ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2024

Nerušivý komfort v klasickém decentním provedení

Myslivost 3/2024, str. 60  Jiří Louthan
Test zimního oblečení od Banneru
 
Před zimní sezónou jsem se rozhodl pořídit novou výbavu na lov do nízkých teplot. Zvolil jsem prověřeného českého výrobce a neváhal jsem se z jeho nabídky obléknout doslova od hlavy až téměř k patě. Jak se zateplené oblečení předvedlo v praxi?
Nechci hodnotit pouze jediný kus oblečení, ale celý soubor zimní výbavy, které jsem pečlivě vybíral tak, abych na šoulačkách pod bodem mrazu a především na čekané netrpěl chladem. Kromě bundy, mikiny a kalhot, padla má volba také na zajímavé termoprádlo. A hned na začátku musím objektivně konstatovat, že jsem byl se zvolenou skladbou oblečení doslova nadmíru spokojený. Pojďme si spolu jednotlivé kousky od českého Banneru postupně představit. Třeba to pro vás bude zajímavá inspirace, až se rozhodnete inovovat váš zimní lovecky šatník na další sezónu.

E92A3002.jpg
 
Bunda Deval
 
V celém kompletu je řekl bych klíčová zimní bunda Deval, která se ukázala jako velmi dobře zateplená. Nejnižší teplota, ve které jsem v ní strávil celé tři hodiny na čekané na daňka, byla mínus devět stupňů. Jako izolace je použita vrstva rouna v kombinaci s fleecovou podšívkou a tzv. 3D pleteninou. Bunda je na těle příjemná, nechává prostor pro pohyb (jako je rychlé zalícení kulovnice nebo lezení po žebříku na posed), ale samozřejmě je důležitá správná volba její velikosti. Pod bundu se totiž musí pohodlně vejít další vrstvy v podání silné mikiny a termoprádla.
 
Správná velikost a tichost materiálu jsou zásadní.
Udělal jsem dobře, že jsem si bundu, ale i ostatní kusy zimního oblečení vybral osobně na jedné z poboček Banneru. Při nákupu po internetu se mi občas stává, že netrefím správnou velikost na první dobrou a musím pak dané oblečení na dálku měnit.
Bunda Deval má pěkný střih, který není neforemný a dokonce jej pokládám ve spojení s duální zelenou barevností za velmi slušivý.
Co je pro mě na této bundě absolutně zásadní, tak to je zpracování svrchního materiálu. Vnější materiál výrobcem označovaný jako Siletex je v zásadě měkké, ale také odolné mikrovlákno. Tato dvouvrstvá tkanina má jemně broušený povrch, takže je na lovu tichá a ani v nejmenším neruší při pohybech zvěř. A už za to dávám této bundě palec vysoko nahoru.
 
Membrána, která funguje beze zbytku
Další benefit bundy Deval spočívá ve voděodolnosti. Nejen, že je svrchní látkovina ošetřená voděodolnou úpravou, ale navíc je bunda vybavena klimamembránou. Díky ní a kvalitně podlepeným švům je, jak jsem si ověřil na šoulačkách v dešti, bunda perfektně odolná vůči vodě (19 050 mm vodního sloupce), a navíc i dobře dýchá (hodnota prodyšnosti RET 9 705). Takže pokud správně zvolíte pod bundu spodní vrstvy, rozhodně nemáte pocit, že se při aktivním lovu v této bundě upotíte.
Bunda má chytře prodlouženou zádovou část, díky které vám při čekané netáhne na ledviny a křížovou část zad. Bundu je možné si stáhnout k tělu pomocí pružného lanka uvnitř spodního lemu ve spolupráci s pružinkovými plastickými brzdičkami. Stejným způsobem je možné si bundu stáhnout v oblasti pod žebry a dosáhnout tak kompaktnějšího formátu. Konce rukávů je možné zase stáhnout v rámci třech poloh za pomoci manžet a druků. Ovšem doporučuji zvolit správnou polohu ještě před samotným lovem, protože druky, i když jsou v zásadě tišší než třeba suché zipy, při zapnutí přece jen trochu cvaknou. A ani takovou drobností si zvěř rozhodně zradit nechcete.
 
Chytře řešené druky i systém kapes
Pomocí druků se fixuje také dlouhá vertikální léga bundy, která kryje masivní plastový hlavní zip. Zip působí masivně a nemá tendenci se zakusovat do látkoviny pod zipem, což je skvělé. Všechny druky jsou z vnější části poplastované a navíc zabarvené do tmavě zelené, takže vizuálně nijak neruší.
Zajímavou kapitolou jsou kapsy. Na bundě najdeme čtyři, všechny vnější. Dvě jsou takzvané „napoleonské“ náprsní, které výborně slouží k zahřátí rukou vsedě na čekané. Nachází se na prsou a uvnitř jsou vystlané hřejivým mikrofleecem. Další dvě kapsy jsou situované na spodní vnější části bundy a jsou zapínatelné pomocí druků. Na těchto kapsách oceňuji jejich objem, který pojme najednou rukavice, nákrčník, náhradní náboje, ale vejde se do nich pohodlně i menší pozorovací termovize. Kapsy jsou dostatečně hluboké, takže se není třeba obávat, že by vám z nich termovize třeba při šoulačce vypadla.
Bunda má k dispozici i jednu kapsu uzavíratelnou na zip, která se výborně hodí třeba na myslivecké „papíry“ (zbrojní průkaz, lovecký lístek atp.), peněženku, anebo třeba klíčky od auta. Je šikovně umístěná pod légou hlavního zipu bundy, takže je možné se do ní dostat, aniž byste museli rozepínat hlavní zip bundy.
 
Příjemný fleece a praktická kapuce
Vnitřek bundy je částečně řešený příjemným fleecem a v bederní části pak 3D plastickou silnou pleteninou. Límec bundy je středně vysoký a nemá tendenci se chytat za vousy. Z vnější části je na něm připnutá pomocí pěti druků nepromokavá kapuce, kterou je možné vytvarovat podle hlavy. Dobře natvarovaná kapuce na hlavě pěkně sedí a dobře chrání proti větru a dešti. Škoda jen, že není ještě masivnější, aby ještě lépe chránila proti mrazu. O to se holt musí postarat vhodně zvolená čepice.
 
Ale jinak jsem byl po celou dobu testování s bundou Deval na výsost spokojený. Cenovka bundy je velmi vstřícná a nelituji jediné koruny, kterou jsem do bundy, která mi určitě vydrží sloužit dlouhé roky, investoval.
 
Kalhoty Dalton
 
Nedílnou součástí zimního oblečení do lesa jsou samozřejmě také kalhoty a i na jejich výběru jsem si dal z nabídky Banneru sakra záležet. Tím spíš, že všechny kalhoty, které jsem dosud na zimní lov používal, byly dosti slabé a musel jsem pod ně instalovat celou řadu hřejivých vrstev. V celkové izolační soustavě jsem se pak cítil dosti stísněně, což především v případě šoulaček nebylo nic příjemného.
Moje volba tak padla na zateplené kalhoty Dalton. A musím říct, že z těch jsem ještě více nadšený, než z bundy. Patrně právě proto, že se jedná o první zimní kalhoty, které konečně splnily moje očekávání.
 
Vysoká hřejivost a tichost v jednom
Kalhoty Dalton mají v zásadě velmi podobnou materiálovou specifikaci jako bunda Deval, což je jedině dobře. Jedná se o silně zateplené kalhoty PES rounem, které dobře drží teplo. Kalhoty jsou rovněž vybavené klima membránou, takže jsou jak nepromokavé, tak velmi dobře prodyšné. Vnější povrch kalhot tvoří látkovina s označením v tomto případě Chitex, což je měkká, ale pevná tkanina, která byla vylepšená o jemně broušený povrch, tak navíc i vodoodpudivou úpravu. I tyto kalhoty jsou na lovu úžasně tiché, takže celý komplet společně s bundou ani blízkou zvěř nezradí. A to je samozřejmě základ jak při šoulačkách, tak čekané.
 
Kšandy nebo opasek? Vyberte si
Tyto zimní kalhoty drží na těle pomocí na pevno fixovaných pružných kšand, ale vzhledem k tomu, že jsou v pase k dispozici poutka, je možné použít i široký opasek.
Kalhoty se velmi pohodlně navlékají, a to i na více vrstev termoprádla. Mají totiž dosti hluboký (nebo chcete-li nízký) zip, který je navíc dvojitý. Při konání malé potřeby na lovu prostě stačí zip rozepnout odspoda a nemusíte kvůli tomu rozepínat celou jeho dlouhou horní část, což je opravdu šikovná vychytávka!
Také se mi líbí pružný pas kalhot, který příjemně obepíná tělo a navíc drží kalhoty na těle i v momentu, kdy ještě nemáte přes ramena nasazené kšandy. Snadné navlékání a svlékání kalhot zajišťuje i hladký vnitřní materiál kalhot, který se nezadrhává o termoprádlo.
 
Dobře chráněná záda i obsah kapes
Co se mi na líbí je vysoká zádová část, která dobře chrání záda proti prochladnut a stejně tak přední vysoká léga chrání zip proti průniku chladu. Léga je opět zapínací na druky a hlavní zip kalhot je masivní a působí bytelně. Ani zde nemá tendenci se zakusovat do látky pod zipem.
Kalhoty jsou osazené dvěma bočními kapsami, které jsou vystlané hřejivým mikrofleecem. Obě kapsy jsou až nadmíru prostorné, uzavíratelné na zip krytý širokým lemem proti průniku chladunebo vody. Přístup do kapes je snadný a přitom je obsah kapes v bezpečí. To mně osobně velmi vyhovuje, protože jsem zvyklý nosit v pravé kapse kalhot mobilní telefon a v levé peněženku s osobními doklady.
 
Nohavice s vysokým rozparkem
Moc pěkně je řešený u kalhot Dalton spodek nohavic. Spodní namáhaná část, místo, které se šoupe o boty, případně o větve apod., je zpevněná proti prodření silnější látkovinou, a navíc mají obě nohavice od spodu vysoký rozparek. Díky němu je snadné nazouvání i opravdu vysokých silných zimních bot. Rozparek je řešený masivním zipem, který opět překrývají silné légy s oplášťovanými tmavými druky. Úplný spodek nohavic je možné stáhnout k botám pomocí manžety a drukům se třemi polohami. Je evidentní, že variabilita kalhot byla výrobcem zvládnutá na výbornou.
 
Špičkové na šoulačku i čekanou
Kalhoty jsou výborně hřejivé, prostorné, snadno se navlékají i svlékají a na těle sedí jako ulité, nicméně nijak neomezují lovce v pohybu. Klidně v nich můžete sedět dlouhé hodiny v mrazu na kazatelně, ale také v nich našoulat desítky kilometrů. Daltony jsou úžasně tiché a v neposlední řadě i nečekaně lehké. Navíc vypadají na těle výborně a k bundě Deval pěkně pasují. Rozhodně i tyto kalhoty mohu s klidným svědomím všem myslivcům doporučit.
 
Mikina Trolan
 
K výše popsanému zimnímu kompletu jsem si zvolil od Banneru fleecovou mikinu Trolan. Proč právě tu? Z jednoduchého důvodu. Líbila se mi na ní především její masivnost, která slibovala kvalitní hřejivost, ale také jednoduchý a přitom vkusný střih. Podobnou mikinu už jsem jednou testoval a ukázala se být ideální.
 
Mikina na celý rok
Nespornou výhodou mikiny je její univerzálnost. Nosím ji do lesa od jara do podzimu jen tak přes triko, případně přes termotriko a v zimě mi tvoří spodní vrstvu pod zimní bundou. Takže ji bez přehánění nosím nejen na lov, ale také na práce do lesa kompletně po celý rok. Je to přímo úžasný parťák, je hřejivá, příjemná i odolná a i po roce intenzivního nošení pořád vypadá jako nová.
 
Hřejivá a dýchající
Mikina Trolan je vyrobená ze siného Polar Fleecu, což je pružná a měkká tkanina, která má vysokou hřejivost a navíc i prodyšnost. A právě proto se hodí pod funkční zimní bundu jako druhá vrstva. Mikina se nemačká a navíc má tu fantastickou vlastnost, že je nenasákavá.
Mikina Trolan má na vnitřní straně jemnou síťovou podšívku, která je na těle příjemná. Mám také tři vnější prostorné kapsy (dvě boční a jedna náprsní). Všechny jsou uzavíratelné silným plastovým zipem. Stejný typ zipu tvoří také hlavní zapínání mikiny.
Spodní část mikiny nabízí stažení kolem těla pomocí pružného lanka a konce rukávů mají v sobě všitou gumu, aby dobře obepínaly zápěstí. Mikina má pohlednou dvojitou barevnost a na těle sedí prostě dokonale. Jsem si jistý, že pokud mi za pár let doslouží, půjdu a hned si koupím tu samou, tak moc jsem s ní spokojený. Mikina je na těle pružná a nosí se náramně.
 
Termoprádlo Thermax
 
Zbývá ještě doplnit, jaké jsem pod zimní komplet zvolil termoprádlo. Opět z nabídky Banneru a dal jsem na radu kamaráda, který ho nosí už několik let, a udělal jsem moc dobře. Jedná se klasicky o triko s dlouhým rukávem a spodní kalhoty.
 
Měkoučké, teplé, rychleschnoucí
Termoprádlo Thermax je vyrobené z kombinace materiálů kationový polyester (87 %) a Spandex (13 %). Díky nim je prádlo pružné, měkké, odolné proti oděru a navíc také vysoce hřejivé. Prádlo výborně odvádí pot od povrchu těla směrem k další vrstvě (v mém případě k mikině Trolan) a pokud by přece jen zvlhlo, má tu schopnost, že dokáže rychle uschnout. Švy termoprádla jsou samozřejmě ploché, nikde netlačí pod dalšími vrstvami oblečení.
Materiál je na těle skutečně extrémně příjemný a pochopitelně nekouše. V tomto prádle jsem přes zimu našoulal v rámci lovu daňka celých 64 kilometrů a mohu ho jedině pochválit. Přitom cena je taková, kterou bych zaplatil za renomované sportovní značky termoprádla, a přitom by mi nedokázaly nabídnout takový komfort, jako právě Thermax od Bannera.
 
Kombinace, která se dokonale zadařila
 
Na závěr nezbývá než konstatovat, že jsem si vybral doslova špičkovou kombinaci zimního oblečení, která mě na několika lovech v teplotách hluboko pod bodem mrazu výborně podržela. Byť jsem se snažil být k jednotlivým částem oblečení kritický, žádné závažné funkční nedostatky jsem ani jednomu kusu nenašel.
Takže pokud hledáte kvalitní lovecké oblečení do zimy, vůbec neváhejte se mnou prověřeným setem oblečení inspirovat, věřím, že budete stejně nadšení jako já. Komfort, teplo, volnost pohybu, odolnost vůči dešti i vynikající paropropustnost, to vše tu je a na výbornou.
Testoval Jiří LOUTHAN

E92A3014.jpg

 
 
Bunda Banner Deval přehledně
Kapsy: 4 přední + jedna vnitřní
Tichý vnější materiál: ANO, broušený povrch
Kapuca: ANO, tvarovatelná, nepromokavá
Klima membrána: ANO
Podlepené švy: ANO
Voděodolnost: 19 050 mm vodního sloupce
Prodyšnost: 9,705 Ret (11 500 g/m2/24 hod.)
Prodloužená záda: ANO
Izolační materiál: PES rouno
Termopodšívka: fleece + 3D pletenina
Možnost stažení pasu a spodního lemu: ANO
Cena: 6 360 Kč
 
Kalhoty Banner Dalton přehledně:
Kapsy: dvě boční na zip s légou
Tichý vnější materiál: ANO, broušený povrch látkoviny Chitex
Klima membrána: ANO
Voděodolnost: 19 050 mm vodního sloupce
Prodyšnost: 9,705 Ret (11 500 g/m2/24 hod.)
Prodloužená záda: ANO
Izolační materiál: PES rouno
Rozparky na nohavicích: vysoké a kryté légou s druky
Zpevnění spodku nohavic: ANO, včetně možnosti úpravy šířky nohavic
Upevnění kalhot: pružné kšandy + poutka na opasek
Cena: 4 970 Kč
 
Mikina Banner Trolan přehledně:
Materiál: Polar Fleece (pružný, měkký a odolný)
Hřejivost: Vysoká
Prodyšnost: ANO
Gramáž: 450 g/m2
Vhodná jako druhá vrstva: ANO
Počet kapes: 3 vnější se zipem
Možnost stažení spodní části k tělu: ANO
Cena: 1 560 Kč
 
Termoprádlo Banner Thermax přehledně:
Termoizolace: ANO
Paropropustnost: Vynikající
Elasticita: ANO
Rychleschnoucí a nekousavý materiál: ANO
Ploché švy: ANO
Materiál: kationový polyester (87 %) a Spandex (13 %)
Cena: Triko 980 Kč a kalhoty 970 Kč
 
 

Zpracování dat...