stav během dalších 10 hodin. Teprve poté jsem košili odložil do pračky, víceméně kvůli vlastnímu pocitu, než nutnosti.
Zejména dámy, které pečují o naše svršky, bude určitě zajímat mačkavost materiálu. Z tohoto důvodu jsem ponechal u košile vyvěšené ve skříni ohrnuté a zajištěné rukávy. Po 14 dnech jsem rukávy narovnal. Po uhlazení materiálu dlaní byly přehyby samozřejmě vidět, nicméně košile byla i nadále použitelná.
Nejsem zimomřivý a v letním období mi nečiní problém pohybovat se v honitbě pouze v tenkém tričku. Vzhledem k bodavému hmyzu, ale i s ohledem na světlé ruce, však řeším tradičně problém, jaký další svršek s dlouhým rukávem použít s  příchodem večera. Většina letních větrovek je pro mne stále relativně teplých. V uvedené košili jsem nalezl zajímavé řešení, ať již ji použiji přímo jako jediný oděv nebo ji uložím do batohu coby záložní svrchní vrstvu.  
 
Lovecké kalhoty
Druhou část oblečení poskytnutou k uživatelskému testu představovaly lehké letní lovecké kalhoty Birder pants. Jsou vyrobeny z identického materiálu jako košile a nepotřebují v tomto směru zvláštní komentář. Snad jen upozornění na některé zvláštnosti v řešení jednotlivých detailů.
V tomto směru uživatele upoutá atypické zapínání, které je založeno na suchém zipu. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o nepříliš pevné držení. Použitý prvek nicméně poskytuje spolehlivou službu. Výrobce jej označuje obchodní značkou Beltec® a udává jeho odolnost v tahu až 80 kg. Po celou dobu dvouměsíčního testu (na těle minimálně 200 hodin) jsem žádné problémy se zapínáním nezaznamenal. V každém případě ale musím poznamenat, že na kalhotách vždy nosím pásek, který logicky přebírá část namáhání. Uvedené řešení se navíc ukázalo jako velmi pohodlné. Flexibilita přesahu (a tedy i snadná změna obvodu pasu) se hodí v případě, že musíme pod pas kalhot zapínat různě silné vrstvy (tenké tričko, funkční prádlo spolu s flanelovou košilí apod.). K úpravě obvodu pasu navíc dobře poslouží i dvojice zkracovacích pásků se suchým zipem umístěná v bederní oblasti.
Druhým prvkem, který na kalhotách zaujme, je atypické řešení horních kapes. Ty nejsou klasicky zapuštěné do vnitřního prostoru kalhot, nýbrž našité shora na jejich těle, podobně jako kapsy stehenní. Přestože toto řešení může na první pohled připadat jako zvláštní, musel jsem jej ocenit v okamžiku uložení obvyklých drobností (klíče, mobil, kapesní nůž). Předměty v tom případě uvnitř kalhot netlačí a nošení je i v sedu pohodlné. Další doplňky kalhot představují dvě dvojice kapes - zadní a stehenní - které poskytují dostatek prostoru. Zajímavá a funkční je i možnost úpravy dolní části nohavic pomocí suchých zipsů usnadňující například zasunutí nohavic do vyšších bot.
Kalhoty patří obecně k nejzatíženějším částem oděvu. Zaměřil jsem se proto právě na ně s ohledem na odolnost vůči ušpinění, otěru a stálobarevnosti při praní. Zdánlivě přilnavý materiál budil na první pohled dojem náchylnosti k ulpívání nečistot. Tento pocit se však neměl v žádném případě potvrdit a překvapení se dostavilo spíše v opačném směru. Veškeré nečistoty, drobná smítka, viditelný prach apod. šly z povrchu kalhot (a samozřejmě i košile) odstranit průběžně a velmi snadno pouhým ometením rukou. V první fázi jsem kalhoty nosil před praním celkem dva týdny denně do zaměstnání (kancelář) a v mezidobí jsem v nich strávil dalších minimálně dvacet pět hodin o víkendu. Nutno podotknout, že po této době nenesly žádné známky viditelného ušpinění.
U textilních produktů mám osobně nejhorší zkušenosti s odolností vůči otěru povrchu tkanin a změně barevnosti. Látky používané firmou HILLMAN v první fázi nepotvrdily nijak výrazně podobné obavy ani po uvedené době používání a pobytu v automatické pračce. Vzniklé změny jsou minimální. Po vyprání a vyžehlení (doporučenou teplotou, z rubu materiálu) se podle našeho subjektivního dojmu povrch tkaniny pouze lehce uhladil. Nejpodstatnější výtku vůči materiálu tak vznesla moje manželka, která jej prohlásila za obtížně žehlitelný.
  
Lovecká bunda nejen do honitby
Přestože posuzované výrobky HILLMAN představují jako celek velmi zajímavou produktovou řadu, jednoznačně mezi nimi vyniká lovecká bunda nesoucí obchodní označení Windarmour. Je nabízena jako lehká bunda pro jarní a podzimní měsíce, přičemž je zdůrazňováno její použití při teplotách od +10°C do -5°C. Je opatřená lehce zesílenou podšívkou, která nenechává zákazníka již při prvním kontaktu na pochybách, že uvedené rozpětí teplot bez problémů zvládne.
Tepelná izolace je ovšem pouze jedním z předpokladů kvalitního krycího oděvu. Zároveň s ní musíme posoudit odolnost proti pronikání vody a z pocitového pohledu neméně důležitou neprodyšnost proti větru. Uvedené požadavky pokrývá beze zbytku membrána ATMOTEC®INSPIRA, která má deklarovanou odolnost pro vodní sloupec až 20.000 mm. V případě podobných produktů nesmíme zapomínat ani na odvod vodních par od těla, které nám po fyzické zátěži dokáží znepříjemnit další pobyt v přírodě. Uvedená membrána poskytuje prodyšnost až 13.000 g na 1 m² za 24 hod. Pro použití v nižších teplotách má bunda v zadní stěně kapsu pro vyhřívání dečkou systému Heatmax (jedná se o doplněk, který HILLMAN nabízí ke svým oděvům určeným pro chladnější počasí).
Čísla jsou čísla a deklarované vlastnosti znějí zajímavě. O to více jsem se proto těšil na praktické odzkoušení výrobku, který jsem začal nosit nepřetržitě od okamžiku, kdy podzimní teploty klesly na uvedené hodnoty. Z pocitového pohledu bunda funguje naprosto dokonale proti chladnému větru, který materiál dokáže eliminovat a k tělu jej nepustí. Z hlediska teplot si dovolím připojit následující subjektivní hodnocení. Bundu dokážu pro chůzi (šoulačku) nosit v teplotách těsně nad 0°C pouze na košili a lehký nátělník bez sebemenšího pocitu chladu. Pro zhruba dvouhodinové sezení jsem pro stejný pocit přidal vrstvu tvořenou níže zmiňovanou mikinou.
Z hlediska deklarované voděodolnosti jsem si dovolil učinit jednoduchý test a bundu jsem vystavil působení dvou konví vody vylité na výrobek za sebou s odstupem několika minut. Výsledkem byl takový, že voda na první pohled prosákla na nejfrekventovanějších místech svrchní vrstvu bundy. Jednalo se ovšem pouze o smáčení této vrstvy. Membrána průsaku zabránila a zachovala podšívku naprosto suchou. Suchý zůstal i testovací obsah vnějších náprsních kapes, které jsou ataku padající vody vystaveny nejvíce.  
Během používání bundy jsem měl možnost ocenit detaily, zejména kapsy, jejichž celkový počet sedm uspokojí i ty nejnáročnější představy. Konkrétně se jedná o vnější dvojice kapes umístěných klasicky v pase bundy, dále na prsou a dvojici břišních kapes přístupných zboku. Jejich řešení je přitom velmi decentní a elegantní. Všechny kapsy jsou zapuštěny uvnitř bundy, nevystupují na povrch a nepřekáží v pohybu. Uživatel má dále k dispozici dvojicí vnitřních náprsních kapes a zajímavou kapsu na levém předloktí. Nabídka dostačuje k uložení všech potřebných drobností a prostor zbývá ještě na ruce. Záleží jen na uživateli, ponechá-li si pro tuto příležitost volný nejspodnější či výše uložený pár kapes. Všechny kapsy jsou uzavíratelné pomocí zipů, jejichž povrch je dokonale chráněn proti protečení vody. Jediná drobná výtka se týká zipů u nejspodnějšího páru kapes. Jezdci se u nich posouvají atypicky shora dolů. V případě nedůsledného zatažení tak mohou uložené drobnosti vypadnout.
Plusem bundy je možnost stažení v pase, stejně jako přítomnost odnímatelné kapuce. Osobně mi lehce nevyhovuje úprava rukávů stažených do gumičky. Je to ale otázka individuálního pocitu. Na bundě mi ovšem nejvíce chybí poutko pro pověšení. Jako plus hodnotím naopak prodloužené záda, která dobře chrání před chladem bedra i kříž.
Bunda je v každém případě nejelegantnějším výrobkem, který jsem měl v nabídce možnost vyzkoušet. Bez nejmenších problémů bych ji mohl nosit i v běžném občanském životě, což jsem během testovacích týdnů koneckonců i činil.
 
Mikina pro chladné večery
Jako nezbytný termoizolační doplněk uvedených oděvů přivítají myslivci mikinu XPR Polofleece. Již na první dotek u ní překvapí velmi příjemný materiál, který nese označení Nanofleece® a je podle údajů výrobce odolný proti roztrhání. Mikina se příjemně nosí, netáhne v podpaží, na zádech, ani kolem pasu. Obléká se přes hlavu. Krátký zip umožňuje upravit rozhalenku, ev. zatáhnout límeček do podoby vysokého stojáčku, který chrání krk před větrem i únikem tepla. Mikina je dobře skladná, její materiál je absolutně nemačkavý a může být proto přenášena například v loveckém tlumoku.
To, co na výrobku oceníme během chladných dnů nejvíce, je další zesílená zádová flísová vrstva označovaná jako VentaFleece®, která poskytuje pocit příjemného tepla a ochrany zad. Díky strukturovanému povrchu zaručuje i lepší větrání a odvod potu, takže záda zůstávají při námaze déle suchá. Ze spodní strany je mezi oběma vrstvami vytvořená kapsa uzavřená suchým zipem, do níž může být vložena již zmíněná dečka Heatmax. 
 
Pláštěnka do nepohody
Posledním z testovaných doplňků je pláštěnka Dryhands Raincover. Jedná se o pláštěnku typu peleríny, který mám obecně velmi rád. Produkt jsem měl možnost v praxi během několika měsíců opakovaně vyzkoušet, přičemž se vždy jednalo o minimálně dvě hodiny středně silného deště. Nikdy jsem přitom nezaznamenal sebemenší problém s protečením či jakýmkoliv průsakem vody kolem švů apod. Za výsledek vděčí výrobek perfektní impregnaci a na rubu našité membráně. Odolnost vůči průsaku vody je tak dokonalá, že dešťové kapky vytváří na povrchu pláštěnky kuličky, které okamžitě stékají dolů. V ohybech materiálu se voda dokáže nahromadit obdobně jako například v porcelánové nádobě. Pláštěnku lze během použití rozepnout směrem odspoda, čímž se zpřístupní ruce, kapsy nebo dalekohled ukrytý pod ní. 
Oproti obyčejným nepromokavým materiálům zaregistruje uživatel jeden zcela zásadní rozdíl - pod pláštěnkou se velmi málo potí a vznikající pára je odvětrána spodem nebo odvedena membránou.  Materiál pláštěnky je opravdu příjemný na dotyk, nešustivý, měkký, poddajný a lze jej bez problémů složit. Uložení suché pláštěnky je řešeno velmi vtipně, přičemž se výrobek kompletně sbalí a přehrne do naruby obrácené čtvercové kapsy, která zůstává po rozložení pláštěnky přístupná na břiše. Na tomto místě přiznávám bez mučení, že po prvním vyjmutí jsem musel opětovné složení svěřit své pečlivé manželce a sám jsem jej musel na několik následujících pokusů nacvičit. Efekt integrované kapsy je ovšem nedostižný, jelikož nám díky němu odpadá starost o zapomenutý nebo odložený obal.
Praktickým problémem s menším otazníkem zůstává rozměr pláštěnky, u kterého někteří uživatelé shledají rezervy. Přední díl je totiž poněkud kratší a nemůžeme u něj počítat, že nám při chůzi dokonale ochrání celá stehna. Po konzultaci s prodejcem mi bylo k tomuto bodu poskytnuto vysvětlení, že se jedná o záměr a nutnou daň, aby se pláštěnka během šoulání nezachytávala o ostružiní a aby bylo možné v případě potřeby rychle rozepnout přední díl. Pláštěnka má navíc velmi malou kapuci, pod kterou se v žádném případě neschová myslivecký klobouk. Na straně opačné jsem se ale dokázal výrobkem dobře uchránit během sezení na posedu, kdy se mi při mírném předklonu podařilo zakrýt i kolena, ev. pod přední díl pláštěnky ukrýt kulovnici položenou napříč přes klín. Během chůze se mi podařilo pod zádový díl ukrýt i menší myslivecký ruksak a zbraň nesenou hlavněmi dolů.
Během letního nošení pláštěnky v batohu jsem navíc došel k zajímavé zkušenosti. V případě nouze (nepředvídané večerní ochlazení, náhlý nepříjemný vítr,…) lze pláštěnku použít jako funkční svrchní vrstvu, pod níž je pocitově velmi příjemně. Díky výše uvedeným vlastnostem je totiž na jedné straně příjemná na dotyk, nešustivá, prodyšná, a na straně opačné ochrání dobře vůči větru a uchová tělesné teplo.
Hynek CHALUPA
 
Zpracování dat...