ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2017

STŘELECKÝ DEN RWS

Myslivost 4/2017, str. 76  Jiří Hanák
Stalo se již tradicí, že v předvečer konání největší výstavy loveckých zbraní a mysliveckých potřeb na světě, IWA v Norimberku, pořádá německý výrobce střeliva RWS „Shooting Day“ - střelecký den, letos už popáté. Na tuto akci, konané přímo ve výrobním závodě a jejich zkušebních a střeleckých stanovištích, se sídlem v městečku Fürth, asi 15 km od Norimberka, jsou zváni vybraní kvalifikovaní odborníci, znalci zbraní a střeliva z celé Evropy od Španělska po Švédsko. Akce je spoluorganizována švédským výrobcem nábojů Norma, patřící do stejné skupiny RUAG, jako RWS, případně Geco, výrobci loveckých zbraní značek Blaser, Sauer, Merkel a Mauser, kvalitního oblečení do náročných terénních podmínek Härkila, výrobci optiky Kahles, Leica a Zeiss, vybavení Spartan a dalších.
Bohatý program se skládal z předvádění novinek zúčastněných výrobců a samozřejmě i z praktického vyzkoušení při střelbě na různé vzdálenosti a v různých situacích. Například puškohledy Kahles při střelbě na vzdálenost 500 m (zbraň Rössler Titan 6, náboj 338 Lapua Magnum). Střelnice v krytém tunelu na vzdálenost 500 m je v celé Evropě velmi ojedinělá. Následovaly disciplíny 300 m, 200 m a 150 m většinou s náboji 308 W ze zbraní Blaser, Sauer, Mauser. Speciální disciplínou byla střelba na vzdálenost 70 m do pevných terčů z volné ruky na čas z kulovnice Merkel Helix a střelba na běžícího buvola s kombinací střelby na vypuštěný asfaltový terč ze zbraňové „lahůdky“ dvojákového trojáku Merkel, rovněž na čas.
Podle výsledného vyhodnocení byli bezkonkurenčně nejrychlejší a nejpřesnější experti z Dánska. Nejednalo se o závody, ale pod časovým tlakem, obdobným jako třeba na naháňce na černou zvěř, nejlépe odzkoušet pohotové ovládání použité zbraně Merkel Helix s přímotažným závěrem nebo trojáku, kde jsou kulové hlavně ovládány jednou spouští. Výsledný dojem z obou zbraní byl vynikající a mohu odpovědně konstatovat, že Helix má přímotažný závěr s nejsnadnějším chodem, ze všech přímotažných závěrů, které jsem měl možnost v minulosti vyzkoušet.
Největší novinkou dne bylo ovšem představení zcela nového náboje RWS 10,3x68 Magnum.
Použití průměru střely 10,3 mm v nábojích není nijak nové. Například lovci ve švýcarském kantonu Graubünden už přes 130 let spolehlivě používají náboj 10,3x60R. Důvodem je setrvávající nařízení, kdy je povoleno lovit vysokou zvěř jen s nábojem s průměrem střely minimálně 10,2 mm. Historickým předchůdcem byl náboj s nábojnicí s okrajem a s průměrem střely 10,3 mm Peabody z doby občanské války v USA komorovaný následně do karabin Vetterli nebo Martini po roce 1867, případně anglický 450/400 Black Powder Express a řada dalších nábojů s průměrem střely 10,3 mm.
Náboj 10,3x60R se v uvedeném kantonu stal doslova legendární, ověřený a oblíbený generacemi lovců, především pro jeho spolehlivou účinnost a zastavovací efekt při lovu těžší zvěře v horách.
Autor nového náboje 10,3x68 Magnum vycházel jednak z uvedené historické zkušenosti, jednak měl inspiraci z velmi známých nábojů 416 Rem. Mag, 416 Rigby, 404 Jeffery nebo staršího 10,75x68 Mauser, ovšem přišel s cílem vyvinout nový, zcela moderní velmi universální náboj.
Významným aspektem pro vývoj náboje se střelou o průměru 10,3 mm je rovněž jednoznačný trend odklonu od nábojů s menším průměrem střely a přechodu k nábojům s většími průměry střel 8 mm, 8,6 mm, 9,3 mm a výše. Důvody jsou zcela zřejmé. Větší průměry střel vyvolávají při dopadu vyšší průřezové zatížení a spolu s vyšší hmotností zaručují výjimečně vysoký a spolehlivý efekt zlomení zvěře v ohni i při hůře umístěném zásahu. A v neposlední řadě mají tyto střely velkou šetrnost ke zvěřině, která není poškozována rozsáhlými hematomy nebo rozbitím, především u menší zvěře. Střela o průměru 10,3 mm poskytuje o 81 % vyšší průřezové zatížení při dopadu, což znamená o to vyšší stop efekt než střední ráže, při téměř porovnatelném zpětném rázu.
Nábojnice náboje 10,3x68 Magnum má téměř válcový tvar s velmi strmým a malým kuželovým přechodem do krčku nábojnice, což vytváří maximální využití objemu nábojnice pro prachovou náplň a připomíná tak tvar nábojnic nábojů Weatherby. Dno nábojnice je osazeno nákružkem a drážkou.
Náboj je osazován střelami v rozmezí hmotností 11 až 26 gramů, což vytváří náboj skutečně velmi univerzální k lovu od sviště po těžkého vodního buvola nebo medvěda grizzly. V současné době jsou k dispozici laborace střelami EVO Green o hmotnosti 13,5 g a Speed Tip Professional o hmotnosti 18,5 g.
Střela EVO Green o hmotnosti 13,5 g má Vo 920 m/s, Eo 5713 J a ONV 184 m. Výhodné balistické vlastnosti jsou velmi příjemným překvapením, kdy prakticky bez korekce lze lovit na vzdálenost až 220-250 m a s malou korekcí bez problémů i na vzdálenost 300 m, kde je ještě více než dostatečně vysoká energie ke spolehlivému účinku i na těžkou a tvrdší zvěř.
Osazované střely EVO Green a Speed Tip Professional, patří k novějším střelám s dokonalou konstrukcí založenou na osvědčeném dvoujaderném složení. Přední měkčí jádro umožňuje řízený částečný rozklad střely k účinnému předání energie tělu zvěře ihned po nárazu, a druhé, zadní pevné jádro uzamčené lemem pláště střely, systémem H Mantel, zabezpečuje celistvost druhé části střely, a tím dokonalou pronikavost do obou polovin těla zvěře, případně průstřel celého těla i po nárazu na kost.
Plášť střely pro podporu řízeného rozkladu střely má proměnnou tloušťku, ve špičce tenčí, vzadu silnější a samozřejmě se střižnou hranou a s niklovaným povrchem z důvodu šetrnosti k vývrtu hlavně.
Nové konstrukce střel jsou osazovány balistickými špičkami s minidutinkou, které jednak snižují aerodynamický odpor střely, zvyšují její přesnost při střelbě na velké vzdálenosti a při dopadu na cíl iniciují rychlejší rozklad přední části střely.
Při zmínce o konstrukci dvoujaderných střel je třeba vzpomenout, že RWS (před tím pod názvem DNAG), byl prvním výrobcem dvoujaderných střel na světě. V současné době je zde nejlépe zvládnuta technologie přesnosti vzájemného sesazení obou jader, což není vůbec jednoduché, ale je zásadně rozhodující pro budoucí výslednou přesnost celé střely. O dokonalém zvládnutí technologie přesné výroby střel se dvěma jádry hovoří za vše vnitropodniková norma, která stanoví velmi náročný požadavek přesnosti 10 ran při střelbě z rozptyloměru 28 mm/100 metrů, což je na hranici fyzikálních možností.
Při střelbě s nábojem 10,3x68 Magnum byl největším překvapením relativně nízký zpětný ráz porovnatelný se středními rážemi, kdy ani po rychlém opakování deseti ran nebyl cítit výrazný pocit rázu v rameni.
Osobně se domnívám, že počáteční cíl při vývoji náboje poskytnout velmi univerzální náboj, pro nás sice zatím s neobvykle velkým průměrem střely, se může zcela jistě naplnit. Náboj je vhodný k lovu i menší zvěře, ale zejména k lovu zvěře černé a jelení, a to i na větší vzdálenosti a samozřejmě na všechny exotické lovy včetně veškeré zvěře africké i severoamerických těžkých medvědů a jinou silnou a tvrdou zvěř.
Náboj je zatím komorován do zbraní Blaser a Sauer, ale budou jistě brzo následovat i další němečtí a rakouští výrobci kulovnic.
V pořadí pátý RWS Shooting Day byl dobře zorganizovaný, kde byla možnost seznámit se s předváděnými novinkami, ale především při neformální diskusi jak s místními odborníky, tak s ostatními účastníky, získat další cenné informace z oboru.
© Dr.Ing. Jiří HANÁK
 
Zpracování dat...