ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2024

To byste od .22 LR nečekali

Myslivost 4/2024, str. 62  Martin Brožek
Svět střelby na dlouhé vzdálenosti byl dlouho ovládán velkorážnými puškami navrženými pro přesnost a doručení vysoké zbytkové energie na stovky metrů. Jistě si vzpomenete na etalon dálkové střelby – ráže 300 Win. Mag., 300 NORMA Magnum nebo 338 Lapua Mag. Když se ovšem v této mocné společnosti ukáže maličká „patronka“ .22 LR, střelci se většinou jen pousmějí. Přitom mnoha zájemcům otevřel náboj .22 LR možnost střelby „long range“ za výrazně dostupnějších podmínek.
Ne, obvykle se s .22 LR nestřílí na 500 metrů a dál, tedy na první neoficiální „long range“ vzdálenost pro náboje se středovým zápalem. Na evropských sportovních akcích je to obvykle vzdálenost do asi 300 metrů – vnější podmínky udělají s trajektorií letící střely ráže  .22 LR totéž, co s velkorážním nábojem ve dvou až třínásobných vzdálenostech. „Malorajda“ zažívá ve sportovním světě renesanci a .22 LR přestává být jen nábojem „malých“ závodů a lovu drobných živočichů do 100 metrů.

22XLR_43gr_RT_AmmoBox_2421115-1-1.jpg
 
Trocha historie

Náboj .22 Long Rifle je náboj s okrajovým zápalem. V roce 1887 jej představila společnost J. Stevens Arms & Tool Company. Před jeho vynálezem existovaly jiné náboje ráže .22“, konkrétně .22 Short z roku 1857 a .22 Long z roku 1871. Náboj .22 LR kombinoval jejich vlastnosti.
Náboj .22 LR se skládá z nábojnice, jehož okraj dna nábojnice vyplněný třaskavou směsí současně slouží jako zápalka, a z prachové náplně a střely různých materiálů a vlastností. Seženete náboje od „sypaček“ na zábavnou kondiční střelbu, přes speciální lovecké, subsonické, až po náboje určené pro biatlon, střelbu při nízkých teplotách nebo optimalizované pro precizní střelbu na 50 a 100 metrů atd.

Norma-Xtreme-22LR.png
 
Vznik nové disciplíny

Mnoho uživatelů zná náboje ráže .22 LR v nastavení pro krátký dosah, střelba často nepřesahuje 100 metrů. Obvykle se také používá při výuce začátečníků, při zábavných „cinkacích“ disciplínách nebo lovu drobné zvěře na blízko.
Domnívám se, že vzrůstající obliba náboje má tři důvody. Prvním je samozřejmě cena, a to nejen samotného střeliva, ale také náklady spojené s vybavením pro střelbu. Při střelbě na 100 metrů nepotřebujete puškohled za desítky tisíc, drahé střelecké nožičky či jinou taktickou výbavu a obvykle si vystačíte s puškou, kterou už máte doma.
Druhým důvodem je (ne)dostupnost dlouhých střelnic, které jsou napříč Evropou pod tlakem kvůli zvyšujícím se nárokům na bezpečnost a hlukové limity. Střelnici někde za vesnicí, troufám si říct, nezavřou kvůli tomu, že se tam střílí s .22 LR.
Třetím je výzva spojená se střelbou na vzdálenosti nad 200 metrů. Zde už skutečně musíte zohlednit jak teoretickou balistiku, tak veškeré vnější vlivy, které teorii konfrontují v praxi.
Znalosti nasbírané na .22 LR se vám vrátí. S trochou nadsázky můžeme říct, že není problém s .22 LR vystřílet celý vagón. Náboj vás sice nenaučí absorbovat zpětný ráz, ale míření, dýchání, střelecké polohy, spouštění a nápravu vlastních chyb ano, a to oproti nábojům se středovým zápalem za výrazně nižších nákladů.

P7235426.JPG
 
Víc než jen hra

Někdo by mohl argumentovat, že zvládnutí balistiky .22 LR má přímé důsledky pro využití při lovu. Ačkoli je pravda, že s dovednostmi a za správných podmínek lze náboj použít k lovu menší (a zákonem povolené) zvěře na překvapivé vzdálenosti, je však nezbytné přistupovat k takovým situacím s opatrností. Jen proto, že střela může doletět na cíl, neznamená, že by měla být pro lov použita. Etický lov vyžaduje humánní přístup, ne tlačení hranic za jejich limit. Přesto zkušenosti ze střelby s .22 LR na delší vzdálenosti se střelci hodí u nábojů se středovým zápalem.
Pokud hovoříme o .22 LR long range, její místo je podle mého názoru na střelnici, ale všechny nasbírané zkušenosti si odnesete do lovu.

P7235463.JPG
 
Nastavení pro úspěch

Moje cesta střelby s .22 LR na dlouhé vzdálenosti začala v roce 2021. Za poslední sezóny jsem se sám nebo s mým nyní čtrnáctiletým synem zúčastnil tréninků a soutěží nejen v ČR, ale i v Německu nebo ve Švédsku. Začal jsem s tím, co jsem měl doma a postupně si výbavu vylepšoval.
Můj základ tvoří CZ 457, kterou jsem v ráži 17 HMR používal především pro lov lišek okolo vesnice, ale nakonec ji „obětoval“ pro sportovní vyžití. Začal jsem změnou ráže – dokoupil jsem CZ 457 miniset .22 LR s 20“ varmint hlavní s match komorou, potom vyměnil loveckou pažbu za sportovně-loveckou značky GRS s nastavitelnou botkou a lícnicí.
Se zbraní jsem odstřílel sezónu a postupně ji dovybavil sportovní spouští a optikou. Aktuálně používám Zeiss LRP S5 525-56, který jsem si vypůjčil ze své „velké pušky“. Vlastnosti puškohledu, především skvělé sklo a obrovský prostor pro výškovou korekci, mi zásadně pokusy s .22 LR ulehčily.
Většinu času jsem střílel náboji NORMA TAC-22 nebo RWS R50, které mojí zbrani fantasticky “chutnají”, a nyní pro vzdálenosti nad 200 metrů zkouším novinku NORMA XTREME LR-22.

zeissss5-4.jpg
 
Křišťálové možnosti Zeiss LRP S5 525-56

Může se zdát, že na uvedené sestavě bude Zeiss LRP trochu jako kanón na vrabce, avšak opak je pravdou. Pro přesné dálkové disciplíny potřebujete sklo se specifickými vlastnostmi.
První je dokonalá optická kvalita. Nejen pro pozorování malých terčů na vzdálenosti stovky metrů, ale také pro překonání světelných nástrah a schopnost zahlédnout dopad střely. Zeiss LRP S5 525-56 toto zadání překonává.
Přestože bych při střelbě kulovnicí na vzdálenost přes jeden kilometr rád vyzkoušel SCHOTT členy s fluoridovými čočkami, nedostatek dlouhých střelnic moje přání odsouvá až na pozdější část sezóny, kdy se s kamarády chystáme na Střelnou (ZVI střelnice s možností střelby až na 1500 m).
U střelby s .22 LR do 500 metrů Zeiss LRP S5 525-56 rozhodně nepředstavuje v mé sestavě ten nejslabší článek. V automobilové analogii by si motor vrněl v líbivých otáčkách připravený na sešlápnutí plynu k podlaze. Díky doslova křišťálovému sklu vás nezastaví ani slabé, ani příliš ostré světlo. Dokonalý kontrast, dokonale čistá, ostrá a čitelná osnova v první zobrazovací rovině. Povrchová úprava čoček proti ulpívání vlhkosti a naplnění inertním plynem umožňuje střelbu i ve špatném počasí.
Druhým kritickým parametrem pro dálkovou střelbu je možnost dostatečné výškové korekce. Zeiss LRP S5 525-56 má úctyhodných 40,7 MRAD/140 MOA! Teoretická vzdálenost, kam s vertikální korekcí a bez přenášení na body osnovy dostřelíte s .22 LR, je dokonce 550 metrů jen pomocí klikání vežičky. S takovou rezervou máte 100% jistotu, že nastavíte puškohled tak, abyste se vyhnuli uživatelské chybě při míření přenášením na osnově.
Třetím faktorem je odolnost a přesné klikání. Kromě přesného kroku je precizní i návrat na výchozí nulu. Zeiss LRP S5 525-56 je prostě dokonalý nástroj pro lovce a sportovní střelce, u kterého těžko hledám výhrady. Skvěle se ovládá a je to přesně ten kousek výbavy, ke kterému budete chodit jen tak v průběhu týdne, abyste se podívali a trochu se potěšili. Navíc je dostupný i v lovecké variantě 3-18x50, model Zeiss LRP S5 318-50.

P7235484.JPG
 
Střelivo NORMA XTREME LR-22 pro velké dálky

V portfoliu NORMA z roku 2022 je novinkou řada NORMA XTREME LR-22, jejíž malorážkové náboje jsou osazeny střelou upraveného tvaru se špičatou prodlouženou zádí, která optimalizuje aerodynamický vír tvořící se za letící střelou.
V mé pušce navíc střelivo dosahuje úsťové rychlosti průměrně 375 m/s, což je o 30 m/s více, než mám naměřeno u NORMA TAC-22. Střelivo XTREME LR-22 mně osobně přineslo překvapení - na 50 metrů nebyl rozptyl „jedna dírka“, jak jsem zvyklý, avšak byl s rostoucí vzdáleností více lineární. U dálkové střelby se totiž rozptyl vlivem vnějších vlivů rozevírá. Zkuste si představit „1 MOA“ pušku. Na 100 metrů máte rozptyl pod 3 cm, ale na 600 m už pravděpodobně netrefíte 1 MOA terč, tj. asi 17,5 cm, protože rozptyl na delší vzdálenost neudržíte vlivem vnějších podmínek nebo vlastnostmi střeliva. Pro .22 LR toto platí opět násobně.
Ještě před laděním a tréninkem jsem s náboji NORMA XTREME LR-22 zasahoval 25cm gong v 300 metrech každou třetí ranou, což s NORMA TAC-22 nebo RWS R50 rozhodně nedokážu. Na obranu TAC-22 i R50 je však potřeba uvést, že tyto náboje jsou dělané pro střelbu na 50 metrů, přičemž RWS R50 mé zbrani chutnají tak, že v papíře nepoznáte, zda malou dírkou prošlo 10 nebo 20 ran a tyto náboje používají i olympionici.
 
Moje cesta za stometrovou značkou

Na začátku byly zásahy do 100 m jednoduché a přesné, jak jsem očekával. Přesun na vzdálenost 100 až 200 m přinesl některé výzvy, ale s postupně získanou praxí jsem pravidelně zazvonil na kovové cíle velikosti hliněného holuba. Ve vzdálenostech do 200 metrů to bylo i na závodech především o vytvoření stabilní polohy. Na dvou set metrech samozřejmě už zásadní roli hraje i vítr, avšak v běžném větru se naučíte korekce „na pocit“ bez větší balistické matematiky – stačí sledovat zásahy.
Od vzdálenosti 200 metrů se začnou dít úplně nové věci a jakmile se podmínky zhorší, byť malinko, střelba se stává skutečně náročnou. Stříleli jste na 50 metrů na záslepku? Na to můžete rovnou zapomenout. Budete rádi, když v 300 metrech na začátku trefíte kruhový terč 50/20 alespoň některou ze svých ran.
Od 200 metrů je naprosto zásadní čtení proudění vzduchu a DOPE deník. Záměrně říkám proudění vzduchu, protože letící střelu ovlivní nejen boční vítr, ale také vertikální vzdušné proudění vzduchu. A ani v naprostém bezvětří nebudete v pohodě, protože atmosférický tlak a vzdušná vlhkost s výškovou korekcí zamávají také. Proto je třeba pečlivě zaznamenávat do DOPE deníku (data on previous engagement), v jakém počasí jste stříleli a jak se to ukázalo na terči.
Pro vzdálenost 300 metrů se stal mým hodnotitelem gong o průměru 25 cm a můžu zcela otevřeně říct, že ani po sezóně tréninku si nejsem 100% jistý, že takto velký terč trefím první ranou. V 300 metrech má střela zbytkovou rychlost asi 250 m/s a bez výškové korekce spadne asi 4,5 metru pod terč.
 
300 metrů a dál?
 
To už je oříšek a střílet na 350 metrů s .22 LR se dá přirovnat ke střelbě na asi 800 metrů s 308 Win. V mém případě se už rozhodně nedá hovořit o dynamických polohách. Při střelbě na 300 a víc metrů je potřeba si připravit stabilní střeleckou polohu, mít dokonale stabilizovanou pušku, přesně ji ovládat a spouštět. V těchto vzdálenostech má vliv každý chybný nádech, bušení srdce, klíčovým se stává stranový náklon pušky a každé mávnutí motýlích křídel vás na terči odvane o desítky centimetrů mimo. Na tuto vzdálenost už není možné uspokojivě střílet za jakýchkoliv podmínek, což určilo i množství mých tréninků v sezóně. Svou aktuální pokořenou hranici tedy stanovuji na 300 metrů, přičemž na prodloužení vzdálenosti budu nadále pracovat.
 
Nečekané radosti střelby .22 LR na dlouhou vzdálenost

Začátek střelby na dlouhou vzdálenost s .22 LR nabízí střelcům cenově příznivý vstup do náročné, o to víc odměňující disciplíny. Nejedná se jen o vyslání střely do dálky; jedná se totiž i o ponoření se do detailů balistiky, čtení větru a zvládnutí střeleckého umění.
Proto pokud máte doma pušku .22 LR, zvažte vystoupení ze své komfortní zóny. Možná objevíte novou vášeň. Začněte s tím, co máte – i střelba na 150 metrů s .22 LR je velká zábava.
Osobně bych neváhal zkusit náboje NORMA XTREME LR-22, které pomohou s doručením přesných zásahů a třeba jednou budete v situaci, kdy využijete křišťálovou optiku jako např. Zeiss LRP S5 525-56.

Zábavné a přesné střelbě zdar!
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích
Vyzkoušejte aplikaci JduLovit.cz

Zpracování dat...