ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2017

Opakovací kulovnice Sauer S 100

Myslivost 10/2017, str. 54  Martin Helebrant
Firma Sauer je dlouhodobě výrobcem hodně dobrých opakovacích kulovnic. Vlajkovou lodí je opakovací kulovnice řady 404 s odnímatelnou hlavní a regulovatelným spoušťovým mechanismem. Je to špičková zbraň, konstrukčně nepochybně velmi zajímavá a progresivní, ale výrobce si ji také nechá podle toho zaplatit. Takže to není zbraň pro každého. Trh chce kvalitní zbraň, ale také za dobrou cenu. Proto Sauer nabídl v roce 2013 i levnější opakovací kulovnici, model S 101. Ale asi to nebyla ta úplně správně cenově dostupná kulovnice, protože v roce 2016 představil Sauer na veletrhu IWA novou ekonomickou kulovnici, model S 100. Díky laskavosti dovozce, firmy Arms CZ, jsem mohl novou kulovnici důkladně vyzkoušet. Kulovnici jsem dostal k testu v jedné z nejrozšířenějších kulových ráží, v 30-06 Springfield.
 
Na první pohled je nová kulovnice hodně podobná Saueru S 101. Již ten byl účelný a jednoduchý, ale u nové „stovky“ se šlo dál, o docela dost dál, včetně využití již existujících dílů, aby se kvůli novému, ekonomickému modelu nemusela přestavovat výroba. Výsledkem je velmi spřátelená cena zbraně.
Sauer 100 je opakovací kulovnice s válcovým odsuvným závěrem. Nabízí se ve dvou provedeních, pažba může být buď dřevěná nebo plastová (provedení XT). Ten dřevěný základ tvoří buková, ale elegantně mořená pažba (u cenově dostupné zbraně asi nikdo nebude čekat luxusní ořechové dřevo). Na první pohled je to ale poměrně hezké provedení, určitě nic prvoplánově laciného.
Koncepčně je to americká pažba, podélné symetrická, takže vyhoví levákovi i pravákovi. Pažba je ukončena poměrně silnou botkou ze středně tvrdé pryže.
Předpažbí má na svém předním konci lehký náznak tulipánu (tzv. „ohrnutý pysk“ nebo „šnábl“), podélná linie je přímá, příčný průřez je oblý.
Na úchopových plochách je pažba zdrsněna kosočtverečnou rybinou.
Na obou koncích pažby jsou jednoduché čepy na upevnění poutka nosného řemenu.
Systém je ocelový a v pažbě je usazen pomocí přesně obrobeného kotevního bloku z lehkého kovu, vlepeného do pažby. Firma Sauer tomuto způsobu uložení říká Ever Rest.
Hlaveň je v základním provedení dlouhá 56 cm a je holá, bez mířidel. Pouzdro závěru je uzavřené, ale výhozné okénko je natolik rozměrné, že zasahuje až do horního prostoru mezi předním a zadním můstkem. Poskytuje tak bohatý dostatek prostoru pro případné odstranění vzpříčené nábojnice nebo nějaké jiné závady. Samo pouzdro je ve své zadní části hraněné, přední můstek je válcový. Vzadu na pravé straně pouzdra závěru je záchyt, po jehož stisku je možné závěr ze zbraně vysunout.
Na pravé straně pouzdra závěru je manuální pojistka s válcovým hmatníkem. Pojistka má tři polohy – zcela vepředu je poloha Odjištěno (závěr lze otevřít), uprostřed je poloha Zajištěno a závěr lze otevřít a nakonec, zcela vzadu je poloha Zajištěno, závěr zablokován.
Závěr je válcový, remingtonova typu, tj. s krátkým drápkem příčně odpruženého vytahovače a s vyhazovači tvořenými dvěma odpruženými čepy nesenými v čele závěru. Závěr sám je uzamčen třemi ozuby na hlavě, zamyká do hlavňové stopky. Tohle je jedno z výrobních zjednodušení oproti S 101, ta měla weatherby závěr se 6 ozuby. Nevnímám to jako újmu nebo nemístné šetření, ostatně, když u weatherbyovského závěru budete podrobně zkoumat záběr ozubů záběru, tak zjistíte, že jen výjimečně „píšou“ všechny ozuby. Většinou jsou 2–3 ozuby volnější a do závěru dosednou naplno až pod zatížením tlakem spalných plynů při výstřelu.
Závěr je vedený uvnitř pouzdra závěru plným povrchem válcové plochy svého těla a drážkou, do které zapadá záchyt závěru.
Klika závěru je ohnutá mírně dozadu, tak aby se dostala do příznivé polohy vůči spoušti a ruce držící zbraň. Ukončená je kuličkou z lehkého kovu s rozsáhlými vruby na obvodu. Závěr není uživatelem rozebíratelný. Závěr se napíná v mauserovském stylu, tj. při otvírání.
Matice závěru je vzadu šikmo seříznutá. Vzadu z ní vystoupí při napnutí bicího mechanismu malý kousek temene úderníku, zvýrazněný červeným kroužkem.
Na spodní straně pažby je rámeček z nemagnetického kovu, který v sobě nese lučík spouště a současně slouží jako ústí zásobníkové šachty a nese i mechanismus záchytu zásobníku. Zásobník sám je plastový, dvojřadý s dvojřadým vyústěním. Tlačítko záchytu zásobníku je před zásobníkovou šachtou. Podrobnou rozměrovou analýzu jsem provést nemohl, ale pokus ukázal, že zásobníky do kulovnic S 101 a S 100 jsou zaměnitelné. Rámeček drží na jeho místě dva šrouby s vnitřním šestihranem. Pozor, po jejich vyšroubování ale ještě pořád není možné vyložit systém z pažby.
Pokud je cílem vyložení systému z pažby, pak začněte sejmutím spodního rámečku. Vyjměte oba dva šrouby a sundejte rámeček. Na předním uložení systému je šestihranná matice. Teprve ta je upevňuje systém vůči duralovému bloku v pažbě. Po jejím vyšroubování lze vyložit systém z pažby. Ale pozor, pod zadním kotevním bodem systému je mezi železem a pažbou sloupec podložek. Bez něj systém zpět do pažby neupevníte a potřebujete všechny podložky a ve správné poloze (podložky nejsou symetrické).
Spoušťový mechanismus má regulovatelný odpor nastavovaný malým červíkem s vnitřním šestihranem. Rozsah regulace je mezi asi 10 a 20 Newton, tovární nastavení je asi 11 Newton. Spoušť nemá napínáček.
Hlaveň a systém jsou černě matné. Dřevo pažby je chráněné matným lakem (asi polyuretanovým).
 
Zbraň byla osazená zaměřovacím dalekohledem Meopta Meostar R1 3-12x56 RD na hexagonální montáži, tzv. Hexalock. Firma Sauer ji sdílí se zbytkem ekonomické skupiny pánu Lükeho a Ortmeiera, do které patří mimo jiné i firma Mauser.
Hexagonální, česky šestiúhelníková, montáž usazuje zaměřovací dalekohled na dvě kuželová sedla na základnách pevně spojených s pouzdrem závěru. Kolem nich je kalíšek se třemi ozuby, velice podobný uzamykacím ozubům závěru kulovnice. Na kroužcích zaměřovače jsou kuželové čepy a kolem nich je otočný prstenec se šikmými plochami a trojúhelníkovým výřezem.
Při instalaci zaměřovacího dalekohledu se prstenec převlékne přes kalíšek, kužely dosednou do sedel a pootočením prstence se montáž uzamkne. Výsledkem je zaměřovací dalekohled usazený na dvou kuželových čepech, tedy alespoň teoreticky mimořádně přesně, přitom plně opakovatelně. Montáž je kompaktní, tuhá a velmi rychlá na ovládání.
 
Celá zbraň je velmi solidně vyrobená, bez ohledu na fakt, že se jedná o nejdostupnější ze sauerovských kulovnic. Jediným bodem, který mi tak trochu zvedl obočí, je sloupek podložek pod zadním kotevním bodem systému. Je to funkční řešení, je to pragmatické řešení, ale z řemeslného hlediska by se mi moc líbilo, kdyby místo podložek slepených vazelínou byla krátká trubička. Rozdíl v ceně by snad nebyl drastický.
První dojem z kulovnice je „takový amerikánský“, jak říkával jeden můj dávný kamarád. Nemyslel tím nic zlého. Znamenalo to, že kulovnice je prostě účelová, jednoduchá, na nic si nehraje, je to hlavně nástroj, ale současně je spolehlivě funkční.
Zbraň je celkem kompaktní, snadno se nese s ruce, je obratná a rychle se zvedá k líci. Prostě Sauer 100 je pracovní karabina, která se dá stejně pohodlně vézt na sedadle, stejně jako v sedle. Přitom je to docela elegantní, kultivovaná zbraň, žádná hrubá „traktorka“.
Příjemný první dojem podpořilo i bližší seznámení se spouští. Ta má jednoduchý odpor a krátký, velice hladký chod. O kvalitě spouště svědčí i data zjištěná digitálním měřidlem odporu spouště Lyman.
Následně jsem se odebral s kulovnicí na mělnickou střelnici Chloumek, kde jsem pomocí hradel se třemi čidly změřil rychlosti střel a současně jsem ověřil přesnost zbraně. K testu jsem zvolil náboj Sellier & Bellot s poloplášťovou střelou se střižnou hranou SPCE o hmotnosti 11,7 gramu – v Česku asi nejprodávanější náboj v této ráži, a náboj Geco s poloplášťovou ogivální střelou o hmotnosti 11,0 gramů. Výsledky vcelku odpovídaly tomu, co bych od loveckého střeliva očekával. Náboje jsou si energeticky velice blízké, směrodatné odchylky rychlostí obou nábojů spolehlivě vyhoví loveckým potřebám, v případě nábojů Geco jsou výsledky na dokonce na docela slušné terčové úrovni. Bez ohledu na rozdíl v odchylkách oba dva náboje v papíru dělaly na 100 metrů hezké skupiny o průměru kolem 2,5 cm, tedy pod jednou úhlovou minutou. Volba mezi konkrétními náboji je již otázkou osobní preference a zkušenosti s terminálním účinkem střely ve zvěřině.
Od lovecké zbraně, s relativně lehkou hlavní, nic lepšího, než co předvedl Sauer 100 s oběma náboji, asi nečekám a ani nevyžaduji. V kombinaci se zaměřovacím dalekohlede Meopta Meostar R1 3-12x56 RD je to jednoduchá, ale plně funkční univerzální myslivecká kulovnice.,
 
Měl jsem chvíli času a v kapse pár nepoužitých nábojů, tak jsem si zkusil na 100 metrů střelbu z volné ruky na gongy. Byly dva – jeden jako figura nekrytě ležícího střelce, druhý prostý, kruhový o průměru asi 13 cm. Sauer 100 mě tady překvapil pohotovostí prosté americké pažby, firma se chlubí, že má rozměry pažby opravdu vychytané a vyladěné k vysokému stupni dokonalosti a jsem celkem náchylný jí v tomhle směru věřit. Přilícení bylo rychlé a přesné, zbraň končila přilícení vyrovnaná s okem a směřující k cíli.
Závěr se pohyboval jako na hedvábném šátku – chod byl trochu tuhý, ale jistý a bez vůlí a viklání. Dosahu na spoušť i na kliku nebylo co vytknout. Pojistka byla pro praváka v pohodlném dosahu palce silné ruky, obě krajní polohy byly jisté a spolehlivé, střední polohu – zajištěno s možností otevřít i při napnutém úderníku závěr – jsem musel trochu hledat, ale to není v mých očích nic zásadního.
Při rychlém odjištění má pojistka tendenci poslední kousek své dráhy do polohy Odjištěno „doskočit“ sama. Poskočení provází docela výrazné cvaknutí. Do značné míry se mu dá čelit přibrzděním pojistky palcem a ukazováčkem. Jen je třeba na to, zvláště při čekané, pamatovat.
 
Dovolte mi na závěr udělat takovou malou rozdílovou analýzu Saueru 100 a jeho staršího příbuzného Saueru 101 a současně shrnout vše výše uvedené.
Nevím, jak přesně znělo zadání konstruktérům, ale Sauer 100 na mě dělal dojem, že dostali za úkol ze „stojedničky“ ořezat vše, co nebylo nutné pro funkci, a přitom neublížit celkové kvalitě zbraně. Zjednodušili závěr – namísto dvouřadého weatherbyho je prostý remington. Namísto matice závěru s vypouštěčem je jednoduchá pojistka jistící spoušťovou páku. Namísto za tepla lisované a kolíkované hlavně má S 100 hlaveň do pouzdra závěru zašroubovanou.
Pouzdro závěru je velice podobné, podle mě se bude vyrábět z jednoho a toho samého polotovaru a změny ve výrobě jsou jen minimální.
Spousta drobných dílů zbraně – lučík, zásobník, klika závěru s kuličkou … je zjevně unifikovaná, společná pro modely 101 i 100, což zlevňuje výrobu. A pokud už není unifikovaný celý díl, je unifikovaný celý polotovar. Například tělo závěru Saueru 100 a 101 má shodný průměr a s největší pravděpodobností se vyrábí ze stejného polotovaru, podobná situace je s maticí závěru a s pouzdrem závěru. Dopad do konečné ceny je nabíledni.
Buková pažba mi v zásadě nevadí, ostatně je tak šikovně namořená, že si toho buku v podstatě ani nevšimnete.
 
Sauer 100 ale má i jedno docela ošemetné místo. Závěr lze totiž do pouzdra vložit pootočený o 120°, tedy s klikou trčící doleva. A pokud závěr zasunete do zbraně v téhle poloze, pak se může stát, že spoušťová páka zapadne do drážky závěru, ve které se normálně pohybuje záchyt závěru. Pak máte problém, protože odpružená spoušťová páka z drážky závěru nelze po dobrém a snadno vyndat. Tedy nelze ani vrátit závěr do správné polohy. Závěr ani nezavřete a nezamknete.
Jediné mně známé řešení problému je, že vyložíte systém z pažby a sejmete ze systému spoušťový mechanismus. Tím se závěr uvolní. Pokud víte, co kde a jak povolit a pokud máte čím, není to nijak kritická operace, ale přesto by tuhle operaci určitě měl dělat puškař. Pokud si ale budete pamatovat, že závěr se vkládá do pouzdra vždy klikou proti výřezu, je vše bez problémů.
 
Sauer 100 je kulovnice, která v mých očích vrchovatě naplnila pořekadlo, že „chudoba cti netratí“. Je to vysoce funkční, jednoduchá kulovnice, spolehlivá, vyrobená sice maximálně jednoduše, ale aniž by ustoupila vysokým nárokům firmy Sauer.
Hodně se mi líbila její ergonomie, ta puška mi prostě hned od prvního přilícení „rostla z ruky a ramene“. Pokud Sauer vychvaluje ergonomii pažby, pak se opravdu má čím chlubit a je mu ke cti, že základní geometrii pažby sdílí od nejdražšího modelu 404 až k základní „stovce“.
Sauer 100 jako celek je velmi zajímavou volbou z nabídky pracovních či cenově dostupných opakovacích kulovnic dneška. Jednoduchost mi nevadí a svou kvalitou neustupuje vyšším řadám zbraní předního světového výrobce.
Ing. Martin HELEBRANT
Za zapůjčení zbraně k testu děkuji firmě Arms CZ, dovozci kulovnic Sauer do ČR.
 
 
 
TECHNICKÁ DATA
kulovnic Sauer 100
Ráže:
v řadě Mini: 222 Remington, 223 Remington,
v řadě Medium: 243 Winchester, 270 Winchester, 308 Winchester, 30-06 Springfield, 6,5 Creedmoor, 6,5x55, 8 x57 IS, 9,3x62,
v řadě Magnum: 7 mm Remington Magnum, 300 Winchester Magnum
Délka hlavně:
v řadě Mini a Standard 56 cm,
v řadě Magnum 62 cm
Hmotnost prázdné zbraně:
v řadě Mini a Standard 3050 g,
v řadě Magnum 3150 g
Kapacita zásobníku:
v řadě Mini a Standard 5 nábojů,
v řadě Magnum 4 náboje
Zpracování dat...