Časopis Myslivost

Remington Model 700 Sendero SF II

Myslivost 1/2016, str. 62  Karel Kaufmann
Americkou zbrojovku Remingtom Arms Company, Inc lze zařadit mezi firmy, jimž se podařilo dotáhnout konstrukci opakovačky Mauser 1898 k dokonalosti. Varianty osvědčeného a proslaveného Modelu 700 úspěšně používají lovci, sportovní střelci, ale také armádní a policejní odstřelovači. U Remingtonů trvale sledují a vyhodnocují poznatky a požadavky střelců, a snad není rok, aby na základě získaných informací nebyl na trh uveden nový model sedmistovky.
 
Nejinak se před pár lety zrodilo Sendero, lovecká kulovnice na výkonné náboje, určená ke střelbě na velké vzdálenosti, ale možná ještě něco navíc. Řadu našich myslivců zpočátku možná odradí netradiční a proč si nepřiznat, poněkud agresivní vzhled Sendera, ale není se čeho bát. Sendero bylo postaveno s důrazem na požadavky současných amerických střelců a lovců, s ohledem na jejich dřívější zkušenosti. Sendero představuje loveckou kulovnici, která byla zkonstruovaná na základě poznatků nedávné minulosti tak, aby dobře sloužila v současnosti a nemusela se obávat budoucnosti.  
 
Moderní design
V designu Sendera se snoubí elegance moderních, jemně vytříbených tvarů, které balancují na hranici přirozené agresivity a zároveň budí volání dálek. A kdo z nás, po lesech a horách se toulajících lidí nemá dálky rád?
Americká pažba vyrobená z kompozitu H.S. Precision Black Aramid Fiber Reinf., má matný antracitově černý povrch s bílým žilkováním, je na všech plochách hladká, má výraznou pistolovou rukojeť a mohutné předpažbí zakončené výrazným čelem.
V pouzdru závěru vyrobeném z nerezové oceli je usazená velmi přesná těžká terčová, hlaveň vyrobená z nerezové oceli označené výrobcem 416 Stainless. Dobré vlastnosti hlavně podporuje kanelování podélnými drážkami, které přispívají k rychlejšímu odvodu tepla a omezují vibrace při výstřelu. Hlaveň je samozřejmě plovoucí a nikde se nedotýká předbažbí.
Srdcem Sendera je válcový otočný odsuvný závěr se dvěma výraznými uzamykacími ozuby na čele, které se uzamykají do drážek v přední části pouzdra. Ovládání závěru umožňuje esovitě prohnutá ovládací klika se zploštělou a na pólech zdrsněnou kulovou hlavicí.
Stejně jako hlaveň je také závěr vyroben z nerezové oceli. Jeho povrch je vlnovitě broušen, čelo s uzamykacími ozuby je brynýrováno. Z nerezové oceli je rovněž spoušťový mechanismus a schránka na náboje s odklopným víkem před lučíkem. Vedle spouště a závěrové kliky tvoří ovládací prvky pojistka na pravé straně vedle temene závěru, odpružený záchyt dna nábojové schránky v čele lučíku a před spouští se nacházející hranolovité tlačítko sloužící k uvolnění závěru z pouzdra.
S ohledem na svůj charakter, nemá Sendero otevřená mířidla a je určeno výhradně ke střelbě s optickým zaměřovačem, pro jehož montáž jsou na hřbetu pouzdra závěru předvrtané čtyři otvory. Hlaveň, pouzdro závěru, temeno závěru, lučík a dno nábojové schránky jsou matně pískovány.
Sendero se vyrábí v rážích 264 Winchester Magnum, 7 mm Remington Magnum, 7 mm Remington Ultra Magnum, 300 Winchester Magnum a 300 Winchester Ultra Magnum. Varianty v rážích 264 Winchester Magnum a 300 Remington Ultra Magnum mají hlaveň dlouhou 660,4 mm (26‘‘), modely ráže 7 mm Remington Magnum, 7 mm Remington Ultra Magnum, 300 Winchester Magnum mají hlaveň dlouhou 609,6 mm (24‘‘). Nábojová schránka všech variant pojme shodně tři náboje.
 
Praktická zkouška
Dostal jsem možnost prakticky vyzkoušet variantu na výkonný náboj ráže 300 Winchester Magnum, osazenou zaměřovačem Meopta Meostar R1 3-12x56 RD.
Jako u kulovnice pro střelbu na velké vzdálenosti se u Sendera předpokládá použití opory. Předpažbí nabízí dostatečně velkou plochu pro jakoukoli podložku a dvojice ocelových úchytů je připravena pro nasazení odnímatelné dvojnožky. Zde, mi pravděpodobně bude řada lovců spílat za další překročení hranice našich mysliveckých tradic. Dvojnožka není na naší kulovnici tradiční. Pokud však lovím vsedě se zbraní položenou na vyšší předmět nebo vleže, zajišťuje dvojnohá nastavitelná opora velmi dobrou stabilitu zbraně.
Zde se opět vracím ke tradicím. Dobře stabilizovaná zbraň dává vysokou jistotu přesného zásahu, po němž zůstane ulovená zvěř v ohni a než zhasne, nebude trpět. Jestliže máme ulovit a usmrtit živou zvěř, je pro nás prvořadým cílem, zákonem a povinností, využít všechny dostupné prostředky, aby lovená zvěř netrpěla!
Na střelnici jsme stříleli vsedě s klasickou oporou tvořenou pytlem naplněným pískem. Sto metrů nepředstavuje pro náboj 300 Winchester Magnum, ani pro kulovnici Sendero prakticky žádnou vzdálenost. Výborně nastřelené Sendero s náboji Remington Premier A-Frame, mně a několika dalším pozvaným střelcům ochotně předvedlo vynikající vlastnosti.
Kromě mimořádné přesnosti si všichni pochvalovali vynikající ergonomii pažby a rukojeti, stejně jako hladký chod závěru a dobře nastavenou spoušť s vyšším, dobře kontrolovatelným odporem.
Vynikající hodnocení si zaslouží chování Sendera při výstřelu. Navzdory vyšší hmotnosti zbraně, jsme s ohledem na výkon náboje očekávali podstatně větší zpětný ráz. Pažba s vynikající ergonomii, osazená botkou z černé pryže však pohltila podstatnou část zpětné energie, takže jsme se mohli v pohodě soustředit na zamíření a spouštění, bez obavy z rány optického zaměřovače do oka. Nebudu lhát, když přiznám, že po vypálení padesáti výstřelů mne museli od Sendera doslova odtrhnout.
 
Mimořádná kulovnice
Sendero SF II představuje moderní americkou loveckou kulovnici s vlastnostmi policejní nebo vojenské, sportovní a lovecké odstřelovačky. Je určeno především k velmi přesné střelbě a lov na větší vzdálenosti s oporou, v našem případě především ke střelbě z posedu.
Zde však musíme přiznat, že Sendero SF II svým vzhledem, hmotností a některými prvky, především plastovou pažbou, neodpovídá středoevropským mysliveckým tradicím.
Na zbrani jsme nenašli žádný kaz, konstrukce a výroba si zaslouží nejvyšší ocenění. Použití kvalitních materiálů dává záruku dlouhodobé odolnosti vůči povětrnostním podmínkám a zachování stálých vynikajících vlastností.
Ačkoli Sendero může sloužit ve více odvětvích činností spojených se střelbou, pravděpodobně nebylo konstruováno jako víceúčelová zbraň, což ovšem neznamená, že tyto vlastnosti nemůže mít. Citlivým přístupem se konstruktérům podařilo vytvořit zbraň vynikající designem, kvalitou a skvělými vlastnostmi.
 
Klady jsou:
1.: Dvojnásobné vedení závěru v pouzdře závěru
2.: Vysoká přesnost
3.: Dlouhá životnost a vysoká odolnost vůči povětrnostním podmínkám
4.: Kvalitní materiály a celkové zpracování
5.: Moderní design
Záporem je pak z pohledu středoevropských mysliveckých tradic snad jen plastová pažba.
Text a snímky Karel KAUFMANN
 
 
 
Zpracování dat...