ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2017

Revoluce u Pulsaru?

Myslivost 5/2017, str. 42  Martin Valenta
Při návštěvě stánku firmy Yukon Advanced Optics na letošní norimberské výstavě IWA jsme se nejprve jen podivili množství novinek. Příliv informací a názvů nových přístrojů ale neustával a neustával. Zeptali jsme se tedy, zda snad ve firmě neproběhla ve výročním roce VŘSR 2017 nějaká revoluce. Odpověď byla záporná. Ani žádná významná akvizice výrobních či vývojových kapacit se prý nekonala. Pak nám nezbylo, než Yukonu – Pulsaru pogratulovat a zkusit v paměti udržet alespoň to nejzajímavější z dlouhé řady novinek a vylepšení. S těmi základními bychom čtenáře rádi ve stručném přehledu seznámili. Zjednodušeně by bylo možné konstatovat, že téměř všechny přístroje prošly zásadní rekonstrukcí, přibyla řádka nových a většina zařízení se v nové podobě zmenšila, či zkrátila.
Nejnápadnější je uplatnění nové polykarbonátové střední skříňky přístrojů s integrovaným napájecím blokem umístěným na pravé straně, který v základním provedení nevystupuje z obrysu přístroje (při použití akumulátorů s vyšší kapacitou je napájecí blok širší a mírně vystoupí nad úroveň pravé bočnice). Baterii lze rovněž nahradit schránkou na 3 AA články (nebo CR123A), které v nouzi koupíte i v trafice. Levá strana nové skříňky je tvořena hliníkovým chladičem zajišťujícím odvod tepla. Důvody jsou jasné - skříňka je oproti předchozí generaci menší, elektronika výkonnější a „přehřívání“ detektoru kvalitě obrazu obecně nesvědčí.
Dalším společným rysem inovovaných přístrojů je uplatnění technologie Stream Vision umožňující - po Wifi připojení mobilního zařízení s instalovanou aplikací (Android či OS) - plnou kontrolu, ovládání zařízení a sledování obrazu. Přístroj pak může být umístěn klidně třeba za oknem, vy ho ovládáte, sledujete obraz na displeji a ve vhodné chvíli můžete spustit nahrávání videozáznamu do vnitřní paměti Pulsaru. Mobilní telefon či tablet s Pulsarem „na wifi“ pak může streamovat obrázky nebo video přímo na internetové úložiště – třeba váš účet na Youtube.
Zda je stávající firmware vybaven i nějakou funkcí „motion triggeru“, který by spustil záznam či přenos při pohybu pozorované scény, si nebyli zástupci výrobce jistí, ale prý snad ano. Možná se tak v blízké době naplní předpovědi tvrdící, že v době vlády komunitních fór a sdílení obrazových dat je fotka nebo video chráněného živočicha nebo „medailového“ kusu zvěře taky hodnotnou trofejí a vypluje na povrch skutečnost, že myslivci jsou v oblasti monitoringu vyšších obratlovců mnohem masivnějším a spolehlivějším zdrojem dat z přírody než všechny draze subvencované agentury ochrany přírody dohromady.
Novinkou je i možnost uživatelského update firmware pomocí aplikace Stream Vision na vašem tabletu či telefonu, přístroje lze prý spojit i USB kabelem a rovněž je tímto kabelem napájet.
 
NOVÉ PŘÍSTROJE
 
HELION je termovizní monokulární pozorovací přístroj používající dva různé typy mikrobolometrů druhé generace francouzské firmy Ulis citlivé na záření o vlnové délce 8 až 14 μm (což je záření procházející „atmosférickým oknem“ – proto těmito přístroji vidíme i v slabší až střední mlze). Ve výkonnějším provedení XP je Helion osazen detektorem s VGA rozlišením 640x480 bodů s fyzickou velikostí „pixelu“ 17 µm.
Detektor s vyšším - VGA rozlišením je rozměrnější, proto mají XP přístroje nižší „nativní“ zvětšení – 1,4x až 2,5x podle použitého objektivu (objektivy jsou výměnné a lze je samostatně přikoupit jako příslušenství). S objektivem F50/1,2 je udáván celkový rozsah zvětšení „digitálním“ zoomem 2,5 až 20x, přičemž při pěti až osminásobném zvětšení uživatel ještě neregistruje snížení kvality obrazu (k prohlížení detailů při zachování širokého zorného pole dobře poslouží i funkce „obraz v obraze“ - PIP). V základním nastavení tedy nové detektory přinesly výrazně širší zorné pole.
Při nastavení shodného zvětšení – například pětinásobného - je rozlišení porovnatelné s méně výkonnou verzí přístrojů XQ osazenou detektory s rozlišením 384x288 bodů (vyjma přístroje s „nejmenším“ objektivem s ohniskem 19 mm, který byl u výkonnější verze XP nahrazen objektivem s ohniskem 28 mm, ale i tak je zorné pole nové XP verze širší). Zda bylo tohle řešení s důrazem na široké zorné pole pozorovacího přístroje marketingově správné, se záhy ukáže.
Klimatická odolnost Helionu splňuje požadavky normy IPX7 a nemuseli bychom se tedy bát ani velmi silného deště či krátkého ponoření do vody. Nový AMOLED displej zaručuje dobrou funkci od -25° do +50°Celsia.
Kromě nově rozšířené palety barevných módů zobrazení teplotního gradientu scény, pracovní frekvence 50 Hz a funkce měření vzdálenosti označením předmětu o známé výšce dvěma body (tedy pomocí citlivého sklonoměru) nás zaujalo ještě nové „dálkové ovládání“ doplněné o točítko pro pohyb v menu (u starší řady Pulsarů bylo umístěné přímo na těle přístroje a říkalo se mu „enkodér“). Pokud se jedná o výkon, výrobce deklaruje detekci lidské postavy Helionem v závislosti na vnějších podmínkách až na vzdálenost 1,8 km.
 
QUANTUM LITE je pokračováním oblíbené řady pozorovacích přístrojů řady Quantum, která již ale netvoří „vlajkovou loď“, a proto jí výrobce přisoudil nové objektivy s difrakční optikou, které umožní výrazné zlevnění této řady (v řádu několika desítek procent), a to při zachování dobrých uživatelských vlastností.
V tuhle chvíli se jen domýšlíme, že pro replikaci čoček difrakčního objektivu byla zvolena technologie lisování, která se vyplácí u značně vysokých výrobních sérií. Tato volba je proto kromě jistě téměř filantropické snahy „přinést termovizi všem“ i vyjádřením důvěry výrobce ve velmi dobrou prodejnost nového produktu.
Reálnou rozlišovací schopnost inovovaného přístroje náš průvodce popsal tak, že do vzdálenosti přibližně dvou set metrů poznáme, že zajíc je zajíc, dál již uvidíme jen tečku.
 
Zaměřovač TRAIL je sourozencem přístroje Helion s velmi podobně uspořádanou střední skříňkou a disponuje všemi funkcemi uvedenými výše u této novinky včetně Stream Vision, dálkoměrné funkce sklonoměru, nového napájení, dálkového ovládání s „enkodérem“ a možnosti uživatelské obnovy softwaru kabelovým i bezdrátovým spojením. V provedení XP je Trail osazen detektorem s rozlišením 640x480 bodů.
Odlišně oproti Helionu a starším přístrojům typu Apex je vyřešeno ostření objektivu, které se ovládá točítkem na horní straně přístroje. Displej je stejně jako u staršího Apexu monochromatický.
Do paměti Trailu lze uložit uživatelský profil tří různých zbraní nebo tří druhů střeliva, přičemž v každém profilu může být zavedena poloha záměrného bodu pro pět různých vzdáleností střelby. Ikony šipek v zorném poli upozorní střelce na příčné naklonění zbraně větší než 5°. Dostupná je i funkce vypnutí přístroje při velkém naklonění v podélném či příčném směru.
Výrobce rovněž inzeruje vysokou mechanickou odolnost přístroje, který je prý možno používat i na zbrani ráže 375 H&H či brokovnici ráže 12.
Digitální zoom Trailu XP má osminásobný rozsah a údajně i při vyšším zvětšení poskytne kvalitní obraz.
 
Zaměřovač APEX revoluční vlna inovací rovněž významně zasáhla. Nejvýraznější novinkou, o které naši střelci mluvili již v závěru roku 2016, je připojení laserového dálkoměru.
Méně nápadná je výměna detektoru, která ale vzhledem k menším rozměrům nového mikrobolometru významně ovlivňuje zvětšení a zorné pole Apexu. Starý detektor disponoval snímacími prvky o velikosti 25 μm, nový detektor Ulis druhé generace použitý v Apexu má stejné rozlišení, ale s rozměrem jednotlivých „pixelů“ 17 μm. Činná plocha detektoru je proto o poznání menší.
Přístroj s objektivem o ohniskové délce 50 mm dnes nabídne stejné zorné pole jako starší verze s ohniskem 75 mm. Nejdelší 75mm objektiv proto již v nabídce nenajdeme.
U Apexu s připojeným laserovým dálkoměrem jsme si všimli nižší klimatické odolnosti tohoto provedení na úrovni normy IPX4 – značící lehké kropení v čase pěti minut, tedy nic pro příznivce noční šoulačky v dešti (a když, tak s funkčním krytem). Apex nyní tvoří jakousi „ekonomickou“ řadu zaměřovačů a i u něj je po nástupu nových modelů avizován určitý pokles ceny.
 
Předsádka CORE prošla jen minimálními změnami, i ona nyní používá mikrobolometr s velikosti jednoho bodu 17 μm, takže v kombinaci s přídavným okulárem poskytuje větší zvětšení. Možná proto je nyní nabízena i s objektivem o ohniskové vzdálenosti 38 mm. Praktickým doplňkem vytvořeným na podnět uživatelů je nový adaptér externího napájení.
 
DIGISIGHT ULTRA je letošní přírůstek do rodiny digitálních zaměřovačů s čipy citlivými na světelné záření v oblasti viditelného spektra a v blízké infračervené oblasti. Výrobce se tímhle přístrojem snaží nabídnout zaměřovač pro skutečné „Day & Night“ použití (tedy plnohodnotnou náhradu klasického „puškohledu“), a proto jsou dvě ze tří provedení této novinky osazena snímacími čipy CMOS HD s rozlišením 1280x1024 bodů poskytujícími barevný obraz pozorované denní scény.
Daní za uvedené výhody je poněkud nižší citlivost v infračervené oblasti, proto byla pro přísvit dodávaný s přístrojem zvolena dioda emitující záření s vlnovou délkou 850 nm (lampa přísvitu není přímo „integrovaná“ do skříňky, zasouvá se do speciálního konektoru). Skalní lovci černé zvěře ale nemusí podléhat panice, neboť je pro ně připraveno třetí „monochromatické“ provedení s CCD snímačem o rozlišení „pouhých“ 752x582 bodů, s celkově lepší odezvou v infračervené oblasti, doplněné lampou poskytující světlo s vlnovou délkou 940 nm.
Digisight Ultra rovněž bohatě těží z letošních novinek představených výše u Helionu a Trailu, je vybaven novým napájecím blokem, indikátorem příčného naklonění zbraně, dálkovým ovládáním s točítkem „enkodéru“ a technologií Stream Vision umožňující sledování obrazu na chytrém telefonu i plné ovládání přístroje a streamování videozáznamu na síťová úložiště.
Výrobce u tohoto přístroje rovněž inzeruje nový způsob zpracování signálu čipu, který zlepšuje kvalitu obrazu při vyšším zvětšení digitálním zoomem a umožní pasivní použití (bez zdroje světla) při nižší úrovni zbytkového světla.
 
Předsádka „FORWARD“ F1XX prošla snad ještě rozsáhlejší rekonstrukcí než Digisight Ultra. Výrazně zeštíhlela a má nyní lineární uspořádáni – objektiv předsádky je v prodloužení optické osy mateřského zaměřovacího dalekohledu. I tahle novinka opět využívá všechny výše uvedené technologie včetně Stream Vision, nových napájecích bloků, integrovaného videorekordéru atd.
Přístroj je osazený objektivem s ohniskovou vzdáleností 36 nebo 50 mm, přičemž provedení s delším ohniskem je podle výrobce připraveno pro mateřské zaměřovací dalekohledy s vyšším zvětšením (čtyř až osminásobným). Pro snímání obrazu je v nové předsádce použit CMOS čip s rozlišením 640x480 bodů. Přístroj umožní i napájení z powerbanky v kapse kabátu pomocí kabelu s mikro USB konektorem (prý výhodné za velkých mrazů). V provedení „FN“ je sada předsádky doplněná přídavným okulárem, který umožní její použití jako pozorovacího přístroje.
Zásadní rekonstrukce se dočkal i přípojný bajonetový adapter předsádky, který má nově čtyři kolíky umístěné v objímce po 90°. Upevnění je prý dostatečně stabilní a odolné, takže byla vypuštěna i odpružená západka a nasazení nebo sejmutí je nyní skutečně bleskurychlé.
 
VIVID je název nových digitálních pozorovacích přístrojů používajících CMOS HD snímací čip o rozlišení 1280x1024 bodů poskytující v denním režimu barevný obraz. Opět je zde využita nová skříňka a nová elektronika se všemi výše uvedenými sofistikovanými funkcemi, které tenhle pozorováček předurčují nejen k loveckému použití, ale třeba i ke střežení objektů a podobně. Výrobce inzeruje nový způsob zpracování dat, který při nízké úrovni osvětlení výrazně zvýší kvalitu obrazu, který je v tomto „nočním“ režimu monochromatický.
 
I starší typ pozorovacích monokulárů DIGIFORCE se dočkal nové elektroniky, která umožní vzdálené ovládání a uložení videozáznamu do vnitřní paměti i jeho streamování s pomocí tabletu či chytrého telefonu.
Určitých změn se dočkaly i analogové přístroje ARGUS, kde byl doplněn dálkoměr a několik dalších drobností, Trh s touhle „klasickou“ technikou je ale po nástupu termovizních přístrojů údajně jen na zlomcích dřívějších objemů.
Pokud se máme stručně zmínit i o přístrojích nabízených pod značkou Yukon, pak všechny novinky opět disponují technikou Stream Vision. Zcela nový je monokulární pozorovací přístroj SIGNAL, je menší a lehčí než starší Ranger. Je napájený čtyřmi AA bateriemi a k přisvícení scény používá diodu emitující světlo s vlnovou délkou 940 nm.
K přístrojům Ranger i Signal je dodávána široká paleta příslušenství a držáků, které lze použít třeba při ostraze budov apod.
Dobrá zpráva je, že Yukon Photon se vyrábí dál. Není divu, neboť objemy prodejů jsou takové, že Photon je v současné době souběžně vyráběn v běloruském i čínském závodě koncernu Yukon Advanced Optics Worldwide.
 
SIGHTLINE je zcela nový digitální zaměřovač v portfoliu Yukonu, který by mohl časem nahradit Photon, cena prý bude o něco vyšší, ale přístroj je „ošperkován“ celou paletou výše v textu uváděných funkcí doprovázejících zavedení technologie Stream Vision – včetně ukládání videozáznamu atd. Nápadný je tenhle nováček zejména malou délkou – bez gumové očnice je přístroj dlouhý jen 25 cm. Yukon nový zaměřovač nabízí ve čtyřech variantách, s objektivy o průměru 42 a 50 mm a s lampou emitující světlo o vlnové délce 850 a 940 nm.
 
Hodnotit tu širokou paletu uvedených novinek se zatím neodvažujeme, neboť tento text byl sestaven jen na základě sdělení výrobce a jeho zástupců. Některý přístroj v dohledné době rádi vyzkoušíme. Tuzemské zastoupení koncernu je nám sympatické ochotou ke „skutečným“ testům sahajícím k hranici odolnosti přístroje.
Na závěr lze konstatovat, že to nebyla přímo revoluce ani revoluční gardy, kdo v roce stého výročí VŘSR řádil v koncernu Yukon Advanced Optics Worldwide, ale množství jejich letošních novinek se zcela vymklo obvyklému standardu v rámci norimberské výstavy IWA. Těžko bychom letos hledali jiného výrobce - vystavovatele, který by v tomto ohledu mohl Yukonu – Pulsaru konkurovat.
Velmi potěšující je nástup technologií indikujících nárůst poptávky po termovizních a digitálních přístrojích. Pouze široký odbyt dokáže indukovat investice do vývoje a výroby, které nám přinesou kýžené zpřístupnění této techniky při současném růstu kvality a užitných vlastností. Počty prodaných „Pulsarů“ nebudou konkurovat fotoaparátům a „fotícím mobilům“, ale sdílení obrázků je v současné době celosvětovým hobby číslo jedna a tomu právě nová technika Stream Vision přímo nadbíhá. Úspěšným lovcem se tak dnes můžete stát i bez výstřelu, když se dostanete dostatečně blízko k vzácnému zvířeti či „medailovému“ kusu zvěře a včas stiskne nikoli spoušť zbraně, ale „jen“ tlačítko uložení videozáznamu.
Podle sdělení zástupců Yukon Advanced Optics Worldwide
sestavil Martin VALENTA
Zpracování dat...