Časopis Myslivost

Myslivecký nůž roku 2016

Myslivost 11/2016, str. 42  Milan Cihelka
Jako už tradičně se v rámci výstavy nožů v Příbrami konala soutěž časopisu Myslivost o nejlepší lovecký nůž, tedy nejlepší lovecký nůž na této výstavě, z nožů, které mohli přihlásit přítomní nožíři. Kategorie jsou předem dané - lovecký nůž pevný, lovecký nůž pevný zdobený, lovecký nůž zavírací, lovecký nůž zavírací zdobený a myslivecký tesák.
Vlastní přejímka nožů do soutěže začínala otevřením výstavy v 8 hod. Porotci byli Milan Cihelka, Štefan Hakel, Milan Muránský. Předem musím upozornit, že se hodnotilo u nožů řemeslné zpracování, estetický dojem a hlavně funkčnost nože v praxi, spolu s designem. Každý nůž mohl tedy získat 40 bodů od každého rozhodčího, celkem tedy maximum 3x40, tj. 120 bodů. Že každý hodnotitel má svůj trošku odlišný pocit krásna je jasné, ale všichni jsou již zralí muži a dlouhodobě aktivní myslivci s praxí. To se také projevilo při hodnocení nožů, kdy celkem panovala až na malé rozdíly, bodová shoda v umístnění  jednotlivých nožů.
V kategorii pevný lovecký nůž bodoval Karel Hons se svým „bílým“ nožem. Čepel byla damašek s malým páráčkem na hřbetu a otevírací pilkou v rukojeti. Kostěné střenky bez záštity a zakončení, kožené tulejové pouzdro bez zbytečného zapínání. Porota preferovala tento nůž i z hlediska bílých střenek, a to pro snadnou viditelnost v šeru, kdy při vyvrhování ulovené zvěře se tmavý nůž často při odkládání přehlédne a pak následně někdy až druhý den obtížně hledá. Vypuštění záštity dělalo tento nůž vysloveně pracovním pro jakoukoliv velikost ruky, možná by se snesla celkově o něco větší velikost. Jak nám ale sdělil K. Hons, nůž byl vyroben takto na přání zákazníka.
V kategorii nůž pevný zdobený 1. místo obsadil na výstavě poprvé vystavující Vratislav Petrů. Nůž byl pojmenovaný „Nesmuk“. Vynikal až nádherným damaškem, precizností v řemeslném zpracování a funkčností. Naprosto ze všech hodnocených nožů se nejlépe držel, dokázal bych si z hlediska tvaru, vyváženosti, a celkové hmotnosti tvrdit, že by velice dobře fungoval i při kuchyňské přípravě ulovené zvěřiny v ruce myslivcovy ženy. I když střenky byly z palisandru, celkový dojem byl jako malé umělecké dílko. Přirovnal bych nůž ke svěží příjemné ženě, která nemusí být zrovna „vytuněná“ s vrstvou make-upu, ale svým vystupováním předčí mnohé atraktivnější modelky.
 V kategorie lovecký nůž zavírací zcela nekompromisně a jednoznačně první místo získal nůž Jiřího Čurdy. Byl maximálně jednoduchý, ale to bylo nahrazeno pracností a nápadem při výrobě, funkčností a řemeslným zpracováním. Damašek, samozřejmě pilka, palcová pojistka, střenky leštěná žirafí kost. Čtenáři Myslivosti si snad vzpomenou na článek, který svým způsobem tak trochu pranýřoval čistotu a udržování loveckých nožů v praxi. Nevím, zda to pan Čurda také četl, ale jeho nůž tento problém ideálně řeší. Celý nůž je pospojovaný pouze čepy, je maximálně otevřený i ve hřbetní části, dobře se bude vymývat po potřísnění barvou vyvrhované zvěře, zároveň je tím i odlehčený. Myslím, že pan Čurda nasadil hodně vysokou laťku.
V kategorii lovecký nůž zdobený došlo opět jako v loňském roce ke spojení dvou výrobců. Pan Zamrazil vyrobil nůž  a pan Čech jej vyzdobil. Tvar i funkčnost tohoto nože je dlouhodobě ověřená, místo mosazných prvků má nerez, díky práci pana Čecha nůž rozhodně získal na líbivosti. Nic na tomto noži není přehnané, je to plně funkční, esteticky vyvážený, velice hezký zavírací nůž. Parohové střenky, pilka, zapuštěná hřbetní pojistka čepele, kožené pouzdro. Nepřeplácané, vše harmonicky ladí, možno říci i jednotlivé materiály spolu dohromady.    
V kategorii lovecký tesák došlo k velkému překvapení. Vyhrál tesák Vratislava Petrů, 50 cm dlouhý, opět líbivý damašek, na čepeli se zlaceným nápisem, středohrotý s falešným krátkým ostřím na hřbetu od špice čepele, samozřejmě parohová rukojeť, vše plně funkční, nikoliv jen na parádu. Je vůbec s podivem, kdy nožíř, který se prvně zúčastní takovéto výstavy, do soutěže přihlásí tři nože a dva vyhrají první cenu. Zmíněnému tesáku nebylo co vytknout, byl to prostě lovecký šperk.
Nechci popisovat celou letošní výstavu nožů, bylo tu hodně nožů, nožířů a náštěvníků oproti minulému roku výrazně víc. V soutěži bylo na první pohled patrné, že v nožích převládala praktická hlediska a funkčnost. Nezbývá než poděkovat všem soutěžícím, vystavovatelům a panu Formánkovi za organizaci výstavy.
Takže my všichni, koho nože zajímají, návštěvníci, myslivci i nožíři - výstava Nože Příbram 2016 se povedla, těšme se tedy na ročník 2017!          
Milan CIHELKA
Zpracování dat...