ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad 2017

Tajga

Myslivost 11/2017, str. 97  Pavel Kumžák
Se slovem tajga si pravděpodobně většina čtenářů spojí nádhernou přírodu Ruska. Tento název ale nese i pilotní program české značky Belastyle.com, mající kořeny v Bělorusku. Většina z nás si jistě prošla výběrem vhodného oblečení pro pobyt v terénu, a to jak při lovu, rybaření, nebo jiných outdorových aktivitách. Někomu plně vyhovuje dnes již kultovní hubertus, ovšem s moderními technologiemi jsou na trhu k dostání oděvy zajišťující ochranu proti náročným klimatickým podmínkám, dešti, větru, mrazu, ale i schopnosti v těchto podmínkách vydržet co nejdéle, často i několik hodin.
Ani mně se nevyhnula situace, kdy již dosloužilo staré oblečení a bylo potřeba se poohlédnout po něčem novém. Jsem aktivním myslivec i lovec. Pohybuji se v náročných povětrnostních podmínkách českých hor, ale i v zahraničí, kde jsou klimatické podmínky na naše poměry mnohdy extrémní. Proto nová výbava musela splňovat výše zmíněné aspekty.
Na našem trhu není nouze o produkty renomovaných značek, které bohužel nezřídka disponují dosti vysokými cenami, kdy zákazník z celkové ceny platí velkou část pouze za značku. V časopisu Myslivost se objevila reklama na oblečení Tajga slibující velmi vysoké užitkové vlastnosti za velmi přijatelnou cenu. V dnešní době jsme neustále ze všech médií masírováni reklamami a po zkušenostech s nimi jsem ani tomuto moc nevěřil.
Zavolal jsem tedy majiteli značky Belastyle.com Jiřímu Mračkovi a domluvil si schůzku. Po milém přivítání mi velmi ochotně popsal historii vzniku tohoto oblečení a vlastnosti použitých materiálů. I pan Mraček jako většina z nás hledal vhodný oděv do nezřídka těžkých zimních podmínek Krušných hor. Již více než deset let velmi často navštěvuje při svých loveckých výpravách oblasti zejména v Bělorusku a Karélii, ale i na Sibiři a Uralu, kde není o extrémní podmínky nouze a bez kvalitního oblečení se zde nikdo neobejde. A právě tam si pořídil oblečení, které používají tamní lovci. Podle jeho slov sice nevzhledné, ale velmi funkční.
V roce 2014 se potkal s výrobcem a povedlo se domluvit spolupráci. O rok později založil značku Belastyle. Cílem bylo vyvinout kvalitní funkční oblečení z materiálů vyrobených a otestovaných přímo v Bělorusku. Následná konfekce je zcela v režii jeho firmy, aby vyhovovala potřebám našich lovců. I barevné kombinace jsou přizpůsobeny tak, aby plně vyhovovaly nejen českým tradicím, a to od různých variací zelené, hnědé, černé až po camo v provedení podzimní, nebo zimní les. Přece jen běloruští a ruští lovci mají asi trochu jiný vkus a náhled na oblečení než my myslivci ze střední Evropy.
Já jsem sáhl po zelené barvě s hnědými doplňky. Vzhled celého oděvu a jeho střih je podle mého názoru elegantní a jednoduchý. A jak je známo v jednoduchosti, je krása. Nečekejte všelijaké ozdobné prvky z doplňkových materiálů, gravírované druky atd.. To vše pouze zvyšuje cenu a v ochraně proti povětrnostním podmínkám vám to stejně nepomůže. Záleží hlavně na použitých materiálech a provedení střihu.
A právě z oné jednoduchosti a praktického střihu jsem byl již po pár loveckých výpravách doslova nadšen, a to je také důvod, proč jsem se rozhodl napsat tento článek. Nijak z toho neprofituji, nejsem agentem výrobce, budu jen rád, když těm, kteří se rozhodují, pomohu s výběrem a budou spokojeni, stejně jako já.
Oblek se skládá z tkaniny Alova (hydrofobní mikroporézní membrána s propustností 180 g/m2, zateplení zajišťuje Termofaber Sinteplon (propustnost 360 g/m2), jako střední vrstva obleku ve třech vrstvách. Podšívka je z vysoce kvalitního fleasu (180g/m2), v úpravě proti žmolkování, která je zastoupená téměř v celém obleku. Ten je velice příjemný na dotek, neškrábe a cítíte se doslova jako v bavlnce.
Velmi dobře je řešený i střih celého kompletu. Kalhoty mají zvýšený pas, kdy zadní část opatřená gumou zabraňující volnému pohybu, sahá až pod lopatky a přední po prsa. Tyto dva díly jsou spojeny kšandami, které je možno rozepnout. Na přední straně je dvojčinný zip shora až po rozkrok. Kromě jiného slouží především pro pohodlné oblečení i vysvlečení.
Kalhoty jsou opatřeny dvěma postraními kapsami a ve spodní čtvrtině nohavic zipy. Těmi je možno zvětšit obvod, aby bylo možné je převléct přes vyšší obuv. Nohavice i po rozepnutí zůstává kompaktní a zabraňuje vniknutí sněhu nebo různých nečistot.
Kabát má celkem šest kapes. Dvě vnitřní náprsní, dvě venkovní náprsní a dvě spodní v oblasti beder. Celý kabát lze podle postavy stáhnout v pase vnitřní šňůrkou. Kabát je též opatřen dvojčinným zipem. Výborně je řešen horní díl, kdy po zapnutí límce vám vytvoří ochranu až po špičku nosu V zadní části je stahovací kapuce, která se dá v případě potřeby odepnout. I toto je důležitý detail, který umožňuje přizpůsobit se vlastním potřebám.
Další věcí, která rozhodně stojí za zmínku, jsou manžety na vnitřní straně rukávů. Ty zabraňují vnikání vlhkosti, sněhu a větru dovnitř a velkou měrou se podílejí na udržení vnitřní teploty. Jestliže při lovu promoknete, nebo se vám mráz zadírá do konečků prstů, pravděpodobně si tento pobyt v honitbě moc neužijete. Horší ale je, že tento stav má v mnoha případech rozhodující vliv na úspěšnost samotného lovu. Být v teple a suchu je při lovech ve špatných klimatických podmínkách zásadní, což mi tento oděv splnil beze zbytku.
Na závěr bych ještě vyzdvihl jednu věc, která mi přijde minimálně sympatická. J. Mraček se nesnaží dovážet nějakou renomovanou značku, která je již při dovozu drahá a po přidání marže se cena vyšplhá na úroveň, kterou většina našich myslivců není schopna akceptovat. Protože si na samém počátku sám prošel všemi úskalími, vydal se jinou cestou. Rozhodl se vyrábět oděvy přímo v místě, kde vznikly i materiály, byly vyzkoušeny v náročných a často se měnících podmínkách a prostě fungují. Přizpůsobil jen konfekci pro naše potřeby jak z hlediska střihů, tak z hlediska barevných kombinací, a to za velmi přijatelnou cenu. Postupem času se bude rozšiřovat portfolio jeho firmy o další produkty jako je oblečení pro jaro-podzim, léto, ale i teplé prádlo, které je potřebné a v kombinaci s tímto oděvem posune pomyslnou laťku ještě výše. Jestli bude stejně dobré jako Tajga, nezbývá než si přát, ať je to brzy.
Pavel KUMŽÁK
 
Zpracování dat...