Časopis Myslivost

Psi si naši péči zaslouží

Myslivost 9/2017, str. 55  Lubomír Hajný
Letní povídání s veterinárním lékařem Mezi myslivci je velká část kynologů. Mnozí jsou zkušení chovatelé a cvičitelé. Najdou se i takoví, kteří s kynologií a chovem psů začínají a lovecký pes byl pro ně vstupní branou k samotné myslivosti. Nejen pro začátečníky v lovecké kynologii jsem připravil rozhovor se zkušeným veterinárním lékařem MVDr. Jakubem Nowakem.
 
Pane doktore, začneme postupně. Když si chceme koupit štěně loveckého psa, na co dávat pozor?
Jako u všech plemen, a to nejen loveckých, bychom měli volit štěně s průkazem původu. U loveckých psů to ani jinak nejde, chceme-li jej používat v myslivecké praxi. Pes bez průkazu původu je vyloučen z loveckých zkoušek a nemůže se účastnit ani výstav.
Dovolím si připomenout pár omylů, které se o štěňatech a průkazu původu objevují mezi veřejností. Pokud dva chovní jedinci – rodiče štěňat splnili veškeré podmínky k chovnosti, jejich štěňata jsou vždy s průkazem původu a je jedno, zda se ve vrhu narodí dvě štěňata nebo patnáct. Není tedy pravda, že průkazy původu se udělují jen pro šest štěňat, jen fenám a podobně.
Rovněž když si pročítáte inzeráty na prodej psů a vidíme, že je tam napsáno: čistokrevný pes bez průkazu původu, je to nesmysl. Pes je buďto s průkazem původu, a je tedy čistokrevný, nebo je to pes pouze příbuzný plemeni, a tedy bez průkazu původu. 
A k samotnému výběru štěněte. Pokud jsme již rozhodnuti pro konkrétní plemeno, můžeme kontaktovat klub tohoto plemene, poradce chovu, případně přímo chovatele. Samozřejmostí by dnes měla být smlouva o prodeji štěněte a informace od chovatele co se týká zdravotního a výživového stavu štěněte.
Samotný odběr od chovatele by měl být po 8. týdnu života štěněte. Je namístě prohlídka štěněte, zda nevykazuje známky nemoci, podvýživy či parazitů. Štěně by mělo být minimálně třikrát odčervené a je ideální, když je odčervení potvrzeno veterinárním lékařem v očkovacím průkazu. V očkovacím průkazu by rovněž mělo být potvrzení o očkování proti psince a parvoviróze. Nesmíme zapomínat na další schéma očkování, aby nastávající majitel štěněte věděl, kdy další očkování absolvovat. Když si kupujeme štěně, měli bychom odebrat jen štěně klinicky zdravé. 
 
Na co je dále důležité nezapomenout hned po příjezdu domů? 
Nechat štěněti pár dnů na aklimatizaci a zvyknutí si v novém prostředí. Poté se štěnětem navštívit veterináře k pokračování v očkování a prvotní veterinární prohlídce u nového majitele. Je velmi dobré si s veterinářem domluvit návštěvu například ke konci ordinační doby, aby se štěně nesetkalo s ostatními psy.
 
Co by se mohlo stát?
Je důležité si uvědomit, že štěně má za sebou jen jeden cyklus vakcinace, má vyrušené mateřské protilátky a jeho imunita je velmi křehká. Takže rozhodně doporučuji vyvarovat se plným čekárnám a kontaktu s ostatními i zdravými psy do doby další vakcinace, která je v 10. až 11. týdnu života štěněte. Poté se imunita psa posiluje a můžu s ním začít se setkávat se psy.
 
Velká část chovatelů řeší, čím psa krmit, zda granulemi nebo syrovou stravou, takzvaným barfem. Jaký je Váš názor na tuto problematiku?
Nezavrhuji ani jednu z variant jak krmit psy. A to za následujících podmínek. Pokud se rozhodneme krmit štěně granulemi, vybíráme ty s pokud možno co největším obsahem masa, ideálně bez obilovin, chemických konzervantů, barviv a ochucovadel. Důrazně varuji, že krmiva, která se prodávají v marketech s velmi nízkou cenou, jsou pro psy, a to nejen štěňata, naprosto nevhodná. Neobsahují prakticky žádné maso, a když si přečteme složení, je to hotová chemická laboratoř.
Ke krmení masem bych uvedl, že je vždy nutné si nejdříve nastudovat, jak takové krmení správně probíhá. Mnoho lidí si myslí, že psovi stačí dát maso do misky a o nic víc se nestarat. U chovatelů, kteří mají štěňata krmená jen masem, se lehce může stát, že neuhlídají správný poměr například vápníku, fosforu.
Pes vyžaduje i další složky krmiva, nejen maso. Pokud se chovatel rozhodne masem krmit, měl by si nastudovat odborné materiály, informovat se u zkušených chovatelů. Může se totiž stát, že přivodí nevědomky svému psovi zdravotní komplikace. 
 
A to mohou být jaké komplikace?
Minerální nerovnováha v organismu, avitaminóza a další. Vždycky platí, že by se měl chovatel sám aktivně zajímat, čím krmí svého psa. 
 
Napadá mě, že spousta myslivců krmí zvěřinou, je to vhodné pro psy?
Zvěřina je velmi kvalitní surovina. Ale opět platí stejný postup jako při krmení jiným druhem masa. Pes by měl dostávat do misky vyváženou stravu. Takže krmit jen zvěřinou není dobře, kdy psovi v dlouhodobém horizontu hrozí i selhání ledvin, pokud by měl v misce jen jednu surovinu.
Doporučuji majitelům udělat základní krevní rozbor u psa alespoň jednou za rok. Z krve jsme schopni posoudit, v jakém zdravotním stavu pes je. Mnohdy se stává, že pes má špatné krevní hodnoty, ale sám majitel zatím žádné změny zdravotního stavu u psa nepozoruje. 
 
Když se podíváme na očkování, která jsou povinná?
Jedná se pouze o vakcinaci proti vzteklině, ostatní jsou pouze doporučená. Pes musí být od 6. měsíce věku vakcinován proti vzteklině a provedení vakcinace se zaznamená do očkovacího průkazu. U veterinářů jsou vakcíny, které se musí opakovat každý rok, ale také lze očkovat proti vzteklině látkou, která působí tři roky. Doporučená vakcinace je proti psince, parvoviróze, tetanu a například borelióze. 
 
Jak například poznám, že pes má boreliózu?
Pes může mít podobné příznaky jako člověk. Může být méně aktivní, méně bude přijímat potravu, bude trpět bolestí svalů a podobně. Ale také se borelióza na psovi nemusí nijak projevit. Diagnostikovat ji lze z rozboru krve. 
 
Nemůže následovat jiná otázka než ta, která se pravidelně řeší snad u všech chovatelů: Jak ochránit svého psího svěřence před blechami a klíšťaty? Jaká je nejúčinnější metoda?
Tohle je velmi diskutovaná záležitost. Jsou různé možnosti a preparáty. Přípravky, které se psům aplikují na kůži, tzv. spot-on a obojky, a přípravky které se podávají vnitřně, kdy pes spolkne tabletu s různou délkou účinnosti. Obecně platí, že spot-ony mají účinnost v řádu týdnů, obojky měsíců a tablety jsou účinné také několik měsíců.
Rovněž je důležité zvážit, pro jakého psa je antiparazitní přípravek určen. U psa, který bude velmi často ve vodě a bude mít aplikován spot-on, lidově kapky, se účinnost takového preparátu výrazně sníží. Rovněž například pro norníka nebudu doporučovat z bezpečnostních důvodů obojek, za který se může v noře zachytit.
Z hlediska účinnosti nelze jednoznačně říci, že nejúčinnější je například obojek nebo tableta. U každého psa je to individuální. Ze své praxe mohu potvrdit, že mnozí majitelé chtějí obojek určité značky a jsou s nimi spokojení a jiní ho zavrhují jako neúčinný a volí raději podání tablety psovi. Důležité pro chovatele je pozorovat, zda nemá pes na přípravek proti parazitům nežádoucí reakci. Jedná se nejčastěji o svědění kůže, změny na kůži například pod antiparazitním obojkem a podobně. Všechny tyto reakce je potřeba sledovat a informovat o nich svého veterinárního lékaře. 
 
Lovecký pes je prakticky celý rok v honitbě a setkává se se zvěří, někdy i padlinami zvěře. Doporučujete odčervení psů?
Doporučuji preventivně jednou ročně udělat u psa koprologické vyšetření trusu a odčervovat přibližně čtyřikrát ročně. 
 
Občas se stane, že lovecký pes uteče. Doporučujete psa kromě tetování také čipovat?
Jednoznačně ano. Investice několika stokorun do aplikace čipu se nám vyplatí. Mnoho měst rovněž povinné čipování psů zavádí. Když už se stane, že nám pes uteče a odchytí jej městská nebo státní policie, pomocí čtečky čipů lze takového psa lehce identifikovat. Nesmíme ale zapomínat na to, že čip je potřeba nahlásit do registrů čipů. Pokud tak neučiníme, sice bude známo číslo čipu, ale majitel psa, pokud není čip zaevidován, je neznámý.
Ze zkušeností také vím, že je dobré mít aktuální fotografii psa, usnadní nám to práci při hledání psího tuláka.
Pokud se myslivcům pes ztratí, doporučuji následující postup. Informovat obecní nebo městský úřad v místě bydliště o tom, že postrádají psa. Rovněž je dobré podat tuto informaci i na sousední úřady měst a obcí. Informovat městskou a státní policii, na kterou se nálezci psa často obracejí, a podat informaci rovněž do nejbližšího útulku o ztrátě psa. A v dnešní době jsou velmi účinná sociální média, takže i zde informovat okolí o ztrátě psa. Zde například využijeme zmiňovanou fotografii psa. Nebojme se rovněž požádat veřejnost o pomoc s hledáním. 
 
Myslivci chodí se psy na hony, kde se také stává, že pes musí do ledové vody například pro kachnu. Existuje pro psa nějaké nebezpečí při práci v horších povětrnostních podmínkách? 
Pokud se loví třeba ke konci listopadu a pes jde do vody, kde je led, neměl by pes poté strávit dlouhou dobu na jednom místě bez možnosti vysušení a zahřátí. Psa bychom měli po vylezení z vody osušit hadrem, dekou a po skončení lovu jej nenechávat například uvázaného před mysliveckou chatou v chladu. Rovněž je na zvážení, jak často budeme v chladném počasí posílat psa do vody. V dlouhodobém horizontu se to opět může negativně projevit na zdravotním stavu psa. 
 
Stále jsme ještě v době dovolených, nabízí se proto otázka, když budu chtít se psem cestovat do zahraničí, co všechno budu potřebovat mít s sebou a na co si dávat pozor?
Záleží, kam budete chtít cestovat. Vždy doporučuji projít si stránky Ministerstva zahraničí ČR, kde jsou aktuální informace z jednotlivých zemí. Pokud budete cestovat v rámci Schengenského prostoru, na hranicích by žádný problém být neměl. Pes však musí mít europas, mikročip a musí být očkovaný proti vzteklině. Bez toho pes cestovat nemůže.
Pokud se rozhodneme vzít psa k moři, doporučuji aplikovat přípravek proti dirofilarióze (srdeční červivosti). Oblasti výskytu těchto parazitů jsou právě oblíbené destinace, jako je Chorvatsko a Itálie. Dával bych si rovněž pozor při cestách se psem na Ukrajinu. Zde se velmi šíří nemoc zvaná babezióza, kterou přenášejí klíšťata. Raději doporučuji se zde vyhnout kynologickým akcím. 
 
Zabrousíme i do první pomoci u psů, je léto, horko, nejen lidé mají problémy, je možné například oživovat psa, když nám zkolabuje?
Určitě to možné je. Oživování neboli resuscitace se u psa provádí tak, že psa položíme na pravý bok a stlačujeme mu hrudník v oblasti za předními končetinami ve frekvenci stokrát za minutu. Stlačení hrudníku provádíme u velkých psů oběma rukama a stlačujeme přibližně do jedné třetiny hloubky hrudníku. Resuscitaci provádíme tak dlouho, dokud nám pes nenabyde vědomí, nebo dokud nám nedojdou síly. Doporučuji se o resuscitaci alespoň pokusit, vždy je nějaká šance, že svého psího kamaráda přivedeme opět k životu. Bez naší pomoci je odsouzen ke smrti. 
 
Co ještě může loveckého psa ohrožovat v přírodě kromě náhlých kolapsů?
Nejčastěji asi úrazy všeho druhu, proto bychom měli být připraveni umět ošetřit například krvácení. U velkých tepenných krvácení první pomoc spočívá v aplikaci tlakových obvazů na ránu, případně zaškrcení končetiny nad poraněním. Pokud u sebe nemáme obvaz, improvizujeme a použijeme, pokud možno, čistý kus látky, tričko, košili a někdy nezbyde při prudkém krvácení nic jiného než stlačení rány holou rukou. U tepenného krvácení je pak vždy nutný rychlý transport k veterinárnímu lékaři.
Dále psa ohrožují různé otravy. Může nám pozřít například návnadu na potkany. Zde je první pomoc v podání 3% peroxidu vodíku do tlamy. U psa o hmotnosti 30 kg to může být jednorázově 20 ml. Peroxid vyvolá zvracení a nežádoucí látka se dostane ven. Tato první pomoc je možná přibližně do 30 minut od pozření látky. Opět je nutná návštěva veterinárního lékaře k dalšímu ošetření.
V letních měsících může stejně jako člověka i psa napadnout bodavý hmyz. Psa můžeme mít alergika a reakce na bodnutí se může rozvinout až do anafylaktického šoku. Jako první pomoc se může použít lék dithiaden, který je určen k léčbě u lidí. U psa velikosti ohaře můžeme podat jednorázově jednu tabletu, když vidíme, že se šok rozvíjí. Místo vpichu se rovněž snažíme ochladit, například vodou, kusem zmrzlého masa z mrazáku a podobně. 
 
Je toho poměrně hodně na co dávat pozor u psa. Dá se to nějak shrnout pro zapamatování?
Všichni majitelé psů chtějí, aby jejich čtyřnozí kamarádi, a v případě myslivců i vydatní pomocníci, byli zdraví. Proto bychom měli sledovat, jak přijímá potravu, zda ji neodmítá, jak dobře mu funguje nebo nefunguje vylučování, zda se rychle neunaví, není nadměrně unavený, zda nepozřel něco nežádoucího a podobně. Veškeré odchylky od normálu jsou podezřelé a je dobré je vždy prokonzultovat s veterinárním lékařem. Pes nám dělá radost a je to asi jediné stvoření na světě, které má rádo svého pána více než sebe. Proto si psi naši péči zaslouží. A platí to pro všechny psy, nejen lovecké.
 
Děkuji za rozhovor.
připravil Lubomír HAJNÝ
 
 
 
 
Zpracování dat...