Časopis Myslivost

Pastevecký pes? Proč, jak a co to obnáší?

Myslivost 1/2020, str. 38  Lubomír Hajný
Škody způsobené útokem vlků na hospodářská zvířata v letošním roce výrazně stouply. Podle ochránců přírody je jednou z možností jak snížit tyto škody, pořídit si pasteveckého psa, což ovšem přináší nemalé komplikace. Oslovil jsem proto jednoho z nejzkušenějších odborníků na chov a výcvik pasteveckých psů na Slovensku, Petera Hatalu, aby celou problematiku čtenářům Myslivosti osvětlil.
 ovce01.jpg


Pane Hatalo, jak dlouho se věnujete chovu pasteveckých psů?
Více než čtyřicet let. Ovce a pastevečtí psi mě provázejí od dětství. Už odmala jsem věděl, že se chci pastevectví a chovu psů věnovat. Moc mě to baví. Pamatuji se na svého prvního psa, byl jsem ještě dítě. Měli jsme fenku čuvače. Byla moc hodná a na mě dávala pozor, aby se mi nic nestalo.
 
Hrozilo Vám nějaké nebezpečí?
Od medvědů určitě. Jsou někdy nevyzpytatelní. Když nad tím tak uvažuji, pastevecký pes mi možná třikrát zachránil život, když medvěda odehnal. Myslím si, že mezi mnou a psem je vždy silné pouto.
 
Která plemen Vám za život prošla pod rukama?
Měl jsem čuvače, pyrenejské horské psy, kangaly, kavkazáky.
 
Lze říct, které plemeno je nejvhodnější k ochraně stáda?
Jednoznačně ne. Každé plemeno má své specifické vlastnosti a je především důležité, jaký je samotný pes. U pasteveckých psů platí stejně jako u psů loveckých, že ne všichni budou běhat po memoriálech a mít jen úspěchy. Aby pastevecký pes byl použitelný, musí to už být v něm. Musí mít pro pastevectví a ochranu stáda vlohy, které může pak chovatel dál rozvíjet výcvikem.
 
Jaké vlohy má mít dobrý pastevecký pes?
Neměl by být přehnaně agresivní, rozhodně by se neměl bát a také by se s ním mělo dobře pracovat. Jsou psi, kteří z vrhu budou vhodní na ochranu stáda, ale budou tam i ti, kteří vhodní nebudou.
 
Můžete popsat výcvik pasteveckého psa?
Ideální je, když štěně vyrůstá odmala s ovcemi v ovčíně, zvyká si na ovce, na denní režim a získává k ovcím nátisk. Ovce si tak zase naopak zvykají na psa. Pes se musí cvičit v poslušnosti, ovladatelnosti. Koriguje se například jeho ostrost a rozvíjí se jeho vlohy. Je to práce asi tak na dva roky, než bude pes plnohodnotný pomocník pastevce. Pes, který brání stádo, musí být také velmi inteligentní, protože bojuje proti silnému a velmi inteligentnímu soupeři – vlkovi.
 
V souvislosti s přibývajícími útoky vlků na ovčí stáda, radí ochránci přírody pořídit si pasteveckého psa. Vím, že to není úplně jednoduchá záležitost…
To rozhodně není! Mnozí si myslí, že se snad dá pastevecký pes pořídit někde v zooprodejně, dát ho k ovcím a je zabezpečeno. Ale tak to opravdu nejde, přece si nelze pořídit pasteveckého psa jen tak, bez zkušeností. Vím, že na pořízení jsou dotace, ale pastevecký pes se neprodává v krámu hned vedle rohlíků a salámů. Představte si situaci, že zemědělec, který má ovce, ale nikdy nechoval psy, si má najednou pořídit pasteveckého psa, který potřebuje specifický přístup a výcvik. Neví jak se psem zacházet, jak ho cvičit, co s ním dělat. Má jen dotaci na jeho pořízení. To je absurdní a těch absurdit kolem pořizování pasteveckých psů se publikuje mnohem víc.
 
Poslouchám….
Ochránci přírody uvádějí, že když si pastevec pořídí pasteveckého psa, je po problémech. Ale to přece takto nelze říct! Výcvik psa, než bude moci být se stádem ovcí, trvá i více než dva roky. Začíná se od štěněte a postupně se se psem pracuje. Nedovedu si představit, že by se dospělý vycvičený pastevecký pes převezl do jiné lokality k ovcím, které na něj nejsou zvyklé, a byl by pod dozorem člověka, který se psy nemá žádné zkušenosti. To zásadně takto nejde. A navíc – opravdu si myslíte, že kvalitně vycvičeného pasteveckého psa někdo prodá? Proč by to dělal?
 
Ochránci přírody ale žádné takové komplikace u pořízení pasteveckého psa neuvádějí…
Myslíte ty ochránce přírody, kteří se ke mně přijeli podívat a zjišťovat základní informace, jak to vlastně s chovem a výcvikem pasteveckého psa vůbec je? (srdečně se směje) Nikdy jsem se nepovažoval za člověka, který o psech vše ví a může každému radit. Dodnes se vzdělávám, získávám zkušenosti a i po těch letech musím říct, že stále v chovu a výcviku pasteveckých psů objevuji nové poznatky. Nikdy bych se nepasoval do situace, že bez základních znalostí a hlavně praktických zkušeností bych radil lidem, aby si pořídili pasteveckého psa! Evidentně to některým ochráncům přírody ale nevadí, klidně sebevědomě, ale naprosto teoreticky radí lidem, ale zkušenosti nemají prakticky žádné.
 
Říkal jste mi něco o výcvikovém středisku pasteveckých psů.
Když už mají ochránci přírody odvahu radit lidem, proč si neotevřou výcvikové středisko, kde by ukázali, jak se správně pes cvičí, kde bude k dispozici výcvikový materiál, který si bude možné nastudovat. Myslím výcvikový materiál, který sami napíší. Ať nám ukážou, že jsou odborníci. A na tohle ať si vezmou dotaci.
 
Myslíte si, že je to vůbec reálná představa?
Nevím, nechci je podceňovat, ale nejprve ať se naučí se psy pracovat a získávat zkušenosti, které momentálně zcela určitě nemají. Teoreticky poskytují rady, ale když se jich zeptáte, kolik vycvičili psů, kteří kvalitně pracují při ochraně stád, je většinou ticho.
 
Co doporučujete dál?
Aby se řešily a konečně vyřešily problémy, které s vlky a ochranou stád souvisejí. Uvedu jen namátkou situaci, že dnes máme spousty lidí, kteří se pohybují po krajině a co když pastevecký pes někoho zraní, když lidé nebudou respektovat zákazy vstupu do ohrad. Kdo ponese odpovědnost? Když pastevecký pes zabije vlka, bude to v pořádku? Když pastevec v sebeobraně vlka zabije, jak se to bude řešit, co ho bude čekat? Otázek je spousta a je potřeba na ně hledat a hlavně najít odpovědi.
 
Říká se, že vlk je velmi chytré zvíře, které se pořád učí, souhlasíte s tímto tvrzením?
Vlk je pan profesor. Když narazí na ohradu, dlouho ji studuje, uvažuje a zkouší, kde ji překonat, aby se dostal k lákavé potravě – ovcím. A stejně chytře pracuje i s pasteveckým psem. Už jsem zažil i útok smečky vlků, kdy jeden odlákával pasteveckého psa a další vlci ze smečky útočili na ovce. Také je potřeba sdělit, že vlk nerad riskuje zranění, ať už například od zvěře nebo psa, proto vždy útočí s rozmyslem a chytrostí. V tom mě vlci vždy udivovali. A přivedli mě k zajímavým poznatkům o přírodě.
 
Podělíte se na závěr našeho rozhovoru se čtenáři o Vaše zkušenosti?
Když bych třeba porovnal práci pasteveckého psa na stopě medvěda a vlka, je to rozdílné. Po medvědí stopě se pes pustí daleko, po vlčí ne a řekl bych, že nemá před medvědem takový respekt, jako před vlkem. Když má pastevec účinně chránit stádo, měl by mít tolik psů, kolik útočí vlků. A také mě zkušenosti naučily, že pouze pastevecký pes nestačí. Je důležitý při ochraně stáda, ale není to všelék. Je potřeba dobře vycvičeného pasteveckého psa kombinovat i s dalšími metodami ochrany stád, jako jsou například elektrické ohradníky a kvalitní ohrady. A také jsem přišel na to, že při práci s pasteveckými psy je potřeba se pořád vzdělávat a být ve střehu. Máme totiž za soupeře pana profesora – vlka.
 
Děkuji za rozhovor
připravil Lubomír HAJNÝ
Zpracování dat...