ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2017

Termovizní monokulár DALI S240-19

Myslivost 10/2017, str. 52  Martin Příhoda
Letos jsem již testoval mnoho nových termovizí, neboť téměř všichni výrobci na trhu uvedli, ještě před sezónou, své nové modely. Nyní, po půl roce, se mi opět do rukou dostala novinka od značky DALI, tentokrát s označením S240-19. Termovizi mi opět zaslal na testování distributor termovizedali.cz.
Po otevření krabice jsem nejprve nabyl dojmu, že mi byl zapůjčen jejich vyšší model S240 s 25mm čočkou, který jsem testoval před půl rokem. Po bližším ohledání jsem však zjistil, že je vše v pořádku a že v ruce držím nový základní model s 19mm čočkou. Důvodem mého prvotního dojmu je bytelná konstrukce modelu S240-19, která je vzhledově i velikostně stejná jako u vyššího modelu S240. Tato volba rozhodně není na škodu a kvituji ji, neboť termovize perfektně padne do ruky. Obdobnou konstrukci využívají i výrobci dalších termovizí, je léty osvědčená a ovládání pomocí pouze čtyřech tlačítek je jednoduché, intuitivní a umožňuje rychlé použití.
 
OBECNĚ O TERMOVIZÍCH
Věřím, že na za začátek čtenáři uvítají několik obecných informací o zásadních parametrech určujících kvalitu termovize.
Termovize pracuje na principu detekce infračervených vln, které vyzařují všechny objekty s teplotou vyšší než absolutní nula. Vykreslení obrazu využívá zákonitosti mezi vztahem teploty povrchu a intenzitou vyzařovaného infračerveného záření. Velmi zjednodušeně řečeno - termovize „dělá obrázky“ z tepla. Tato nová technologie je již hojně využívána v myslivosti. Za dobu mé praxe mi rukama prošly desítky přístrojů s cenovkami začínajícími na nižších řádech desítek tisíc korun, jako FLIR TK, až po přístroje využívané výhradně pro vojenské účely v řádech stovek tisíc korun.
Výhodou termovize oproti nočnímu vidění je možnost detekce i za dne, a to v omezené míře i přes křoví. Termovizí lze detekovat teplé objekty i přes mlhu, sněžení a déšť. Musíme však počítat, že takto zhoršené meteorologické podmínky nám mohou snížit dosah detekce a schopnost přečtení zvěře.
 
PARAMETRY
Rozdíly DALI S240-19, oproti zmíněné termovizi DALI S240 jsou v čočce a podpoře přenosu obrazu z termovize do externího zařízení. DALI S240 má 25mm čočku, zatímco DALI S240-19 má čočku o velikosti 19 mm a nabízí výstup obrazu pouze přes přiložený kabel.
Schopnost detekce živého objektu u termovizí je dána primárně kvalitou čočky, velikostí čočky a rozlišením jádra. Výrobce uvádí, že DALI disponuje čočkou s vysokou příměsí Germania, která je určující pro výsledné kvalitní vykreslení obrazu. Uvedená schopnost detekce živého člověka až na 700 m u produktu s 19mm čočkou je více než dostačující. Na našem území se setkáváme s čočkami s průměry od 13 do 80 mm.
Z hlediska jádra výrobce mile překvapil a ponechal u modelu S240-19 stejně kvalitní jádro jako u svého vyššího modelu, tedy jádro s rozlišením 384x288 pixelů. Termovize na našem trhu běžně disponují jádry v rozmezí rozlišení od 160x120 pixelů až po 640x480 pixelů. Pro určení finální detekce přístroje musíme tedy zkombinovat výše uvedené parametry. Pro porovnání: detekce DALI S240 s 25mm čočkou je až na 1100 m, oproti již uvedené detekci 19mm čočky až na 700 m.
Obě termovize v portfoliu značky DALI disponují jádrem s frekvencí 60 Hz – obraz je tedy při pohybu zvěře, nebo pohybu se samotnou termokamerou, plynulý a neseká se. Zde opět platí, jako u rozlišení jádra a velikosti čočky „čím více, tím lépe“. Termovize z USA disponují jádry s frekvencí 9 Hz, 30 Hz a 60 Hz. Modely z Běloruska a Číny mívají zpravidla frekvenci 30 až 60 Hz. DALI je tedy parametrově s 60 Hz špičkou na trhu. Obraz termovize je poté vykreslován na displeji, snad všechny současné modely na trhu, určené k pozorování, disponují displejem o rozlišení 640x480px, nejinak tomu je u DALI.
Všechny výše uvedené parametry mají vliv i na vykreslení scény a čistotu obrazu, která jde ruku v ruce se schopností detekovat.
 
TEST V TERÉNU
Termovizi jsme s kolegou testovali přes den i v noci o víkendu z 9. na 10. září, teplota přes den se pohybovala kolem 20 °C a v noci dosahovala 10 °C. Termovizi jsem testovali v prostředí lesa a louky u Pardubic. Detekční vzdálenosti jsme ověřovali pomocí dálkoměru.
DALI S240-19 dosahovala detekční vzdálenosti lidské postavy za dne zhruba na 650 m, po zapnutí funkce Hot Point jsme detekovali opravdu až na vzdálenost 700 m. Funkcí Hot Point jsou podle dodavatele osazeny všechny pozorovací termovize značky DALI. Jedná se o kříž určující vůbec nejteplejší bod v celém zorném poli. Právě funkce Hot Point, ve spolupráci se zobrazením teplé jako bíle (w-hot), mi pomáhala detekovat na největší vzdálenost.
Pokud jsem sledoval krmeliště na vzdálenost zhruba 150 m, tak jsem konkrétní kusy nejlépe přečetl pomocí zobrazení teplá-bílá (w-hot).
Dalším režimem, který termovize nabízí, je zobrazení teplé jako černé, nebo červené barvy, zde jde již o preferenci uživatele, který mód mu vyhovuje nejvíce. Je však nutné podotknout, že uvedené tři režimy zobrazení scény jsou pro výkon myslivosti zcela postačující.
Při večerním testu, kdy byla okolní krajina vychladlá, jsem kolegu detekoval bez problémů na uvedených 700 m a na 350 m jsem byl schopen jasně rozpoznat, že se jedná o člověka. Je nutné podotknout, že na vzdálenost 700 m jsem na displeji kolegu detekoval jen jako bílý bod.
Termovizi já i kolegové často používáme pro detekci barvy po nástřelu. Vhodnost DALI S240-19 k této detekci jsme měli možnost si ověřit i daný večer. Zhruba 2 minuty po nástřelu byla barva krásně vidět v kontrastu s okolím.
Od května nabízí výrobce vylepšený firmware, kterým osázel všechny své termovize. Tento firmware nabízí vylepšené vykreslení obrazu a možnost úpravy kontrastu barev – uživatel má tedy možnost ještě „vylepšit“ detekci tak, aby odpovídala konkrétním podmínkám. Jak nám však bylo řečeno, do nastavení jsme ani nemuseli zasahovat, všechny hodnoty jsou přednastaveny na výchozí a plně jsme si s tímto továrním nastavením vystačili. Jedná se spíše o příjemné vylepšení pro uživatele, kteří si chtějí doladit výsledný obraz ručně.
Zařízení jsme testovali s přestávkami, kdy jsme termovizi jedním stiskem tlačítka uvedli do úsporném režimu, po dobu zhruba 6 hodin a baterie byla na čtvrtině své kapacity, lze tedy odhadovat, že baterie vydrží opravdu minimálně 5 hodin provozu. Dodavatelem jsme byli poučení, že lze výdrž baterie prodloužit až na 12 hodin pomocí tzv. powerbanky – externího zdroje za pár stovek korun.
Výhodou zařízení DALI je nabíjení pomocí klasického mini-USB portu – tedy „klasické mobilní“ nabíječky, kterou má většina lidí doma a v automobilu. Výrobce dodává s balením i originální nabíječku, polstrovanou krabici, obal na termovizi a kabel k přenosu obrazu do externího zařízení.
 
SHRNUTÍ
Termovize DALI S240-19 hned v několika parametrech příjemně překvapila, a to převážně v opravdovém dosahu detekce až na 700 m a funkci Hot Point, která podporuje dosah detekce a pomáhá rychle detekovat nejteplejší bod v daném spektru – většinou zvěř.
Startovací dobu 7 sekund je možné obejít pomocí úsporného režimu, ze kterého se termovize „probudí“ za zlomek sekundy jedním stiskem tlačítka.
Na závěr stejně jako u modelu s 25mm čočkou i tentokrát musím vyzdvihnout jednoduché a intuitivní ovládání, krásně vykreslený obraz a dostupnou cenu pohybující se okolo 39 990 Kč v DPH.
Martin PŘÍHODA
 
Zpracování dat...