ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2023

Výběr brokového náboje je nejen otázkou priorit, ale i vkusu

Myslivost 3/2023, str. 72  Václav Bernášek
. K některým brokovým nábojům bych rád napsal několik řádků. Zajímám se o výrobce, značky nábojů, jaké mají vlastnosti a výkon. Nejsem odborník na střelivo, ani vynikající střelec, můj přehled je získaný z osobní praxe.
Brokovnice je zbraní, která svému držiteli umožňuje mnohé příležitosti. Využití k lovu, i sportu. Kdo má rád brokovou střelbu, svoji zbraň může využívat prakticky celý rok. Není nic složitého najít si na internetu oficiální střelnice, kde bývají uvedené pevné dny a čas, kdy se zde trénuje a vyrazit si zastřílet, nebo si jet zazávodit – kalendář střeleckých akcí je on-line dostupný na www.myslivost.cz. Konkrétní disciplína je jen otázkou osobních preferencí, zda lovecké kolo, skeet, trap, lovecký parkúr, nebo compak sporting.
Pak už stačí najít si čas a vzít si doklady, brokovnici zabalit do pouzdra, přidat nezbytná sluchátka a hlavně také brokové náboje. K některým brokovým nábojům bych rád napsal několik řádků. Zajímám se o výrobce, značky nábojů, jaké mají vlastnosti a výkon. Nejsem odborník na střelivo, ani vynikající střelec, můj přehled je získaný z osobní praxe. Jsem poměrně často na střelnici a v kontaktu se střelci, kteří jsou svými výsledky vzorem ostatním, informace hledám na webech, sleduji recenze a testy.
Co se týká zájmu o brokové náboje – tedy o to čím střílí, se dají střelci prakticky rozdělit do tří skupin. Ti první mají přehled a pečlivě si vybírají, pokládají to za důležité s ohledem na jejich vlastní úspěch. Druhá skupina jsou „patrioti“ – chtějí „Vlašim“ a to jim úplně stačí. Třetí skupina jsou ti, kteří náboje neřeší. Kupují náboje, které jsou zrovna dostupné v konkrétní prodejně a zajímá je maximálně gramáž, velikost broku a cena. Zajímavé je, že vynikající střelci jsou napříč všemi těmito skupinami.

05k-1.jpg

Dovolím si uvést některé značky nábojů, které nejčastěji vídám na střelnicích. Zároveň jsou v širším portfoliu dlouhodobě k sehnání na českém trhu. Pokud po nich sáhnete a oblíbíte si nějaký konkrétní náboj, máte šanci s ním odstřílet nejen aktuální sezonu, ale seženete ho i další sezony.
Baschieri & Pellagri – Itálie; Bornaghi – Itálie; Clever Mirage – Itálie; ELEY – Anglie; FAM – Polsko; FIOCCHI – Itálie; Cheddite – Itálie; NSI – Itálie; RC – Itálie; ROMANA MUNIZIONI – Itálie; SAGA – Španělsko, Sellier & Bellot
Co se týká samotných výrobců, pro podrobnější informace jsem si vybral dvě větší firmy, zabývající se výrobou střeliva.
 
FIOCCHI MUNIZIONI
 
Italská firma s tradicí od roku 1876 je uznávána napříč kontinenty. Je to jeden z hlavních světových producentů nábojů do brokovnic, kulovnic, pistolí a malorážek. S jejich výrobky je spojeno mnoho sportovních úspěchů.
Co se týká brokové střelby, jsou často náboje Fiocchi (čti Fioki) používané střelci z různých zemí na olympijských hrách a vrcholných soutěžích, pořádaných pod hlavičkou ISSF (International Shooting Sport Federation). Střelci podporovaní výrobcem mají zpravidla na střelecké vestě, pažbě, či hlavni brokovnice umístěno logo FIOCCHI a znak, kterým je stylizované písmeno F. Pak je jasné, jaké náboje ve spojitosti se skvělou zbraní a umem šampióna zde hrají prim. Používá je třeba Gabriele Rossetti, vítěz skeetu na Olympijských hrách v Riu z roku 2016.
Při sledování záznamů ze soutěží ISSF, které se dají najít na internetu, je někdy vidět, jak při dvojstřelu kombinuje dva náboje, a to GOLDEN a OFFICIAL. I tyto špičkové náboje si můžete koupit u našeho výhradního dovozce, který už řadu let má to privilegium být uveden v katalogu munice od firmy FIOCCHI MUNIZIONI v kolonce EUROPE, pod netypickým označením naší země jako REP. CECA. Je jím firma SUPRA Praha, spol. s r.o.
Základní linie nábojů Fiocchi nese označení TT a je prezentována jako volba střelců všech věkových kategorií, především pro trénink. Jedná se o náboje v modrém plastu. Jsou vyladěné, mají velmi snesitelný zpětný ráz, a to jak u náplně broků 24 gramů, tak 28 gramů, a fungují na krátké i delší vzdálenosti.
Základní náboj TT ONE si vystačí s kováním vysokým jen 7 milimetrů, což ale jistě neznamená žádné riziko pro zbraň. Vysoké kování je při kvalitě dnešní produkce obecně trošku luxus a proč zvyšovat náklady na materiál u nábojnice, která má jednorázové použití…
Zajímavé náboje jsou F3, F3 PISTON a F3 BIOR. Výrobce jde tou cestou, že každá vzdálenost a situace si žádá své. Celá tato řada je laborována 28 gramy náplně broků. F3 BIOR je nablízko, F3 PISTON na střední vzdálenosti a F3 na delší vzdálenosti, kterých je na parkúru také dost. Každý typ náboje má specifický košíček a velikost broku - na blízko 2,1 mm, střední vzdálenost 2,2 mm a dálky 2,4 mm. Náboj BIOR má povrch broků potažen niklem.
Od sezóny 2021 se k vrcholovým sportovcům do Fiocchi Teamu přidala i sympatická slovenská střelkyně Danka Barteková, která závodí ve skeetu. Je bronzovou medailistkou z olympiády v Londýně 2012. Letos již s náboji Fiocchi získala v soutěži Světového poháru na Kypru stříbrnou medaili v individuálním závodě a ze Světových pohárů si odvezla dvě další medaile ze soutěží družstev.

sellier-bellot-extra-sporter-1270-26-g-schrotpatronen_600x600.jpg
 
Sellier & Bellot
 
Stejně, jako se na českém automobilovém trhu ve výjimečném poměru nejvíce prodávají Škodovky, tak na trhu s brokovými náboji u nás vládne firma sídlící ve Vlašimi.
Pro disciplínu skeet a trap jsou dvě produktové řady – SUPER a SPORT s klasickou navážkou 24 a 28 gramů.
Řada SUPER má košíček jednoduchý a klasický, vyšší rychlosti. Řada SPORT pak má košíčky s dvojitým dnem pro měkčí zpětný ráz. Rychlosti jsou o něco málo nižší a celá koncepce náboje byla vyvinuta a přizpůsobena pro potřeby naší reprezentace.
Pro univerzální sportovní využití je pak zajímavý náboj EXTRA SPORTER 26, který je nejmladší v nabídce. Náplň 26 gramů a „odpružený“ košíček dávají příležitost pro vystřílení většího počtu ran bez otlučeného ramene. Vybrat si můžeme ze čtyř velikostí broku: 2 mm; 2,25 mm; 2,4 mm a 2,5 mm. Rychlost 410 m/s je svižná a plně vyhovující.
Pak je zde SUPER PARCOURS. Náboj, který má úctyhodnou rychlost 450 m/s, byl speciálně vyvinut pro střelce parkúru, kteří od tuzemského výrobce vysokou rychlost požadovali. Ale není to jen tak. Kdo s ním střílel, nebo střílí, ví, o čem mluvím.
Náboj dost „kope“, a to doslova. Zároveň vydává větší zvukový efekt, než standardní náboje. Jezdím také na parkúrovou střelnici Vráž a personál často dodává, že je poznat sluchem, kdo SUPER PARCOURS nabíjí. Pokud používám v jednom tréninku tyto náboje i běžné 24gramové střelivo, rozdíl ve zpětném rázu vnímám víc a to kombinování je lepší si rozmyslet.
Na druhou stranu jsou SUPER PARCOURS velmi účinné v cíli, perfektně kryjí a dá se střílet na větší vzdálenosti. Když si patronu rozeberete a porovnáte s ostatními od S&B, střelného prachu je tam opravdu dost.
Obecně mají aktuální tuzemské brokové náboje zápalky z dost tvrdého materiálu a záleží na úderníku, jak si s tím poradí. Pokud rána nevyjde, což je pravda zřídka, příčina bývá většinou v málo klepnuté zápalce. Možná je ale pevnější zápalka zase bezpečnější při náhodné manipulaci.
Mimo prodejní síť vyrábí Sellier & Bellot průhledné náboje s logem Dukla, určené pro Armádní sportovní oddíl sportovní střelby Dukla Hradec Králové. Dále vyrábí náboje se jmény a podpisy vítězů ze světových soutěží, například Miloše Slavíčka, Jakuba Tomečka, Tomáše Nýdrleho a dalších, kteří S&B používají.
 
K brokovým nábojům a jejich komponentům připojuji několik obecných informací, které se mi zdají zajímavé. Zdroj: www.clay-shooting.com
Větší tvrdost broků může být docílena přidáním antimonu. Obsah antimonu bývá do pěti procent a někdy je uveden na krabičce, případně označen obchodním termínem, například „Extra hard shot.“ Tvrdší broky se méně deformují při výstřelu a lépe rozbíjejí terč. To může být klíčové.
Poniklované broky jsou primárně určeny do nábojů pro krátké až střední vzdálenosti. Poniklování má význam pro pravidelný rozptyl broků. Zabraňuje tvorbě malých shluků v okamžiku, kdy broky ještě letí pospolu.
Broky mohou být leštěny grafitem, aby získaly hladký pravidelný povlak.
Rychlejší náboj = vyšší zpětný ráz.
Pokud vezmeme jinou značku nábojů, za stejných podmínek (zbraň, zahrdlení, velikost broků v náboji, gramáž) vytvoří výstřel v nastřelovacím terči (prakticky s jistotou) rozdílný obrazec.
 
V dnešní době nejsou žádné průmyslově vyráběné brokové náboje špatné, ale některé jsou dobré a některé prostě lepší. Rozdíly tu zkrátka jsou a je individuální, co komu vyhovuje a čemu kdo dává přednost. Poznat charakteristiku konkrétního náboje a srovnat se s ním, je pro výborné výsledky výhodné a nelze toho dosáhnout jinak, než tréninkem.
Přeji hodně úspěchů, ať to střílí!
Václav BERNÁŠEK
Snímky Petr Korbel

Zpracování dat...