ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2017

Historicky první novodobá demonstrace uživatelů zbraní

Myslivost 4/2017, str. 10  Jiří Kasina
Pod koněm na Václavském náměstí již proběhl nespočet historicky významných shromáždění a akcí. Od středy 15. března se tu zapsali nově i myslivci a majitelé zbraní. Nikdy asi nebyl na Václavském náměstí přímo pod sochou sv. Václava opravdový posed, nikdy se nesešlo tolik myslivců a majitelů zbraní (odhadem asi půl druhé tisícovky), nikdy se nepropojily tak jednoznačně zájmy myslivců, sportovních střelců, prodejců zbraní, sběratelů, historiků, příznivců militarií a i běžných uživatelů zbraní. Všechny do hlasitého davu spojilo úterní odsouhlasení směrnice na omezení práv majitelů zbraní v Evropském parlamentu.
Pro nesmyslnou směrnici hlasovala pod vedením vlivné Francie a dalších zemí většina poslanců, na poslední chvíli „cuklo“ i vlivné Německo, čeští europoslanci v podstatě napříč politickým spektrem hlasovali jednotně proti směrnici, ale jejich hlas byl v menšině.
V podstatě už i forma rozhodování byla neobvyklá, většinou jeden den probíhá rozprava o pozměňujících návrzích, večer se vše ještě prodiskutuje kuloárně a další den se teprve hlasuje. V tomto případě nejenže oproti předpokladům bylo hlasování přesunuto do jednoho dne, ale nebyla dána ani možnost rozpravy k pozměňovacím návrhům, vše se v podstatě rychle „spláchlo“ během jednoho dopoledne.
Zvítězil tedy populismus! Neschopnost evropských struktur učinit účinné kroky proti hrozbě terorizmu byla zobrazena v neuvěřitelném paskvilu, postihující řádné a slušně se chovající evropské občany. Opravdu jsou teroristické útoky páchány legálně drženými zbraněmi? Opravdu potenciální terorista bude skládat náročné zkoušky a někde se registrovat?
 
Podle přijaté směrnice nově budou zakázány některé poloautomatické zbraně -  poloautomatické zbraně upravené z původně automatických (typicky v ČR velmi populární poloautomatické verze Sa vz. 58), poloautomatické zbraně umožňující bez nového nabití vystřelení více než 21 ran (nábojů) v případě krátkých zbraní, nebo více než 11 ran (nábojů) v případě dlouhých zbraní, poloautomatické zbraně se sklopnou nebo teleskopickou pažbou (opěrou), pokud jsou kratší než 60 cm. Budou zakázány také zásobníky s kapacitou nad 20 nábojů, resp. 10 nábojů (jejich „nelegálnímu“ držiteli má být povinně odňat zbrojní průkaz).
Nově se budou muset registrovat poplašné a signální zbraně, znehodnocené zbraně, reprodukce historických zbraní, pokud jde o jedno- a dvouranové tzv. předovky.
Směrnice se ale nevztahuje na vzduchové zbraně včetně zbraní airsoftových a paintballových, nefunkční repliky a hračky.
Přechodné ustanovení pro stávající držitele zakazovaných zbraní zmocňuje členské státy k tomu umožnit stávajícím držitelům nově zakazovaných poloautomatických zbraní držet tyto zbraně i nadále. Ale toto ustanovení není řešením problémů, k nimž navrhovaná směrnice povede, naopak přinese další problémy v aplikační oblasti. Ustanovení totiž povede k diskriminační situaci, kdy stávající držitelé zbrojních průkazů budou moci nově zakázané zbraně držet, ale ten, kdo zbrojní průkaz získá až po účinnosti směrnice, už tyto zbraně držet nesmí (?!). Ustanovení tak v podstatě usnadní přechod nově zakázaných zbraní do nelegální sféry a zvýší motivaci veřejnosti takto postupovat.
Jen pro informaci údaje či spíše odhady Ministerstva vnitra, kolika zbraní se nová směrnice týká: poloautomatické zbraně upravené z původně automatických - 30 tisíc zbraní, poloautomatické zbraně se sklopnou pažbou, kratší než 60 cm - 10 tisíc zbraní, dlouhé poloautomatické zbraně s kapacitou zásobníku vyšší než 10 nábojů (pušky), krátké poloautomatické zbraně s kapacitou vyšší než 20 nábojů (pistole) - až 400 tisíc zbraní (důvodem takto vysokého čísla je naprostá nejednoznačnost příslušného ustanovení směrnice), zásobníky nad 10 nábojů (pro pušky) a nad 20 nábojů (pro pistole) - asi 1 milion zásobníků.
K tomu ale připočtěme novou povinnost registrovat doposud neregistrované zbraně - poplašné pistole a revolvery – řádově statisíce zbraní, jedno- a dvouranové předovky (používané např. při rekonstrukcích bitev) - desetitisíce až statisíce zbraní, znehodnocené zbraně - desetitisíce až statisíce zbraní.
Zdánlivě by se mohlo říci, že to vlastně pro myslivce tak zle nedopadlo, většina ustanovení se jich zcela niterně a přímo nedotýká. Ale to je právě onen omyl či šalba evropských struktur!
Salám se totiž nakrojil! V eurostrukturách platí, že se směrnice vždy po dvou letech vyhodnocuje, upravuje, doplňuje, a drtící válec byl rozjet. Kde je psáno, že se salámovou metodou postupně neomezí další druhy zbraní, že na restrikce nebudou myslivci v dalších letech doplácet ještě více? Budeme si jednou muset nechat skladovat zbraně v nějakém „státním euroskladu“ a používat je až po vyžádání a souhlasu někoho z hlav pomazaných? Budeme moci vůbec zbraně používat? Že je to planá obava? Kdeže, zde jsou názory některých z přímých účastníků demonstrace na Václavském náměstí.
 
Pan Jaromír od Znojma
Jsem myslivec i střelec, nelíbí se mi asi všechno, protože nepatří k demokracii zabavování zbraní a munice. Bojím se omezování v dalších letech, protože to je jedno omezování, kterým se zkouší, co lidé snesou, pak přijde druhé omezení, když uvidí, že někdo povolí, tak budou zkoušet další omezování. Proti tomu se musíme jednoznačně postavit.
 
Poslanec Martin Lank
Já jsem nepřišel jako poslanec, jako člen bezpečnostního výboru, přišel jsem jako jeden z vás, jako jeden z těch, kdo splnil veškeré zákonné náležitosti, aby si mohl udělat zbrojní průkaz a splnil veškeré podmínky, aby si mohl pořídit zbraně. A to přesně ty zbraně, které mi teď evropská komise chce sebrat. Teď politikem jsem a rozhodně se nechci té zodpovědnosti vzdávat, takže je potřeba udělat maximum pro to, aby nám toto právo zůstalo. Jestliže tato směrnice je to jediné, co dokázala komise za celou dobu udělat jako reakci na teroristické útoky, tak to o kvalitě komise dost vypovídá. A vypovídá to i o tom, co od komise dál můžeme čekat. Musíme tu chvilku času, kterou máme, na maximum využít, ať už tím, že podáme žalobu k evropskému soudu, nebo tím, že přijmeme změnu, která zakotví právo držet zbraň do naší ústavy. A já mohu slíbit, že coby zpravodaj tohoto zákona budu dělat maximum pro to, aby se to podařilo. Protože i kdyby to měla být jediná věc, kterou v politice dokážu, tak budu odcházet spokojený.
 
Jednatelka ČMMJ Martina Novotná
Chtěla bych všechny pozdravit jménem ČMMJ, děkujeme za podporu. Vidím, je mezi námi spousta zelených myslivců, ale i příznivců legálního držení zbraní. Směrnice je přímo nařízena proti nám, ne proti terorismu, jak je avizováno. Zvýší nám byrokracii při nákupu zbraní, přinese problémy při legálním držení zbraní, proto velmi podporujeme ústavní dodatek, který zní: Občané České republiky mají právo nabývat, držet a nosit zbraně a střelivo za účelem ochrany životů, zdraví a majetkových hodnot a podílet se tak na zajišťování pořádku a vnitřní bezpečnosti a ochraně kulturní celistvosti, svrchovanosti a demokratických základů České republiky. Jsou to velmi dobře zvolená slova, která nám mohou hodně pomoci. Je namístě, abych poděkovala Dr. Strakovi, jsme rádi, že je našim členem a budeme se těšit na další spolupráci při prosazování práv myslivců a legálních držitelů zbraní.
 
Jaroslav Pekařík, prodejce zbraní z Brna
Chtěl bych říci zásadní věc, která tu možná nepadla. Měli byste se všichni zeptat těch, které hodláte volit, jak se ztotožňují se směrnicí evropské unie, která prošla včera a která je velmi problematická a bude mít na nás velmi tvrdý dopad. Zeptejte se, zda byli pro nebo proti směrnici. Pokud byli proti směrnici, zeptejte se jich dále, jak to vidí v souvislosti s podporou ústavního zákona, který by nám měl pomoci ochránit se proti dopadům směrnice evropské komise. Pokud vám neodpoví na rovinu, že budou pro změnu ústavního zákona, aby vás ochránili, ptejte se jich dále, jak to tedy chtějí jinak udělat. Za současné situace není rychlejší a bezpečnější řešení. Pokud vám nedají politici jasnou odpověď, tak to nejsou rovní politici a takové lidi nechceme. Politici  by měli vědět, že máme přes tři sta tisíc vlastníků zbrojních průkazů, na ně máme navázané rodinné příslušníky, kamarády, známé, jejich přátele, jedná se o milion voličů, kteří jsou přesvědčení o tom, že mají mít právo na zbraň. A zeptejte se taky svých politiků, ať na rovinu řeknou, jak nám zachrání náš skvělý zákon o zbraních a střelivu. Je totiž nejlepší na světě, neznám jiný takový na světě.
 
Josef Feuereisel z Brna
Na směrnici se mi nelíbí, že je to ukrajování našich práv. Je přitom směrnice zcela o ničem, protože nepomůžete proti terorismu, to je nesmysl, je to jen živobytí úředníků evropské komise v Bruselu. A úroveň našich zákonů kolem zbraní a legislativy je perfektní, není co více nabídnout, je to dostatečná kontrola, ze zákona je všechno v rukách a bezpečnost je zajištěna. Bojím se dalšího omezování práv, proto jsem tu, proto jsem přijel tuto akci podpořit.
 
Ing. Jiří Hanák
Já samozřejmě taky nesouhlasím se směrnicí, dejme tomu, že to, co bylo včera přijato, by nás myslivce zatím neohrozilo zásadně, ale je to začátek, bude to salámová metoda a nakonec se může stát, že si budeme chodit na obecní úřad půjčovat kulovnice před lovem, jak to bylo kdysi v NDR. Bojím se, že toho bruselští úředníci nakonec dosáhnou. Proto je třeba se takovým nápadům postavit hned na začátku.
 
Eva Veselá z Písku
Přijela jsem proto, protože se mi nelíbí, že nám EU implantuje zákony, které nás omezují. Myslím si, že to není správné, zákony máme perfektní, zbrojní zákon je jeden z nejlepších zákonů na světě, funguje, tak nevím, proč bychom měli přistupovat na hloupější podmínky. Já jsem střelec, chodím sportovně střílet už od gymnázia a vadí mi, že bych měla  odevzdávat zbraň jen  proto, že někdo z těch hloupých a mocných si nenastudoval náš český zákon.
 
Petr Zvolánek
Na směrnici se mi nelíbí, že ačkoli máme velmi přísnou regulativu, co se týká držení zbraní pro myslivce, tak se má ještě zpřísnit. Dokonce hrozí odebírání poloautomatických zbraní. A je otázka,  jak by to vypadalo, co by se s těmi zbraněmi dál dělo, kdo by je sbíral. To je spousta nejasností, které nás trápí. Vzhledem k tomu, že jsme šestá nejbezpečnější země se zbraněmi na světě, tak by nás přece neměli nějak perzekuovat. Nejpodstatnější je to, že tady celá evropského parlamentu je maskovaná bojem proti terorismu. Ať mi někdo řekne, jestli někdy nějakou loveckou zbraní byl spáchaný teroristický útok.
 
Poslankyně Zuzana Rujbrová
Nemluvím jen za sebe, mluvím za poslance parlamentu. Téma odporu proti bruselské zbraňové směrnici sjednotilo politickou scénu napříč politickým spektrem. Nelíbí se nám, že se Brusel snaží zasahovat vůči těm, kteří v souladu se zákonem drží zbraně a kteří možná jednou budou pomáhat Brusel chránit. Trestná činnost se nepáchá legálně drženými zbraněmi, a jestliže Brusel pod vlivem své neschopnosti řešit problémy související s migrací se domnívá, že touto směrnicí uspokojí veřejnost, tak tu českou zcela určitě ne.
 
Anton Bajner z Jindřichova Hradce
Jsem rybář a přijel jsem kvůli tomu, že se mi nelíbí, jak nám EU diktuje. Já zbraň nemám, ale jsem na sto procent přesvědčen, že lidi, co mají zbraně, jsou dostatečně prověření a že máme dostatečnou legislativu. Takže jsem přijel protestovat hlavně proti EU.
 
Plk. Jiří Kunc
Přijel jsem z Mníšku pod Brdy, jsem aktivní záloha, já jsem dokonce ten, který přišel s námětem za tehdejším náčelníkem generálního štábu Jiřím Šedivým, měl jsem s sebou knihu o Československé národní gardě a přispěl jsem tak k vytvoření dobrovolných záložních sborů armády ČR.
Směrnice se mi samozřejmě primárně nelíbí jakožto člověku, který má ke zbraním vztah, jsem bývalý sportovní střelec, sekundárně se mi ale nelíbí, že ubývá zase jedna ze svobod. Já jsem dlouho přemýšlel proč, hledal jsem nějaký důvod, pak jsem si přečetl ty směšné důvody pana Junckera a dospěl jsem k názoru, že naše evropské špičky se prostě začínají bát svých vlastních občanů. Nic jiného za tím nevidím.
 
Dvojnásobný mistr světa v IPSC střelbě Adam Tyc
Přivezli jsme v minulosti několik zlatých medailí z mistrovství světa a obáváme se, že střelecká základna bude touto směrnicí nepochybně velice silně ovlivněna, bude mít klesající úroveň. Nebude možné, aby i nadále byly takové střelecké podmínky a podmínky pro tréninky, jako byly doposud, a to je prostě špatně. Přitom náš zákon o zbraních je výborný, Česká republika patří mezi jednu z pěti nejbezpečnějších zemí, zákon byl několikrát upravovaný, je vypiplaný téměř k dokonalosti, není na něm momentálně potřeba nic měnit. Vždy jsme měli za vzor Švýcarsko, myslím, že jsme se k systému, který je ve Švýcarsku, velice přiblížili a po desetiletích, kdy byl zákon modifikovaný podle mě úspěšně, tak to teď všechno zahodíme kvůli diktátu evropské komise?
 
Manželé Petra a Václav Mastných z Lán
Přijela jsem, protože jako svobodný bezúhonný občan České republiky mám právo nosit zbraň a nebude mi to přece nikdo zakazovat, pokud nic neudělám. Jsem držitelka zbrojního průkazu a myslivec a bojím se, že za dva roky zase směrnici zpřísní a ještě více nás omezí.
A já se toho bojím taky, navíc jsem v aktivních zálohách, takže i těch se budou omezení týkat. A náš zbrojní zákon je jeden z nejlepších ve světě, takže není potřeba něco měnit.
 
Pan Petr z Chocně
Vzhledem i k tomu, že jsem si teď kupoval osmapadesátku, tak se mi nelíbí ta přestavba zbraní, co jsou automatické na poloautomatické, že by byly zakázané, kompletně ta směrnice mi přijde totálně pošahaná. Mělo to být proti teroristům, tak je to akorát proti obyčejným lidem. Jak řeklo už vícero odborníků, Česká republika má propracovaný systém, co se týče kontroly zbraní a držitelů zbrojních průkazů, na novou směrnici lidé jedině doplatí. A proto jsem přijel taky protestovat.
 
Pan František z Uherského Brodu
Nelíbí se mi směrnice a celé to demagogické podsouvání názorů, směrnice má nálepku, že má být proti terorismu, přitom má perzekuovat nás střelce a držitele zbraní. Naše legislativa je dost propracovaná, máme nejlepší zbraňovou legislativu vůbec na celém světě. Není potřeba nic zpřísňovat, proč? Už takhle je všechno dost přísné. Zbytek světa by si měl z naší legislativy a zbraňového zákona vzít příklad.
 
Jaroslav Chotějovský, myslivecký spolek Dolní Dobrouč
Přijel jsem podpořit novelu ústavního zákona a demonstrovat proti hloupým nařízením EU. Kolikrát jsou to tak nelogické a hloupé nápady, že si člověk ťuká na čelo, co oni tam v Bruselu vymýšlí. A z našeho mysliveckého spolku je nás tu celkem pět, abychom dnešní manifestaci dostatečně podpořili.
 
Po projevech na Václavském náměstí se rozešel smuteční průvod
 směr Jungmannova ulice, Evropský dům, sídlo pražského zastoupení EU. V čele průvodu byla nesena rakev uvnitř s poháry ze střeleckých soutěží a dalšími střeleckými artefakty. Rakev symbolicky nesli sportovní střelec, prodejce zbraní, zástupce běžných občanů, kteří se zbraněmi nemají sebemenší problém a za myslivce jednatelka Martina Novotná. A jak typické – před Evropským domem se průvod zastavil a měly zde být kromě rakve předány i listy petice proti směrnici – na zamčených dveřích se ale skvěl rychle načrtnutý nápis Z technických důvodů zavřeno! Jasný důkaz toho, že se už evropští úředníci bojí vlastních občanů!?
Jak tedy dál? Dál podporovat a vyžadovat slib našich politiků, že podají proti směrnici soudní protest k Evropskému soudnímu dvoru, dál podporovat snahy některých politiků o změnu ústavy či jiných zákonů v souvislosti se zbraněmi a také dál bedlivě sledovat názory napříč politickými stranami a vnímat, kdo z politiků slyší a registruje názory majitelů zbraní. Volby se blíží!
Největší naší devízou je ale to, že jsme se nenechali rozdělit, právě naopak, tlak na omezení zbraní sjednotil jak myslivce, tak sportovní střelce, prodejce, historiky, muzejníky a všechny okolo zbraní do jednoho velkého toku, se kterým musí naši političtí představitelé počítat. A na Václavském náměstí to nebyl protest jen na obranu zbraní, ale hlavně protest proti nesmyslům, které jsou nám z Bruselu vnucovány! Buďme hrdi a pevní, ozvěme se jako svébytný a suverénní stát zodpovědných občanů, určitě nejsme euroovce!
Jiří KASINA
Zpracování dat...