ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2017

Veletrh IWA 2017 – trendy a novinky

Myslivost 5/2017, str. 56  Petr Mikulášek
Tak jako každoročně se první březnový víkend konala v bavorském Norimberku největší evropská přehlídka loveckých a sportovních zbraní - veletrh IWA 2017. Akce, kterou nevynechá žádný významnější výrobce zbraní, střeliva, optiky a dalšího příslušenství. Tato megashow je časově i prostorově optimálně zvolené místo, kde výrobci prezentují to nejlepší ze své produkce a novinky pro nadcházející sezonu. Stejně jako v minulosti zaplnili organizátoři výstavní prostory moderního výstaviště do posledního místa.
Veletrh je místem setkání výrobců, distributorů a obchodníků, kteří jsou komerčně aktivní v této branži. To je jeden z důvodů, proč vstup je umožněn pouze na pozvání od jednotlivých vystavovatelů a majitelům novinářského průkazu. Pořadatelé se maximálně snaží omezovat vstup veřejnosti a každým rokem až neúměrně zpřísňují individuální kritéria pro každého z návštěvníků. Kdo má štěstí a projde tímto lustračním procesem, má v rámci jedné akce mimořádnou příležitost vidět téměř vše, co je v tomto odvětví aktuálně v nabídce. Výstavní plochy jsou řešeny velmi atraktivně a pro návštěvníky jsou k dispozici veškeré dostupné informace i tištěné katalogy. Prestižní modely a limitované edice jsou „magnetem“ většiny stánků. Evropská střední třída zákazníků však bohužel již několik let řídne, a to je u většiny značek důvodem stále častějšího představení nových modelů s maximálním podílem užitné hodnoty vzhledem k pořizovací ceně.
Dnešní době dominují převážně opakovací či samonabíjecí modely loveckých kulovnic. Zlamovací kulové zbraně patří bezesporu mezi klasiku. Vzrůstající zájem zejména o jednoranové modely je překvapivý a důvodů je několik. Stále více myslivců si pořizuje pracovní kulovničku, která svými rozměry a nízkou hmotností je pohodlným doplňkem v rámci obchůzek honitby, dosledů, ale i pro manipulaci na posedu. Při osazení optickým zaměřovačem pro denní i noční použití tak plnohodnotně nahradí při střelbě na běžné lovecké vzdálenosti větší a těžší opakovací kulovnice.
Zbrojovka BERGARA představila svůj bestseller model BERGARA BA 13 TD nově i v praktickém celonerezovém provedení, kde písmena TD = TAKE DOWN znamenají možnost rozložit kulovnici bez použití nářadí na dva kusy pro lepší manipulovatelnost. Kanelovaná hlaveň se závitem na ústí v délkách 41, 51 a 58 cm není jen designová záležitost, ale minimalizuje vnitřní pnutí hlavně, zlepšuje chlazení a má vliv na snížení rozptylu. Zvýšení komfortu střelby lze díky využití závitu docílit aplikací úsťové brzdy, popř. loveckého tlumiče v podmínkách, kde to příslušná legislativa umožňuje. Plnohodnotná pravolevá pažba s oboustrannou lícnicí, různou povrchovou úpravou může být klasická s pistolovou rukojetí nebo stále populárnější provedení thumbhole s otvorem pro palec.
Pro milovníky střelby na větší vzdálenosti je v nabídce opakovací kulovnice BERGARA B 14 s varmintovou šestidrážkovou hlavní, kterou je možno zapažbit do několika standardních i plně stavitelných pažeb. BERGARA B 14 byla v loňském roce v rámci novinářské ankety ve své kategorii vyhlášena nejlepší novinkou roku 2016 a její základní schránkové provedení lze dále rozšířit o konverzi pro zásobníky s kapacitou 3,5 nebo 10 ran.
K dosažení uspokojivých výsledků střelby s velkým vlivem na rychlost a přesnost zamíření je nezbytná vhodná pažba. O přednostech stavitelných pažeb se přesvědčilo již mnoho uživatelů. Norský výrobce GRS je již řadu let předním dodavatelem plně stavitelných pažeb pro lovecké i sportovní použití. Na základě zkušeností a reakcí zákazníků pro letošní sezonu sjednotil a zjednodušil nabídku. U všech modelových řad z laminované překližky Hunter, Sporter, Hybrid, X-eater nabízí možnost výběru ze šesti barevných variant a vnitřní vybrání pro většinu běžných značek. Pro méně rozšířené modely kulovnic nabízí tzv. provedení blank. Jedná se hotovou pažbu, kde není CNC strojem proveden vnitřní výběr, čímž je pažba připravená pro individuální uložení, které provede puškař. Změny doznal i celonerezový mechanismus pro výškové nastavení lícnice a délkové i výškové nastavení pryžové botky.
Ergonomicky totožný model BERSERK je vyroben z polymeru obsahujícího 15 % skelných vláken pro maximální odolnost. Dostupný je pro kulovnice TIKKA T 3, Remington 700 SA i LA, HOWA SA a Savage 10,12,16.
Nabídka brokových zbraní se z důvodu úbytků drobné zvěře rozšiřuje zejména směrem ke sportovním modelům, které jsou díky výměnnému zahrdlení plně využitelné i pro lovecké účely. Kromě obrovských stánků nadnárodních gigantů jako Beretta group se objevují často exoticky znějící i vypadající značky převážně z Turecka, kde je vidět maximální snaha proniknout na přeplněný evropský trh. Svoji pozici si udržují i tradiční rodinné firmy ze severu apeninského poloostrova. Značka „Made in Italy“ si u brokovnic dlouhodobě udržuje svoji nezaměnitelnost a prestiž. Jedním z představitelů je značka Redolfi Armi, která svojí ucelenou modelovou řadou EOS nabízí elegantní provedení sportovních i loveckých modelů s vysokou přidanou hodnotou.
Zájem návštěvníků, vystavovatelů a nabídka výrobců je v tomto odvětví stále bohatší. Civilní zbraňový průmysl vytváří statisíce pracovních míst. Lov i sportovní střelba v naší krásné Evropě naštěstí neztrácí své příznivce napříč všemi generacemi. Legální držitelé zbraní si bohužel asi ještě ne plně uvědomují, jaká realita nás následkem záměrně skrytých, podlých a nevratných rozhodnutí vrcholných představitelů EU v oblasti zbraňové legislativy velmi brzy čeká. Každý z nás v rámci svých možností musí udělat vše pro to, aby exponáty obdobných veletrhů zůstaly tím, co si můžeme pro radost či sportovní a lovecké využití pořídit, a ne přehlídkou toho, co nám má být v krátké době odepřeno či odebráno!
© Ing. Petr MIKULÁŠEK 
 
Zpracování dat...