ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2023

Bunda Tyson a kalhoty Tasolaz od Banneru

Myslivost 10/2023, str. 74  Jiří Louthan
Po půlročním testování hodnotíme za jedna mínus
 
Jak se předvedlo oblečení od Banneru, které bylo v lesních a polních honitbách vystaveno dešti, větru a fyzické námaze od letošního jara až do podzimu? Důkladné testování prověřilo jeho kvality do detailu.
V letošní sezóně lovů i běžných cest do lesa od brzkého jara až do podzimu jsem nekompromisně nosil bundu Tyson a kalhoty Tasolaz od českého Banneru. Šoulačky, čekaná, práce v lese, všude tam (pouze s výjimkou letošních úporných letních veder) jsem nosil právě toto oblečení, abych se o něm v praxi dozvěděl co možná nejvíce. A nyní přišel čas, abych vám ho představil, protože rozhodně stojí za pozornost všech myslivců, kteří preferují v rámci svého oblečení maximální možnou kvalitu.

Bunda-Banner-Tyson-1-1.jpg
 
Bunda Tyson – parťák do větru i deště
 
Jako první se zaměřím na funkční bundu Tyson. Ta mě velmi mile překvapila nejen svými funkčními dispozicemi, ale také moc pěkným střihem a celkově moderním designem.
Bunda Tyson je z vnější části vyrobená z materiálu Cheris, což je pevná nemačkavá tkanina s lehce broušeným povrchem a vodoodpudivou úpravou. Bunda je třívrstvá, a tak se mezi vnější vrstvou z Cherisu a podšívkou ukrývá ještě klimamembrána, která zajišťuje nepromokavost, a navíc i odvod tělesného tepla a potu.  
Tento systém má narozdíl od laminovaných bund tu výhodu, že je vnější povrch měkčí, eliminuje na lovu nežádoucí šustění a současně chrání membránu proti možnému přímému a nenávratnému poškození. Dokonce je možné vnější vrstvu opravit v případě, že dojde k jejímu prodření, a přitom je vysoce pravděpodobné, že membrána zůstane nadále plně funkční bezezbytku. Jednoduše řečeno, bunda zůstává nadále nepromokavá.
 
Výborné zipy a šikovně tvarovatelný formát
 
Bunda Tyson má podlepené švy a hlavní zip překrytý širokou légou proti průniku vody k zipu, který sám o sobě nepromokavý není. Zato je velmi kvalitní, masivní a nemá nejmenší tendenci se při zapínání zakusovat do látky bundy (i díky zpevnění, kterým je okraj zipu vylepšený).
Jezdce zipů jsou prodloužené šňůrkami s přívěskem, takže se s nimi skvěle pracuje i v rukavicích. Léga je zapínatelná na čtyři praktické druky a sahá až těsně nad zip.
Podšívka bundy je příjemná na dotek, límec je středně vysoký a sahá těsně pod bradu, což je za mě pro bundu jaro-podzim ideální. Pouze u zimních bund preferuji vysoký límec, který bradu kryje proti větru a silnému chladu.
Bunda sahá na spodní části těsně pod zadek, takže kryje záda i v sedu. A to jsem ve větru jak na posedu, tak na židličce na krajích polní honitby opravdu ocenil. Bundu je možné v pase snadno stáhnout zevnitř pomocí pružné šňůrky, což mám u loveckých bund rovněž velmi rád. Stejným způsobem je řešené stažení bundy k tělu na její spodní hraně.
 
Kapsy bohaté na počet i objem
 
Velice přívětivé je i řešení kapes, které nabízejí vysoce bohatou zásobu objemu pro věci, které chcete mít právě při sobě. Pět kapes je situováno na vnější straně (dvě náprsní, dvě boční a jedna na rameni, všechny kryté légou proti vodě) a dvě na vnitřní (obě nad sebou na levé straně, spodní je úžasně prostorná).
Naráz jsem v bundě nosil po kapsách běžně termovizi, klobouk, nákrčník, fleecové rukavice, čelovku, doklady, klíče od auta, skládací podsedák a zásobu papírových kapesníků. A přitom jsem neměl pocit, že je bunda nějak přetížená nebo věcmi objemově předimenzovaná. Všechny kapsy jsou na zip, takže o jakékoli ztrátě jejich obsahu na lovu nemůže být ani řeči.
 
Zpevnění na správných místech
 
Rukávy bundy Tyson jsou výborně střižené a dávají po celé délce již od ramenou spoustu flexibility pro pohyb rukou. Ocenil jsem to především při stoupání na kazatelnu, ale také při střelbě a při práci s uloveným kusem zvěře. Rukávy jsou na spodní části zpevněné proti prodření a stejné zpevnění je na bundě aplikované i na ramenech a spodní části bundy. Jednoduše je vidět, že výrobce při modelaci bundy dobře přemýšlel a eliminoval tak nejběžnější poškození exponovaných partií.
I díky tomu věřím, že mi bunda vydrží sloužit opravdu dlouhá léta. Konce rukávů mají pružné manžety a je možné je stáhnout k zápěstí na dvě různé polohy pomocí druků. Je to vynikající řešení oproti stahovacím pásků se suchým zipem, se kterými jsem se setkal u jiných bund. Suchý zip na lovecké bundy prostě nepatří, kdo kdo by si jimi chtěl plašit zvěř.
 
Velmi kvalitní kapuce a odpovídající cenovka
 
Co mě ještě na bundě Tyson od Banneru hodně baví, tak její vysoce praktické řešení kapuce. Kapuce je jednak velmi šikovně tvarovaná a na hlavě pěkně sedí, ale také je odepínatelná, 3D stahovatelná (na spodním okraji a na temeni hlavy) a navíc materiálově stejně řešená jako celá samotná bunda (nepromokavost, dýchatelnost, tři vrstvy). K úplné dokonalosti kapuci by se mi líbil kšiltík, který by ještě lépe chránil obličej před deštěm.
 
Celkově musím říci, že je bunda Tyson výborně dotažená v celé řadě detailů. Nepromokne, neprofoukne, „dýchá“ výborně a navíc je úžasně pohodlná a flexibilní pro aktivní pohyb. Kapes je zde bohatá zásoba, jsou dobře přístupné a velký benefit spatřuji ve zpevněných partiích, ale také v perfektně řešené kapuci. Na lovech a při pracích v lese se předvedla jako vynikající parťák, na kterého je možné se spolehnout. Kdyby byla ještě o úroveň méně šustivá (a to je její nízká šustivost řešena v rámci použitých materiálů velmi dobře), pokládal bych ji prakticky za dokonalou.
Bundu hodlám rozhodně nosit i na šoulačky v zimních měsících, kdy jen rozumně navrstvím oblečení pod ní (kvalitní fleecová mikina a termotriko).
Cenovka této bundy je více než adekvátní jejím prověřeným kvalitám a nelituji jediné koruny, kterou jsem do ní investoval.

Kalhoty-Banner-Tasolaz-3-1.jpg
 
Kalhoty TASOLAZ – velký komfort i praktičnost
 
Nejen kvalitní bunda, ale také dobře zvolené kalhoty dotvářejí celkový komfort z oblečení na lov. K bundě Tyson jsem si zvolil jako optimální koncept loveckých kalhot pro třísezónní použití jaro až podzim model Tasolaz, rovněž od Banneru. A musím hned z kraje konstatovat, že moje volba byla velice správná.
Kalhoty jsou opět ušité z materiálu Cheris (stejně jako vrchní vrstva bundy Tyson), takže jsou odolné proti namáhání až protržení, ale také jsou lehké a velmi dobře dýchají. Z výroby jsou kalhoty ošetřené vodoodpudivou úpravou, jen po vyprání je třeba je impregnovat. A to jsem, vzhledem k tomu, že nejsem žádný velký estét, a nějaké to zaschlé bahno na nohavicích mě neobtěžuje, absolvoval za celou dobu jejich nošení pouze dvakrát.
 
Výborně řešený pas i celkový střih
 
Kalhoty se nemačkají, materiál je lehce broušený a tedy minimálně šustivý (stejná úroveň šustivosti jako u bundy Tyson). Zapínání kalhot je ve formě spolehlivého zipu a středně velkého knoflíku. Kalhoty Tasolaz mají k dispozici celkem 8 poutek na opasek, který může být vysoký až 4 cm, což je za mě ideální. Navíc je v pase implementovaná pružná partie (v zadní středové části) a i díky tomu kalhoty při správně zvolené velikosti báječně sedí a nemají tendenci sjíždět dolů.
Výborně je řešený střih těchto kalhot, který je skvěle anatomicky zvládnutý. Oblast kolen je pohodlně tvarovaná a dotažená záševky, nohavice se směrem od kolen dolů zužují. Nohavice jsou členěné švy a dávají kalhotám velmi moderní vzhled. Sedový šev je kvůli vyšší pevnosti dvojitý, čímž se tlak v sedu rozkládá na více švů a nehrozí tak snadné roztržení kalhot v sedací partii.
 
Kapsy nemají chybu
 
Co zde ještě nesmím zapomenout pochválit, tak to je naddimenzování kapes, protože právě s kapsami jsem u kalhot Tasolaz nadmíru spokojený. Kromě klasických otevřených bočních kapes tu máme ještě dvě kapsy na stehnech, jsou solidně objemné a zapínatelné na fortelný zip, a navíc ještě jednu zadní kapsu – rovněž zapínatelnou. Co se týče bočních kapes, chvíli jsem přemýšlel, jestli by se mi také více nezamlouvaly zapínatelné, ale nakonec jsem usoudil, že právě tahle varianta je pro mě ideální. Jsem totiž občas zvyklý mít ruce v kapsách a zip by mě v tomto případě tlačil do zápěstí. Mně absence zipu prostě nevadí, spíše naopak.
 
Shrnuto podtrženo, kalhoty Tasolaz mě nadchly stejně jako bunda Tyson. Už toho se mnou na lovu hodně zažily (déšť, chladno, vítr, klečení v bahně při práci se střeleným kusem apod.) a zaslouží si moji pochvalu. A opět musím konstatovat, že i na zimní šoulačky budou tyto třísezónní kalhoty super. Stačí kvalitní termoprádlo a při aktivním lovu odvedou spoustu kvalitní práce. . Kalhoty jsou nejen uživatelsky výborně nastavené, ale také pohodlné, flexibilní a navíc skvěle vypadají a k bundě Tyson padnou jako ulité, navíc jejich cena vůbec není špatná
 
Text a snímky Jiří LOUTHAN
 

Zpracování dat...