ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2017

Další posun v kategorii loveckých svítilen

Myslivost 3/2017, str. 65  Josef Drmota
Lovecké svítilny osazené LED diodami představují skupinu pomůcek, které v posledních letech rychle pronikají do podvědomí myslivců a získávají si jejich přízeň. Mohou za to především uživatelské vlastnosti - kompaktní velikost, vysoký světelný výkon, nízké nároky na energii, značná odolnost při namáhání v extrémních podmínkách a v neposlední řadě možnost spolehlivé kompletace s loveckou zbraní určenou pro lov černé zvěře za zhoršených světelných podmínek. V nabídce prodejců dnes nechybí celá řada kvalitních značek. Spotřebitelům jsou známé například svítilny Nextorch, O-light, Nitecore, Fenix a další.
Testům loveckých svítilen se věnuji již poměrně dlouhou dobu. S údivem proto sleduji pokrok, kterým jednotlivé typy procházejí zejména z hlediska maximálního výkonu. Nasazené tempo vývoje mne vede často k úvahám, kde jsou jeho skutečné hranice.
Podobně koncipovanou otázku jsem si koneckonců dovolil položit i ve svém příspěvku uveřejněném v Myslivosti 5/2016, v němž jsem představil subtilní loveckou svítilnu Fenix TK09, která se může pochlubit fenomenálním dosahem světelného kužele na hranici 300 metrů. A to při zachování „kapesní“ velikosti.
V okamžiku, kdy článek spatřil světlo světa, mne v žádném případě nenapadlo, že se, dříve než uplyne půlrok, setkám s další loveckou svítilnou, která uvedenou hranici posune o dalších 100 metrů.
 
TK32 - výkon i variabilita
 
Uvedené parametry splňuje nový přírůstek do rodiny loveckých svítilen Fenix, který nese označení TK32. Pokud bychom posuzovali toliko zvýšený světelný výkon, mohli bychom koneckonců naše hodnocení ukončit podobně stručným konstatováním. TK32 je však vybavena další novinkou, která mi u svítilen uvedené značky dosud chyběla Zmíněným vylepšením je osazení hlavy svítilny dalšími výkonnými diodami. V našem případě se jedná rovnou o kompletní trojici (bílá-červená-zelená), z nichž je každá jedna uložena ve vlastním parabolickém zrcadle.
Problematika použití barevného světla při pozorování a případném lovu černé zvěře za zhoršených světelných podmínek je dobře známá. Červené a zelené světlo je pro zvěř méně rušivé. Většina výrobců, nabízejících na trhu ty nejkvalitnější, ale i průměrné výrobky, vybavuje již delší dobu svoje produkty barevnými filtry. Je to samozřejmě řešení. Levné a univerzální.
Z hlediska komfortu jsou však uvedené pomůcky poněkud diskutabilní. Uživatele totiž nutí nosit po kapsách další doplněk, který často nebývá v daný okamžik k nalezení, je náchylný k poškození, a co je nejpodstatnější - snižuje výrazně dosah i čistotu výstupního světelného kužele.
Výrobce svítilen Fenix tento problém konečně elegantně vyřešil, a to právě svítilnou TK32. Jenom mimochodem - podobný přístup bychom nalezli také u svítilen Nitecore (typ CG6 Chameleon) nebo v poněkud odlišném technickém řešení u svítilen Nextorch (typ PG5). O obou z nich bylo na stránkách Myslivosti dříve pojednáváno.
Hlava TK32 je osazena trojicí diod a její elektronika umožňuje variabilní přepínání barvy i intenzity výstupního kužele. Bílé světlo, které je logicky nejvýkonnější (dosah kužele je udáván přes 400 metrů) disponuje čtyřmi režimy výkonu, od nejnižšího, který poskytuje 8 lumenů a hodí se pro nenáročné přesuny honitbou, přisvícení při odemykání apod., až po nejvýkonnější tok 1000 lumenů.
Obě barevné diody pak disponují dvojicí režimů, přičemž vyšší z nich dosahuje v případě červeného světla 105 lumenů (dosvit přes 60 metrů) a v případě zeleného světla 165 lumenů (dosvit přes 100 metrů).
Nic není samozřejmě zadarmo a TK32 zaplatila za výše uvedenou výbavu svoji cenu. Je jí ztráta subtilnosti, na kterou můžeme být zvyklí u jiných modelů. Je tedy pouze na jednotlivých uživatelích, čemu dají v praxi přednost. A především, na co si zvyknou.
Osobně bych si dovolil velikost svítilny, zejména její trychtýřovité rozšířené hlavy, považovat z hlediska myslivecké praxe za sice hraniční, nicméně ne omezující při každodenním nošení. S otevřeným pouzdrem, s nímž je výrobek dodáván, ji lze bez problémů umístit na opasek kalhot. Nicméně musíme počítat s tím, že například pod upnutější bundu nebo vestu ji už nedostaneme. Stejně tak svítilna překáží například při usednutí do hlubší sedačky v autě.
Osobně bych si proto tohoto pomocníka zařadil do výbavy jako výkonnou sezónní svítilnu v půlroce, v němž lovíme převážně černou zvěř. V teplejším období bych ji pak vyměnil za některý ze subtilnějších výrobků.
Provedeme-li konkrétní porovnání velikosti TK32 například s mojí původní a stále oblíbenou TK15, nenajdeme podstatný rozdíl v samotné délce svítilny (15,9 cm oproti 14,5 cm) ani v průměru těla (obě 2,5 cm). Co je však výrazně rozměrnější, je hlava TK32, která má přední průměr 5,2 cm, na rozdíl od 3,4 cm u subtilnějších svítilen. Souběžně s rozměrem se lehce zvedá i hmotnost (bez baterií), která u TK32 dosahuje 175 g oproti 152 g u TK15.
 
Posouzení světelného výkonu
 
Subjektivnímu hodnocení světleného výkonu různých svítilen, pořízení fotodokumentace i popisu toho, co můžeme vidět v různých vzdálenostech při různému režimu světla, jsem se podrobně věnoval ve svých předchozích příspěvcích, na které si dovolím případné zájemce odkázat. Stejně tak si na předchozí texty dovolím odkázat všechny, kdo se chtějí dozvědět více o výdrži zdroje, životnosti a odolnosti taktických svítilen.
Na tomto místě se omezím na jednoduché konstatování, že při porovnání maximálního světelného výkonu s dosud nejvýkonnější loveckou svítilnou z rodiny Fenix - TK09 - „dosáhne“ TK32 na první pohled skutečně dál. Částečně je to dáno i jasností a tvarem světelného kužele, který poskytuje uživateli odpovídající službu.
Mnohem více mne samozřejmě zajímal výkon integrovaných barevných diod. Zejména deklarovaných 60 metrů u světla červeného se na první pohled nezdálo být nijak závratným údajem. Při praktickém posouzení v honitbě, po nasazení svítilny na zbraň opatřenou běžnou optikou, jsem však byl mile překvapen, stejně jako v případě výkonnějšího světla zeleného.
Již po několika zkušenostech si troufám konstatovat, že i méně výkonné červené světlo vyhovuje pro střelbu za zhoršených světelných podmínek určitě pro většinu našich vnadišť. Opravdu příjemně mne potěšil také jas světelného kužele a kontrast detailů v nasvíceném prostoru. Ještě lepší výsledky si pak dovolím očekávat v případě, že se vytvoří alespoň slabá sněhová pokrývka. Se sebekvalitnějším barevným filtrem se sólová dioda zkrátka nedá porovnávat.  
 
Ovládání svítilny
 
Jedinou výtku, kterou bych si dovolil vůči nové svítilně vznést, představuje filosofie zvolená při řešení přepínání jednotlivých režimů. Samotné ovládání je, podobně jako u jiných produktů Fenix, snadné a intuitivní. Uvedení svítilny do provozu probíhá jednoduchým stiskem taktického spínače umístěného v zadní části.
K přepínání světelných režimů, ale také pro momentové přisvícení barevným světlem, pak slouží plochý přepínač umístěný stranou hlavního taktického ovládání. Oba prvky se liší polohou i tvarem a není je tudíž problém odlišit i potmě pouhým rychlým pohmatem.
Nastíněná výtka směřuje především ke skutečnosti, že elektronika svítilny není vybavena funkcí paměti naposledy použitého režimu. Respektive se podobného efektu dočkáme pouze u volby intenzity bílého světla.
Vypneme-li svítilnu z některého barevného režimu, zapíná se nám následně do naposledy použitého režimu bílého. K barevnému režimu se pak musíme vrátit zhruba dvouvteřinovým podržením přepínacího prvku. Z hlediska myslivecké praxe se tato skutečnost jeví jako těžkopádná.
Naštěstí je zde možnost již zmíněného momentového přisvícení. Bohužel, i zde se dočkáme jevu, který se může někomu jevit jako nedotažený - na první podržení přepínacího prvku u vypnuté svítilny aktivujeme vyšší výkon červeného světla. Do dalších režimů (intenzívní červená - tlumená červená - intenzívní zelená - tlumená zelená) se pak cyklicky přepínáme opakovaným rychlým stiskem přepínače. Podobně se chová i přepínání pomocí vzdáleného spínače na zbrani, který rovněž disponuje dvojicí tlačítek.
Podíváme-li se podrobněji na popsané ovládání světelných režimů, zjišťujeme, že pro pohotový okamžitý výstřel na černou zvěř máme pouze dvě možnosti.
Za prvé se jedná o použití naposledy nastavené intenzity bílého světla a za druhé o intenzívní nasvícení světlem červeným. Cyklické přepínání v podstatě vylučuje okamžité použití světla zeleného, což mi přijde škoda.
Jedná se samozřejmě především o osobní pocit člověka zvyklého na světlo zelené. Vzhledem ke kvalitě vystupujícího červeného kužele ale věřím, že si na podobnou změnu brzy zvyknu. O tom, jak by černá zvěř reagovala na případné trojí probliknutí barevného světla při snaze posvítit světlem zeleným se nyní mohu pouze dohadovat.
 
Příslušenství
 
Podobě jako k jiným loveckým svítilnám, lze i k TK32 dokoupit potřebné příslušenství. Jedná se především o dálkový spínač, dobíjecí akumulátory, nabíječku a různé typy držáků pro upevnění na loveckou zbraň. Majitele jiných typů loveckých svítilen Fenix zajisté potěší, že doplňky jsou částečně kompatibilní a mohou tedy svoji výbavu pouze „upgradovat“. Použít lze zejména veškeré příslušenství k napájení svítilen i držáky, které jsou shodné s typem TK15 (TK 09 má menší průměr těla).
Přestože u mne první pohled na masívnější hlavu TK32 vyvolal obavu, zda bude možné svítilnu bez problémů přichytit k hlavni kulovnice pomocí magnetického držáku, neukázal se tento předpoklad jako opodstatněný a vše funguje bez nejmenších problémů.
Jedinou komplikací je dálkový spínač, který nelze díky rozdílným rozměrům závitové části zaměnit s jinými svítilnami a TK32 vyžaduje spínač vlastní.
Výrobce ke svítilně automaticky přidává textilní otevřené opaskové pouzdro, šňůrku na zápěstí a náhradní těsnící kroužky.
 
Nová TK15
 
Již několikrát jsem se zmínil o svítilně TK15, která v mém případě představuje nejoblíbenější loveckou svítilnu, provází mne již spoustu let a k níž chovám téměř nostalgický vztah. Je to dáno zejména elegantností ovládání světelných funkcí pomocí přídatného tlačítka, pamětí naposledy použitého režimu i historicky vysokým výkonem. V přechozím příspěvku jsem však byl nucen konstatovat, že poslední uvedená výhoda byla překonána rovněž zmíněnou svítilnou TK09, která je oproti sice TK15 levnější, nicméně má poněkud „kostrbatější“ ovládání.
Jakoby výrobce na dálku slyšet můj povzdech, objevil se na trhu souběžně s TK32 i nový model TK15 s označením Ultimate Edition. Svítilna nabízí špičkový světelný tok 1000 lumenů s dosvitem 325 metrů, čímž se zpětně dotahuje na drobnější TK09.
Protože si nová svítilna zachovává všechny ostatní výhody předchozích modelů, včetně možnosti dovybavení bohatým příslušenstvím, dovoluji si ji na základě osobní letité zkušenosti doporučit všem myslivců, pro něž by snad výše prezentovaná TK32 představovala příliš robustní řešení.
Mgr. Josef DRMOTA
Zpracování dat...