Časopis Myslivost

Jak vybrat vhodný a kvalitní dalekohled

Myslivost 1/2016, str. 80  Aleš Náhlý
Při dnešní obrovské nabídce lovecké a sportovní optiky je složité se orientovat a proto se budu snažit vám nastínit alespoň základní pravidla jak postupovat při výběru dalekohledu. Nejlepší by bylo, kdyby existoval univerzální dalekohled vhodný pro všechny příležitosti, ale již dopředu musím konstatovat, že i přes veškerou snahu výrobců, takový není. Nejdůležitější pro výběr je si uvědomit, za jakých okolností budeme dalekohled nejčastěji používat. Podle toho bych dalekohledy rozdělil na dva druhy. Dalekohledy pro šoulání a čekanou ve dne a dalekohledy pro noční čekanou.
 
Dalekohledy pro šoulání a čekanou do setmění.
Při výběru tohoto dalekohledu se musíme zaměřit na několik parametrů:
  • velikost zvětšení a průměr objektivu
  • váha a velikost
  • použité materiály
  • ovládání
  • ostrost obrazu a důvěryhodnost barev
  • ochranné prvky
  • cena
 
Velikost zvětšení a průměr objektivu je obsažena už v názvu například 8x30, 10x42. První číslo znamená velikost zvětšení a druhé průměr přední čočky (objektivu). Pro denní lovy nepotřebujeme extrémní výkon za šera a proto nemusíme volit velký průměr objektivu a můžeme si dovolit větší zvětšení, které bych doporučil 10-12 krát, kterým dobře přečteme zvěř i na větší vzdálenosti a jsme schopní ho ještě udržet bez opory. Variabilní zvětšení bych vyloučil úplně, protože prakticky každý takový dalekohled se při přibližování rozostří a výroba opravdu kvalitního variablu by byla tak drahá, že přední výrobci ho vůbec nenabízí. Objektiv volíme s ohledem na váhu o průměru 32-42mm.
 
Váha a velikost je důležitá, aby nám dalekohled nepřekážel při pohybu a aby se nám za krátkou dobu nepronesl. Každý gram dolů je výhodou, ale na druhou stranu nelze vyrobit kvalitní dalekohled, který má všechny prvky ze skla a byl lehký. Takže pozor na hodně lehké výrobky, jsou vesměs z tvrzeného plexi. Ušetřit váhu se dá jenom na těle, nesmí však být z plastu. Renomovaní výrobci používají dural, případně slitiny hliníku a ti nejlepší hořčík, který je ovšem dost drahý. Důležitý je kvalitní v oblasti krku rozšířený řemen, nejlépe gelový nebo neoprenový.
 
Použité materiály jsou nejdůležitější pro kvalitu obrazu a životnost dalekohledu.
Tady nelze hledat kompromis. Celá optika musí být z optického skla. Ale pozor, někteří výrobci uvádějí např. čočky ze skla, jiní zase hranoly ze skla a podobně. To nestačí opravdu všechny čočky a hranoly musí být z optického skla, tvrzené plasty jsou dnes tak kvalitní, že u nového přístroje se to dá poznat pouze podle váhy a ceny. Jinak vám dalekohled rychle zestárne a kvalita obrazu se prudce zhoršuje. Nutností je plnění inertním plynem (obvykle dusík) proti vnitřnímu zamlžení při prudké změně teploty a vodotěsnost.
 
Ovládání musí být jednoduché a intuitivní, musí mít v celém rozmezí plynulý a přesný chod. Dobrý dalekohled poznáme jednoduše podle toho, že jsme si jistí zaostřením na první pohled. Důležitý je taky příjemný úchop a povrchová úprava, která musí být taková, aby nám dalekohled nevypadl z ruky ani v rukavicích v mrazu nebo mokrý. Očnice musí být seřizovatelné tak, aby se dal dalekohled používat v brýlích i bez nich. Samozřejmostí je dioptrická korekce u každého oka zvlášť.
 
Ostrost obrazu a důvěryhodnost barev. U ostrosti se musíme zaměřit na okraje obrazu, hlavně tam někteří výrobci zaostávají a spoléhají na to, že většinou pozorujeme v centru zorného pole. Nereálné barvy zase znamenají nekvalitní sklo a antireflexní vrstvy.
 
Ochrané prvky. Každý kvalitní dalekohled má nějaké ochranné prvky proti vnějším vlivům. Musíme počítat s tím, že v praxi se určitě setkáme s nečekaným deštěm nebo budeme nuceni projít přes hodně vysokou trávu plnou semen, případně budeme dohledávat zvěř v houštinách. Proto musí mít dalekohled kvalitní rychle odnímatelné krytky jak objektivů tak okulárů, které dalekohled ochrání. Ti nejlepší výrobci mají ještě ochranné vrstvy venkovních čoček, které zaručují rychlé stékání vody a neulpívání drobných nečistot.
 
Cena. Pravděpodobně u většiny z nás nejdůležitější a rozhodující faktor. Na rovinu musím říct, že kvalitní a levný dalekohled neexistuje. Byl jsem se podívat u renomovaných výrobců jak u nás tak v zahraničí, kde jsem viděl jak se dalekohledy vyrábějí. Vybavení na opracování a broušení skla, přesné CNC stroje na opracování tubusů jsou velké a hodně drahé mašiny, kterých je na každé hale desítky. Když přičteme drahé vstupní materiály a jak složitá a přesná je montáž, zjistil jsem, že kvalitní dalekohled se v žádném případě nedá vyrobit v ceně pod deset tisíc korun.
 
Dalekohledy pro noční čekanou.
Velký lovecký tlak na mnohde přemnoženou černou zvěř způsobil, že divočáci jsou opatrní a za světla vycházejí jen zcela vyjímečně. Dalším důvodem pro výběr kvalitního dalekohledu s vysokou světelností je oblíbený lov na vnadištích. Po pravdě však musím říct, že když bude úplná tma neuvidíme s žádným sebedražším denním dalekohledem. Jde o to, abychom měli možnost rozeznat a přečíst zvěř za přijatelných světelných podmínek (měsíční noc nebo odraz světla od mraků z velkých měst, či za sněhové pokrývky).
Limitujícím faktorem při výběru takovéhoto dalekohledu tedy je:
  • propustnot světla
  • průměr výstupní pupily
  • výkon za šera
 
Propustnost světla. Většinou výrobci uvádějí v procentech. Všechny dalekohledy s propusností nad 90% jsou kvalitní, ti nejlepší uvádějí 95-96% což je absolutní špička a předpokládá se, že zlepšovat už to skoro nepůjde. Rozhodujícím faktorem pro propustnost světla je kvalita a přesnost opracování optického skla, případně jeho příměsí, například flóru, dále kvalita a četnost antireflexních vrstev. Nutné je ještě upozornit na to, že změřit propustnost je náročné a výrobci většinou neuvádějí za jakých světelných podmínek propustnost měřili. Určitě bude rozdíl v propustnosti světla v poledne za slunečného dne a za šera v modrošedém spektru. Proto se dá věřit číslům o propustnosti světla pouze u tradičních výrobců.
 
Průměr výstupní pupily je velikost světelného svazku vystupujícího z okuláru, který se dá jednoduše vypočítat z označení dalekohledu. Je to poměr mezi průměrem výstupní čočky a zvětšením. Například dalekohled 7x50 má zvětšení 7x a průměr objektivu 50 mm. To znamená 50 : 7 = 7,14 pupila má tedy průměr 7,14 mm. Zornice lidského oka reaguje na změny světelných podmínek zúžováním a rozšiřováním. Maximálně se roztáhne na 7 mm. To znamená, že abychom byli schopní plně využít výkonu dalekohledu musí být průměr jeho výstupní pupily co nejblíže 7 mm. Když je průměr pupily menší, tím je svazek světla vstupujícího do oka menší než je oko schopné využít. Dále je nutné přihlížet i na to, že s věkem člověka se schopnost rozšiřování zornice snižuje.
 
Výkon za šera se někdy označuje jako koeficient stmívání. Určuje nám určitou rozlišovací schopnost při zhoršených světelných podmínkách. V praktických podmínkách nám parametr výkonu za šera určuje stupeň rozlišitelnosti detailů pozorovaného předmětu za šera.Výpočtem se stanovuje jako druhá odmocnina ze součinu zvětšení a průměru vstupní pupily (objektivu). Takže, čím má dalekohled větší zvětšení a větší průměr objektivu, tím má větší výkon za šera a tedy lepší rozlišitelnost detailů obrazu.
 
Ostatní technické parametry jako použité materiály, ovládání, ostrost obrazu, důvěryhodnost barev a ochranné prvky nočního dalekohledu musí být podobné jako u dalekohledu pro šoulání a denní čekanou.
 
Závěr. Není jednoduchý ani jednoznačný. Ale alespoň v teoretické rovině. Nejlepší je  mít pro praxi dva dalekohledy. Pro denní lov do setmění dalekohled 10x42, který je ještě malý, lehký s dostatečným přiblížením a na noční čekanou dalekohled 8x56, který má nejlepší parametry za snížených světelných podmínek. Ti, kteří si nemohou dovolit dva dalekohledy je určitým kompromisem hlavně pro starší myslivce dalekohled 10x50. Samozřejmě musí jít vždy o dalekohled tradičního výrobce a s cenou nad deset tisíc. Tady opravdu platí, čím dražší, tím lepší, protože výroba je nákladná a náročná.
Závěrem chci ještě podotknou, že podnikám v oboru prodeje loveckých a mysliveckých potřeb a mám možnost vyzkoušet a otestovat dalekohledy většiny vyrobců. Takže všechny mnou popsané poznatky jsem si sám vyžkoušel v praxi. V dalším čísle myslivosti poradím s výběrem vhodného puškohledu. Případné dotazy zodpovím na www.e-myslivost.cz nebo na tel. 724240827.
 
Aleš Náhlý.
 
.
 
 
Zpracování dat...