ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2024

Sauer 100 a 101 Klasika plná moderních prvků

Myslivost 4/2024, str. 80  Martin Brožek
Na konci ledna 2024 byl představen model Sauer 505, o němž si po seznámení troufám říct, že představuje nový standard moderních kulovnic s válcovým odsuvným závěrem. V portfoliu německé firmy Sauer se ale nacházejí i další opakovací kulovnice 100 a 101, které si též zaslouží pozornost. Na jejich zapůjčení a vyzkoušení jsem se dohodl s českým distributorem firmou Kozap. K mojí radosti jsem dostal kompletní sestavu v polymerové pažbě XT, s optikou Minox, zbraně nastřelené střelivem Norma SP, takže jsem bez starosti vyrazil nejdřív na střelnici a poté na lov.
 
J. P. Sauer & Sohn

Už 270 let zkušeností vypovídá nejen o tom, že Sauer je respektovaným hráčem na poli vývoje zbraní, ale také o schopnosti soukromé společnosti takovou dobu vůbec existovat, zlepšovat kondici a rozšiřovat portfolio. Za skvělý krok považuji přechod pod konsorcium Blaser Group, který do vývoje, výrobního procesu a všech souvisejících kroků přinesl významný synergický efekt. Kanceláře Sauer se nacházejí v Isny, přes park hned naproti kancelářím Blaser, které jsem nedávno navštívil a neodpustil si tam přátelské popíchnutí s otázkou na „Sauer Volks”. Disciplinovaný průvodce mě ale bez mrknutí oka rychle přivedl zpět k tématu Blaser. Tak třeba se k „Sauerům“ podívám příště…
 
Sauer 100 a 101 – na první pohled stejné, ale je to jen zdání

Ač by názvy těchto dvou kulovnic mohly evokovat, že se jedná o stejný model ve dvou variantách, není tomu tak. Ano, obě nesou elegantní linie rukopisu Sauer, ovšem liší se jak ve způsobu provedení polymerové pažby, tak v technických řešeních závěru a pojistky.
Začněme „stovkou”. Sauer je společnost známá svým úspěchem v segmentu střední třídy zbraní a její vstup na trh s cenově dostupnými kulovnicemi představuje významný krok.
Model Sauer 100 se pyšní novým designem řešení uzamykání komory třemi ozuby v jedné rovině s odsuvným válcem závěru, což umožňuje jeho hladké vedení v lůžku a přináší uživateli pohodlný 60° úhel otevření.
Otevření závěru je také zjednodušeno velkou kuličkou kliky opatřenou zářezy, což pomáhá dobrému úchopu i za horších povětrnostních podmínek nebo v rukavicích. Lůžko závěru je opatřeno montážním interface podle standardu Remington 700, holá zbraň je dodávána bez picatinny lišty a uživatel může volit z obrovského množství originálního nebo aftermarket příslušenství.
Když se na moment zastavíme u hlavně, pušky Sauer používají stejný proces výroby i stejný hlavňovinový materiál. U ekonomické Sauer 100 tak dostanete stejnou kvalitu hlavně jako u 505. Sauer využívá výrobních kapacit Blaser Group a hlavně pro Sauer i Blaser procházejí stejnou výrobní linkou. Osobně jsem se podíval na proces výroby, a nejen z množství kontrolních bodů, ale i z vlastní zkušenosti uživatele několika hlavní Blaser R8 vím, že kvalita je konstantně na vysoké úrovni.
V Sauer 100 XT 308 Win. je hlaveň délky 560 mm (22 palců), což nabízí optimální rovnováhu mezi dosaženou úsťovou rychlostí střely a ovladatelností. Hlaveň je z výroby opatřená závitem M15x1 mm pro instalaci úsťového zařízení – tlumiče či brzdy.
Sauer 100 XT je uložena do polymerové pažby s hliníkovou vložkou. Oproti mnoha základním modelům kulovnic jiných výrobců dostanete zbraň s pevným spojením pažby a lůžka závěru a plovoucí hlavní. Tento způsob uložení zásadně ovlivňuje preciznost, pevnost spojení, a samozřejmě přesnost při střelbě.
Polymerová pažba má typický sauerovský „čumák”, oválné předpažbí a gumovou botku pro tlumení zpětného rázu. Rukojeť pažby směřuje ostře dolů až téměř do pistolového tvaru.
Pažba je dutá, povrch matný, zdrsněné „rybinové” plochy by však mohly být ostřejší. Jinak se velmi dobře drží, pěkně sedne a pohodlně se s ní lící.
Než nad Sauer 100 vyřknu verdikt, ještě se budu chvíli věnovat spoušti a pojistce. Spoušť v této cenovce představuje milé překvapení. Je nastavitelná a přesná, z továrny přijde s odporem 1000 g a nemá žádný gumový nástup ani propastný propad po výstřelu. Kontrola nad výstřelem je tak stoprocentní a na spouštění si rychle zvyknete.
Pojistka je třípolohová. V zadní pozici je zbraň zajištěna včetně uzamčené páky závěru, prostřední pozice stále blokuje spoušť, ale dovolí otevřít závěr, a v přední pozici střílíte. Chod je tichý a čitelný. Připravenost k výstřelu indikuje výstražník.
K podávání nábojů slouží polymerový dvouřadý zásobník na pět standardních nábojů nebo čtyři náboje Magnum.
Sauer 100 představuje kombinaci cenové dostupnosti, řemeslného zpracování a výkonu. Jeho inovativní design závěru, výjimečná kvalita hlavně a ergonomická pažba spolu s vynikající spouští mu na trhu s cenově dostupnými modely vytvářejí silnou pozici.
Puška by mohla být univerzálním pracovním nástrojem, který zvládne horší zacházení a nějaká ta oděrka na polymerové pažbě vás nebude mrzet. Vyrábí se samozřejmě i v reprezentativním dřevě a také v edici Fieldshoot, tedy s dřevěnou ergonomickou pažbou s nastavitelnou lícnicí a varmintovou hlavní.
 
Pokud jste už byli rozhodnuti, že se pojedete na Sauer 100 podívat do prodejny, věnujte ještě pár minut a přečtěte si popis Sauer 101.

6_Sauer_100_Classic_XT_-_moderni_dostupna_kulovnice.jpg
 
4_S101_Classic_XT_-_mo-zno_i_ve_variant_T_s_pevn-Zmi_m-s-Oidly-1.jpg

Sauer 101 – tradice pokračuje

Kulovnice Sauer 202 a Mauser M12 se měly rády a z jejich lásky vznikla Sauer 101, skutečný následovník tradice. Tato moderní a technicky inovativní kulovnice obsahuje několik převratných prvků, které jí dovolují nejen střílet velmi přesně, ale především zlepšují bezpečnost uživatele.
Začneme lůžkem závěru, které je z oceli. Do tohoto lůžka je procesem HEAT LOCK zasazena hlaveň, což eliminuje možné vnitřní napětí ve spoji. Do pažby je lůžko zasazeno opět s užitím hliníkové vložky. Tyto vlastnosti jsou základem pro životnost, odolnost a především přesnou střelbu.
Válcový odsuvný závěr s šesti ozuby uzamykaný do hlavně sametově klouže lůžkem, otevření je v úhlu 60°. Spolu s uzamčením závěru do hlavně je zásadním prvkem bezpečnosti dokonale tichá a ergonomická pojistka DURA SAFE, kterou ovládáte palcem. Její funkcí není blokace mechanismu spouště, nýbrž samotného úderníku, při zajištění tedy nemůže dojít k náhodnému výstřelu, protože úderník je pevně zapřený o vnitřní ozub pojistky. Pojistka je navíc zabezpečena proti náhodnému odjištění a blokuje otevření závěru. Uživatel má tedy 100% kontrolu nad procesem spouštění a je ochráněn před náhodným výstřelem například při pádu zbraně nebo během její inspekce.
Otevřít závěr nabité zajištěné zbraně lze stiskem tlačítka na straně lůžka bez manipulace se spouští. I částečným otevřením se aktivuje funkce zamezující náhodnému spuštění úderníku a nechtěnému výstřelu neuzamčeného závěru.
Hlaveň délky 22” je opět stejná jako u nejvyšší řady Sauer 505, nejvyšší kvalita je tedy dostupná i v kulovnici střední třídy.
Spoušť je fantastická. Přednastavená na 1000 gramů, dokonale čitelná, bez „kilometru” před spuštěním, bez „kilometru” při zmáčknutí. Stojedničková praktická, ale elegantní XT pažba je vyplněna a opatřena povrchem soft-touch. Moc příjemně se drží, má uživatelsky komfortní úhel rukojeti, skvěle padne do ramene a velmi dobře pracuje se zpětným rázem. Zbraň neodskakuje, zbytečně nekope, je lehká a příjemně se ovládá.
Zásobník je dvouřadý, pojme pět standardních nábojů nebo čtyři náboje Magnum. K uživatelskému pohodlí pomáhá i v Sauer 101 montážní interface podle standardu Rem. 700 a samozřejmě výstražník nataženého úderníku.
Sauer 101, zejména varianta XT, má pevné místo vysoko v žebříčku kulovnic střední kategorie. Kombinuje tradiční řemeslné zpracování s inovativními designovými a ovládacími prvky. Celková kvalita konstrukce, promyšlené inženýrství a konkurenční cena staví model do pozice horkého kandidáta, kterého se nebojím doporučit svým kamarádům.

3_Pojistka_DURA_SAFE_v_Sauer_101_v_pa-zb_T_GTI_s_pistolovou_rukojet-s.jpg
 
7_Sauer_100_t-O-spolohov-i_pojistka.jpg

Tak co, 100 nebo 101?

Tuto volbu musí udělat uživatel sám, ovšem ani s jedním modelem nešlápnete vedle. Dvě různě technicky řešené a cenově postavené kulovnice mají větší hodnotu, než kolik za ně zaplatíte. Osobně jsem vyzkoušel obě v ráži 308 Win., v sestavě s optikou Minox a střelivem Norma SP.
Technicky jim nemám co vytknout. Obě střílely v pěti výstřelech pod jednou úhlovou minutou (1 MOA, střelnice 100 metrů), a to v první sérii včetně studené rány.
Zbraně se mi líbí, nejsou to žádné ještě horké novinky, ale zavedené, léty prověřené produkty s odladěnými mouchami. Střílí přesně, mají fantastickou spoušť, dobře se ovládají, můžete si zvolit obrovské množství příslušenství a jsou vybaveny spolehlivými bezpečnostními prvky.
Model Sauer 100 je v polymerové pažbě XT na první osahání méně exkluzivní, ale dobře poslouží jako výkonný spolehlivý pracovní nástroj.
Model 101 je líbivější, pažba 101 XT příjemnější a bezpečnost pojistky DURA SAFE představuje přesvědčivý argument, proč jít o řadu výš.
Pokud bych se o nákupu rozhodoval, budu velmi pravděpodobně vymýšlet, jak to udělat, abych dosáhl na Sauer 101.
Kulovnice mi včetně optiky Minox a střeliva Norma SP, kterým jsem střílel při testu a na několika vycházkách, zapůjčila společnost Kozap Uherský Brod, spol. s r.o.
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích

Zpracování dat...