ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2023

Na návštěvě u firmy Blaser

Myslivost 10/2023, str. 68  Martin Brožek
Isny, malebné městečko nedaleko německého Mnichova, necelých pět a půl hodiny cesty z Prahy, hostí na svém severním okraji řadu moderních budov. Jelikož nikde nenajdete třímetrový plot, ohradníky, výstražné obrázky s nebezpečím smrti, ani byste neřekli, že právě vstupujete do kampusu zbrojovky. Konkrétně do jedné z nejprogresivnějších výrob moderních loveckých zbraní.
Historie firmy Blaser sahá do padesátých let minulého století. Její zakladatel Horst Blaser vyvinul a v roce 1957 zahájil malovýrobu lehkého dvojáku Diplomat. Díky inovativnímu způsobu uzavírání byla tato zbraň na svou dobu lehká, přesná a získala velkou oblibu.
Nové uvažování a chuť dělat věci trochu jinak se zapsaly i do vývoje dalších zbraní. Až do 70. let se Blaser věnoval především reprezentativním kombinovaným zbraním, v roce 1977 však představil zlamovací jednušku K77 (předchůdce K95) a s drobnou odbočkou přes zajímavé BL820 s vertikálním závěrovým blokem přišel s kulovnicí SR830. Ta měla horizontálně odsuvný nosič klikového závěru, který připravil základ pro odsuvný kleštinový závěrový systém nejprve pro Blaser R93 v roce 1993 a 17 let poté pro nejmodernější Blaser R8.
Horst Blaser společnost řídil až do roku 1985, kdy ji prodal podnikateli z Allgäu Gerhardu Blenkovi, který se postaral o otevření nových zahraničních trhů a výrazně pomohl mezinárodnímu úspěchu přímotažné R93.
V roce 2000 vlastnictví Blaser přechází na Thomase Ortmeiera a Michaela Lüke, od té doby se nabídka pro myslivce neustále rozšiřuje. Postupně přibyly brokovnice, oblečení pod značkou Blaser Outfits, poskytování loveckých zájezdů Blaser Safaris, vlastní ráže a střelivo Blaser, optika, příslušenství a mnoho dalších produktů a služeb.
Pan Blaser z Isny neodešel – měli jsme štěstí a potkali ho na zahrádce jeho domku, který je postavený přesně na hranici kampusu Blaser.

Panorama-linky-1.jpg
 
Jsme skutečně v továrně?
 
Návštěva v Blaser začala hodinovou přehlídkou a diskusí nad historií zbraní. Je zajímavé, jak na sebe modely navazují a využívají ověřené technické vzory. Historický pohled také napovídá, že pan Blaser byl vždy připraven dělat věci po svém a využívat funkčních celků mezi jednotlivými řadami – zejména unikátní horizontální nosič závěru SR830 a jeho rozpracování až do moderního přímotahu R8 nebo způsob uzavírání komory u K77 inovovaný do K95.
Po krátké přestávce doplněné o prohlídku zajímavých preparací zvěře z celého světa jsme se přesunuli do výroby. Musím s trochou naivního nadšení přiznat, že jsem až do poslední chvíle myslel, že do výroby budeme někam přejíždět. Celý campus Blaser je totiž čistý, tichý, bez hromad palet a hrubého materiálu, výrobních odpadů apod., které tvoří prostředí v jiných mnou navštívených zbrojovkách. Když už jsem se chystal k vozu, pobídl mě Hansjörg Streitel, náš laskavý průvodce, ať přidám do kroku, že je to už jen 50 metrů. Tím začala prohlídka výroby kovových částí a hlavní.

zpracovani-hlavni-1.jpg
 
Výroba kovových dílů
 
Nikoho asi nepřekvapí, že veškeré díly se vyrábí na moderních víceosých obráběcích strojích automaticky. Do strojní linky vstupuje materiál požadovaného základního tvaru a soustava na sebe navazujících strojů jej zpracuje. Podstatná část kroků je automatizovaná, stejně tak manipulace mezi jednotlivými stroji. Obsluha strojů hlídá svůj úsek, zásobuje ho materiálem a odváží polotovary nebo hotové produkty k dalším linkám. Spojení do větších funkčních celků zbraně probíhá ručně s jemným dopasováním výrobních tolerancí.
Výroba hlavní je umístěna v budově přilehlé k výrobě kovových částí. Základním vstupním materiálem je ocel požadovaného složení ve tvaru válce. Proces výroby je automatizovaný. Robotické rameno nabere ze zásobního koše ocelový válec a postupně jej přenáší mezi několika kroky, v nichž se normalizuje na přesný vnější průměr se středovým vývrtem základních průměrů podle výsledné ráže. Polotovar prochází úpravami včetně kování. Hlavně se kovají za studena bodovým zatížením proti vřetenu požadovaného průměru a stoupání vývrtu.
Pokud se bavíme o hlavních Blaser, délky jsou standardní v souladu se skupinou nábojů – např. 580 mm pro střední balistický výkon (308 Win., 30-06 Spr., 6.5 Creedmoor apod.), nebo 650 mm pro hlavně magnumových ráží. Můžete si vybrat konturu hlavně, kanelování, individuální délku, pevná mířidla, závit na ústí apod., vše rovnou na objednávku pro konkrétní očíslovanou hlaveň.
Žádná zákaznická kombinace – přestože jsou některé varianty velmi časté – se nedělá do zásoby, pokud tedy chcete ušetřit čas, vyberte si v distribuční síti skladovou hlaveň.
Určitě stojí za zmínku, že povrchová úprava, tedy leštění, nitridace apod., probíhá až po všech individuálních krocích, aby se předešlo korozi strojně odhaleného materiálu.
Všechny hlavně jsou zkontrolovány endoskopem, projdou německou zbraňovou zkušebnou přímo v prostorách Blaser Isny a jdou s průvodním listem do distribuce.

IMG_3873-1.jpg
 
Sestavení, ověření a odeslání
 
Ne všechny komponenty pro Blaser jsou vyráběny přímo v Isny, např. pažby pro Ultimate Carbon jsou vyráběny u dodavatele, který se specializuje na carbonové produkty. Kompletace všech zbraní Blaser je ale prováděna v Isny. O kompletaci se stará vždy jeden člověk, který spojí jednotlivé díly, zajistí jemné dopasování, zkontroluje funkci a zajistí potvrzení distribuční dokumentace.
I když si kupujete Blaser po dílech, což je u nás pro R8 asi nejobvyklejší varianta, nemusíte se bát, že by sestava nefungovala. Tolerance pro koncový produkt jsou velmi přísné. Jestliže máte požadavek na konkrétní sestavu nebo kupujete kombinovanou zbraň či brokovnici, odchází zbraň z továrny až po splnění dlouhého seznamu kontrolních bodů. U kombinovaných zbraní je to kromě jiného i seřízení soustřelu hlavní a u jednohlavňových systémů, zejména Blaser R8, se ověřuje nástřel na vzdálenost 100 metrů třemi ranami s očekávaným rozptylem pod 2,9 cm, tedy 1 MOA.
 
IMG_4006-1.JPG

Blaser Custom, výroba na zakázku
 
Již od svých začátků se snaží Blaser vycházet vstříc náročným zákazníkům. Samozřejmě si můžete koupit užitný precizní „stroj“ v dřevěné či polymerové pažbě běžného nebo thumbhole tvaru (s otvorem pro palec), ale pokud chcete něco navíc, zamiřte v Isny do dílny Blaser Custom. Zasedací místnost je chytře umístěna přímo v dílně, kde pracovníci individuální zbraně vyrábí, což je pro milovníky ruční práce samo o sobě zážitek.
Na výběr jsou různé materiály pro pažby, vložené díly, rytí a laserové přenesení obrázků na kovové části, exotické materiály pro dotykové plochy atd. K dispozici je samozřejmě katalog s příklady realizací a některé hotové díly k osahání. Z velkého výběru tureckého ořechu kategorií 7-10 nebo dokonce vysoce cenné kategorie 11 si můžete na místě zarezervovat konkrétní kus pro výrobu vaší nové pažby. Možnosti jsou obrovské a záleží pouze na fantazii a ochotě zákazníka utrácet.

IMG_4131-1.jpg
 
Závěr
 
Návštěvu jsme si zpříjemnili v místní Blaser restauraci umístěné v původní alpské horské chatě a hodinkou ve střeleckém kině, kde jsme na různých loveckých situacích vyzkoušeli kombinace pažeb, optiky, tlumičů, a především vlastní schopnost střelby na pohyblivý terč.
Pak už nás čekal odjezd a ve mně se mísila řada pocitů – jak jsem tuto mladou značku vnímal před prohlídkou a jak ji chápu nyní. Sice zatím nemá 200 křížků na futru, ale možná díky tomu funguje trochu jinak, je zaměřená na uživatele, přináší konzistentní vysokou kvalitu a tzv. „lovitelnost“ (z anglického huntability).
Ve všech reklamních obrázcích firmy Blaser s důrazem na snové lovecké zážitky mi ale trochu chybí právě vypíchnutí hodnot, které na vás v Isny padají z každého koutu - základem všeho je technicky skvělá zbraň, moderním přístup k výrobě, důsledný kontrolní proces a jistota, že se na Blaser budete moci spolehnout při lovu kamzíka v Alpách, v husté leči se psem, ale i „za komínem“ při hlídání úrody.
 
Oficiálním distributorem značky Blaser je v České republice společnost Kozap Uherský Brod spol. s r.o.
 
Ing. Martin BROŽEK,
autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích
Vyzkoušejte aplikaci JduLovit.cz
 

Zpracování dat...