Časopis Myslivost

Laserové dálkoměry NIKON Prostaff 1000 a Monarch 2000

Myslivost 1/2021, str. 66  Martin Helebrant
V posledních řekněme třiceti letech se významně zlepšila přesnost sériových loveckých kulovnic. Je to výsledek modernizace výrobních postupů, zejména masového nástupu počítačově řízeného obrábění a přesného kování hlavní za studena. Současně se zlepšila kvalita zaměřovacích dalekohledů a kvalita střeliva. Výsledkem je trend střelby na větší vzdálenosti.
S tím jsou spojené i vyšší nároky jak na střelcovu schopnost vůbec udržet zbraň v záměrné, tak na schopnost zvolit správný záměrný bod v závislosti na znalosti dráhy letu střely.
Dráhu letu střely ze své zbraně a s náboji používanými k lovu by měl myslivec poznat na střelnici. V lese či na poli pak už jen zbývá určit správně vzdálenost k cíli a aplikovat znalosti ze střelnice. U většiny soudobých ráží je pokles dráhy letu střelu do vzdálenosti asi 120 až 150 metrů vcelku zanedbatelný, ale s rostoucí dálkou střelby nabývá na významu.  Čím dál budeme střílet, tím větší význam je správného určení poklesu střely, a tedy i odpovídajícího určení dálky k cíli.
V minulosti se využívalo různých poměrných metod a znalosti rozměrů zvěře. Pokud to umíte, odhad vzdálenosti dílcovou metodou nebo poměrem volného prostoru mezi trámky záměrného obrazce a třeba délky trupu zvěře, je to pořád metoda velice funkční, rychlá a spolehlivá.
Existovaly i optické koincidenční dálkoměry zaměřovače, ale byly drahé a nikdy se příliš neprosadily.
Zlom nastal s nástupem laserových dálkoměrů na konci minulého století. Ty nabídly myslivci do té doby nedosažitelnou přesnost měření. První dálkoměry byly poměrně drahé a jejich dosah byl pouhých pár set metrů a změření vzdálenosti vyžadovalo ustavit záměrný aspoň na pár sekund na cíli. Ale to vše se rychle zlepšuje. Dovolte mi dne představit dva dálkoměry od firmy NIKON.

nikon-web-2.jpg
 
NIKON Prostaff 1000 je základní dálkoměr z nabídky této známé optické firmy a jak naznačuje číslice, má mít účinný dosah 1000 yardů, tj. 914 metrů. Model Monarch 2000 je mezi dálkoměry NIKON na opačném konci spektra a jeho dosah je nominálně dvojnásobný, tj. 1828 metrů.
Oba dva jsou na první pohled relativně jednoduché optické přístroje, oba dva mají pozorovací dalekohled se šestinásobným zvětšením, Prostaff na objektivu 20 mm, Monarch na objektivu 21 mm. 
K ovládání obou přístrojů slouží dvě pryžovým výstupkem pokrytá tlačítka na horní ploše přístroje. V obou případech je okulár nahoře. Prostaff má bateriovou šachtu vyvedenou dozadu, pod okulár, Monarch má prostor pro baterie otvíraný zespodu přístroje.
Oba přístroje jsou poměrně kompaktní, žádný rozměr nepřesáhne 100 mm, takže se snadno vejdou kapsy kabátu. Pokud vám to nevyhovuje, oba modely mají závěsné očko a je možné je zavěsit třeba na šňůře na krk.
 
obr-1-1.jpgNIKON Prostaff 1000 je jednoduchý. Nemá přisvícený záměrný obrazec jen prostý kříž a volit si můžete jen dva parametry – jednotky měření (metry nebo yardy) a preferenci nejbližšího odrazu nebo nejvzdálenějšího odrazu. Nastavovaný parametr si vyberete stisky předního tlačítka, volbu potvrdíte zadním tlačítkem.
Vlastní měření je zcela jednoduché – stiskem zadního tlačítka aktivujete dálkoměr a rozsvítí se záměrný kříž. Umístíte kříž na cíl a stiskem tlačítka změříte vzdálenost. Pokud tlačítko přidržíte, měří se kontinuálně a vzdálenost se aktualizuje asi po jedné vteřině. V zorném poli je pod změřenou vzdáleností zobrazený ještě indikátor nabití akumulátoru.
 
Monarch má dosah 2000 yardů, tj 1820 metrů a také vám nabízí více voleb. Především má podsvícený záměrný obrazec, jas je regulovatelný v pěti stupních nebo automatické regulaci podle pozadí. Opět je zde možnost volby jednotek (metry nebo yardy) a volby bližšího nebo vzdáleného odrazu, pokud je cíl v zákrytu s nějakým dalším předmětem.
Monarch také umí měřit buď skutečnou přímou vzdálenost nebo vodorovnou vzdálenost, tedy tu, podle které přesazujte záměrný bod při střelbě pod velkým polohovým úhlem. I Monarch umí režim trvalého měření.
Ovládání má stejnou logiku jako u Prostaffu – předním tlačítkem vybíráte volený parametr, zadním tlačítkem volíte nastavení. Měření probíhá stejně – první stisk zadního tlačítka přístroj „probudí“ a rozsvítí záměrný kříž, umístíte kříž na cíl a stiskem zadního tlačítka změříte vzdálenost.
 
obr-2-1.jpg

Nyní byl čas vydat se s přístrojem do terénu. První test jsem provedl jako obvykle v pražské oboře Hvězda, kde je stará geodetická trať s označením vzdáleností v krocích po 100 metrech. A je tu, i v době pandemie, dostatek pejskařů, kteří mi svými miláčky posloužili jako testovací objekty. Vybírám si psy tmavé nebo zlatohnědé srsti, velikosti labradora nebo německého ovčáka, kteří podle mě dostatečně věrně simulují cíl velikosti srnčí zvěře.
Na této trati jsem zkoušel měřit vzdálenosti za podmračeného podzimního dne, kolem 15:00. Měření oběma dálkoměry ukázala, že do asi 400 metrů je měření zcela bez problémů a přesnost se shoduje plus mínus 1 metr s tím, u které geodetické značky se pes nacházel. Přibližně do této vzdálenosti se také měření oběma dálkoměry dokonale shodovala.
Za 400 metry se uživatel dostane trochu do potíží při měření z ruky. Začíná již být problém udržet záměrný bod dálkoměru na cíli, takže asi budete měření několikrát opakovat. Tady oceníte, že oba dálkoměry měří velice rychle, bez jakékoliv vnímané prodlevy. Oba dálkoměry se v měření pořád ještě ve zdrcující většině shodovaly, pokud se lišily, rozdíl nepřesáhl 2 metry.
Podobně jako u jiných ručních laserových dálkoměrů, za 600 až 700 metry je již hodně obtížné udržet cíl v záměrné, ale ani jeden z přístrojů nemá závit, který by umožňoval upevnění třeba na fotografický stativ.
Prostaff 1000 začal mít problémy s měřením vzdálenosti cíle typu srnčí, respektive labrador retrívr někde kolem 700 metrů, kdy bylo potřeba vícenásobně opakovat měření, než se podařilo vzdálenost změřit. Monarch se držel dále, až někam k 800 až 900 metrům. Prostaff skončil kolem 900 metrů i s cíli typu keř či strom.
Trať ve Hvězdě končí vzdáleností 1000 metrů, na Prostaff to stačí, ten nominálně končí na 900 metrech, ale Monarch by měl dokázat víc. Za tu dobu, co testuji dálkoměry, jsem si v okolí svého bydliště vytvořil poměrně dobře zdokumentovaný soubor potenciálních terčů a jejich vzdálenosti. Sochy v parku, domy, keře. Na nich jsem nyní pokračoval, z čiré zvědavosti s oběma dálkoměry. Pokud se mi podařilo udržet dálkoměr na cíli, pak Monarch měřil (opakovanými pokusy) celkem jistě cíle typu srnčí ještě na asi 1000 metrů, stromy končily kolem 1300 metrů.
Schopnost měření dálky je u laserových dálkoměrů ovlivněná schopností cíle laser odrazit dostatečně silně zpět. Asi nejlepší jsou velké cíle s dobrou odrazivostí typu bílá zeď panelového domu, tento cíl dokázal Monarch změřit za předpokladu dobré viditelnosti až na 1950 metrů – dokázal tedy víc, než uvádí v katalogu. To se podařilo i Prostaffu, který dokázal tento cíl změřit až do asi 1150 metrů.  V praxi ale lze za hranice měření dálek – na lovecké cíle typu srnčí, černá – považovat asi 700 metrů pro Prostaff a 900 metrů pro Monarch. Zkoušel jsem i funkci prioritního měření nejbližšího a nejvzdálenějšího cíle, s plně uspokojivým výsledkem.
 
Pro Monarch jsem zkusil ověřit i přesnost měření vodorovné vzdálenosti – tam vstupuje do hry ještě přesnost měření polohového úhlu. Protože Monarch nelze jednoduše upnout na fotostativ, berte výsledky jako opravdu jen velmi hrubé a orientační. Přesnost vodorovné vzdálenosti odhaduji na nízké jednotky metrů na vzdálenosti kolem 300 až 400 metrů v rozmezí 0° až -30°. Testuji v Praze a nepovedlo se mi v mém dosahu najít testovací místo, které by mi umožnilo otestovat víc.
Na Monarchu jsem zkoušel i automatickou regulaci jasu záměrného obrazce – je funkční a většinou mi odstup jasu obrazce od pozadí vyhovoval. Pokud ne, je možné nastavit jas ručně a volba je hned první v nabídce.
 
Dosah obou dálkoměrů je ovlivněn i viditelností. Oba dálkoměry si dokázaly v rozsahu měření do asi 350 metrů dobře poradit s lehkým oparem a s mžením, do 170 až 200 metrů s deštěm, ale potřebovaly opakovat měření. Jak se dalo očekávat, a jak to platí asi u všech laserových dálkoměrů, problém je mlha, kde kapičky vody rozptýlené ve vzduchu odrážejí paprsek předčasně zpět a měření dávají chaotické výsledky, typicky s indikací vzdálenosti kolem 25 až 30 metrů.
Oba dálkoměry si poradily s přiměřeným úsilím (bylo potřeba opakovat měření) se sklem bočního okénka Škody Octavia. Dokonce i když nebylo úplně nejčistší.
 
Teď nastal čas na můj standardní klimatest. Prohřáté přístroje jsem dal do sprchového kouta tak, aby při sprchování na ně dopadala odstřikující voda. Poté jsme je umístil napřed do ledničky, aby případný průnik vlhkosti mohl zkondenzovat. K tomu ale nedošlo, přístroje zůstaly plně funkční a nezamlžené.
Nakonec jsem dal dálkoměry do igelitového sáčku a nechal je v mrazničce při -18 °C pořádně promrznout. Oba přístroje to vydržely bez ztráty funkce, ale u Monarchu zatuhl kroužek dioptrické korekce natolik, že jsem ho neměl odvahu dál násilím otáčet. Po nepříliš dlouhém ohřevu holou rukou ale povolil a funkce se plně obnovila.
 
Oba přístroje alespoň teoreticky lehce ztrácejí tím, že mají zvětšení 6x, většina mně známých dálkoměrů používá 7x zvětšení. Nemohu ale říct, že by to v praxi nějak zásadně vadilo.
Co se týká optických kvalit, dálkoměr není určitě plnohodnotný dalekohled, navíc koukáte jen jedním okem. Dalekohledy na dálkoměrech mají hlavní účel umožnit usazení laserového paprsku na cíl po dobu potřebou ke změření vzdálenosti. To oba NIKONy spolehlivě plní. Nemají takový výkon za šera, jako mají moderní lovecké binokuláry, ale odhaduji, že mají solidních 80 % světelné propustnosti. A v noci dálkoměry sice fungují, ale domnívám se, že střelba na velkou vzdálenost v noci není zrovna myslivecky etická.
 
Dovolte mi nyní shrnout vše až dosud zjištěné a přidat trochu soukromých názorů. Ovládání obou přístrojů je pohodlné a intuitivní a odpor tlačítek je tak akorát, abyste ještě jasně cítili spouštění měření, a přitom jen tak pevné, abyste tisknutím tlačítka nestrhávali dálkoměr z cíle.
Oba dálkoměry dobře sedí v ruce. Měření je rychlé a pohotové.
Prostaff sice nemá možnost zobrazit vodorovnou vzdálenost, ale pro běžné účely českého myslivce lovícího mimo strmé hory to bohatě stačí. Ostatně, i já jsem měl potíže, kde testovat tuto možnost u Monarchu.
Pokud nechcete střílet na extrémní vzdálenosti, ale jen do nějakých 300 až 350 metrů v běžné české krajině, je Prostaff zcela dostačující volbou, navíc, pokud jsem hledal na internetu v době psaní tohoto článku, byl to s cenou mírně pod 5000 Kč asi nejlevnější dálkoměr na trhu.
Pokud máte větší nároky, Monarch je dobrá volba střední třídy. Podobných je víc a asi bude rozhodovat osobní obliba a dostupnost. NIKON obecně nabízí v loveckých optických přístrojích dobrý poměr výkon / cena a jeho dálkoměry v tom nejsou výjimkou. Na rozdíl od různých no-name přístrojů kdo ví odkud, disponuje NIKON v České republice solidním zázemím, včetně toho technického.
Pokud uvažujete o dálkoměru – a měli byste, pokud chcete střílet přes 200 metrů daleko – pak přístroje od NIKONu jsou zajímavou volbou.
 
Ing. Martin HELEBRANT

Zpracování dat...