ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2017

Nová eXergy Blue Sellier & Bellot – spolupráce pokračuje

Myslivost 3/2017, str. 74  Antonín Čech
Nová eXergy Blue Sellier & Bellot – spolupráce pokračuje
Sebelepší kulovnice s kvalitní optikou bez spolehlivého a přesného střeliva nic neznamená. To je známá věc. Ale i sebelepší výrobce se neobejde bez těch, kteří jejich výrobky testují a ověřují jejich produkty v praxi. Firma Sellier & Bellot, a.s. se vždy mohla spolehnout na partu nejlepších našich „kuličkářů“ sdružujících se při světnovské střelnici.
Tento revoluční zlom nastal na přelomu let 2007 a 2008, kdy vzrůstající popularita seriálu kulových závodů pořádaných každoročně ve Světnově neunikla zástupcům firmy. Projevili tehdy první zájem o možnou spolupráci při testování nové řady kulových nábojů Match se střelou HPBT o hmotnosti 3,36 gramů pro ráži 223 Rem a 222 Rem. Hned tato první spolupráce dala vzniknout, a troufnu si tvrdit, nejlepšímu sériově vyráběnému náboji nejen pro sportovní loveckou kulovou střelbu. A tak letos uplyne už deset let plodné spolupráce, po celou dobu jak reprezentanti v lovecké kombinaci, tak v lovecké kulové střelbě svými výsledky dělají tomuto střelivu a S&B tu nejlepší reklamu.
Během té doby jsme ve Světnově testovali i celou řadu dalšího střeliva a nyní přišlo i na čerstvou novinku z produkce naší muničky – náboj se střelou bez podílu olova pod označením eXergy Blue.

První střely byly vyvinuty v ráži 7,62 mm a laborovány do nábojů 308 Winchester, 30-06 Springfield a 300 Winchester Magnum. „Třistaosmičku“ měli v S&B již dostatečně otestovanou. My jsme byli proto požádáni o testování zbývajících dvou ráží.
Martin Šlechta si vzal část springfildů a já tu zbylou a navíc náboje do „polního děla“, jak někdy s úsměvem 300 Win. Magnum nazývám.
Již z prvního seznámení s tímto nábojem jsem byl nadšený. Pro 30-06 Sprg. se střelou 10,7 g jsem zvolil kulový automat Remington 7400 a pro 300 Win. Mag. se střelou 11,7 g opakovací kulovnici CZ 550 Medium.
Automat jsem nastřelil jak s kolimátorem na 50 metrů, tak s optikou 1,5-6x42 na 100 metrů. Opakovací kulovnici se závodní optikou 6-24x56 RD jsem nastřelil na 200 metrů. U 300 Win. Mag. jsem střelbou na různé vzdálenosti zjistil, že při nastavení puškohledu na 20násobné zvětšení se dá použít záměrná osnova odpovídající v úvodu zmiňovanému náboji Match s 3,36g střelou v ráži 223 Rem. Toto potvrzuje to, že osnova MT se dá použít i pro jiné ráže a střely, než pro které byla původně pro reprezentační družstvo vyvinuta. S opřenou zbraní jsem bezpečně každým výstřelem zasahoval gongy o průměru 10 cm od 150 do 300 metrů.
Poté jsem nechal zbraně vychladnout a s oběma jsem střelil precizi na vzdálenost 100 metrů. Z třístovky byl soustřel fantastický a všech pět zásahů se dostalo do kružnice o průměru kolem 3 cm. Uvážíme-li, že se jedná o lovecké provedení s klasickým průměrem hlavně, tak bylo znát, že výstřel od výstřelu byl zásah více od středu a po páté ráně se nedala ruka na hlavni ani udržet.
U 30-06 Sprg. byl sice rozptyl o něco větší, ale pořád byly všechny zásahy v kruhu rovnoměrně okolo středu do 2,5 cm. Na tento automat si myslím dost dobrý rozptyl. Vystřelil jsem z něj celkem asi 15 výstřelů a zbraň perfektně opakovala. To také nebývá u každého střeliva pravidlem.
Obdobně byl s přesností spokojený i Martin Šlechta. Nastřelil si svůj automat Sauer 303 s digitální optikou LRF N970 také na 100 metrů. Pak střelil tři rány na precizi a můžete se podívat, jak tento nádherný soustřel potvrzuje jednak kvalitu střeliva, ale i zbraně, která je trošku jiná třída než zbraň moje.
V tabulkách se můžete podívat na základní parametry těchto nábojů.
 
O praktických zkušenostech z lovu budeme čtenáře Myslivosti informovat v některém z příštích čísel časopisu, protože každý máme s tímto střelivem zatím uloveny jen dva kusy zvěře. Já sele a lončáka a Martin lišku a muflonku a každý uzná, že to je zatím opravdu málo na nějaké objektivnější závěry.
Důležité však je, že náboj zatím vykazuje velice dobrou balistiku a především přesnost, která je pro lovecké střelivo až nadprůměrná a po této stránce se dá doporučit, i když z vlastní zkušenosti vím, že nemusí každé zbrani „chutnat“. Těm našim ano.
Ing. Antonín ČECH 
 

Přiložené dokumenty

Zakladni-udaje Zakladni-udaje (10,12 KB)
Rychlost-a-energie Rychlost-a-energie (9,90 KB)
Balisticke-udaje Balisticke-udaje (9,71 KB)
Zpracování dat...