ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červenec / 2017

2. závod seriálu CZUB Tour

Myslivost 7/2017, str. 90  Martin Helebrant
Písek, střelnice Provazce, 20. 5. 2017 Ani jsem se neoklepal po prvním závodě seriálu ve Světnově a už jsem seděl v autě, které mě unášelo k Písku, na závod druhý. Když jsem přejížděl Otavu, nostalgicky jsem vzpomněl na svoje vodácká léta, kánoi a oba háčky, se kterými jsem kdysi tuhle řeku sjížděl. Ale není čas na vzdychání, projel jsem město, odbočil na Chrastiny a díky dobrému značení bez problémů našel samotu Křížatky a z ní střelnici Provazce.
Tahle střelnice byla vybudovaná v roce 1984 jako střelecký areál pro lovecký desetiboj. Tomu odpovídá i rozloha – 10 ha, na kterých je jak rozsáhlý areál pro střelbu z brokovnice (skeet i trap a nyní i parkur), tak i pět kulových střelnic: statické cíle na 100 metrů (6 střelišť), na 50 metrů (6 střelišť), 75 metrů běžící cíl, 35 metrů běžící liška a „náš“ běžící kanec na 50 metrů. Areál má olympijské parametry a dnes ho provozují Lesy města Písku. V porovnání s poněkud spartánskými podmínkami Světnova jsou Provazce docela nóbl zařízení, tím myslím vybavením, nikoliv atmosférou. Ta byla stejně přátelská na obou závodech.
Počasí bylo hodně podobné Světnovu – bylo zamračeno, zima a vypadalo to, že bude pršet. Nakonec nepršelo. I tady je přihlášeno 60 střelců, mnoho tváří je povědomých z minulého závodu.
Nástup před správní budovou zahájili Schwarzenberští trubači, ať si kdo chce, co chce říká, lesní roh je chlapská hudba, jediná porovnatelně mužná hudba jsou podle mě skotské dudy.
Jako doprovodný závod probíhal na Provazcích celostátní přebor v lovecké kombinaci, tj. střílelo se na 100 metrů na terče srnec, liška, kamzík a kňour z poloh vstoje s oporou o pevnou tyč, vleže, vstoje s oporou o volnou tyč a vstoje bez opory.
Ačkoliv kapacita kulového areálu na Provazcích byla zcela využita, soutěže probíhaly svižně a bez velkých prostojů. Já jsem střílel závod opět s půjčeným Brno Expressem, doprovodný závod jsem tentokrát vynechal. O to víc jsem měl času na koukání kolem. Tím nemyslím jen na velmi půvabnou jihočeskou krajinu v okolí střelnice – mimochodem, na rozdíl od zavedených klišé o Jižních Čechách jako ploché mlžné krajině rybníků, Provazce leží v pahorkatém terénu poměrně dost pokrytém lesy.
Měl jsem čas koukat na to, jak střílí ostatní a také si s nimi popovídat. Protože sdílení zkušeností a nové známosti jsou podle mě dalším zajímavým aspektem CZUB Tour – schází se nás tu spousta lidí ze všech koutů republiky a z toho pramenící „proplétání slov a myšlenek“ mě vysloveně těší.
Nebudu vás tentokrát unavovat emotivním popisu celého závodu mýma očima. Snad jen bych chtěl říci, že jsem si výsledkově v porovnání oproti Světnovu polepšil, ovšem pořád ještě nedosáhnu ani na bronzový odznak. Spíš bych vám chtěl nabídnout dva krátké rozhovory se dvěma účastníky – myslivci. Najdete je v samostatných rámečcích.
Závod skončil vyhlášením výsledků v pozdním odpoledni. Nekorunovaným, ale o to více ctěným, králem dne se stal Martin Šlechta, který vyhrál co mohl. Ostatně posuďte sami. Výsledky uvádíme jen stručné, úplné jsou na webových stránkách střelnice Provazce i ČMMJ.
V závodě CZUB Tour kategorie OPEN: Martin Šlechta (100 bodů – absolutní nástřel), Milan Kirchner (98 bodů), Jindřich Kořínek (96 bodů); CZUB Tour kategorie Myslivci Roman Malec (91 bodů), Ondřej Kelner (78 bodů), Richard Pavelka (76 bodů).
V závodě lovecké kulové čtyřkombinace v celkovém hodnocení: Martin Šlechta (199 bodů), Ondřej Borák (198 bodů), Tomáš Staněk (198 bodů); v kategorii Junioři Simona Hejduková (184 bodů), Jan Matulka ml. (179 bodů), Přemek Macl (160 bodů); v kategorii Senioři Martin Šlechta (199 bodů), Ondřej Borák (198 bodů), Tomáš Staněk (198 bodů); v kategorii Veteráni Jindřich Kořínek (197 bodů). Karel Kotrc (197 bodů), Miroslav Náhlík (194 bodů).
Text a snímky Martin HELEBRANT
 
Michal Bezega přijel do Písku až z jihomoravského Znojma. Chlap v nejlepších letech, 44 let, se zúčastnil závodu na Světnově i v Písku, což ukazuje na to, že to s kulovou střelnou myslí vážně. Fakt, že v kategorii Myslivci se na Světnově umístil na 3. místě ukazuje, že to s kulovnicí nejen myslí vážně, ale i dovede. Ale nechme teď hovořit jeho samého:
 
Ačkoliv střílíte v kategorii Myslivec, máte zjevně vyladěnou kulovnici. Co je to za zbraň, v jaké ráži a jakou používáte optiku?
Je to puškařsky doladěná CZ 527 v ráži 223 Remington, zaměřovací dalekohled je Meopta ZD 6-24x56 RD. Celek je v pažbě na míru. Pušku jsem si nechal postavit teprve letos, když jsem zjistil, že mě sportovní lovecká kulová střelba začala bavit natolik, že jsem začal jezdit po soutěžích.
Co vás přivedlo k myslivosti, kde lovíte a co?
Jsem z myslivecké rodiny, táta byl hajný na Vysočině, ale je pravda, že lovecký lístek jsem si udělal až po vojně. Lovím u nás na Jižní Moravě a mám i zkušenosti s lovy v zahraničí, zejména na Slovensku, ale lovil jsem už i v jiných evropských státech a také v Rusku a v Africe. Lovím převážně spárkatou zvěř, hlavně černou, jsem držitelem nejsilnější kančí trofeje v ČR ulovené ve volné honitbě. S drobnou je to u nás jako ve většině našich honiteb nevalné, i když lovíme kolem 100 zajíců do roka.
Máte kromě myslivosti ještě nějaké koníčky?
Sportovní rybolov. Závodně lovím ryby na plavanou, a dokonce jsem v tomhle oboru dosáhl i docela hezké úspěchy. Jsem mistr Slovenska v družstvech v roce 2011, mistr ČR a mistr Evropy v družstvech v roce 2015.
Co vás přivedlo ke sportovní lovecké kulové střelbě?
Jednoznačně snaha zlepšit svoje střelecké dovednosti. Ačkoliv mi rybaření zabírá poměrně hodně času a je to momentálně priorita, myslivost je hodně silná vášeň. Stejně jako na rybách, i v myslivosti jsou chvíle, které jsou jedinečné a které se neopakují. A pokud takový moment nastane, tak chci na něj být co nejlépe připraven. A současně chci vědět, co dovedu, kde jsou moje meze. Kdy ještě lovím po právu a kdy už jen hazarduji s mrzačením zvěře. Při lovecké sportovní kulové střelbě si mohu vyzkoušet nejrůznější střelecké polohy a hlavně poznám, jak jsou přesné. Najdu, co mi vyhovuje a co ne.
Ve Světnově jste opravdu zabodoval, gratuluji, jaký je váš nejsilnější dojem z dosavadních soutěží CZUB Tour?
Že je to těžší, než jak to vypadalo, rozhodují maličkosti, detaily.
Jaké máte ambice v CZUB Tour a ve sportovní lovecké kulové střelbě vůbec?
Chtěl bych v kategorii MYSLIVCI dosáhnout „na bednu“, na medailové umístění. Dál se uvidí.
A co byste si přál v myslivosti?
Přál bych nám všem, aby už konečně na vysokých postech v politice i v ČMMJ, všude, kde se rozhoduje o honitbách a celé myslivosti vůbec, byli znalí lidé, se zdravým selským rozumem a s pokorou a úctou k přírodě a zvěři. Bohužel to ale často vypadá, že spousta lidí je tam spíš k vlastnímu prospěchu než k rozkvětu české přírody a myslivosti.
Budeme vám držet palce.
Děkuji za rozhovor.
 
Ve Světnově i v Písku nesoutěžili jenom muži. Naše lesy dnes zdobí i přítomnost něžného pohlaví, které si dnes svojí mysliveckou, loveckou i střeleckou zdatností nezadají s muži a sportovní lovecká střelba je výzvou i pro ně. Simona Hejduková je z Jičínska. Je ve věku, kdy sice ještě nemůže dostat zbrojní průkaz, ale gentleman už jí nemůže bez jejího dovolení tykat. Ač pohledná, zaujala mě na střelišti něčím jiným – soustředěním, kvalitní koordinací své práce a pečlivým vypracováním jednoho každého výstřelu. Však se také na konci dne ukázalo, že přestřílela nejednoho z nás.
 
Když jsem viděl vaši profesionální, precizní přípravu před střelbou, tak jsem musel přemýšlet: jak dlouho už střílíte?
Pět let, od svých jedenácti.
Co vás přivedlo ke střeleckému sportu?
Táta se starším bráchou mě začali s sebou brát na střelnici, vysvětlili mi základy a postupně jak jsem se zlepšovala, přibývali i kvalitnější rádci a trenéři. Navíc jsem na to střílení nebyla sama, tátův kamarád pan Černý má dvě dcery a s mladší Katkou se na závodech často potkáváme. Nedávno se nám povedlo na závodech K4M v Trutnově s holkama Černýma obsadit všechna tři medailová místa a nechat za sebou 42 chlapů.
Z jakých zbraní střílíte?
Začínala jsem se vzduchovkou, pak jsem pokročila k malorážce a dnes se snažím zvládnout kulovnici. Malorážka je tátova brněnská 456 s puškohledem FOMEI 4-16x56, kulovnici Remington 223 typ CZ UB 527 s Meoptou 6-24x56 mi na závody půjčuje pan Černý. Poslední dobou nejvíc trénuju SKEET na který mám půjčenou brokovnici Berettu 682 Gold.
Proč jste se zúčastnila závodu CZUB Tour?
Jsme tu s tátou na celostátním přeboru L4K a když už jsme tady, byla by škoda nezkusit i běžícího kňoura. Nedopadlo to nejlíp, mám jen 50 bodů. L4K snad dopadne líp.
Určitě, je to začátek a i tak, porazila byste nejednoho myslivce. Jaký je váš vztah k myslivosti?
Táta je myslivec, vyrůstala jsem v mysliveckém prostředí. Asi by mi nevadilo vystřelit na zvěř, ale spíš mám strach, abych jí nezmrzačila. Udělat špatnou díru do papíru je něco jiného než špatný zásah živého tvora.
Oblíbená střelecká úloha či poloha?
Baví mě střílet z volné ruky
Naopak neoblíbená střelecká úloha či poloha?
Nerada střílím vleže a celkově už mě moc nebaví vzduchovka
Co je zatím váš největší úspěch?
Asi dnešní kulový čtyřboj, na to že kulovnicí moc nestřílím se mi to dost povedlo (Simona Hejduková v Písku zvítězila v loveckém kulovém čtyřboji v kategorii juniorů nástřelem 184 body ze 200 možných a v absolutním pořadí byla na 20 místě z 50 účastníků – pozn. red.)
Co vás na závodění baví?
Na závodech, hlavně mládežnických, se ráda potkávám se stálou partou známých a přiznávám, že mi postupné zlepšování a dobré výsledky dělají radost.
Kam byste to chtěla jednou dotáhnout? Jaké máte ambice?
Pro začátek porážet tátu a bráchy =D (pro starší generaci: tenhle emotikon znamená hodně velký úsměv a radost - pozn. red.) a jako každý bych se chtěla ve svém oboru rozvíjet, tak uvidíme, kam to až půjde.
Držíme vám palce a děkujeme za rozhovor
 
 
 
Zpracování dat...