ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec 2017

YUKON PHOTON RT 6x50 LEGENDA POKRAČUJE

Myslivost 12/2017, str. 58  Martin VALENTA a Ondřej PLOCEK
V souvislosti s výskytem Afrického moru prasat na Zlínsku a se snahami co nejvíce snížit hustotu populace černé zvěře na celém území republiky vstoupila více do povědomí myslivců dnes již zcela legální možnost využití přístrojů pro noční vidění při lovu černé zvěře. Logicky se tím i zvýšila poptávka po těchto přístrojích, myslivci se pídí po informacích a porovnávají parametry jednotlivých nabízených přístrojů. Novou generaci nejoblíbenějšího zaměřovače pro noční lov na tuzemském trhu Yukon Photon RT 6x50 představuje výhradní dovozce firma Binox. Ještě před oficiálním uvedením novinky na trh nám přístroj zapůjčila k podrobnému seznámení a otestování. Příchod nové generace nás zároveň inspiroval ke krátkému průzkumu u oficiálních i neoficiálních dovozců, abychom kvalifikovaně odhadli množství prodaných Photonů v tuzemsku.
Pokud sečteme všechna zjištěná čísla, dospějeme k údaji na úrovni zhruba dvou desítek tisíc kusů. Po doplnění hrubě odhadnutých čísel o jiných typech digitálních či analogových přístrojů s funkcí zaměřovače (např. termovizí či noktovizních předsádek) lze reálně předpokládat, že v tuzemsku počet takových přístrojů během několika posledních let převýšil v celkovém počtu možná i třicet tisíc kusů.
Uvedenou situaci trvale doprovází diskuse o etice „nepřetržitého“ nočního lovu. Vize o dramatickém nárůstu pytláctví či jiné závažné a společensky nebezpečné trestné činnosti se ani při strmém nárůstu počtu přístrojů v posledních pěti letech naštěstí nenaplnily (možná také proto, že skuteční pytláci zpravidla obdobnou či výkonnější techniku již vlastní nějakou tu desítku let).
Uvedení nových a lepších přístrojů na trh je vždy dobrá zpráva pro všechny, kteří hospodaří s dnes přemnoženou černou zvěří, neboť bezpečnost střelby, výběr lovného kusu i možnost přesného umístění zásahu při nočním lovu se dostávají o úroveň výš. Je to dobrá zpráva i pro správní orgány a instituce se zákonodárnou iniciativou, pro které asi pětiletá „živá“ praxe ověřila, jak že to je s onou léta proklamovanou společenskou nebezpečností loveckých zaměřovačů tohoto druhu.
Nápad s výrobou jednoduchého digitálního zaměřovače s čipem citlivým jak ve viditelné, tak v oku neviditelné (infračervené) části spektra se ukázal jako geniální. Celosvětový úspěch a jím vytvořený tlak na zvýšení produkce přinutil výrobce – koncern Yukon Advanced Optics Worldwide – k zapojení dalších divizí koncernu umístěných v Číně do výroby Photonu. K uvolnění výrobních kapacit pro Photona byla dokonce předčasně ukončena výroba jiných produktů (například některých klasických binokulárních dalekohledů).
Nejmarkantnějším zlepšením nové generace Photonu RT je zvýšený počet pixelů snímacího čipu a tomu odpovídající kvalita obrazu. Ne všichni uživatelé jsou ale přesvědčeni o jednoznačně pozitivním vlivu téhle novinky. Zvýšené množství zpracovávaných dat přineslo delší funkční časy softwarových obrazových filtrů (například při přesvětlení od větví těsně před IR svítilnou apod.). Náplastí na tuhle bolístku může být zjištění, že při použití dvojnásobného digitálního zoomu je zlepšení kvality obrazu výrazné. S výsledným zvětšením 12x a rozlišením mírně pod základní úrovní Photonu XT můžeme s tenkým „křížem“ zamířit na 200 m na větší minci.
Velké zvětšení je výhodou nejen při nastřelení zbraně, ale i při samotném lovu například v polní honitbě. Ačkoliv se citlivost snímacího čipu oproti předchozí generaci téměř nezměnila, subjektivně je obraz lepší díky softwarové koordinaci kontrastu a výkonu integrovaného přísvitu. Použití k nočnímu lovu je stále spojeno s aplikací infračervené svítilny, která na rozdíl od předchozí „XT“ verze, kde se používala svítilna s vlnovou délkou 805 nm, resp. 780 nm, je konečně vybavena diodou emitující „skutečně neviditelné“ záření s vlnovou délkou 940 nm.
Konstrukce svítilny byla převzata z vyšší řady Pulsar a umožní seřízení šířky i směru osvětlení. Výkonnější čip, procesor a svítilna si vynutily použití zdroje s vyšší kapacitou. Konstruktéři celkem šťastně sáhli po koncernovém napájecím bloku se čtyřmi AA bateriemi umístěnými v jednoduše výměnné plastové kleci s uzavírkou utěsněnou O-kroužkem (lze nahradit akumulátorky od Pulsaru, což vřele doporučujeme vzhledem k faktu, že některé nabíjecí články se vlivem výstřelu mohou pohnout a přístroj se vypne). Nové možnosti napájení (včetně možnosti připojení „nekoncernové“ PowerBanky) zlepšují stabilitu napájení v zimních podmínkách.
Delší a pevnější je oproti předchozímu modelu kovový rám, který nekončí přírubou na zadní straně polykarbonátové skříňky, ale prochází až do jejího středního prostoru. Nový rám tak zvyšuje tuhost a stabilitu celého přístroje.
Na levém boku skříňky se objevil USB port s pryžovou záslepkou. Zvláštní nesymetrické osazení portu a tomu odpovídající tvar plastové koncovky kabelu má bránit vnikání vlhkosti či vylomení drobného USB portu při lovu a jednoznačně určit polaritu při zasouvání koncovky potmě (díky osazení ale vždy jen s kabelem od Yukonu). USB port má dále umožnit datové spojení pro export snímků a videí z interní paměti a uživatelský update firmware.
Nahrávání videa a ukládání snímků je asi druhou nejlepší novinkou nového Photona, který je vybavený i interním mikrofonem. Ve spojení s WIFI a anoncovanou možností streamingu videa má tato výbava tvořit „marketingový balíček“ pro mladou či lépe řečeno moderní generací myslivecké veřejnosti. Rekorder je taky jediná funkce, které bylo přiřazeno vlastní tlačítko (umístěné mírně nelogicky na zadní straně IR svítilny).
Všechny další funkce kromě nahrávání jsou ovládány „pulsarovským“ enkodérem – tedy z obecného pohledu zdlouhavěji než tlačítky. Stávající verze firmware proto nabízí ovládání jasu obrazu, výkonu IR svítilny a digitálního zoomu prostřednictvím rychlého menu se stavovými symboly v pravém horním rohu zorného pole. Dále například WIFI se ovládá krátkým stiskem On/Off tlačítka. Ve tmě je to skoro jako hra na klarinet nebo saxofon, výjimečně se proto vyplatí nastudovat manuál a zjistit, které tlačítko má přiřazenou jakou funkci (pro krátké stisknutí, dvojité krátké stisknutí, či stisk tlačítka po dobu 1 nebo 3 vteřin).
Příjemnou funkcí je pulsarovský „One shot zeroing“, který užitím pomocného kříže umožní přesunout záměrný bod na místo dopadu střely bez ohledu na aktuální vzdálenost střelby a s ní spojený přepočet dílků rektifikace.
Mezi nevýhody Photonu musíme zařadit i velkou celkovou délku s neergonomickým ovládáním při zalícené zbrani (byť soudě podle odbytu to není nijak zásadní). Provedení s upevněním obou objímek až vzadu před okulárem vyžaduje speciální dozadu prodlouženou montáž nebo asi 50 mm vzad vytaženou lištu - základnu montáže. Záleží ale na konkrétní zbrani a zvycích a postavě uživatele. Lépe lze tenhle problém zvládnout u zbraně s integrovanou weaver lištou, po které mohu zaměřovač posunout.
Jako snad všechny elektronické přístroje, trpí i Photon RT na softwarové neduhy aktuálního firmware. Kupříkladu avizovaná WiFi se rozpojuje a stahované video z přístroje se nepřenese. Musíte tak začít znovu, a jelikož není přenos příliš rychlý, trvá několik desítek sekund až minut (podle délky nahrávky - test byl proveden s Lenovo P2 Android 7.0 a iPAD Air2 iOS 11.1).
Rovněž přenos obrazu do telefonu doprovází přerušení spojení. Kabelové připojení Photona k Windows 10 se prostě nepodařilo (zřejmě díky chybějícímu ovladači USB MASS STORAGE pro Windows 10, s Windows 7 proběhlo připojení korektně. Je tedy do budoucna co vylepšovat.
Ať chceme nebo ne, Photon se stal fenoménem naší noční lovecké scény, z části díky přemnožené černé zvěři, z části díky uživatelským vlastnostem, které ve své cenové kategorii nabízí. Mnoho kolegů, kteří donedávna kriticky sledovali každé procento transmise světla značkových puškohledů, má dnes na zbrani tuhle „plastovou televizi“ a zjišťuje, že tato „televize“ značkové zaměřovače téměř nepustí do lesa. Vloni jsem byl svědkem „hospodského rozhovoru“ několika postarších mysliveckých kolegů. Jeden z nich předváděl zbytku společnosti nového Photona XT slovy: „Chlapi, co vám budu povídat, byly to dvě penze, ale stojí to za to!“
My skalní lovci černé přejeme Photonu – tuzemské legendě mezi loveckými zaměřovači, aby právě s jeho výrazným přispěním převýšil letošní lov černé zvěře v tuzemsku 200 000 ks – vždyť jsou to podle všeho jen necelé dvě desítky kusů na jednoho Photona.
 
Martin VALENTA a Ondřej PLOCEK
 
 
 
Zpracování dat...