ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červenec / 2023

Mistrovství s mladým překvapením

Myslivost 7/2023, str. 44  Jiří Kasina
Mistrovství republiky ve vábení jiných druhů zvěře
 
Již tradičně v rámci programů výstavy Natura Viva připravil na sobotní odpoledne 27.5. Klub vábičů ve spolupráci s redakcí časopisu Myslivost Mistrovství republiky ve vábení jiných druhů zvěře.
Letos jsme podmínky mírně upravili, vzhledem k tomu, že ne všichni vábiči mají možnost provozovat myslivost v oblastech s výskytem sičí zvěře, dali jsme možnost alternativy předvést místo hlasu siky rochání daňka. Nakonec ale všichni stejně pískali, rochal jen nejmladší účastník, ale o tom až dále.

IMGP6528-1.jpg

Ve snaze podnítit účast studentů středních lesnických škol jsme nabídli i další novinku. Jelikož ne všichni studenti mají k dispozici všechny druhy vábniček a neovládá každý všechny požadované hlasy, nabídli jsme možnost účasti školním týmům tvořeným 3 až 5 soutěžícími, kteří by se podělili o jednotlivé hlasové ukázky a bodování by se sčítalo dohromady týmu. Je pravda, že jsme toto nabídli školám tak trochu na poslední chvíli, nezúčastnil se i přes telefonické přísliby ani jeden tým, ale jsem přesvědčen o tom, že je to nosná myšlenka do budoucna a stejně tak jako při trubačských soutěžích   se i pro vábičskou soutěž vytvoří pro příští ročník školní týmy a obohatí pestrost a početnost soutěže. Dovolím si ale i možná trochu utopistickou myšlenku – týmy by přece nemusely být složeny jen ze studentů škol, co tak kdyby se domluvily týmy v rámci jednotlivých místních mysliveckých spolků a nebo dokonce se vytvořily týmy reprezentující svůj okresní myslivecký spolek?!

IMGP6485-1.jpg

Celkem se prezentovalo na mistrovství na podiu v Lysé nad Labem 11 vábičů, přičemž se mezi soutěžícími objevil na poslední chvíli úžasně talentovaný osmiletý Štěpán Hubert Mikyta. Jen pro zajímavost mi dovolte malé vysvětlení. Jeho maminka mi v pátek večer před soutěží zcela náhodou poslala mail s dotazem, kdy bude nějaké setkání vábičů, že by se její syn přijel rád podívat. Obratem jsem odpověděl, že mistrovství je hned druhý den a ať se klidně přijede podívat.
K mému úžasu nejenže maminka v sobotu ráno vyrazila, ale až při telefonátu z auta mi prozradila, že se jedná o osmiletého klučinu a že by se asi ani nebál jít hned do soutěže, vábničky prý připravené má. A jakmile přijeli na výstaviště a malý Štěpán předvedl své umění před členy Klubu vábičů, jednoznačně měl nárok jít do soutěže! A že je to talent potvrdil hned při své první soutěži sedmým místem! Tak trochu jsem vzpomenul na začátky dnes již sedminásobného mistra Evropy Honzu Brtníka, který byl také kdysi najednou se objevivší mladý talent.

IMGP6477-1.jpg

Porota posuzoval v pětičlenné sestavě klasickým systémem 1 – 6 bodů.
Soutěžící předvedli postupně pět ukázek – pískání srny s možností výběru mladá nebo stará, úzkostlivé vřeštění uloveného zajíce, vábivý hlas kachny divoké, pískání siky nebo rochání daňka (nakonec rochal jen Štěpán) a na závěr hlasy černé zvěře na krmelišti.

IMGP6527-1.jpg

Jak vidno z připojené tabulky, zvítězil Jaroslav Bláha (127 b) a kromě poháru získal dalekohled Nikon a další ceny, druhý byl Filip Mičulek (115 b) a třetí se umístil Josef Novotný (113 b).

Tabulka-vysledkova.jpg

Všichni soutěžící podle mínění poroty předvedli zajímavé hlasy, soutěž byla hlasově velmi pestrá a evidentně byla atraktivní pro diváky, kteří zaplnili hlediště do posledního místa. Věřím tedy, že se příští ročník setká s ještě větším zájmem jak diváků, tak hlavně soutěžících a že nás podpoří i výše zmíněné soutěžní týmy.
Jiří KASINA
jednatel klubu vábičů
snímky Miloš Fischer

Zpracování dat...