Časopis Myslivost

BERGARA BA 13 - jednuška mnoha tváří

Myslivost 9/2016, str. 50  Petr Mikulášek
Dokonale vyrobená a odladěná jednoranová kulovnice je schopna s kvalitní optikou a střelivem dosahovat porovnatelné přesnosti jako ostatní lovecké zbraně. Pro mnoho uživatelů se tento typ kulovnice stal pracovním nástrojem a nepostradatelným společníkem při pravidelných obchůzkách honitbou. S menším puškohledem je celková hmotnost oproti klasické kulovnici výrazně nižší, což se cení zejména při dlouhodobém nošení. V Evropě jsou jednoranové kulovnice častěji využívány také z důvodu více etického přístupu k lovu. Ve Spojených státech se v určitých regionech dokonce při použití jednoranové kulovnice prodlužuje lovecká sezona u některých druhů zvěře.
Jednušky španělské zbrojovky BERGARA jsou na obou stranách Atlantiku stále více vyhledávány pro svoji přesnost, spolehlivost a líbivý design. Moderní výrobní postupy, konstrukční řešení, přesné odlitky a CNC technologie jsou základem výroby těchto klasických zbraní, které si znovu nacházejí své příznivce u nastupující i starší generace lovců. Oproti opakovací kulovnici mají jednušky nižší hmotnost, minimální nároky na údržbu i příznivější pořizovací cenu.
Výhodou je jednoduchá spolehlivá konstrukce, menší rozměry a lepší ovladatelnost jak při lovu z kazatelny, tak i střelbě vestoje s nahozením zbraně do ramene. Při nutnosti opakování střelby se po určité době stává přebití pro uživatele jednoduchou, rychlou a rutinní záležitostí.
Zmíněné přednosti předurčují tento typ palné zbraně k univerzálnímu využití při lovu, dohledávce ale také při výuce a zdokonalování v praktické střelbě.
V loňském roce byl vyřazen z nabídky model APEX, který byl pevnostně konstruován až po výkonné ráže 8x57 JRS nebo 9,3x74R. O takto silná provedení ale nebyl mezi zákazníky velký zájem, neboť zpětný ráz byl na hranici únosnosti.
Výrobce novou modelovou řadu označil BERGARA BA 13, kde je možnost výběru od ráže .222 Rem až po 30-06 Spring. Až na pár drobností je shodná s modely původně označenými SCOUT.
Charakteristickým znakem těchto kulovniček je kanelovaná hlaveň se závitem na ústí hlavně, která je osazena pevnými mířidly se světlovodným vláknem. Symetrická pažba s oboustrannou lícnicí je navržena pro plnohodnotné ovládání střelcem s dominantní pravou i levou rukou. V základní výbavě je každý kus opatřen jednodílnou lištou standardu weaver, která umožní snadnou montáž libovolného optického zaměřovače.
Předpažbí je u všech modelů stejné a zákazník si může vybrat klasickou pažbu s pistolovou rukojetí nebo variantu s „dírou na palec“ označenou TH.
Všechny pažby jsou vyrobeny z odolného polymeru opatřeného měkkou botkou. Povrchová úprava je provedena v imitaci ořechového dřeva s matným povrchem, ve vzoru přírodní kamufláže nebo může být klasicky černá. Povrch pažeb je příjemný na dotek, protiskluzová úprava výrazně přispívá k vysoké užitné hodnotě těchto kulovnic. V případě potřeby lze pažbu i předpažbí jako náhradní díl samostatně dokoupit, jednoduše vyměnit a vyřešit tak poškození či docílit změny celkového vzhledu. Geometrie pažby a měkká pryžová botka výrazně omezí zpětný ráz této pouze 2,6 kg vážící kulovnice. Celonerezové provedení pak předurčuje tyto zbraně pro bezproblémové použití i v náročných podmínkách.
U všech modelů při zlomení a vsunutí náboje do komory se nenatáhne spoušťový mechanismus. Po zpětném uzavření je tak zbraň bezpečně zajištěna, resp. nabita. K vlastnímu natažení bicí pružiny slouží podobně jako u revolveru kohout, který se pohodlně ovládá palcem střelcovy ruky. Pro deaktivaci se použije opačný postup. Jedná se o intuitivní a naprosto nehlučný způsob ovládání, na který si každý velmi rychle zvykne.
Pro výrobu všech dílů kulovnic je použita kvalitní a vyzrálá ocel od místních baskických dodavatelů. Černěné provedení je z puškařské uhlíkové oceli AISI4140. Pro celonerezové modely je použita vysoce pevnostní nerezová ocel třídy AISI416.
Kanelované hlavně nejsou jen designovou záležitostí, ale mají nezanedbatelný význam pro zvýšení přesnosti. Minimalizují vnitřní pnutí materiálu, kmity hlavně při výstřelu a díky větší povrchové ploše se po střelbě lépe a rychleji ochlazují. Závit na ústí hlavně je opatřen krytkou pro jeho ochranu. V zemích, kde to místní legislativa umožňuje, je kulovnice připravena pro lovecký tlumič. V našich podmínkách třeba pro úsťovou brzdu, která účinně tlumí zpětný ráz nebo eliminuje zášleh po výstřelu, jež je škodlivý pro citlivé elektronické přístroje na bázi noktovizorů nebo termovizí.
Stále žádanější se stává osazení systému této kulovnice do pažby typu THUMBHOLE s dírou na palec. Tento typ pažeb je populární mezi sportovními střelci, ale stále více uživatelů jej upřednostňuje také pro lovecké účely. Pažba má delší, přímější pistolovou rukojeť a hřbet lícnice je posazen o něco výše. Z ergonomického hlediska se tak oko střelce dostane přesně do roviny puškohledu a při míření odpadá nutnost nepřirozeného natahování krku.
BERGARA BA 13 TD - „TAKE DOWN“ je varianta, kde je možné pro usnadnění přepravy nebo skladování v průběhu okamžiku rozložit kulovnici na dva díly bez užití nářadí. Výrobce tak vyšel vstříc požadavkům mnoha lovců, kteří tak mohou zbraň uskladnit a přenášet v batohu a mít tak při chůzi obě ruce volné. K dispozici je menší počet ráží a standardní délka hlavně je 51 cm a pro subsonické střelivo ráže .300 AAC a .308 Win má hlaveň délku pouze 41 cm, kde stoupání vývrtu je 1:8“ . Celková délka zbraně s kratší hlavní je 80 cm, po rozložení asi polovinu. U všech ráží je možný výběr černých klasických polymerových pažeb nebo TH.
Kulovnice BERGARA s příznivou prodejní cenou vynikají dokonalou ergonomií, jemnou spouští a uživatelsky příjemným ovládáním. Jsou koncipovány jako skládačka, kdy každá zbraň je na zakázku a bez příplatku sestavena podle přání zákazníka z předem připravených dílů, Vzájemnou kombinací lze dosáhnout mnoha variant a provedení. Vše je vyrobeno tak, aby kulovnice dokonale odvedly svou práci při minimálním nároku na údržbu. Podrobnější informace naleznete na stránkách výrobce www.bergararifles.com nebo dovozce www.brnohunt.eu
© BERGARA / Ing.Petr Mikulášek 
 
Zpracování dat...