ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2017

47. ročník národního finále Zlatá srnčí trofej kategorie A

Myslivost 10/2017, str. 132  Martin Záviška
Letošní ročník soustředění mladých myslivců a přátel přírody, které každoročně pořádá ČMMJ, z.s., přivítala Šumava. Konkrétně výborně vybavené rekreační zařízení Olšina u Horní Plané, které provozují Vojenské lesy a statky, s.p. Krásné prostředí u rybníka Olšina umocňovalo ještě skvělé zázemí, které poskytovalo hřiště na kopanou, plážový volejbal, kde se děti utkávaly ve vybíjené, prostory k sušení oblečení a hned tři klubovny, které byly k dispozici v případě deštivého počasí.
Že vnitřní prostory využijeme častěji než bychom si přáli, se ukázalo už 15.7. při příjezdu účastníků. Přes dešťové přeháňky se děti ubytovaly a až do večeře se vydaly na průzkum okolí. Po úvodním nástupu následovalo tradiční představení oddílů u táboráku. Tématem tábora byl letos Svět v oblacích a od něj se odvíjely i názvy oddílů – Kulíšci, Volavky, Motáci a Vorly. Děti by se bavily a s kytarou zpívaly asi až do rána, kdyby na ně již v neděli ráno nečekala první část soutěže, a to testy.
Ty byly složené ze sta otázek zahrnujících všechny oblasti myslivosti od zoologie až po střelectví, ale i třeba ochrany přírody. Otázky jsou navržené tak, aby ukázaly vědomosti těch nejzdatnějších, ale i úplných nováčků. Zkrátka chceme vědět, co děti znají a ne co neznají.
K oddechu po testech přispěla společná vybíjená a vycházky do přírody, kde už děti odlévaly stopy. Odlévání stop je jednou z mnoha soutěží, ve kterých se děti utkávají a bojují o vítězství v celotáborové hře, na konci které vítězný oddíl získá lovecké nože.
K dalším soutěžím patří vybíjená, kopaná, střelba ze vzduchovky, každodenní kvíz Otázky na večer, soutěžení v netradičních disciplínách s názvem Hurá olympiáda, vaření kotlíkového guláše, Bavíme se sami, kde oddíly prezentují svůj pokřik, básničku nebo písničku a scénku, a vrcholem je vždy netrpělivě očekávaná Cesta za pokladem. Letos měly oddíly po částech vytvořit do soutěže i táborovou vlajku, ale děti se na ní „vyřádily“ tak, že se při nejlepší vůli nedalo určit, která část je hezčí. Vlajka pak až do konce zdobila náš tábor.
Pondělní program byl ve znamení prezentace VLS a jejich lesní pedagogiky. Na jednotlivých stanovištích byly k vidění rostliny a stromy z okolí a nechyběla ani myslivecká část s ukázkami shozů, kůží a podobně. Pro děti to byl skvělý zdroj informací, který se jim výborně hodil k pozdější praktické části soutěže.
Odpoledne už na první dva oddíly čekalo táboření s vařením kotlíkového guláše a přespáním mimo tábor. K němu se přesunuly k chatě na druhou stranu Olšiny. K zážitkům přispělo určitě i pozorování bobrů, kteří se snad ze zvědavosti připluli na táborníky podívat. Další dva oddíly se už utkávaly ve sportech a účastnily se přípravy na stezku, která byla připravena jako krátké učební bloky se zaměřením na střelectví, lovectví a kynologii.
Čtvrteční program zpestřila návštěva pana Zaleše s dravci. Dětem se určitě nejvíce líbily letové ukázky, na kterých se podílely. Měly možnost vidět dravce a sovy ze všech končin světa a poutavé povídání sokolníka přispělo ke skvělému večeru.
Na pátek připadl celodenní výlet do obor společnosti Agrowald ze sídlem v Rožmberku, která se zabývá kromě chovu jelení, daňčí, mufloní a černé zvěře i chovem bizonů, které jsme mohli na vlastní oči pozorovat. Po celý výlet nás provázel Ing. Roman Urbanec, Ph.D., který povyprávěl nejen o specifikách chovu jednotlivých druhů zvěře, ale o historii okolí Rožmberka a životě v podhůří Šumavy. K výletu patřila i návštěva městečka Rožmberk, kterou děti využily k nákupům dárků pro rodiče.
Pro předpověď špatného počasí jsme praktickou část soutěže přesunuli již na sobotu a ta se při slunečném dnu vydařila. Soutěžící na trase v lese určovali rostliny a dřeviny, pobytové stopy, poznávali jednotlivé druhy zvěře např. podle trofejí, lebek, čelistí, pokryvu těla. Součástí byly i lovecké, střelecké či kynologické pomůcky. Zkrátka vše, s čím přijdou v myslivecké praxi do styku. Celkem bylo na trase 125 exponátů.
Další dny se nesly ve znamení špatného počasí, ale ani to nás nepřekvapilo. Střelba ze vzduchovky se uskutečnila ve velkém vojenském stanu, který pro nás pracovníci VLS postavili přímo v táboře. S velkým ohlasem se setkalo vyprávění s promítáním videí a fotek z lovů jak v Čechách, tak třeba ve Finsku, které si připravil oddílový vedoucí Marek Šťovík.
I přes deštivé počasí si pro nás připravil s kolegy kynologickou ukázku Ing. Martin Kočí. Představila se plemena loveckých psů všech skupin. O každém plemeni se děti dozvěděly, na co se používá, jak pracuje a na závěr mohly sledovat třeba práci na vlečce s přinášením zvěře.
Ve čtvrtek přišel vrchol celotáborové soutěže - Cesta za pokladem. Děti po oddílech plnily nejrůznější úkoly, luštily šifry a bavily se nad převleky vedoucích. Na samém konci cesty čekala na všechny odměna v podobě sestřelení sladkého pokladu.
Perličkou čtvrtečního večera byla návštěva „zlatého hocha z Nagana“ Dominika Haška, který dětem povyprávěl o svých začátcích s myslivostí a o svém projektu na ochranu přírody. Velkým suvenýrem se pro účastníky staly čepice s Dominikovým podpisem.
Nadešel pátek a s ním očekávané vyhlášení výsledků národního finále ZST. Ještě ráno před ním si společně s dětmi zasoutěžili vedoucí v netradičních sportovních a dovednostních disciplínách, ve který není nouze o spoustu kuriózních a zábavných situací.
Samotného vyhlášení výsledků se za VLS zúčastnil ředitel divize Horní Planá Ing. Král a za ČMMJ jednatelka Martina Novotná. Při slavnostním aktu orámovaném troubením mysliveckých trubačů, se děti dozvěděly své umístění a získané body a po focení se mohly vrhnout na prohlídku cen, které pro ně organizátoři a sponzoři připravili. A nebylo jich opravdu málo. Za věnované ceny bych rád poděkoval firmám LČR, s.p., Vojenské lesy a statky, s.p., Česká zbrojovka, a.s., Sellier and Bellot, a.s., Swarovski Optik, Myslivost, s.r.o., ČZU v Praze, Fakulta lesnická a dřevařská, Agentura Rembrant, Les a zahrada, s.r.o., Klášterní lesy Strahov.
Velké poděkování patří všem skvělým vedoucím letošního ročníku, kteří vyšli právě z řad účastníků ZST, a kterými byli Věra Henzlová, Michal Beran, Žaneta Horváthová, Tomáš Češek, Marek Šťovík, Ivana Henzlová, Barbora Urbanová, Tomáš Chmelík, Petra Matoušková. Děkuji i zdravotnici Veronice Tomáškové, která hojila bolístky dětem i vedoucím, a to jak na těle, tak na duši.
Největší dík patří kuchařkám, za pohádkovou stravu, veškerému personálu, který se po celou dobu o nás staral a hlavně správkyni RZ Olšina paní Haldové, pro kterou nebylo nic problémem, a vždy nám ochotně ve všem vyšla vstříc.
A co říct na závěr? Zlatá srnčí trofej je tradice, která přetrvává. A za nás vedoucí chci říct, že se budeme i v dalších letech snažit vytrvat a připravovat program, který by přitáhl další mladé přátele myslivosti a přírody do našeho kruhu. Z rozesmátých a šťastných tváří dětí se dá usoudit, že letošní ročník národního finále ZST byl i přes nepřízeň počasí úspěšný a budeme se i na nové účastníky těšit zase příští rok.
Martin ZÁVIŠKA, hlavní vedoucí


Přiložené dokumenty

Vysledkova-listina-A Vysledkova-listina-A (238,38 KB)
Zpracování dat...