ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2023

Krmiva, pes a myslivec

Myslivost 11/2023, str. 56  Martin Mohelský
Pes a myslivec, odedávna nutné spojení. Lidské smysly a fyzické možnosti jsou jen takové, jaké nám příroda věnovala a civilizace omezila. Nikdo z nás nepochybuje, že pes je smyslově i fyzicky pro svou práci výborně vybaven a připraven. Stojí za tím jeho druhová i plemenná podstata a mnoho generací šlechtitelské práce. Od psa očekáváme vysoké fyzické nasazení při výcviku i pracovním výkonu, jako samozřejmost předpokládáme úspěšné čichové práce, vyrovnanost temperamentu i vyšších psychických vlastností.
Předpokladem je velmi dobrá kondice a pevná konstituce. Kondice je aktuálně dána výživou a pohybovou aktivitou, konstituce je celoživotní typ zvířete. Projevuje se zdravím, odolností, temperamentem, adaptabilitou, dlouhověkostí apod. Ideální je pevná (tvrdá). Znamená harmonickou stavbu těla bez defektů, kostra je silná, zvířata jsou svalnatá a šlašitá, kůže a srst je elastická, lesklá. Zvířata mají velmi dobré (pevné) zdraví, jsou odolná a dlouhověká s vysokou celoživotní užitkovostí. Pevná konstituce je základní mantinel pro hodnocení ostatních zvířat. Jiné typy jsou hrubá, jemná, slabá, lymfatická.
Konstituce je dána jednak dědičným založením a vlivem prostředí, tedy způsobem chovu, ze kterého je nejpodstatnější výživa. Týká se psa samotného – a to už od jeho děložního života, přes období kojení, pokračuje postupným snižováním laktace feny přechodem na pevnou stravu, odchovem štěněte a obdobím mladého psa, kdy kombinujeme nároky dokončení vývinu kostry a osvalení s výcvikem a počátkem práce. Následuje maximum aktivity psa v mládí i „nejlepších letech.“
 
Systém výživy po celý život je základem úspěchu
 
K našemu smutku toto období končí stádiem stáří, kdy starého psa krmíme jinak v době plného pracovního výkonu a zároveň podobně jako velmi mladého. Chováme-li fenu, musíme ji udržovat v chovné kondici, po zapuštění ji výrazně zvýhodňujeme v počátku březosti po stránce zdravotní a biologické hodnoty krmiv – správněji krmné dávky, neboť rozvíjející se tkáně plodu jsou po této stránce velmi citlivé. V poslední třetině březosti plod intenzivně roste, je nutné dotovat bílkoviny, energii, minerální látky i biologicky účinné látky (vitaminy…).
Počátek a první třetina laktace jsou období s nejvyššími nároky na živiny, a to si organizmus kromě příjmu z krmiv ještě půjčuje minerální látky z kostí. Někdy i bílkoviny ze svalové tkáně feny a tuky z jejích rezerv. Je skutečný dluh a organizmus jej musí sám sobě uhradit, jinak bude „banka“ v dalších obdobích březosti poněkud skoupá, a to na úkor plodu.
Rozumný a kvalifikovaný chovatel ví, že tohle vše nelze „pořídit“ z jediného typu krmiva, byť se reklamy tváří optimisticky a vševědoucně, skutečně ale jen tváří, skutečnost je jiná.
A jsme-li době výcviku a pracovních výkonů psa či feny plně spokojeni s krmivem HUBERT, i toto vše je nad jeho možnosti. Nehledejme ale zbytečné složitosti tam, kde nejsou. O řešení se úspěšně postarali v téže firmě i stejné pracovní skupině tvůrci HUBERTA a výsledkem je řada „psích krmiv pro všechny situace“ neboli (chovatelsky) hlavní kategorie jednotlivých typů krmiv.
Tento přístup – od štěněte přes chovnou fenu po starého psa krmíme jednotným typem krmiv – má řadu významných předností. Základní sestava jednotlivých komponentů minimalizuje nevýhody přechodů z jednoho typu krmiva na druhé, vytváří perspektivu promyšlených splnění měnících se živinových i dietetických nároků organizmu.
Zařazení stejných základních složek do krmiv (receptur), samozřejmě v různých poměrech, efektivně využívá stejných složek krmiv stejnými trávicími enzymy. Právě zde je ten efekt: enzymatický systém se přizpůsobí jednotlivým složkám krmiva.
Adaptace systému trávicích enzymů trvá až několik týdnů a změníme-li zcela typ krmiva s různými základními složkami, systém a poměr enzymatické výbavy žaludku i střev se vždy a znovu mění a po dobu adaptace není plně funkční. Jinými slovy, je to plánované hospodářství organizmu s pečlivě připravovanou a následně realizovanou a udržovanou enzymatickou výbavou jedince, dodržení nároků na všechny složky živin v harmonickém splnění množství i jejich poměrů.
To bychom nikdy nedokázali s krmivy od různých výrobců. Ano, snad bychom někde něco ušetřili. Do našich chovů by ale vstoupily průjmy, nespolehlivý či nevyzpytatelný příjem krmiv až jejich odmítání, což má za následek nerovnoměrný tělesný vývoj odchovávaných psů. Vždy platí pravidlo, že co se v krmení zanedbá či vynechá v raném i pozdějším mládí, nikdy nelze dohnat a už vůbec ne napravit.
 
Jaké složky vlastně krmivo obsahuje
 
Podívejme se napřed na složky krmiv řady EMINENT. Nemůžeme začít jinde než u bílkovin živočišného původu. Tvoří je kuřecí a jehněčí svalovina, která z nich je v krmivu obsažena, je uvedeno na etiketě krmiva. Stejně hodnotnou složkou jsou hydrolyzovaná drůbeží játra, obsahující velmi lehce stravitelné bílkoviny, které nevyvolávají žádné alergické reakce a zvyšují chutnost granulí.
Každé krmivo vyráběné jako granulovaná krmná směs musí mít z technologických důvodů také obilnou složku. Ta prochází procesem extruze, což je technologické působení teploty a tlaku. Škrob se tak mění na cukry snáze stravitelné než škrob. Ty jsou pro krátké střevo masožravců mnohem lépe a účinněji využitelné, protože energetická složka obiloviny je extruzí zvýšena a podstatně lépe působí i dieteticky. Rovněž je využívaná kukuřice, ale vůbec ne pšenice. Díky tomu jsou všechna krmiva řady EMINENT důsledně bezlepková.
Významný je obsah čiroku, rovněž bezlepkové plodiny s protizánětlivými a antioxidační účinky snižující oxidační stres a záněty v těle. Čirok je zdrojem kvalitních (rostlinných) bílkovin rozšiřující poměr esenciální aminokyselin, zejména lyzinu, podstatného pro růst a vývoj mladého organismu. Obsahuje pro trávicí trakt důležitou dieteticky působící vlákniny a řady minerálů. Jeho další specifické složky, betaglukany a polyfenoly podporují imunitní systém, vitaminy skupiny B mají pozitivní vliv na nervovou soustavu a zdravou kůži a srst. Pro čirok jsou typické pomalu stravitelné sacharidy vytvářející dlouhodobý pocit sytosti.
Další rostlinnou, či spíše ovocnou složkou jsou jablka, vynikající přirozený zdroj vitamínů, minerálů (vápník, fosfor, draslík, hořčík, mangan, železo) a velmi jemnou vlákninu peptidického typu, posilující vstřebávací schopnost střevní sliznice.
Rostlinou složku doplňuje bylinný komplex: Kopřiva, podporuje zdravá játra a funkci močového systému, detoxikuje organismus. Anýz, stimulující trávení a působí proti nadýmání a Yucca schidigera, která posiluje imunitní systém a snižuje zápach exkrementů.
To jsou přirozené a obvyklé složky krmiv. Kromě těchto složek krmiva EMINENT obsahují probiotika MOS & FOS, specifické cukry, mannanoligosacharidy a fruktooligosacharidy, které zajišťují optimální trávení, chrání před průjmovými onemocněními a posilují imunitní systém.
Dále jedinečné organické sirné komplexy, chondroprotektiva, jejichž složky chondroitin a glukosamin napomáhají dobrému vývoji a regeneraci pohybového aparátu, konkrétně chrupavčitým tkáním. O tom pohybově aktivní lidé vědí svoje. A omega-3 mastné kyseliny působí preventivně proti zánětu kloubů.

nko2.jpg
 
V chovu psů mysliveckých plemen se v převážné většině setkáváme s živou hmotností 20 až 30 kg, výjimku tvoří jezevčíci. Živá hmotnost konkrétního plemene je podstatná pro výběr druhu krmiva. Dalším parametrem je věkové a reprodukční stádium.
Jestliže jsou jednotlivé druhy krmiv – a to velmi pečlivě a do detailu – sestaveny z hlediska druhu a procenta vhodných složek (komponentů), pak by bylo velkým pochybením nedbat na doporučení typu krmiva pro konkrétního psa. Rozhodně a vždy má chovatel věnovat dostatek času na výběr typu krmiva a pozorně nejen přečíst, ale hlavně uvědomit si, co znamenají informace o složení, výživných hodnotách a specifických vlastnostech krmiva.
V konzultační a obchodní praxi jsem se setkal s řadou zabedněnců, kteří krmné návody a další informace zcela ignorovali a na základě vlastní hlouposti nebo rad jakéhosi pomyslného či skutečného „Franty“ vývoj i zdraví svých zvířat (nejen psů) nenapravitelně poškodili.
Doporučení denní krmné dávky je většinou spíše orientační pomůckou. Ukazatelem je příjem krmiva a kondice psa. Ostatně, každý z nás chovatelů má v „chovném programu“ a nárocích na psa i podmínkách chovu něco svého, jedinečného. Známé úsloví z naštěstí minulých dob – každému podle jeho potřeb i zásluh – je proto v krmení zvířat dobře přijatelným, užitečným mottem. Neboli, doporučená denní krmná dávka nesmí být dogma.
Tím bychom mohli obecný popis řady krmiv EMINENT považovat za víceméně uzavřený.
 
Povšimněme si nyní „filozofie“ či záměru v rozdělení krmiv. Jediné, co se mi mírně nelíbí, je nečeský prioritní název krmiva. Dále však následuje jeho přesná a nezaměnitelná specifikace.
Zkusme napřed vybírat podle velikosti – živé hmotnosti dospělého psa. Všimneme si, že malá plemena mají vždy vyšší koncentraci živin než ta velká, konkrétně v obsahu bílkovin a tuku. To je správné, protože čím menší organizmus, tím intenzivnější látková výměna a relativně vyšší tepelné i metabolické ztráty, tedy vyšší nutriční nároky.
Krmiva pro malá plemena proto obsahují téměř vždy více bílkovin nebo tuků než u plemen větších. Podle typů krmiv pro malá až velká plemena bývá vždy rozdílná velikost granulí, což podporuje zdravý chrup, zamezuje hltání a torzím žaludku.
Všechna krmiva řady EMINENT jsou obsahem živin kompletní a důsledně bezlepková. Jejich sestavení dbá na co nejlepší zdravotní a dietetické působení.
Nelogická legislativa výrobců krmiv zakazuje udávat na obalu věcnou skutečnost, že řada vitaminů, mikroprvků i ostatních biologicky účinných látek dodávaných do kompletních krmiv, tedy i do řady EMINENT, zabraňuje metabolickým onemocněním až závažným zdravotním poruchám. Úředníkům kontrolujícím krmiva navzdory tedy toto prohlašuji tady a teď.

eminent_redesign_puppy-lamb-rice_15_3.jpg
 
Období štěněčí
 
Krmiva pro štěňata (Puppy), březí a kojící feny jsou dostupné ve třech druzích. První spojuje malá a střední plemena na úrovni 30 % NL, což je minimálně 80 % proteinů živočišného původu. Obsažených 360 g drůbeží moučky v 1 kg krmiva odpovídá 1340 g čerstvého masa. Vysokou bílkovinnou hodnotu doplňuje 16 % tuku, tedy kalorická hodnota (ME): 16,71 MJ/kg. Základním bílkovinným komponentem je drůbeží svalovina.
Druhý je určen pro všechna plemena, s poněkud nižší bílkovinnou (29 % NL) i energetickou hodnotou 16,3 MJ/kg. Jedná se o krmivo s obsahem jehněčí svaloviny a granule jsou menší jako u varianty Eminent Puppy.
Třetí krmivo (Puppy large breed) je pro štěňata, březí a kojící feny velkých a obřích plemen s pouhými 28 % NL a rovněž nižší energetickou hodnotou 16,3 MJ/kg i nižším obsahem aminokyselin. Tato odlišnost je dána specifikou růstu velkých plemen, zatíženou rizikem přetížení pomaleji se vyvíjejících kloubů. Kdysi jsme tomu s nádechem ironie říkali: kupředu – ale opatrně. Ono opatrně je se vší vážností na místě, a proto podpořeno nižší dávkou vápníku a fosforu. To spolu s chondroitinem a glukosaminem zabezpečuje správný vývoj pohybového aparátu a napomáhá předcházet deformacím kloubů.
Nicméně, všechna tři krmiva tohoto typu jsou na stejné úrovni v hladině důležitých vitaminů a dalších biologicky účinných látek.
Určitě je nutno konstatovat, že výživa v tomto období má na budoucnost psa největší a zásadní vliv. Harmonie v obsahu i poměru živin znamená rovnoměrný a fyziologicky správný vývoj tělních soustav i orgánů. Současný vývoj kostry a svalové soustavy doprovází stavba trávicích orgánů a oběhového aparátu, rychlý nárůst krvetvorby, růst srsti spolu s růstem chrupavek a ostatních tkání kožního typu. Proto jsou různorodé nároky na živiny i dietetiku mimořádně vysoké.
Od poloviny březosti musíme dbát na pravidelnou výživu feny skutečně kvalitním krmivem. Kromě tělesného vývinu plodu se rozhoduje o zdravotní odolnosti, schopnosti tréninku, vysokých pracovních výkonů včetně psychické schopnosti, vytrvalosti i čichových pracích. U fen pak o schopnosti reprodukce.
Dietetiku krmiva zajišťuje několik složek. Je to přídavek rýže, sušené jablečné hmoty, lněného semínka a cukrovarských řízků. Tyto komponenty obsahují peptidy neboli velmi jemnou formu vlákniny, která na sliznici střev vytváří specifické prostředí podporující její dobrý stav, vyhovující pH a zvyšuje vstřebávání živin, mimořádně důležité v období laktace matky a růstu štěňat.
 
Období dospívání
 
Na vývoj štěněte navazuje období dospívání neboli dokončení tělesného vývoje. Zejména specifika růstu velkých a obřích plemen vyžaduje další živinovou podporu při dokončování růstu či vývoje.
Pes je zdánlivě „velký“ nebo se může jevit jako téměř dospělý, nicméně hlavně jeho kostra a klouby ještě „něco“ potřebují. V této době se projevuje mimořádná pohybová i psychická aktivita. Pes je v počátku intenzivního výcviku. Jeho dětství skončilo, a to je třeba, právě výcvikem, podchytit. Nikdy se neučí snadněji a vytváří s pánem pevnou vazbu pro budoucí pracovní využití. To platí pro všechna malá i velká plemena.
Nedostatečné nebo nekvalitní krmení by konečný vývoj narušilo. Pro velká a obří plemena je k dispozici krmivo (Maxi junior) s velkými granulemi pro dospívající psy, březí a kojící feny velkých a obřích plemen. Krmivo má velké granule k regulaci příjmu. Je to dobré řešení pro mladé a velmi aktivní psy v době dokončování růstu. Živinově i složením víceméně kopíruje krmivo pro štěňata, březí a kojící feny velkých a obřích plemen (Puppy large breed) s 28 % NL a 14 % tuku.
 
Období dospělosti
 
Krmiva pro dospělé psy: (Adult) mají jednotný obsah 26 % bílkovin (N-látek, NL) který lze přepočíst na 72 % proteinů živočišného původu. Obsahují 250 g drůbeží moučky v 1 kg krmiva, a to odpovídá odpovídá 930 g čerstvého masa. Energetická hodnota pro malá a trpasličí plemena + malá a středně velká plemena mají energetickou hodnotu mírně vyšší (ME: 15,95 MJ/kg) než plemena velká a obří (ME: 15,95 MJ/kg). Specialita pro obří plemena má „extra velké granule“. Že by inspirace z prodejní strategie ovocných jogurtů?
Nicméně, tato kategorie jen okrajově. Pro dospělé myslivecké psy v plném pracovním či tréninkovém výkonu máme kompletní krmivo HUBERT s 28 % NL a 12 % tuku, detailně popsané v MYSLIVOSTI 10/2023.
 
Předposledním výrobkem je krmivo (Light / weight control) 23 % NL a 9 % tuku, pro obézní psy a psy se sklonem k nadváze. Receptura je přizpůsobena pro psy se sklonem k nadváze nebo psy, kteří nadváhu již mají.
Při správném dávkování krmivo pomáhá dosáhnout ideální tělesné hmotnosti, a to díky sníženému energetickému obsahu. Přitom má krmivo dostatečné množství proteinů a tuků pro zabezpečení potřeb organizmu, redukci hmotnosti a pro její následné udržení díky CLA (konjugované kyselině linolové).
Toto krmivo ale neřeší příčinu obezity, pouze následek. Příčinou je v drtivé převaze držitel psa, osoba psa překrmující a ničící nesmyslnými pamlsky a nedostatkem pohybu, tedy osoba, které pes nepatří do rukou.
Snad by ještě mohlo být krmivo pro neukázněné psy. Mohlo by jít dobře na odbyt, je jich hodně. Ale protože příčinou neukázněnosti psa je jeho neukázněný majitel, nejspíš by právě takové nekupoval.
 
Období stáří
 
Nejen my lidé, i psi končí svůj život stářím. I psům je přejeme jako spokojené a rozhodujícím faktorem i odměnou po dobré službě musí být mimo vlídného zacházení také kvalitní krmivo. Tím je Senior s 22 % NL a 10 % tuku.
Psi v pozdějším věku mají citlivější organismus. Potřebují kvalitní zdroj bílkovin, zvýšené dávky základních vitaminů i dobře využitelné minerální látky. Také dostatek pitné vody.
Snížená hladina bílkovin a tuků společně s čirokem a rýží usnadňuje stravitelnost tohoto krmiva. Mannanoligosacharidy (MOS) podporují činnost trávicího traktu a optimální hladina taurinu a vitaminů (zejména E a C) zabraňuje předčasnému stárnutí buněk. L-karnitin podporuje srdeční činnost a působí jako prevence před vznikem cukrovky a rakoviny.

eminent_redesign_senior_15_3.jpg
 
Co na závěr?
 
Výživa a způsob krmení psů má dlouhou historii. My starší pamatujeme „ovařené“ maso z nutných porážek, vařené brambory nebo spařený obilný šrot, minerální doplněk Roboran. Nebo také jen domácí zbytky. Pokrokem byly suchary DINGO, snad předchůdce kompletních krmiv.
O granulích, které se u nás začaly nesměle objevovat po roce 1990, či spíše o 2 až 3 roky později, nechtěl zprvu žádný chovatel ani slyšet. Později se objevily jako příkrm těstoviny, někteří psi je snášeli dobře. Snad pro usnadnění přípravy krmení nevůle ke granulovaným krmivům pro psy českých i zahraničních výrobců ustupovala. Objevovaly se extrémy složení i cen.
Nakonec zvítězila kvalita i rozum a granulovaná krmiva si získala důvěru. Nastal pravý boom granulovaných krmiv s nekonečným počtem značek.
Objevila se ale také metodika BARF propagující „přirozené“ krmení syrovým masem. Snad je moje chyba, že jsem tomuto způsobu krmení nikdy neporozuměl a vnímám spíše její nedostatky a nevýhody.
Važme si kvalitních kompletních krmiv pro psy českého původu, jakým je široká řada EMINENT. Plně obstojí vůči nejslavnějším (a nejdražším) krmivům zahraničního i zaoceánského původu.
 
Ing. Martin MOHELSKÝ
 
 
 
 
 
 

Zpracování dat...