Správné přikrmování má samozřejmě v myslivecké agendě své místo. Ačkoliv o správném přikrmování toho bylo napsáno již mnoho, stručné shrnutí neuškodí – viz samostatný blok.
Včasné vyčištění a desinfekce mysliveckých zařízení po zimě je snad důležitější než samotné přikrmování během zimy. Ruku na srdce – kdo z nás nikdy neselhal a povinnost vyčistit krmné zařízení neopomněl? Proto je důležitá kontrola.
V nejednom spolku jsou tímto nevděčným úkolem pověření úsekáři. Není výjimkou, že krmných zařízení jsou v honitbě desítky, a tak jejich obcházení může zabrat i několik dní. Řešením tak bývá pořízení fotky ihned po vyčištění, a její nasdílení – třeba uložením k příslušnému bodu zájmu, volitelně s poznámkou, kdy byla asanace provedena. Podobně jako u přikrmování. Ušetříme tak i desítky hodin.
Podobně můžeme Hunterru využít pro poznamenání úkolů k loveckým zařízením. Opět stačí jednoduše při úpravě příslušného bodu zájmu do poznámky připsat, co je potřeba na zařízení opravit, případně přidat fotku. V přehledu zařízení ve webové aplikaci potom na první pohled vidíme, v jaké kondici se naše stavby nacházejí a jakou pozornost je jim třeba věnovat. Tyto funkce samozřejmě můžeme využívat v průběhu celého mysliveckého roku, ale jakási revize tak nějak patří k začátku každého nového období.
Jaro nevytahuje do polí jen zemědělskou techniku, ale také zvěř. V tuto dobu je již vegetace v bujném rozmachu a láká tak nejen spárkatou zvěř. Na frekventovaných komunikacích obklopených poli, kde dochází k častým srážkám se zvěří, nás čeká instalace pachových ohradníků. Přestože tím kritickým obdobím je právě jaro, neškodí ohradník v průběhu roku několikrát obnovit.
I zde pomůže Hunterra – nejenže místa s instalovaným ohradníkem můžeme vyznačit a do poznámky přidat datum aplikace přípravku, ale při sdílení polohy během aplikace snadno zjistíme, která místa ještě zbývá ošetřit, zejména pokud tuto „brigádu“ neabsolvujeme společně a máme rozdělené úseky.
Na přelomu května a června zpravidla probíhají první senoseče. Dosavadní vývoj počasí však dává tušit, že letos se můžeme na první kosení luk těšit o něco dříve. Pokud nám funguje spolupráce s místním zemědělským hospodářem, měli bychom s rozumným časovým předstihem znát termín sekání a s dostatečným předstihem ošetřit příslušné plochy roznesením zapachovaných smotků a dát tak možnost srnám včas odvést srnčata. A ne vždy se nám ale podaří sejít – ať už s ohaři či drony – abychom zharmonizovali ještě další prohledání předmětného úseku těsně před sečením. I tady je výhodné využít aplikaci Hunterra.
Nejdříve k vyznačení, která louka se bude sekat (s poznámkou termínu), případně rovnou k založení události. Následně, se zapnutými polohovými funkcemi, dojde k automatickému vyznačení, které úseky byly zkontrolovány, a které je teprve třeba projít. K tomu se výborně hodí možnost spárování s GPS obojky Dogtrace a Garmin.
Příprava na lov srnců
3-2-1 a je to tady! Mnoho z nich se k radosti lesních hospodářů dočká posledního hryzu ještě dříve, než si stačí vyznačit svá teritoria. Jiní dostanou o poznání více času, a ti nejnadějnější se dočkají říje. Tak jako tak, většina z nás vyhlíží či již obeznala „toho svého“ a někteří vybírají srnce pro své lovecké hosty. Nemálo lovců v tomto období již plánuje lovecké cesty.
Pokud patříte mezi ty, kteří by rádi nabídli lov srnce ve své honitbě hostu, stačí jen v aplikaci Hunterra založit novou událost, označit ji jako “Veřejnou” a zadat maximální počet účastníků. Důležité je zvolit výstižný název, ze kterého bude patrné, o jakou loveckou příležitost se jedná. Například “Lov srnce na Křivoklátsku”.
Důležitý je také popis lovecké příležitosti. Potenciální lovce budou zajímat nabízené služby (ubytování, polní taxidermie, preparace trofejí, apod.) a samozřejmě také orientační ceník.
Uložením veřejné události dojde k jejímu zveřejnění a přihlásit se k účasti může široká veřejnost – stačí mít v aplikaci Hunterra založený účet. Nabídnout poplatkový lov je tak hračka. Bez poplatků a bez prostředníků.
“Vlastník” honitby dostane o každém zájemci notifikaci do e-mailu. Následně se může rozhodnout, zda zájemce schválí či odmítne. Schváleným zájemcům se zobrazí mapa honitby (vytvořená zvlášť pro událost) a vlastník honitby bude mít možnost účastníky kontaktovat.
Doporučujeme další komunikaci se zájemci nepodcenit. Zejména pomůže, pokud si dopředu vyžádáte nacionále potřebné pro vydání povolenky a dohodnete termín lovu.
Před založením události je dobré si rozmyslet, jaká mapa honitby se má hostům zobrazovat. Kompletní místopis honitby nemusí být pro tento účel vhodný. Kompletní mapa může obsahovat spousty bodů zájmu, které nejsou pro lovecké hosty relevantní a může pro ně být nepřehledná. Doporučujeme proto vytvořit samostatnou mapu obsahující významné orientační body, myslivecká zařízení či úseky, ze kterých předpokládáme lov s hostem a neuškodí přidat body zájmu typu “Fotopast”, kde je vhodné průběžně (či jednorázově) uveřejňovat zajímavé fotky z dané lokality.
A když dojde na lov samotný, Hunterra nabízí možnost rezervací loveckých zařízení či úseků (pro případ šoulání) a funkce sdílení polohy.
Zatímco na rezervace jsme si již docela zvykli, sdílení polohy při pohybu honitbou zůstává kontroverzním tématem. Často slýchám stesky, že takové „šmírování“ je omezením soukromí a osobní svobody. Dovolím si vypůjčit slova klasikova – svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Vždy, když si uvědomím, že se volně pohybuji kulturní krajinou s nabitou zbraní, to poslední, co mě trápí, je fakt, že vybraní kolegové z mojí honitby vědí o mé pozici… S rezervovaným zařízením či úsekem (případně se zapnutou polohou, pokud se pohybuji jinde) mohu mít slušnou jistotu, že nikomu nezkazím lov, a že také já mohu být v tomto ohledu klidný.
Závěrem tohoto dílu našeho miniseriálu nezbývá než popřát Lovu zdar!
připravil David C. HÁJÍČEK