Puškařství J.P.Sauer&Sohn vzniklo už v roce 1751 v německém Suhlu (Duryňsko). Nejprve se jednalo o řemeslnou dílnu a později o manufakturu vyrábějící vojenské zbraně, a ještě později i o sídlo jedné z prvních zkušeben zbraní v Německu.
Se stoupající poptávkou po loveckých zbraních nejvyšší úrovně od poloviny 19. století se firma kromě výroby vojenských zbraní a pistolí, soustředí i na segment loveckých zbraní pro náročnou klientelu. Koncem 19. století, a především v meziválečném období, se firma Sauer und Sohn proslavila vynikajícími, velmi přesnými kulovými dvojáky, především pro africké lovy a brokovými dvojkami i se zámky Holland/Holland vlastní originální konstrukce. Brokovnice s originálními zámky jsou dnes cenným sběratelským artiklem. Ostatně i mezi českými myslivci je ještě řada brokovnic Sauer und Sohn z předválečného období, které bezchybně fungují už řadu desetiletí.
Známá je také spolupráce značky Sauer s Kruppovými ocelárnami při vývoji dokonalé hlavňové oceli, kterou nakonec odebírala většina zbrojovek v předválečné Evropě.
Po druhé světové válce a zejména po rozdělení Německa značka Sauer poněkud mizí. V Suhlu na území NDR pokračuje výroba loveckých zbraní, ale pod jinými značkami např. Merkel, Simson atd.
Značka Sauer se v tehdejším západním Německu objevuje nově až v roce 1951 v Eckenförde.
Od roku 2009 jsou majiteli značky pánové Lüke a Ortmeier, respektive firma L&O Holding. Ti se už v roce 2000 stali majiteli firmy Blaser a dnes ve finále tak sjednocují firmy Sauer, Blaser, Rigby a Mauser do skupiny Lüke und Ortmeier Holding.
Velmi významným krokem byl vstup kulovnice Sauer S 202 na trh v roce 1993, která si získala velkou oblibu a ve své době se stala nejprodávanější kulovnicí na německém trhu. A v jistém slova smyslu se typ S 202 stal jakousi legendou mezi loveckými kulovnicemi.
V roce 2003 navazuje typ S 202 TD (Take down), která byla rozkládací konstrukce s oddělitelnou a výměnou hlavní a zvýšila tak zájem o tento typ zbraně.
V důsledku zvýšeného zájmu o samonabíjecí zbraně pro použití při narůstajícím počtu společných lovů na černou zvěř vychází v roce 2006 firma Sauer se samonabíjecí kulovnicí označenou jako typ S 303.
V rámci vylepšování a modernizace konstrukce a zvyšování bezpečnosti firma přichází v roce 2013 s typem S 101 a následně s typem S 100.
V roce 2014 byl uveden typ S 404, který měl být vlajkovou lodí, ale výroba tohoto typu byla ukončena a nahrazena zcela novým typem s ojedinělými konstrukčními prvky, který byl představen počátkem roku 2024, a to typem S 505, který patří na špičku výrobního programu značky Sauer a je vlajkovou lodí značky, pro své inovativní konstrukční prvky.
Blíže k typu S 505
K testování nám byla zapůjčena kulovnice S 505 v ráži .308 Win. s relativně krátkou hlavní 51 cm, zřejmě z důvodu použití tlumiče, aby tak celková délka zbraně nebyla nepohodlná. Ústí hlavně je osazeno závitem pro našroubování tlumiče nebo kompenzátoru. Při testu jsme ovšem stříleli bez tlumiče. V běžné nabídce je délka hlavní 510, 560 a 620 mm.
Zbraň se dodává s možností výběru s několika typů pažeb. A to buď tvar klasické americké pažby s
výraznou pistolovou rukojetí nebo s velkým otvorem pro palec a robustní kolmou pistolovou rukojetí pro pevný úchop a vtažení do ramene. Tvar pažby je přímý typu Mauser, umožňující pohotové vsazení do ramene a přesné zamíření při pudové střelbě. Námi testované provedení mělo navíc výsuvný hřbet pažby.
Materiál pažby je buď černý polymer nebo dřevo. My jsme měli k dispozici zbraň vsazenou do pažby z karbonu s výškově nastavitelným hřbetem pažby. Osobní dojem z karbonové pažby byl z estetického hlediska výborný, stejně tak na dotyk velmi příjemný. Karbonová pažba, podle zjištění z jiných zdrojů, nejvíce tlumí zpětný ráz a má nejpevnější a nejstabilnější uchycení zbraně, kromě toho je mimořádně odolná vůči namáhání.
Uchycení zbraně do pažby je prostřednictvím tzv. „beddingu“, tj. vložky z lehkého kovu vsazené do pažby pod přední část lůžka závěru, přes kterou se šroubem uchycuje lůžko závěru k pažbě. Tím je zabezpečeno naprosto pevné spojení mechanické části zbraně a současně umožňuje volnost tzv. plovoucí hlavně. Toto řešení zajišťuje jednak pevnost spojení a současně naprostou přesnost střelby.
Povrchová úprava zbraně je černění plasmovou nitridací. Výsledkem je matný povrch s téměř naprostou odolností proti otěru.
Pouzdro závěru je pro upevnění puškohledu opatřeno vybráními pro uchycení sedlové montáže typu Blaser.
Nejzajímavější a nejpozoruhodnější je u kulovnice S 505 závěrový a spoušťový systém. Závěr je klasické konstrukce otočný odsuvný s šesti uzamykacími ozuby ve dvou řadách po třech. V první řadě od čela závěru jsou tři robustnější ozuby a v druhé řadě tři poněkud menší. Šest uzamykacích ozubů má v součtu více střižné plochy než obvyklé dvouozubové závěry, a tedy snesou i velmi vysoké zatížení při komorování velmi výkonnou ráží.
V čele závěru je krátký vytahovač a plunžrový vyhazovač vystřelených nábojnic. Úhel otáčení kliky závěru je pouze 60°, takže přebíjení je velmi pohodlné.
Velmi významným prvkem závěrového systému je uzamykání do hlavně. To znamená, že drážky pro ozuby závěru pro uzamčení náboje v nábojové komoře nejsou jako obvykle v pouzdru závěru, ale až v hlavni u nábojové komory. Výhodami tohoto konstrukčního řešení je naprosto přesné a těsné uzamčení bez možnosti vzniku závěrové vůle po celou dobu životnosti zbraně. Těsné a přesné uzamčení náboje v nábojové komoře je významným prvkem a podmínkou pro přesnou střelbu.
Sekundární, ale velkou výhodou uzamykání závěru do hlavně je tzv. modulární konstrukce zbraně, tedy snadná možnost vyměnitelnosti hlavně i s jiným kalibrem.
Náboje jsou podávány ze samostatného jednořadého zásobníku na 3 nebo 5 nábojů pro skupinu ráží kalibrů medium, respektive 2 nebo 5 nábojů pro skupinu ráží magnum.
Připravovaná řada nabízených ráží je široká: .222 Rem., .223 Rem., .243 Win., .308 Win., 6,5 CRD, 6,5 PRC, .30-06 Sprg., .270 Win, 7x64, 8x57 JS, 6,5x55 SE, 9,3x62, 7 mm Rem. Mag., .300 Win. Mag., 8x68 S, .270 WSM, 8,5x55 Blaser, .375 H and H Mg, 10,3x 60 R. Zatím jsou k dispozici tyto ráže: .243 Win., .308 Win., .30-06 Sprg., .270 Win., 7x64, 8x57 JS, 6,5x55 SE, 8,5x55 Blaser.
K ráži 8,5x55 Blaser si dovolím osobní poznámku, že se jedná o moderní náboj vysokého výkonu s vhodnou balistikou a velmi příjemným zpětným rázem a především spolehlivou účinností na střední větší zvěř a při lovu menší zvěře nepoškozující zvěřinu. Je takovou švédsko-německou odpovědí na velmi oblíbený náboj finsko-amerického původu .338 Federal a vůbec silně rostoucí zájem o náboje ráže .338 ( 8,5 mm).
Pozoruhodná na nové kulovnici je blesková suchá spoušť s nastavitelným odporem ve čtyřech hodnotách: I/ 350 g, II/ 750 g, III/ 1000 g, IV/ 1250 g. Chod spouště je skutečně bleskový. U sportovních brokovnic se hodnotí rychlost reakce spoušťového a bicího mechanismu po tlaku na spoušť. Pokud by se toto hodnotilo u kulovnic, vítězem by byla bezesporu spoušť u S 505. Spoušť reaguje naprosto bezprostředně bez jakéhokoliv nástupu zvýšeného odporu nebo volného chodu. Délka chodu spouště měřená na jazýčku spouště je pouze 25 setin milimetru!
Na bleskovou reakci je třeba si ale zvyknout, což ale není problém, naopak takto precizní chod spouště eliminuje strhávání rány, což je časté u zbraní s narůstajícím odporem při tlaku na spoušť. Blesková spoušť s téměř neznatelným chodem umožňuje citlivé spouštění a velmi přesnou střelbu. Podle naší zkušenosti z testu je chod spouště a jeho vliv na přesnost střelby daleko lepší než u jiných zbraní se spoušťovým napínáčkem, který zde chybí a je naprosto zbytečný.
Spoušť u typu S 505 je prostě dokonalá a naprosto odpovědně mohu prohlásit, že nejlepší ze všech zbraní, ze kterých jsem kdy střílel, a těch bylo určitě už několik desítek typů.
Pojistný mechanismus má jednu zvláštnost. Systém postrádá klasickou pojistku zajišťující spoušť nebo úderník, ale má řešení, které je zdaleka nejbezpečnější. Jedná se o systém, který známe u opakovacích kulovnic Blaser. Na konci závěru je červené tlačítko – výstražník, které po stisku uvolní napětí úderníku a zbraň je tak zcela bezpečná i s nábojem v nábojové komoře. Současně se tak zajišťuje závěr proti otevření, což jistí situaci, kdy při pochůzce by se klika závěru mohla zachytnout o část oděvu a závěr otevřít. Tak se dá přenášet zbraň s nábojem v nábojové komoře s vypuštěným napětím pružiny úderníku naprosto bezpečně a přesto připravenou k pohotové střelbě.
K opětovnému natažení pružiny úderníku stačí jen jezdec pojistky, umístěný na konci závěru, posunout vpřed a tím napnout pružinu úderníku a připravit zbraň k pohotové střelbě.
Jak jsem poznamenal, stejný systém známe z opakovacích kulovnic Blaser a tedy model S 505 užívá synergického efektu spojení obou značek do jedné firmy.
Zbývá poznamenat, že třeba i hlavně obou značek jsou ze stejné oceli a vyrobené stejnou technologií, na stejné lince.
Test kulovnice S 505
První kontakt se zbraní působí velmi sympaticky. V našem případě byl estetický efekt zesílen velmi působivým materiálem pažby – karbonem.
Po uchopení zbraně a přilícení je zřejmá dokonalá ergonomie stavby zbraně, která ihned dobře „sedne“. Stříleli jsme na střelnici v různých pozicích jako např. s běžnou oporou a na přesnost potom benchrest.
Chod závěru při nabíjení je naprosto hladký a při přebíjení je spolehlivé vytažení a vyhození vystřelené nábojnice a nabití nového náboje do nábojové komory.
Při střelbě jsme nejvíc oceňovali už zmíněný dokonalý a zcela výjimečný chod spouště, který umožňoval vcelku velmi přesnou střelbu i při rychle opakovaných ranách. Samozřejmě nejvíce vyhovala dokonalá spoušť při střelbě na přesnost. Přesto, že jsme měli zbraň s relativně krátkou hlavní (51 cm), střelba byla výjimečně přesná a bylo docíleno nejlepšího výsledku na vzdálenost 150 m, dokonce asi pouze 1 MOA. Střelba byla prováděna náboji Norma Softpoint 150 gr.
Zbývá dodat, že zbraň byla osazena puškohledem Zeiss 3-15x56. Náboje i puškohled rozhodně také přispěly k přesnosti střelby.
Pažba nám dokonale seděla, kde velký otvor pro palec a téměř kolmá robustnější pistolová rukojeť umožňovaly pevný úchop a vtažení do ramene.
Kulovnice S 505 dokazuje, že její konstruktéři si skutečně dali velmi záležet na celkové koncepci zbraně a každém detailu. Osobně vysoce hodnotím klasický otočný odsuvný závěr se šesti uzamykacími ozuby s uzamykáním přímo do hlavně. V případě odsuvného otočného závěru jen poznamenávám, že prostě klasika je klasika.
Vynikající je použití možnosti deaktivace napětí pružiny úderníku a jeho velmi rychlého a pohotového opětovného aktivování. To je velmi významný prvek bezpečnosti zbraně bez omezení možnosti jejího pohotového použití.
V celkovém hodnocení musím opět zdůraznit naprosto fenomenální spoušť.
Kulovnice S 505 může být právem vlajkovou lodí výrobního programu Sauer, protože vyhoví i nejnáročnějšímu uživateli. Jedná se prostě o zbraň skutečně špičkové úrovně a řekl bych, že momentálně nemá na trhu konkurenta.
Dr.Ing. Jiří HANÁK