Časopis Myslivost

Jak se vyrábí kulovnice BERGARA B14

Myslivost 1/2016, str. 40  Petr Mikulášek
Moderní lovecká opakovací kulovnice je výsledek dlouhodobého vývoje a v současnosti nalezneme dvě dominující konstrukční řešení uzamykání závěrového mechanismu. Klasické provedení využívající válcový odsuvný závěr s vytahovačem tvaru drápku a vyhazovač řešený odpruženým válcovým čepem. Závěr se pootočením o 60 – 90° uzamyká dvěma nebo více ozuby do lůžka závěru nebo přímo do hlavně. Druhým je přímotažný závěr, který umožní přebití za pomocí dvou pohybů oproti klasickým závěrům s „čtyřdobým chodem“. Hlavní uživatelská výhoda je o něco kratší čas potřebný k přebití a opakování střelby. Mezi nevýhody patří složitější konstrukce, vyšší výrobní náklady a větší nároky na čištění a udržování zbraně i střeliva při užití v náročných podmínkách.
V obou případech se jedná o dokonalé výrobky přesného strojírenství, kdy mechanická spolehlivost a přesnost závisí na precizní konstrukci a zpracování každého ze zhruba 60 dílů, ze kterých jsou kulovnice sestaveny. Z hlediska legislativy jsou považovány za hlavní díly hlaveň, rám/lůžko závěru a závěr, které jsou opatřeny výrobními čísly a podléhají registraci. Vše ostatní jsou volně prodejné náhradní díly.
Klasické uzamykání nalezneme u nejrozšířenějších modelů kulovnic jako Remington 700, HOWA M 1500 nebo novém modelu BERGARA B14, kde v následujících řádcích a fotografiích nahlédneme do konstrukce i výroby.
V tomto čísle se zaměříme na závěrový a spoušťový mechanismu, v čísle příštím se budeme věnovat hlavním, pažbám a sestavení celé zbraně.
Novinka španělské zbrojovky BERGARA byla v Evropě představena na veletrhu IWA 2015 začátkem března, kde zákazníky velice zaujala. Zásluhu na tom má elegantní design, užití kvalitních materiálů, dokonalé zpracování, výsledná přesnost střelby a v neposlední řadě také příznivá prodejní cena.
Kulovnice je vybavena válcovým odsuvným závěrem s mimořádně hladkým chodem, který je uzamčen do lůžka dvěma protilehlými zuby na hlavě závěru. Spoušťový mechanizmus s bodovým odpalem je vzadu na pravé straně opatřen dvoupolohovou nehlučnou pojistkou. V zadní části závěru je umístěn výstražník. Pokud vystupuje směrem dozadu, je bicí mechanismus napnutý. Nábojová schránka pojme pět nábojů, v případě ráží magnum o jeden méně. Výrobce připravuje pro krátký i dlouhý systém zásobníkový kit.
 
Díl, který drží vše pohromadě je lůžko / rám
Základním požadavkem moderní kulovnice je dokonale fungující, bezpečně uzamčený závěr s hladkým chodem. Ten musí za jakýchkoliv podmínek zajistit spolehlivé přebití, které umožní rychlé opakování střelby. Spolehlivý, stavitelný a jemný spoušťový mechanizmus je nezbytný pro bezpečné ovládání a přesnou střelbu.
Pro výrobu dílů závěrového mechanismu je použita speciální zbrojařská uhlíková ocel AISI 4140. Základním polotovar lůžka je válcový protlačovaný polotovar, který se dále obrábí na pětiosých CNC strojích. Technologie protlačování je poměrně složitý proces, kde k dosažení výsledného tvaru je zapotřebí vyrobit 5-6 speciálních trnů, které zajistí výsledný vnitřní tvar. Hladký chod a bezpečné uzamčení je závislé na dokonale provedené šroubovici uvnitř lůžka a její negativní obdobě na těle závěru.
 
Závěr a bicí mechanismus je mechanické srdce kulovnice
Závěr se ovládá pomocí kliky, která je na válcové tělo přesně přivařena laserovou technologií. Uvnitř závěru je umístěn úderník, kolem kterého je předepnutá vinutá pružina. Po vložení úderníku dovnitř těla závěru, je za klikou vše zajištěno maticí, která svým tvarem plynule ukončí celý bicí mechanismus.
Celá sestava závěru musí spolehlivě odpálit středovou zápalku kulového náboje tak, aby nedošlo k jejímu protržení. Zároveň musí být úder dostatečně silný na to, aby si poradil i s vojenským, přebíjeným či jinak nestandardním střelivem. Teplotní rozsah, za kterého musí všechny mechanismy spolehlivě fungovat, je v rozmezí minimálně -50 °C až + 50 °C
Po dokončení je lůžko i závěr jemně opískován pomocí silného proudu vzduchu a nerezových mikrokuliček pro dosažení matného povrchu. Jednotlivé komponenty projdou procesem zakalení a následného popuštění, kdy je dosaženo výsledné tvrdosti 42-44 HRc.
Konečné povrchové úpravy je dosaženo černěním, které dá zbrani typický povrchový matný vzhled a kulovnici ochrání před korozí.
 
Spoušťový mechanismus
Správně fungující spoušťový mechanismus je základem k bezpečnému ovládání zbraně.
V minulosti hojně užívaný německý či francouzský napínáček je u současných zbraní nahrazen stavitelným mechanismem moderní konstrukce, který zajistí přesný bodový odpal.
Uvnitř se nachází dva díly přesné metalurgie – spoušť a její protikus, odlitky typu MIM.
Chod pojistky a celého mechanismu zajišťuje soustava pružin, kolíků a kuliček, který po správném nastavení a odporu asi 1,2 kg umožní prstu střelcovy ruky s citem odpálit bicí mechanismus.
Na přiložených fotografiích je znázorněna vnitřní i vnější konstrukce dokonale fungujícího celku, základní výbavy aktivního myslivce – lovecké opakovací kulovnice.
© BERGARA, Ing. Petr MIKULÁŠEK
Zpracování dat...