Časopis Myslivost

Univerzální pracovní lovecký nůž

Myslivost 11/2016, str. 30  Milan Cihelka
K výrobě a následně pak ke konstrukci nožů jsem se dostal náhodně, když mi v sedmdesátých letech dnes již minulého století při práci prasklo zajišťovací pero jinak velice dobrého zavíráku Mikov. Měl jsem, protože mám rád ostré nože, z toho pořezané tři prsty a následně jsem na zavírací lovecké nože jako tvrdě pracovní zanevřel. Ono ale tenkrát sehnat pevný a ještě k tomu i líbivý lovecký nůž nebyla vůbec jednoduchá záležitost. Byly zde sice tři typy pevných nožů Mikov (za 40, 50 a nebo 60 Kčs), ale měly, a dosud mají, střenky z umělého paroží, nepraktickou pochvu a hliníkovou záštitu, stejně tak jako zakončení rukojeti, což špiní pracující ruku. Je to škoda, protože nože byly z dobré oceli, dobře padly do ruky, zvláště s tím za 60 Kčs se dobře stahovalo. Tyto nože jsou v současné době opět vidět na trhu, ale bohužel se stejnými nedostatky.
Pak byla možnost z NDR si dovézt v přepočtu za 250 Kčs rybářský nůž v zelené pochvě, i se závěsem přes rameno a s pilkou. Pilka byla dobrá, ale nůž příliš tuhý, ze silného materiálu a nepohodlný.
Protože mě tato nabídka neuspokojovala, začal jsem vymýšlet a následně pak i vyrábět vlastní nože. Nejsnáze sehnatelná tehdy byla ocel AK 5, lepší AK 9. Nechci popisovat vlastní výrobu, kalení, měření teplot, atd., ale postupně jsem vytvořil děvět vlastních vzorů pevných loveckých nožů, včetně tvarů pochev, výhradně se závěsníkem na opasek.
Jenže, čím víc jsem lovil spárkatou zvěř, tím víc jsem se snažil vymyslet univerzální lovecký pevný nůž. Bezpečný, padnoucí do ruky, praktický bez zdobení, ale vysloveně na práci. Splnit všechny požadavky na sto procent asi není možné, ale myslím, že finální výrobek, který jsme spolu s nožířem panem Bedřichem dotáhli po několika nezdarech až do finále, snad splňuje maximum možného.
Nůž jsem nazval zvratný. Nazvu-li to současnou terminologií, je to integrální kus nožířské oceli s čepem uprostřed, na jedné polovině středohrotá čepel s dlouhým hřbetním páráčkem, na druhé části je dlouhá pilka.
Princip je takový, že buď je nůž jako nůž, nebo otočíme a zaklapneme a máme dlouhou pevnou pilku. Je to bezpečné pracovně a plně funkční. Střenky jsou z jeleního parohu.
Výhody tohoto nože jsou tvar čepele, mohutný párák na hřbetu který zvládne i nařezávání deky jelena a velkého divočáka, vypiplaný tvar rukojeti, a celková vyváženost neunavující ruku při práci.
Oproti ostatním pevným nožům, kdy je malá otevírající se pilka v rukojeti, a kdy pak následně hrozí při rozřezávání zámku ulovené zvěře poranění špičkou čepele, je zde mohutná dlouhá pila, celá čepel se při tom skryje a zajistí v rukojeti. Pila s čepelí je takto jeden celek. Je to velice praktické.
Nůž je uložen v pochvě se závěsníkem na opasek kalhot, odpadá i díky sníženému těžišti jakékoliv zapínání, nůž navypadne ani při běhu. A právě i díky i tomuto závěsníku se může například při jízdě autem po opasku posunout do pohodlnější polohy, a tak netlačí rukojetí do břicha.
Oproti jiným nožům není tenhle nůž tak vysloveně „krásný“, ale je vysloveně praktický, a o to se mi při vymýšlení a výrobě hlavně jednalo.
Díky zvednutému mohutnému páráku na hřbetu čepele nůž perfektně drží svislou polohu, což se velice dobře uplatňuje například při rychlém krájení nasbíraných hub na plátky.
Ano, tento nůž je moje dítě. Snad jsem ho příliš nepřechválil. Jeho vývoj trval přes dva roky, a troufám si napsat, že z mého pohledu je to jeden z nejuniverzálnějších praktických loveckých nožů. Je to hlavně nůž veskrze pracovní.
Milan CIHELKA
 
Zpracování dat...