ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Leden / 2017

Nasazení psů při naháňkách

Myslivost 1/2017, str. 56  Petr Ziegrosser
Lovit zvěř na naháňkách bez kvalitních psů není možné. Přesto jen málo organizátorů společných loveckých akci věnuje patřičnou pozornost výběru loveckých psů, kteří se mají lovu zúčastnit a pomoci lovcům zajistit odpovídající výřad. Zajistit si dobré psy, a ty mají většinou jen dobří a zkušení psovodi, není snadné. Pokud o tom začnete uvažovat až v průběhu naháňkové sezóny, máte smůlu. Všichni dobří psovodi mají své kalendáře plné termínů již v průběhu srpna. Řešit psy na naháňky na poslední chvíli sice lze, ale kvalita psů a psovodů tomu odpovídá. A s tím souvisí i výsledek lovu.
Rozhodnutí jaké psy a jaký počet psů nasadit je závislé na typu honitby. Členitá honitba se strmými svahy a stržemi potřebuje vích psů. Stejně tak honitba s rozsáhlými houštinami či velkými plochami neprůchodného ostružiníku. Rozpohybovat černou zvěř v těchto podmínkách není jednoduché a podaří se to jen zkušeným psům nasazeným v dostatečném množství. A ty mají jen dobré lovecké smečky.
Jejich psovodi vědí, jak jejich psi pracují, jakou zvěř hlásí. Mají k dispozici psy různých velikostí, psy pracující nakrátko i psy, kteří zvěř doženou až ke střelcům. Se svými psy jsou schopni důsledně prohledat celou leč jak do šířky, tak v celé její délce, využít psů, kteří se rychle dostávají do kontaktu se zvěří a tlupy černé rozrazí. Následně pak s krátce a důsledně hledajícími psy dokážou objevit všechny „zašité“ kusy černé zvěře a rozpohybovat je.
Psi pro tuto práci musí být dostatečně ostří, musí mít respekt před černou zvěří, musí být důslední ve vyhledávání a pronásledování zvěře. Musí však být také ve smečce zvyklí a snášenliví. Musí pracovat na společném cíli, kterým je zvěř najít, zvednout na běhy a dohnat jí před lovce.
Pokud se uvažujete o počtu nasazených psů, platí staré pravidlo, že psů by mělo být tak málo, jak je možné, ale tak mnoho, jak je nutné. Ale mělo by jich být minimálně tolik, aby na 5 ha houštin byl nasazen jeden pes. Při velkých plochách ostružiníku musí být počet psů vyšší.
V každém případě bychom měli použít jak na krátkou, tak i na dlouhou vzdálenost pracující psy, stejně tak jako psy nízkonohé a vysokonohé. Je třeba se vyvarovat psů, kteří sami nepracují na vyhledávání zvěře a jen čekají, až jim jejich kamarádi zvěř vyhledají a ohlásí.
V současné době na zkušenou černou zvěř již nestačí sólo pracující psi. Pokud jsou ostří, většinou to odnesou zraněním, často smrtelným. A pokud zranění přežijí, často černou zapírají. A ti chytří brzy poznají, že sami na černou nestačí, začnou se věnovat srnčí a vysoké zvěři a o černou zvěř nemají zájem. Pokud se jim ještě podaří být u toho, jak je před nimi srnčí nebo vysoká ulovena, černou již nikdy se zájmem honit nebudou.
Je celkem jedno, jaká plemena psů používáme při naháňkách. Daleko důležitější je, jsou-li tito psi použitelní, jaké mají předpoklady pro práci se zvěří, zda jsou snášenliví ve smečce a jak jsou zkušení. Obzvláště při lovu černé zvěře, a ta je dnes hlavní zvěří, je nasazení psů různých plemen, kohoutkové výšky a způsobů odváděné práce rozhodující pro úspěch lovu. V každém plemeni se najdou psi pro lov černé vhodní, a pokud jsou dobře vycvičeni, jsou při práci ve smečce potřební.
 
Při naháňkách je ale velice důležitá také práce psovodů. Psovod musí znát nejen své psy, ale i psy svých kolegů. Je jeho povinnosti pomoci psům vyřešit složité a nebezpečné situace, do kterých se při práci s černou zvěří dostávají. A musí znát i své kolegy, v leči s nimi spolupracovat, sledovat je a v případě potřeby jim pomoci.
Dobrý psovod ve smečce řeší pravidelně a často situace, se kterými se individuálně pracující psovodi setkávají jen zřídka. Dobrý psovod není střelec, dobrý psovod poskytuje službu tomu, kdo si ho objednal. Lovecká smečka je v leči přece proto, aby co nejvíce zvěře dostala před hlavně střelců a celý lov byl korunován vysokým výřadem. A tak psovodi, kteří střílí a dělají výřad v leči, nemají na dobrých naháňkách místo. Jsou nebezpeční sobě, psům i ostatním účastníkům lovu.
Samozřejmě jsou situace, kdy jsou psovodi nebo psi v nebezpečí, případně psi drží postřelenou zvěř a je nutné reagovat okamžitě. Pak je použití zbraně nevyhnutelné. Zkušení psovodi většinu případů bezpečně a spolehlivě vyřeší chladnou zbraní.
Pokud si chcete zajistit na naháňku kvalitní loveckou smečku, oslovte jí nejlépe již zjara. Dohodněte si termín a případnou návštěvu u vás v honitbě před naháňkami. Zástupce smečky si prohlédne honitbu, poradí vám, jak naháňku připravit a domluvíte se na optimálním nasazení psů.
Počítejte však s tím, že to bude něco stát. Pořízení, výcvik a držení psů není levná záležitost. Cena za nasazeného psa se pohybuje od 700 Kč za naháňkový den, v případě delších dojezdových vzdáleností se hradí i kilometrovné. Dobrý vedoucí lovu platí také za veterinární úkony spojené s poraněním psů při společném lovu. Samozřejmostí bývá bezplatná strava pro psovody a v případě vícedenní naháňky také bezplatné ubytování.
Úspěšnost naháňky se nedá posuzovat jen podle výše výřadu. Dobrá a vydařená je jen ta lovecká akce, kde je zajištěna bezpečnost lovců, honců, psovodů i psů. A na to by neměl nikdo, kdo naháňky organizuje, zapomínat.
Podle časopisu WuH přeložil a zpracoval
Petr ZIEGROSSER
arev@arev.cz
 
 
 
 
Zpracování dat...