ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad 2017

Zkušenost s termovizní předsádkou Eagle TSV50

Myslivost 11/2017, str. 95 
Loveckou sezónu máme v plném proudu, proto jsem se rozhodl podělit se se čtenáři Myslivosti o dojmy a zkušenosti s používáním mojí nové termovizní předsádky Eagle TSV50. Všiml jsem si, že spoustu mých kolegů polemizuje s myšlenkou zakoupit si termovizní puškohled nebo termovizní předsádku, proto všem podobných zájemcům rád předám užitečné informace, aby se rozhodli pro správný termovizní přístroj. Termovize není levná záležitost, proto by se měl každý zájemce nejdříve seznámit se všemi užitnými vlastnostmi a parametry a až poté si termovizi zakoupit. Uspěchat tento výběr není namístě.
Mému rozhodnutí, zakoupit si značku Eagle předcházelo týdenní intenzivní testování. Parametry jsem si nastudoval a porovnal s ostatními značkami v předstihu a byl jsem zvědavý, zda všechny deklarované hodnoty budou skutečné.
S výrobcem, firmou New Effect, jsem se dohodl na sedmidenní zápůjčce, během které jsem předsádku zkoušel v různých podmínkách. Měl jsem dovolenou, tedy času relativně nadbytek. Ale pojďme ke konkrétním poznatkům.
Vlastním tři lovecké zbraně, na kterých mám trvale připevněné různé optiky. Jsem relativně technický typ, nicméně tvrzení, že mohu libovolně předsádku měnit na různé optice, aniž bych musel nastřelovat, mi stále vrtalo hlavou.
Mým prvním testem byla střelba na terč ze všech tří zbraní – a výrobce má pravdu, nastřelení není potřeba a předsádku je možné nasazovat na jakékoli denní puškohledy bez dalšího nastřelování či měnit jakákoli nastavení. Pouze je nutno si předem změřit vnější průměr objektivu optiky a zakoupit si patřičný adaptér.
Zásadní otázkou bylo, jak se změní kvalita zobrazování při zvětšujícím se zoomování denní optiky. Až do zvětšení 6x byl obraz bez viditelného zhoršení, při zvětšení 8x jsem stále ještě identifikoval zvěř na poměrně velikou vzdálenost.
Termovize Eagle TSV50 je výrobcem prezentována jako multifunkční, lze ji tedy za pomoci montáže připevnit na zbraň a používat jako termovizní puškohled. Rád jsem si otestoval i tuto možnost, jelikož si občas půjčuji termovizní zaměřovač od mého kolegy z práce a mám tedy určité zkušenosti.
Přepnutí z režimu předsádky do režimu zaměřovače se děje jedním stiskem. Vůbec ovládání všech funkcí naprosto snadné, většinu jsem pochopil během patnácti minut.
Vykreslení i čistota obrazu tohoto přístroje mě také příjemně překvapila. Jak jsem byl při předávání poučen, díky senzoru 17 mikronů bude relativně dobře vidět také paroží. A to mohu potvrdit. Faktem je, že přes den bylo paroží méně znatelné, ale využití termovize je zejména v noci, kdy jsou větší teplotní rozdíly a paroží bylo tedy lépe čitelné.
Trochu jsem měl obavy, zda dvojnásobné optické zvětšení bude dostačující (digitální zoom nerad používám), ale na vzdálenost 150 až 200 metrů jsem velmi dobře rozeznal zvěř. Digitálním přiblížením se dostanu na hodnotu až 8x, ale obraz samozřejmě začne postupně kostičkovat, jak ostatně u všech termovizí. Ovšem na to, abych se zhruba zorientoval až do 500 metrů toto digitální zvětšení svůj účel splňuje.
Ostatní parametry jsou v porovnání s jinými výrobci podobné, ale mým nejzásadnějším kritériem byl obraz a celkový dojem. Jak se říká, papír snese vše, ale podstatná je realita. Nechci jenom chválit, možná se časem objeví ještě nějaké neduhy, ale předpokládám, že by se jednalo o drobnosti, které nebudou zásadního charakteru. Jak jsem byl při přebírání přístroje ujištěn, pravidelně jsou vydávány aktualizace programu, kterými se software v termovizi neustále vylepšuje. Tento argument, a servis v ČR, mne definitivně přesvědčil o správnosti mého rozhodnutí.
Vybíral jsem si mezi předsádkou s 54mm objektivem která má 2x otické zvětšení a je vhodná pro denní optiku v rozmezí 3-8x a předsádkou s 35mm objektivem která je vhodnější pro denní optiku 1-6x s větším zorným úhlem. Tato verze je lehčí a menší. Já jsem si nakonec vybral předsádku s 54mm objektivem.
Mám za sebou dva měsíční používání termovize a nějakých 50 výstřelů, myslím, že je dostatečná zkušenost pro objektivní posouzení. Tělo Termovize je kovové, což je z hlediska životnosti a odolnosti pozitivní informace, zajímavá je také hmotnost kolem 500 g, tedy lehká a sympatická termovize.
Tuto recenzi jsem napsal proto, abych vyjádřil firmě New Effect poděkování za možnost otestování termovizní předsádky před vlastním zakoupení. Tento přístroj nadmíru splnil moje očekávání a moje potřeby, proto jej mohu s naprosto klidným svědomím doporučit také dalším uživatelům.

Zpracování dat...