ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2017

Termovizní monokulár Recenze DALI S240

Myslivost 5/2017, str. 64  Martin Příhoda
Novinkou tohoto roku je termovizní monokulár DALI S240. A ani já jsem si ji nemohl nechat ujít. Dostal jsem unikátní možnosti si tuto termovizi na víkend zapůjčit přímo u dovozce do ČR a SR – termovizedali.cz. Věřím, že mé poznatky budou opravdu přínosné, a to nejen z důvodu rostoucího trendu užívání termovizí mezi myslivci a lovci. Věřím, že na za začátek čtenáři uvítají několik obecných informací o zásadních parametrech určujících kvalitu termovize.
Termovize pracuje na principu detekce infračervených vln, které vyzařují všechny objekty s teplotou vyšší než absolutní nula. Vykreslení obrazu využívá zákonitosti mezi vztahem teploty povrchu a intenzitou vyzařovaného infračerveného záření. Velmi zjednodušeně řečeno: termovize „dělá obrázky“ z tepla. Tato nová technologie je již hojně využívána v myslivosti. Za dobu mé praxe mi rukama prošly desítky přístrojů s cenovkami začínajícími na nižších řádech desítek tisíc korun, až po přístroje využívané výhradně pro vojenské účely v řádech stovek tisíc korun.
Zpočátku je vhodné zmínit parametry, které ovlivňují kvalitu termovize. Parametrů je hned několik, proto zde uvedu ty, které jsou pro každého uživatele jednoduše dohledatelné a mají zásadní vliv na kvalitu obrazu, který termovize poskytuje. Mezi tyto parametry patří.
Rozlišení jádra: Na trhu se standardně vyskytují jádra s rozlišením od 160x120 px do 640x480 px. Údaj o rozlišení jádra nám říká, kolika pixely disponuje jádro termovize. Čím více pixely jádro disponuje, tím je obraz čistší, a tím více detailů vidíme.
Druhým důležitým parametrem je frekvence obnovy jádra. V České a Slovenské republice se můžeme setkat s termovizemi disponujícími jádry o frekvencích 9 Hz (většinou dovoz z USA), 30 Hz a 60 Hz. Zjednodušeně řečeno, čím více Herzů jádro má, tím je obraz při pohybu zvěře, nebo kamery, plynulejší.
Dalším z parametrů je velikost a kvalita čočky. Na našem území se setkáváme s čočkami od průměrů od 13 do 80 mm. Čím větší má termovize čočku, tím lepší obraz nabízí. Čočka má, kromě jádra, poměrně významný vliv na cenu. Termovizní čočky se běžně vyrábí ze skla s příměsí prvku Germania. Podle kvality Germania se rozpozná kvalita čočky a také obraz přístroje. Doporučuji se zaměřit na tuto vlastnost při výběru termovize a dotázat se prodejce na kvalitu čočky.
Výdrž baterie vzhledem k možnosti dobíjet termovize přes powerbanky (externího zdroje energie) již ztrácí na svém významu, standardem jsou zhruba 4 hodiny. Tyto powerbanky lze pořídit již za nižší stovky korun a poslouží i k nabíjení jiných elektronických zařízení, například mobilního telefonu, nebo tabletu.
Většina monokulárů váží do 400 g a jsou tak skladnými pomocníky pro myslivce. Značnou výhodou termovize je, že vidíte skrze mlhu, při dešti a za tmy. Někdy můžete vidět zvěř i v porostu.
 
K samotné termovizi DALI S240
 
Termovizi jsem testoval 7. až 9. dubna, celkem jsem ji testoval dvě noci a test detekce proběhl i za denního světla. Možnost použití termovizních zařízení na detekci zvěře je velkou výhodou oproti nočnímu vidění. Test proběhl v podmínkách honitby jak ve vysokém lese, tak i na louce.
Distributor u termovize uvádí rozlišení jádra 384x288px, které je v této cenové třídě téměř standardem. Frekvence jádra je na výborných 60 Hz, které zajišťují plynulé zobrazení scény i při pohybu zvěře, což jsem si také ověřil. Čočka disponuje průměrem 25 mm, což je v této třídě nadstandardem i díky ní výrobce uvádí detekci až na 1000 m.
Při rozbalení termovize a ohmatání působí přístroj solidním zpracováním a bytelně.
Samotný test proběhl v uvedeném datu v honitbě u Pardubic. Termovizi jsem testoval s kolegou, který zastupoval vysokou. Přes noc jsem kolegu zpozoroval na 500 m zcela čistě a dokázal jsem zřetelně určit, že se jedná o člověka, na 750 m bych dokázal určit, že se jedná o živou bytost. Konečnou vzdáleností, na kterou byla termovize použitelná, byla vzdálenost zhruba 1100 m, kdy jsem zaznamenal drobný teplý bod. K detekci nejteplejšího bodů na krátkých i dlouhých vzdáleností pomáhá funkce „Hot Track“. Jedná se o kříž, který na obrazovce značí nejteplejší bod, a to i na uvedenou kilometrovou vzdálenost.
Během testu jsme termovizí pozorovali i zvěř. Dohledové vzdálenosti jsme ověřovali pomocí dálkoměrů a odpovídaly uvedeným vzdálenostem výše. Denní měření nabízelo obdobné výsledky.
Termovize disponuje třemi stupni pro zvýraznění tepla a to bílá-teplá, černá-teplá a červená-teplá. Tyto módy považuji pro výkon myslivosti za zcela dostatečné. Další módy, kterými některé termovize disponují, jsou spíše zajímavými doplňky, ale v praxi je jejich využití spíše minimální.
Pro mě byl nejpříjemnější mód bílá-teplá, který nabízí opravdu krásné zobrazení scény. Mód červená-teplá je vhodný při pozorování scén na vzdálenost nad 750 m, tento mód zvěř spolehlivě zvýrazní i přes řidčí lesní porost.
Během testu jsme vyzkoušeli i výrobcem avizovanou propojitelnost s chytrým telefonem přes Wi-Fi. Propojení s telefonem bylo, po stažení aplikace, chvilková záležitost. Tato aplikace nabízí pořizování fotek, videí a přímý přenos obrazu do telefonu. Překvapilo nás, že jsme při přenosu nezaznamenali žádné zpoždění. Považuji za důležité zmínit, že k použití není potřeba internet, ani mobilní data. Termovize má sama zabudovaný Wi-Fi vysílač. Přenesený obraz byl vykreslen opravdu krásně, viz fotografie z rozhraní mobilní aplikace.
Baterie nám při testování vydržela čtyři hodiny, je však nutné zmínit, že jsme termovizi testovali opravdu důkladně, za použití Wi-Fi připojení a nad limity, kterých uživatel při lovu dosáhne. Po připojení powerbanky jsme získali dalších 5 hodin, dostali jsme se tedy na celkem 9 hodin provozu.
Startovací dobu 7 sekund je možné obejít pomocí úsporného režimu, ze kterého se termovize „probudí“ jedním stiskem tlačítka.
Termovizi DALI S240 považuji celkově za velmi povedenou. Pro výběr svědčí, vedle uvedených kladů, i příznivá cena přístroje.
Martin Příhoda
Zpracování dat...