Časopis Myslivost

Mistrovství Evropy v lovecké kombinované střelbě Maribor 2016

Myslivost 8/2016, str. 66  Jan Matulka
Od pátku 1.6. do neděle 3.6. změřili opět nejlepší střelci Evropy v lovecké kombinované střelbě své síly při již devátém ročníku mistrovství Evropy ve slovinském Mariboru. Českou republiku zastupovalo družstvo Českomoravské myslivecké jednoty podle nominačních předpokladů schválených v roce 2012. Dále Českomoravská myslivecká jednota podpořila jednoho náhradníka, jednoho střelce kulové disciplíny, jednoho veterána a jednu ženu.
Od středy měli všichni účastníci možnost potrénovat na mezinárodní střelnici v Mariboru, která byla vzdálená pouhých patnáct kilometrů od místa pobytu v krásném prostředí motelu Divjak. Někteří střelci začali s tréninkem již v pondělí. Ve čtvrtek večer nastoupilo české družstvo pod vedením předsedy střelecké komise ČMMJ Jana Matulky na slavnostní zahájení v prostorách Shooting centra Maribor.
Naše družstvo ve složení Pavel Zázvorka, Ondřej Borák, Jindřich Kořínek, Karel Kotrc, Zdeněk Veleba a Tomáš Staněk obsadilo krásné čtvrté místo. První místo obsadilo družstvo Švédska, druhé místo družstvo Rakouska a třetí místo družstvo Finska.
V jednotlivcích byl nejlepším střelcem Martin Šlechta, který obsadil 2. místo nejenom v kulové disciplíně, ale i v celkové kombinaci s celkovým počtem 778 bodů. V seniorech obsadil Tomáš Staněk 5. místo se stejným počtem 777 bodů jako třetí Emil Hakansson ze Švédska a čtvrtý Andreas Varga z Maďarska.
Pavel Zázvorka skončil na 10. místě s počtem 766 bodů. Ondra Borák a Zdeněk Veleba nastříleli shodný počet 730 bodů.
Dalším esem české výpravy se stal Jan Buksa, který s počtem 759 bodů obsadil 1. místo ve veteránech. Dále se umístili ve veteránech Karel Kotrc 4. místo 752 bodů, Karel Mrhálek 7. místo 744 bodů a Jindra Kořínek 13. místo 732 bodů.
Ale ani v ženách jsme nenechali bednu vítězů prázdnou. Michalka Štenglová skončila na krásném 3. místě hned za Finkou Liine Laine a Estonkou Aili Popp. Ovšem nesmím zapomenout také na českého juniora Martina Divíška ml., který se nezúčastnil nominačních závodů ČMMJ, a tak startoval sám za sebe. Nicméně tento nadějný střelec obsadil v juniorech 4. místo a stal se tak další hvězdou českého týmu. Vezmeme-li v úvahu, že na tomto mistrovství Evropy startovalo celkem 170 střelců z celé Evropy, tak umístění našich střelců bylo vynikající.
Musíme ale podotknout, že bychom nedosáhli takových výsledků bez podpory našich sponzorů. Základem úspěchu byly kulovnice Varmint od České zbrojovky Uherský Brod, na nich puškohledy ZD 6-24x56RD od Meopty Přerov a k tomu brokové střelivo od zbrojovky Sellier Bellot Vlašim, to vše je materiálním zabezpečením našeho střeleckého družstva. O startovné, pobyt, cestovné a tréninkové položky se pak postarala Českomoravská myslivecká jednota. Mistrovství Evropy v kombinované lovecké střelbě je nejvyšší soutěží lovecké střelby v Evropě, a proto si zaslouží naší velkou podporu.
Jan MATULKA – předseda SK ČMMJ
 
Jak dál v lovecké kombinované střelbě.
Disciplínou lovecké kombinované střelby v mezinárodní střelecké organizaci FITASC se zabývají myslivecké organizace převážné části Evropy.
I u nás tomu bylo tak až do roku 2007. Poté nějakým způsobem přešla tato disciplína do kompetence Asociace střelců na asfaltové terče (ASAT) a Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ) se stala jakýmsi sponzorem střeleckého družstva zastupujícího Českou republiku na evropském šampionátu.
Po listopadových volbách do nejvyšších orgánů ČMMJ rozhodla nová Myslivecká rada, že v rámci rozpočtu mohou být hrazeny pouze akce pořádané ČMMJ. Zástupci Střelecké komise ihned navštívili zasedání výboru ASAT konané začátkem roku na Konopišti s žádostí, aby disciplína lovecké kombinované střelby přešla zpět do kompetence ČMMJ a ta se tak stala řádným členem FITASC. Na tomto zasedání nám většina představitelů dala za pravdu s tím, že rozhodnout může pouze valná hromada ASAT konaná v říjnu letošního roku. Na základě tohoto jednání a vyjádření poslala ČMMJ do FITASC žádost o přidělení disciplíny do gesce naší myslivecké organizace.
O to větším překvapením byla reakce prezidenta ASAT Pavla Zázvorky ml., který bez vyjádření valné hromady ASAT zaslal na FITASC rozhodnutí, že ASAT se této disciplíny nevzdá a hodlá v ní pokračovat nadále.
Z tohoto důvodu rozhodla Myslivecká rada ČMMJ na svém zasedání před Sborem zástupců dne 17.6.2016, že dokud ČMMJ nebude řádným členem FITASC pro disciplínu lovecké kombinace, nebude vynakládat prostředky na podporu českého střeleckého družstva. O tomto rozhodnutí informoval předseda střelecké komise ČMMJ Jan Matulka na jednání v Mariboru dne 30.6.2016 s generálním tajemníkem FITASC Lászlem Szebenyi, pověřený prezidentem FITASC řízením lovecké kombinace. Generální tajemník FITASC László Szebenyi vyjádřil pochopení pro toto rozhodnutí a prohlásil, že nechápe, proč v České republice nezaštiťuje disciplínu lovecké kombinované střelby největší myslivecká organizace stejně tak, jako je tomu v okolních státech.
Osud střeleckého družstva lovecké kombinace a pořádání mistrovství Evropy pro rok 2018 v České republice tak leží v rukách členů ASAT, kteří o něm rozhodnou na valné hromadě v říjnu letošního roku. Většina těchto lidí jsou poctivými členy ČMMJ, tak doufáme, že jejich rozhodnutí bude pro dobro a další rozvoj lovecké kombinované střelby u nás.
Jitka SÝKOROVÁ – tajemnice SK ČMMJ
 
Zpracování dat...