ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2024

Dámská lovecká bunda Parforce Ultimate Huntex

Myslivost 4/2024, str. 84  Jiří Louthan
Bunda, kterou ženám mohou i nároční myslivci závidět Jak má vypadat kvalitní lovecká bunda do chladných dnů? Otestovali jsme nejen špičkovou bundu, ale doslova celý komplet oblečení, abychom udělali radost našim drahým myslivkyním.
 
Mezi myslivci nefigurují jen samí chlapi. A dokonce je mezi nimi poměrově více myslivkyň než mezi rybáři rybářek. Některé ženy vede k jejich koníčku čistě jen láska k přírodě, nebo třeba rodinná tradice a jiné provozují myslivost i proto, aby mohly trávit výjimečné chvíle se svými muži. Všechny tyto varianty jsou samozřejmě chvályhodné a sám bych si upřímně přál, aby se v řadách myslivců objevilo ještě podstatně více žen.
 
Shop, který se zaměřil primárně na myslivkyně a pejskařky
 
Každopádně tu máme rozhodně zajímavé téma právě pro lovkyně. Hledali jsme pro ně na současném trhu co možná nejkvalitnější oblečení do chladných dnů. A podařilo se. Otestovali jsme bundu, kalhoty, ale také rukavice a vše jsme vkusně doplnili stylovou košilí a samozřejmě kloboukem. K setu nechyběly ani propracované holínky.
Oblečení jsme vybrali na e-shopu s názvem Lovik.cz, který se zaměřuje právě na myslivkyně a také pejskařky. Ale i páni myslivci si zde přijdou na své. Takže se hned pojďme podívat, jak se předvedl první módní, ale především vysoce funkční kousek v podobě zimní bundy.
Pokud je vám divné, že já coby chlap recenzuji dámské oblečení, je tomu samozřejmě trochu jinak. Danou bundu a další kousky oblečení testovala jedna šikovná lovkyně. Já jsem jí následně bedlivě naslouchal, a tak vám mohu její zkušenosti jako věřím vnímavý redaktor detailně zprostředkovat. Tak pojďme na to, milé dámy a samozřejmě i pánové. Vždyť to pro vás může být zajímavý tip na dárek pro vaši drahou polovičku.

IMG_2100.JPEG
 
Bunda Parforce Ultimate Huntex
 
Německá bunda Parforce Ultimate Huntex nás zaujala, jak se říká, na první dobrou. Nejen moc pěkným střihem a celkovou vizualitou, ale také proklamovanými vlastnostmi, které nás oslovily ještě více. Že by byla tato dámská lovecká bunda skutečně dokonalá? Uvidíme v praxi. Rozhodně jsme její dispozice důkladně prověřili. Používám množný tvar, ale testování se samozřejmě chopila naše šikovná lovkyně.
Tahle bunda má v prvé řadě vnější materiál nešustivý. To pokládám za základ. Nikdo z nás si nechce na lovu, nebo i jen při obeznávání kus zradit. Sami ze zkušenosti víte, jak velký může být šustící, nebo dokonce chrastící bunda v honitbě nepřítel. Tady se šustění bát nemusíte, protože je bunda opravdu velmi tichá. Navíc je svrchní látka dostatečně pevná na to, aby odolala větvím, hustým křovinám a dokonce i hlohu, jak si naše lovkyně vyzkoušela hned na dvou naháňkách.
 
Odolná proti roztržení i vodě
 
„Na obou loňských naháňkách jsem se celkem ve třech lečích prodírala hlohem. Přiznávám, že jsem měla o bundu v tomhle trní strach, ale tím víc jsem byla překvapená, že jsem si bundu neroztrhla ani jinak nepoškodila,“ dozvídáme se od testérky.
Bunda Parforce je navíc voděodolná (10 000 mm) včetně kapuce, ale současně prodyšná (10 000 g/m²/24h). A tyto hodnoty nejsou vůbec špatné, jak prokázal test bundy v silném dešti na posedu i opakované šoulačky. Bunda má kvalitně podlepené švy a dovnitř nepustila ani kapku.  
 
Špičkové zateplení do mrazů
 
Jinak je bunda Parforce Ultimate Huntex výborně zateplená. Její tepelný komfort má na svědomí izolační výplň Primaloft Silver s hustotou 170 g/m2 na těle a 133 g/m2 na rukávech. Naše sympatická lovkyně v bundě strávila na čekané v mínus sedmi stupních na židličce na kraji lesa tři hodiny v kuse a byla prý velmi mile překvapená, že vydržela na suchém mraze tak dlouhou dobu.
Pod bundou měla hřejivé termotriko a kvalitní mikinu z Polarfleecu, abychom byli přesní. Prostě klasické funkční vrstvy, které patrně v zimě nosí do lesa většina z nás. „Obecně vzato jsem dost zimomřivá a byla jsem úžasně překvapená, že se mi podařilo konečně testovat bundu, ve které jsem na lovu nemrzla,“ sdělila mi. Takže zateplení bundy za jedna.
 
Kapsy za jedna s hvězdičkou
 
A pak tu máme další zásadní faktor, který správnou loveckou bundu jasně definuje. A to je skladba kapes. A že jich tu máme vysloveně požehnaně.
Předně bunda disponuje dvěma napoleonskými kapsami (horizontální kapsy ve výšce prsou), které výborně poslouží především při čekané pro zahřátí rukou. V tomto případě jsou zapínatelné na zip, což je předurčuje kromě jiného k ukládání cenností, když to uživatelka bundy uzná za vhodné. Tyto kapsy jsou vystlané hřejivým fleecem a jsou solidně prostorné i pro větší ženské ruce.
Bundě nechybí klasické dvě vysloveně objemné přední boční kapsy s horním vstupem, které se zapínají na druk. Obě kapsy mají uvnitř pevnější látkovinu a navíc pružné kapsičky na tři náboje do kulovnice. Nicméně vejdou se tam i brokové náboje, jak jsme si ověřili. Moc šikovný benefit.
A další na zip uzavíratelné kapsičky jsou na přední straně předních bočních kapes, které mají boční vstupy. Výborně se do nich vejde peněženka, ale také třeba nákrčník nebo lovecké rukavice.
 
Zadní kapsa na polštářek? Super
 
Ale tím výčet kapes této vysoce praktické bundy nekončí. Já jsem se tedy s jinou loveckou bundou, která by byla tak úžasně „zakapsená“ ještě nesetkal. Je evidentní, že její výrobce má s lovem bohaté zkušenosti a myslel zde opravdu na vše. Třeba na to, že je do bundy možné vložit zezadu polštářek pro pohodlné opření se na posedu. Tahle kapsa má oboustranné boční vstupy na zip a z pohledu objemu je až na výsost obdařená. Je možné do ní instalovat vyhřívaný polštářek, ale třeba i teplou beranici pro případ potřeby.
Zevnitř bundy pak najdeme další dvě prostorné kapsy na zip, kde naše testérka nosila do lesa teplé rukavice, termovizi a zavírací nůž. No a pak tu máme ještě poslední šikovnou kapsičku menšího formátu umístěnou pod vnější légou bundy, jenž chrání hlavní zip proti průniku větru, chladu apod. Ta je jako stvořená na doklady, zbrojní průkaz apod. Ale i třeba na větší formát mobilu.
 
Kvalitní kapuce a cenovka, která odpovídá prémiové kvalitě
 
Kapuce bundy Parforce Ultimate Huntex je výborně řešená. „Hodně mě baví na kapuci této bundy, že je nejen hřejivá a nepromokavá, ale také se výborně tvaruje, dá se stáhnout kolem obličeje a navíc je vybavená malým kšiltem. V prudkém dešti i větru se osvědčila na jedničku,“ komentuje kapucu naše testérka. Jinak se ale pochvaluje také možnost stažená bundy v pase pomocí pružného lanka a větrací rozepínatelné otvory pod rukávy.
„Tahle bunda je nejen krásná, ale především je z praktického pohledu výborně dotažená do nejmenšího detailu. Má skvělé zpracování, kvalitní zipy a podlepené švy. Ale především se výborně nosí a podrží mě v mrazech i deštích. Rozhodně všem kolegyním bundu Parforce Ultimate Huntex doporučuji. Nenašla jsem na ní ani jeden zásadní nedostatek,“ hodnotí bundu testérka. A já s ní po důkladné prohlídce bundy nemohu než souhlasit. I za mě je vynikající volbou. Její cenovka není z nejnižších, ale rozhodně koresponduje s její kvalitou.

IMG_1937.JPEG
 
Kalhoty Parforce Huntreggings
 
Protože se tato bunda ukázala při lovu v tom nejlepším světle, rozhodli jsme se otestovat i dámské kalhoty od Parforce. A nejvíce nás zaujal model Huntreggings. Nejsou to vysloveně zimní kalhoty a daleko větší uplatnění najdou v období jaro až podzim. Nicméně při volbě kvalitních termokalhot jako spodní vrstvy, je možné je nosit samozřejmě i v období nízkých teplot. Svým způsobem se jedná o celoroční model, což je činí vysoce užitnými.
Tyto kalhoty jsou vyrobené z příjemného, ale současně pevného materiálu. Boky a části stehen kalhot doplňuje elastická látkovina. A naše testérka také dokázala tento prvek ocenit. „Huntreggings jsou úžasně pohodlné. Poskytují až nečekaně příjemnou volnost pohybu, a tak mě bavily jak při šoulačkách (především pří výstupech do prudších svahů), tak na čekané v rámci několikahodinových sezení. Kalhoty netlačí, neškrtí v pase ani v bocích, zkrátka je radost v nich chodit často do lesa,“ sdělila nám.
 
Praktické kapsy i slušivý střih
 
Kalhoty se zapínají na zip s knoflíkem. Nechybí jim poutka na opasek a na spodní části nohavic nabízejí rozevření pomocí zipu v délce 22 cm. Díky tomuto prvku se kalhoty snáze sundávají.
Kapsy nabízejí kalhoty čtyři. Dvě klasické boční uzavíratelné zipem a dvě tzv. cargo kapsy na stehnech, které mají pružný překryv bez druku a zipu. I tak z nich předměty jako zavírací nůž, nebo mobil nemají tendenci vypadnout.
„Moc se mi líbí střih těchto kalhot. I přesto, že jsou do lesa jako dělané, mají stále slušivou vizualitou, což my ženy dokážeme ocenit. Líbí se mi tvarování kolen, celková pohodlnost kalhot, skladba kapes a dokonce i jejich barevná dualita. Cenovku těchto kalhot pokládám za velmi přívětivou. Až budete hledat kalhoty na lov, nebo třeba jen na vycházky se psem, rozhodně se podívejte, zda by nevyhovovaly i vám. Já jsem s nimi po půlročním testování vysoce spokojená,“ shrnula nám dojem z kalhot Parforce Huntreggings naše testérka.

IMG_2113.JPEG
 
Rukavice Parforce
 
Součástí našeho testovacího setu jsou i velmi šikovné rukavice značky Parforce. Jsou prstové, softshellové a povrch jejich dlaňové části je řešený perforovaným silikonovým potahem.
„V rukavicích jsem registrovala pevný úchop zbraně, nože i dalekohledu a termovize, a to i v dešti. Tedy v momentu, kdy jsem měla povrch rukavic mokrý. A to je pro mě u loveckých rukavic opravdu důležité,“ konstatuje testérka. „Navíc mě mile překvapil otvor na ukazováčku, kterým mohu snadno vysunout z rukavice prst před tím, než ho položím na spoušť. Ale výborný je i vnitřní konec ukazováčku na rukavicích. Díky němu jsem schopna bez problému ovládat svůj mobil, a niž bych musela rukavice z rukou sundat,“ doplňuje.
Jinak jsou rukavice pěkně hřejivé, jsou totiž zevnitř vystlané jemným fleecem. Příjemný je i jejich koncový úplet, který kvalitně obepíná předloktí. Rukavice jsou nešustivé, optimálně sedí na rukou, nikde nic netlačí ani neškrtí, navíc jsou vybavené membránou, díky které neprofouknou. Škoda jen, že nejsou ještě navíc nepromokavé. Pak by byly prakticky dokonalé. Ale i tak plní svou funkci příkladně.

IMG_1982.JPEG
 
Holínky Parforce
 
K celému setu oblečení naše lovkyně zvolila vkusné holínky opět od značky Parforce. Testérka nám k nim řekla: „Přesně takové holínky jsem si vždycky přála. Doteď jsem nosila do lesa klasické kožené pohorky, ale kvalitní holínky, to je docela jiná písnička. Konkrétně tyto holínky vystlané silným neoprenem fungovaly v zimě na loveckých akcích geniálně. Nebyla mi zima na nohy, jejich silné podrážky s výrazným vzorkem jsou vysoce stabilní a navíc se boty velmi snadno nazouvají. Na vnější straně mají vysoký zip, který se dá rozevřít hodně do široka. Pod ním je krytí proti průniku vody.
V těchto holínkách jsem záměrně zkoušela chodit i ve vysokém sloupci vody v potoce a voda se mi do nich nedostala. I dlouhá chůze v holínkách byla vysoce komfortní. K mé úplné spokojenosti by holínky mohly být o kousek lehčí. Jedna holínka v mé velikosti 41 váží lehce přes kilogram, což mohou netrénované ženy na dlouhých šoulačkách vnímat jako zátěž nohou.“
Tyhle holínky se vyrábí i ve velikostech pro muže, a tak už jsem sám na vážkách, zda si je nemám také pořídit. I já jsem totiž doteď používal na lov pouze několik typů loveckých pohorek se zaměřením do různých ročních období a různého počasí.
 
Celkově špičkový komplet a pár doplňků navrch
 
„Celkově jsem se zvoleným setem oblečení a holínek od značky Parforce vysoce spokojená. Užitné i vizuální vlastnosti zde spolu výborně korespondují. Nejen, že toto oblečení perfektně funguje podle mých představ, ale navíc se v něm stále cítím být za dámu. I když chápu, že pro vás muže to není žádná priorita. Na hony nosím pod bundou košili ze 100% bavlny, kterou jsem si vybrala od značky OS-TRACHTEN. Je na těle příjemná, pohodlná, má pohledný střih a přitom ctí klasickou mysliveckou vizualitu,“ shrnula nám své dojmy z testovaného kompletu testérka.

IMG_1940.JPEG
 
Klobouk, který je šik a dá se sbalit
 
A ještě doplním, že se mi líbí i klobouk, kterým testovaný soubor oblečení doplnila. Patrně vás nepřekvapí, že je opět od značky Parforce. Je vyrobený z bavlny, má vodoodpudivou úpravu vnějšího povrchu a působí elegantně jak na hlavě ženy, tak muže, jak jsem si na vlastní kůži ověřil. „Na tomhle krásném klobouku mě už na začátku pobavilo, když jsem zjistila, že je možné jej zmačkat do malého balíčku a nacpat si ho do kapsy. Po vyndání se mu vrátí původní tvar a nevypadá zmačkaně. Paráda,“ raduje se ze zvoleného klobouku naše myslivkyně.
 
připravil Jiří LOUTHAN

Zpracování dat...