ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Hravé Vánoce v Rudolfinu

Myslivost 1/2018, str. 80  Petr Šeplavý
V neděli 3. prosince se po roce ve Dvořákově síni pražského Rudolfina opět sešli myslivci a přátelé lovecké hudby na 8. ročníku koncertu České myslivecké vánoce. Letošním tématem byla hra. A muzikanti si hráli hned dvakrát. Jednak na hudební nástroje, ale do mnohých skladeb komponisté ukryli různé hudební hrátky a finesy. Posluchači mohli posoudit, jak vnímají hravost italští komponisté, jak čeští, a také porovnat evropskou tvorbu s exotickou hudbou z dalekého Japonska.
Hraní nás provází celými našimi životy již od narození. Myslivci spjatí s přírodou si mnohokrát všimli, že hra není jen doménou člověka. Hrát si umí liščata, koťata, štěňata, kůzlata, medvíďata, beránci i koloušci. Zkrátka všechna mláďata. Hra jim pomáhá při rozvoji fyzické zdatnosti a pro získání lepších dovedností a schopností.
Této vlastnosti si jistě povšiml Jan Ámos Komenský, když prosazoval školu hrou. Dobře věděl, že získané dovednosti formou hry jsou trvalejší a výuka mnohem zábavnější.
Také při letošním koncertě jsme si pro naše milé a hravé publikum připravili drobné překvapení. Rozdali jsme všem posluchačům ozvučná dřívka a na určitou chvíli se orchestr rozrostl na více než tisíc muzikantů. A všem to ladilo báječně, zvláště pod vedením Mistra nácviků Petra Dudy.
Ten se také zhostil úkolu naučit publikum japonskou písničku o úplňku. I ta se publiku náramně povedla, a tak zasloužený potlesk sklidili nejen interpreti na pódiu a Empoře, ale také hudbymilovní posluchači (a v určitých chvílích spoluhráči).
Kromě posíleného Loveckého tria uchvátil virtuózní hrou klavírista a dirigent Národního divadla David Švec. Zpestřením bylo vystoupení přátel z Japonska rodin Eriko Špinglové – Araki, a Tomoko Ashina – Kotalové.
Pochopitelně jako obvykle na Empoře vládli myslivečtí trubači středních lesnických škol z Trutnova, Šluknova, Písku, Žlutic a Hranic na Moravě, Pražský trubačský sbor, Jihočeští trubači, Povltavští trubači, Babylonští trubači, Trubači od Čertova Břemena a další členové Klubu trubačů ČMMJ.
Slovem nás provázely Barbora Valentová a Diana Šeplavá ml. Vánoční zamyšlení nad tím, jak si užívat každý okamžik si pro posluchače připravil Matěj Vacek a přání spolu se symbolickým zapálením svíčky na adventním věnci přednesl šéfredaktor časopisu Myslivost Jiří Kasina, jehož slova, lze předat i čtenářům, kteří na koncertě nebyli. „... Ve chvíli, kdy jiní míchají bramborový salát, aby se správně zaležel ke štědrovečerní tabuli, a dávají sbohem šupinatému kapříkovi, bere myslivec tlumok, vzpomínky a psa a míří ke krmelištím a zásypům. Vzdát hold matce přírodě a lesu s jeho početnými zvířecími obyvateli. S pokorou a úctou, otevřeným srdcem, beze zbraně, jako zodpovědný hospodář. Kraj tichne. Lesy a remízky řídnou modravým oparem a lem obzoru je orosený jehličím až po konturu krmelce. Sem směřují kroky myslivců. Není to povinnost daná něčím a někým. Je to chuť být tady. V tuto chvíli, v tento čas. Naplnit korýtko kaštany a žaludy. Jesličky voňavým senem a letninou, slanisko solí. Na nejbližší smrček pověsit pár jablíček, křížal, mrkví, klasy kukuřice a také kousíček loje pro drobné ptactvo. Na chvíli v ruce podržet zapálenou svíčku, tiše postát, popřemýšlet a zahledět se do kraje. Kde tráví Vánoce všichni ti Hubertovi jeleni, srnci a divočáci, kde veverky, káňata, sýčkové, bažanti, koroptvičky a zajíci? V jednom příroda zvířatům přála. Na rozdíl od nás, lidí, mají v čase vánočním ne jeden nazdobený smrček, ale stovky, tisíce nakrášlených symbolů Vánoc, celé lesy třpytících se větví a větviček s baňkami šišek a do ledu zalitých květů. Za chvíli do kraje i našich duší vstoupí klid Vánoc a začneme číst v rodinných betlémech. Přeji všem, aby štědrovečerní noc byla spokojená a štědrá. Milá a laskavá. Aby zasněžené pláně a nekonečné lesy byly vždy plné poezie Vánoc...“
Věříme, že kouzlo příjemné nálady vytvořené v Rudolfinu zůstalo posluchačům i u štědrovečerního stolu. Všem přejeme úspěšný rok 2018, hodně zdraví a přízeň sv. Huberta.
Za podporu děkujeme posluchačům i partnerům koncertu a všem, kteří se na přípravě podíleli.
Těšíme se s Vámi na setkání při 9. ročníku koncertu České myslivecké vánoce, který se bude konat dne 2. prosince 2018 opět ve Dvořákově síni v Rudolfinu.
Rezervace vstupenek bude možná od 1. 2. 2018 na internetových stránkách koncertu www.ceskemysliveckevanoce.cz
Petr ŠEPLAVÝ a Jiří KASINA
Zpracování dat...