ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2024

Caledon NBK od BOSP

Myslivost 5/2024, str. 74  Jiří Louthan
Pohodlí, odolnost, rychlé nazouvání i nízká hmotnost v jednom Konečně jsem dostal možnost otestovat kotníkové boty od slovenského výrobce BOSP, které jsem měl na mušce již dlouhou dobu. Zvolil jsem model, který nejlépe odpovídá mojí představě o botách na lov v rámci třech ročních období. Jak se Caledony blýskly v praxi?
 
Loveckých bot už jsem testoval sakra dlouhou řádku. Ale zatím mě slovenský výrobce z Bardejova nějak míjel. A tak jsem se před osmi měsíci rozhodl vyzkoušet od BOSP jejich model Caledon NBK, který mě zaujal hned na první pohled. A musím říct, že jsem byl těmito botami hodně mile překvapený.
Předně musím konstatovat, že byť výrobce definuje Caledony jako celoroční, tak v létě jsem je nahradil úplně jiným párem bot. Proč? Jednoduše mi v nich v letních vysokých teplotách bylo horko. Na čekané to ani problém nebyl, ale na šoulačkách už rozhodně ano.
Podle mého soudu se jedná o třísezónní boty, tzn. podzim až jaro. Boty jsem ocenil i v zimním období, kdy jsem je pouze doplnil sinějšími kvalitními ponožkami z merino vlny a pak výborně sloužily i na čekané pod bodem mrazu.

IMG_0291-2.JPG
 
Krásné lehké boty s vysokým ochranným lemem
 
Caledony jsou rozhodně jedny z nejhezčích bot, které jsem si kdy pořídil. Jejich vzhled je postaven na relativně jednoduchém, ale úžasně vkusném designu, který dokresluje olivová zelená, která skvěle koresponduje s mým převážně zeleným loveckým oblečením.
Okamžitě mě na botách zaujal také jejich vysoký ochranný lem nad podešví, který na botách do lesa rozhodně preferuji. Spoustu bot, který jím vybavené nebyly, jsem si historicky okopal o kořeny, padlé větve nebo padlé kmeny při jejich přelézání. A já prostě nemám rád, když musím být, zvláště při šoulačkách nebo honech, na boty opatrný. Lem je na zadní části boty vysoký 2,5 a na přední 3,5 cm.
Boty BOSP Caledon celkově působí velmi robustně, odolně, a nejen působí, ony takové ve skutečnosti i jsou. Ale pokud čekáte, že adekvátně tomu budou těžké a po dlouhé chůzi vám unaví nohy, tak to jste na omylu. Jsou totiž nečekaně lehké. Jedna bota velikosti 46 váží jen 920 gramů, což pokládám za jeden ze zásadních benefitů Caledonů. Jejich podešev vyrobená ze známého Vibramu je poměrně vysoká a navíc má výrazně hrubý vzorek.

IMG_0304.JPG
 
Na strmých svazích skvělá stabilita
 
Kvalitu podešve i jejich dezénu jsem opakovaně ocenil při slézání prudkých svahů, a to především v dešti, kdy se na botu potřebuji v kluzkém a strmém terénu spolehnout. Pouze na mokré skále a vlhkých balvanech kolem potoků jsem měl tendenci být opatrnější. Tam už byla stabilita dezénu lehce slabší, ovšem pouze v porovnání s jinými dvěma páry bot, které jsem testoval před BOSP a jejich neklouzavost byla přímo dokonalá.
Ono také nesmíme zapomínat na předurčení pro středně náročný až vysoce náročný terén, tím pádem mají celkovou skladbu podešve s mezipodešví prostě tvrdší. Celková vyšší tuhost podešve a v zásadě celé boty je ovšem v náročnějším terénu žádoucí. S botami bych se vůbec nebál vyrazit na lov do vysokohorských oblastí, kde bych neměl ani v nejmenším strach, že si mezi balvany zvrtnu kotník, nebo přivodím jiné zranění.
 
Vysoký komfort i na dlouhých šoulačkách
 
Ale pozor, nechci říci, že by pocitově Caledony byly nekomfortní. Právě naopak. I přes svůj tužší a řekněme fortelnější naturel se v nich chodí báječně i na opravdu dlouhé vzdálenosti. Při loňské šoulačce na daňka jsem v Caledonech během jediného dne nachodil 19 kilometrů a boty seděly na noze skvěle. Nikde netlačí, nemají nežádoucí vůli, prostě padnou na jedničku. Stélka je příjemně měkká, poddajná, má anatomické tvarování a také kvalitní nasákavost. Takže se nemusíte bát, že byste v těchto botách trpěli na nějakou přemíru potu mezi chodidlem a stélkou. Navíc je stélka antibakteriální a poměrně rychle schne, jak jsem si po zmíněné šoulačce hned ověřil.

IMG_0311.JPG
 
Nazouvání za jedna s hvězdičkou a vysoká brodivost navrch
 
Komín těchto bot je středně vysoký a výborně řešený po vnitřním i vnějším obvodu, který tvoří na omak velmi příjemná hovězina s příjemným měkčením uvnitř. Po uvolnění tkaniček z komína boty je otvor pro vstup nohy do boty přímo pohádkový, velmi snadno se nazouvají i zouvají, což je předurčuje k velké oblibě starších, nebo i tělesně objemnějších myslivců, kterou mohou mít se zouváním a nazouváním těsnějších vysokých bot jinak problém.
Jazyk Caledonů je poměrně pevný, ale měkčený, takže do nártů ani spodní části holeně netlačí. Navíc je po stranách osazený vysokými koženými lemy, které jsou zevnitř měkce vystlané. Jejich výše nastavuje botám vysokou brodivost 19,5 cm, což je na tento formát bot velmi dobrá hodnota.
Vnitřní výstelka bot, nebo chcete-li podšívka je na omak příjemná, sympaticky měkká a ukrývá v sobě membránu GORE-TEX Performance, která garantuje nepromokavost a slušnou paropropustnost. Tedy za předpokladu, že do nich zvolíte vhodné ponožky, které vám pustí pot od nohy k botám.
 
Ponožky jsou alfa i omega
 
Spousta lovců nadává na své boty, že se jim v nich příliš potí nohy, ale když se s nimi pobavíte o kvalitě ponožek, které do daných bot nosí, zjistíte, že v botách často problém nevězí. Ponožky by měly být vyrobené z kvalitních materiálů, ale také adekvátně venkovní teplotě a námaze, kterou při venkovní aktivitě předpokládáte. Kvalitu ponožek proto nepodceňujte, a také se na nich nesnažte za každou cenu ušetřit. Teprve pak si vychutnáte komfort kvalitních bot, do kterých jste zainvestovali nemalé částky.

IMG_0309-1.JPG
 
Příkladné zpracování a rychle usazené tkaničky, které drží
 
Vnější svršek bot BOSP Caledon tvoří přírodní nubuková useň o tloušťce 2 až 2,2 mm, která je jemně voskovaná. Boty jsou tak po vyndání z krabice rovnou připravené na první výpravu do honitby. Švy jsou precizní stejně jako celé zpracování bot, a i když jsem si boty prohlížel do nejmenšího detailu, nenašel jsem na nich vůbec žádný výrobní nedostatek, což není zrovna obvyklé. Často najdete i na luxusních loveckých botách předních zahraničních výrobců trochu lepidla navíc nad podešví, lehounce ujetý steh apod. Ale tady nenacházím vůbec nic. Klobouk dolů před zpracování bot tohoto slovenského výrobce. Logo výrobce na komínu boty je jednoduché, pouze vyražené do usně a tím pádem působí vkusně a nenásilně.
Co musím nutně pochválit, tak to jsou na Caledonech, tak to jsou jejich poutka na tkaničky. Jsou větší, masivní a tkaničky do nich při uvazování vždy nasadím hned na poprvé. A to není obvyklé ani u mnohem dražších bot. Celkově je úžasné, jak rychle si dokáži v případě potřeby boty nasadit a uvázat, v tomto ohledu pokládám Celedony za vyslovené rekordmany. A pochválit musím i tkaničky samotné. Mají kruhový průřez, pěknou barevnost, ale především výborně drží uzel. Takže ani na dlouhých šoulačkách se žádné nepříjemné rozvazování nekoná.
 
Výborné boty s pěknou cenovkou
 
Celkově vzato jsem s BOSP Caledon nadmíru spokojený, a to jsem v nich strávil mnoho času v nejrůznějších podmínkách. A líbí se mi i jejich cenovka.
Jsou to rozhodně špičkové boty jak na lov, tak na práci v lese. Věřím, že mi vydrží sloužit opravdu dlouho, a budu na ně pět ódy i za dalších pět let. Ale to se ještě uvidí, věšteckou kouli k dispozici nemám.
 
testoval Jiří LOUTHAN

Zpracování dat...